PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emeklilik icin Türkiyede 1 hafta calismis gösterme !

fun2010
09 Temmuz 2017, 09:24
Merhaba Arkadaslar ,

Baslikta oldugu gibi , Bu yil Agustos Ayinda izinde 1 Hafta bir yakinimin yaninda kendimi Sigortali calisiyor göstermek istiyorum, Yalniz
ben burada yani Almanyada Calisiyorum ve izinede URLAUB alarak gidiyorum , sizlere sorum su olacakti ,
Türkiyede 1 Hafta sigartali calisma sürem icin buradan UNBEZAHLT URLAUB almammi gerekiyor ?
yoksa Normal URLAUB olmamda sorun yokmu ?

Bir Bilen beni bilgilendirirseniz cok Sevinirim bir yanlis yapmis olmayayim. Hepinize Selamlar

hOrOz
09 Temmuz 2017, 10:01
Merhaba Arkadaslar ,

Baslikta oldugu gibi , Bu yil Agustos Ayinda izinde 1 Hafta bir yakinimin yaninda kendimi Sigortali calisiyor göstermek istiyorum, Yalniz
ben burada yani Almanyada Calisiyorum ve izinede URLAUB alarak gidiyorum , sizlere sorum su olacakti ,
Türkiyede 1 Hafta sigartali calisma sürem icin buradan UNBEZAHLT URLAUB almammi gerekiyor ?
yoksa Normal URLAUB olmamda sorun yokmu ?

Bir Bilen beni bilgilendirirseniz cok Sevinirim bir yanlis yapmis olmayayim. Hepinize Selamlar

artık Almanya dan sigortalı iken Türkiye dede SSK lı olarak çalışabilinir Unbezahlte Urlaub almaya gerek yok ..

Safak
09 Temmuz 2017, 23:19
artık Almanya dan sigortalı iken Türkiye dede SSK lı olarak çalışabilinir Unbezahlte Urlaub almaya gerek yok ..

HOROZ Usta.... bir hafta calismis göstermek ileriye dönük bunun bir tehlikesi var mi...?

haveri68
09 Temmuz 2017, 23:27
olabilir de olmaya bilirde cünkü ssk müfettisleri bunu simdi daha sik kontrol ediyor ,cogu ise gitmiyor gidiyormus gibi gösteriyor müfettis sordugunda burda öyle birisi calismiyor derse calistiran yer unutursa buda tesbit edilirse ,yada hususu sirket kurup bu insanlari orada calisti gösterip primleri yatirmadiysa böyle saymakla bitmeyecek riskler olur ,ama sen ben bu riskleri aliyorum yapiyorum dersen o aldigin riske baglidir bu güne kadar cok kisi yapti yakalanan oldumu bilmiyorum .

akbaba
17 Temmuz 2017, 23:30
3 sene önce Türkiyed bir haftalik sgk calismasi yapmistik,sade nüfus cüzdanini muhasebeciye vermistik.
bizimkiler Türkiyede izindeler,19-20 yaslarindaki cocuklarima 1 haftalik sgk calismasi yaptirmak istedik,belki ilerde islerine yarar diye, muhasebeci, adliyeden sicil kaydi,muhtardan ikemetgah, saglik ocagindan doktor raporu istemis.
galiba Devletimiz baktiki bizimkiler cok sgk calismasi yapiyor, biraz zorlastiralim sunlari dediler, evraklari cogaltmislar...

karadeniz
20 Temmuz 2017, 11:44
İŞE GİRİŞTE İSTENEN EVRAKLAR

1. Fotoğraf
2. Nüfus Cüzdanının Önlü Arkalı Fotokopisi
3. TC Kimlik No
4. İşe Başlama Tarihi

http://www.maligundem.com/gundem/haberdetay.asp?ID=260

sueleyman123
21 Temmuz 2017, 12:23
3 gün sigortali calismislik yetiyor mu yoksa 1 hafta mi olmasi lazim?

karadeniz
21 Temmuz 2017, 12:53
3 gün sigortali calismislik yetiyor mu yoksa 1 hafta mi olmasi lazim?

calisma süresi ile ilgili kural yok,dikkat edilmesi gereken hususlar,Türkiye'de bulunulan süre icinde olmasi söz konusu olan is yerinde gözükmek olasi ihtimalleri ortadan kaldirir.

EnesD58
21 Temmuz 2017, 13:33
Bunun ne faydası var ustalar?
Şimdi bir 30 yaşındaki erkek için emeklilik benim bildiğim kadarıyla zaten 60 küsür olmasi lazım Türkiye de, yanlış sam düzeltin lütfen.

hOrOz
21 Temmuz 2017, 14:14
Bunun ne faydası var ustalar?
Şimdi bir 30 yaşındaki erkek için emeklilik benim bildiğim kadarıyla zaten 60 küsür olmasi lazım Türkiye de, yanlış sam düzeltin lütfen.

Bunun faydası SSK dan emekli olmak biraz daha yüksek emekli maaşı almak

SSK girişi olmayanlar Bağ-Kur üzerinden emekli oluyorlar .. biraz daha az maaş demek

EnesD58
21 Temmuz 2017, 16:44
Bu benim şahsi fikrim biraz fazla maaş için bence üç kağıda gerek yok.

hOrOz
21 Temmuz 2017, 17:31
Bu benim şahsi fikrim biraz fazla maaş için bence üç kağıda gerek yok.
Hocam üç kağıt yok resmen kanunen yapılan bir iş

Mana olarak orası doğru çalışmadan çalışmış görünmek

Ne yazik ki devlette bu sahtekarlığı ortak oluyor

kbayrak
11 Ağustos 2017, 23:49
Arkadaslar ben 2 ay icersinde alman vatandasligina geciyorum, Türk vatandasliktan cikis belgelerim konsolosluga gelmis.
27 yasindayim. Benim sorum: Alman vatandasligina gecmeden evvel 1 hafta sigorta baslangici yapmam mantikli olurmu emeklilik islemleri icin ilerde?
Ve bunun icin illa türkiye de olmam gerek mi? Bu yaz gidip geldim tr ye, islemleri geriye dönük yaptirabilirmiyim o tarih icin?

Simdiden tesekkür ederim

hekimoglu
12 Ağustos 2017, 00:03
@kbayrak Türkiyede yapacagin kisa calisma süresinde mutlaka Türkiyeyi terketmemis olman gerekiyor aksi durumda sigortaliligin gecersiz sayilir, bu calismayi ister simdi ister ilerde alman vatandasi olarak mavi kartlada yapabilirsin en iyisi öncesinde yap, birde en önemlisi alman vatandasligina gecmeden Türk vatandasi olarak yurtdisinda calistigin sürelerin borclanman icin yeterli olmasidir.

karadeniz
16 Ağustos 2017, 20:45
Arkadaslar ben 2 ay icersinde alman vatandasligina geciyorum, Türk vatandasliktan cikis belgelerim konsolosluga gelmis.
27 yasindayim. Benim sorum: Alman vatandasligina gecmeden evvel 1 hafta sigorta baslangici yapmam mantikli olurmu emeklilik islemleri icin ilerde?
Ve bunun icin illa türkiye de olmam gerek mi? Bu yaz gidip geldim tr ye, islemleri geriye dönük yaptirabilirmiyim o tarih icin?

Simdiden tesekkür ederim

Yurtdisi borclanmasi,Türkvatandasi olarak 18 yasindan sonraki calisilmis ve bir yila kadar issizlik parasi alinan süreleri kapsamakta olup sizin su an icin yaslilik emekliligini kapsayacak sürenizde yok,bir deyimle en az 10 yil süreniz olmali.

cenk1978
17 Ağustos 2017, 14:44
Hazir konu açılmisken benimde sorum olacak. Kendimi bir yerde işçi göstermek istiyorum ilerde Emeklilik icin.
Ben şuan Tr de izindeyim ve Alman Vatandaşıyım.Almanyada çalışmaktayim. Mavi Kartim var.
1. Izindeykene tr de çalışabilirmiyim ?
2. Bir yerde çalışabilmek icin izleyeceğim yol nasil, ne gibi işlemler yapmaliyim.
3. Almanyadaki iş verenden izin gerekiyor mu ?
4. Almanyadaki işim için bir zarari olur mu ?

hOrOz
17 Ağustos 2017, 15:10
sen sanırım 1978 doğumlusun .doğum tarihi ?.

ne zaman Alman Vatandaşı oldun ? eğer Türk Vatandaşlığı süren yeterli değilse hiç bir getirisi yok

hiç bir yerden izin alman gerekmiyor ..çalışabilirsin

cenk1978
18 Ağustos 2017, 17:17
sen sanırım 1978 doğumlusun .doğum tarihi ?.

ne zaman Alman Vatandaşı oldun ? eğer Türk Vatandaşlığı süren yeterli değilse hiç bir getirisi yok

hiç bir yerden izin alman gerekmiyor ..çalışabilirsin

Horoz ustam.
1.3.78 doğum tarihim...6 aylikken Almanya ya gelmişim ve ozamandan beri orda yaşıyorum.
Alman vatandaşlığına Ağustos 2012 de geçmişim.

pomak
19 Ağustos 2017, 14:13
bence konuya birde dini taraftan bakilsa iyi olur dewlet diyorki 1 hafta calis benim tanidiklarim calismadan calisti gösteriyor buda ückaatciliga giriyor yani yapmadigi bir isi yaptim gibi gösteriliyor (1 haftayi calisirsa sakinca hic yok) isin basi ückaatcilikla baslarsa ileride aldigin maas helal olmaz buda ahirette teraziye gecer haram olur .Allah kimseye haram para yimeyi nasip etmesin derim.Sonuc olarak her Koyun kendi bacagindan asilir derim Saygilar Sevgiler

hOrOz
19 Ağustos 2017, 14:37
Horoz ustam.
1.3.78 doğum tarihim...6 aylikken Almanya ya gelmişim ve ozamandan beri orda yaşıyorum.
Alman vatandaşlığına Ağustos 2012 de geçmişim.

şuanda 16 senelik Türk Vatandaşlığı görülüyor bilmiyorum yeterlimi ..

zaten sen başvursan kabul edilse bile 25 sene 5825 gün ile ancak 01.03.2034 tarihinde emekli olabilirsin

hOrOz
19 Ağustos 2017, 14:39
bence konuya birde dini taraftan bakilsa iyi olur dewlet diyorki 1 hafta calis benim tanidiklarim calismadan calisti gösteriyor buda ückaatciliga giriyor yani yapmadigi bir isi yaptim gibi gösteriliyor (1 haftayi calisirsa sakinca hic yok) isin basi ückaatcilikla baslarsa ileride aldigin maas helal olmaz buda ahirette teraziye gecer haram olur .Allah kimseye haram para yimeyi nasip etmesin derim.Sonuc olarak her Koyun kendi bacagindan asilir derim Saygilar Sevgiler

konumuz din dersi değil ama0
zaten o boyutunu düşünen kişi sahtekarlık yapmaz
öbür tarafı düşünen yok
artık insanlarımız bu dünyada mal mülk para heyecanı içinde

erkan1903
19 Ağustos 2017, 15:47
Benimde bir sorum olacak.. 1973 dogumluyum 1998 yılında gurbete geldim, Türkiye'de sigortalı olarak hiç çalışmadım. Ama 18 ay askerlik yaptım. Acaba yaptığım askerlik süresi sigortalı olarak sayılırmı ?

hOrOz
19 Ağustos 2017, 17:10
Benimde bir sorum olacak.. 1973 dogumluyum 1998 yılında gurbete geldim, Türkiye'de sigortalı olarak hiç çalışmadım. Ama 18 ay askerlik yaptım. Acaba yaptığım askerlik süresi sigortalı olarak sayılırmı ?

sigortalı sayılmazsın sadece o süreleri de borçlanabilirsin

kuckam
19 Ağustos 2017, 18:59
2 hafta kendini sigortali goster ondan sonra aldin sigorta numaranla islemlerini yaptirabilirsin

dadaloglu38
20 Ağustos 2017, 11:28
yanlis bilgi vermeyin lutfen burdan izinli gidip türkiyede calima yaparsiniz ama bunu devlet kabul etmez türkiyede calisma göstermeniz icin yurt disinda emekli sandigina prim ödenmeyecek izinli oldugunuz süredede yurt disinda emekli sandigina priminiz ödeniyor dolayisiyla bir insan hem türkiyede hem yurt disinda calismis görünüyor SGK bunu cikariyor bir insan ayni anda iki ülkede calisamaz deyip sahtekarlikdan islem yapiliyor hakkinizda. paraniz ve emekleriniz bosa gider haberiniz olsun

cenk1978
20 Ağustos 2017, 12:03
yanlis bilgi vermeyin lutfen burdan izinli gidip türkiyede calima yaparsiniz ama bunu devlet kabul etmez türkiyede calisma göstermeniz icin yurt disinda emekli sandigina prim ödenmeyecek izinli oldugunuz süredede yurt disinda emekli sandigina priminiz ödeniyor dolayisiyla bir insan hem türkiyede hem yurt disinda calismis görünüyor SGK bunu cikariyor bir insan ayni anda iki ülkede calisamaz deyip sahtekarlikdan islem yapiliyor hakkinizda. paraniz ve emekleriniz bosa gider haberiniz olsun

Biriniz olur çalışabilir diyor, digeriniz calasimazsin diyor.
Kafam iyice karıştı.
bunu resmi olarak hangi kurumdan ögrenebiliriz ?

hOrOz
20 Ağustos 2017, 12:08
@dadaloglu38 o eskiden di artik problem olmuyor 28.11.2013 gün ve 2013-39 nolu Genelge

sadece Almanya dan malulen emekli olup ta Türkiye de çalışma yaparsanız problem olabilir

SSK Kurumu 28.11.2013 günü yayımladığı Genelge ile yurtdışında zorunlu sigortalılık,
işsizlik ödeneği,çocuk yetiştirme ve bakım süresi gibi dönemlerde de Türkiye’de sigortalı çalışabilmenin yolunu açtı.
Sadece SSK’lı çalışma değil ikili sosyal güvenlik sözleşme uygulamasından dolayı Avrupalı Türk’ün mağduriyetine neden olan bir çok konuda yeni haklar getirdi.
Özetle belirtmek gerekirse; Yurtdışında sigortalı çalışır iken aynı anda Türkiye’de sigortalı çalışma yolu,

Hollanda, İsviçre, Belçika, Fransa’dan maluliyet ayığı alana Türkiye’den emeklilik Hakkı,
Türkiye’de Bir Yıldan Az Süresi Olana Kolay Emeklilik, Sosyal Güvenlik Sözleşmelerinde Emeklilikte Tercih Hakkı, Yeniliklerin Detayları

Yeni uygulamanın detayları SGK Kurumu tarafınca çıkarılıp tüm taşra teşkilatına duyurulan 28.11.2013 gün ve 2013-39 nolu Genelge ile şekillendi.
Yeni Genelgenin detaylarına baktığımızda Avrupalı Türklerin tamamını çok yakından ilgilendiren ve emeklilikte yaşadıkları sorunlara neşter vurulmuş oldu.

28.11.2013 gün ve 2013-39 nolu Genelge

https://kms.kaysis.gov.tr/Home/Goster/68891?AspxAutoDetectCookieSupport=1

kuckam
20 Ağustos 2017, 12:52
2 hafta kendini sigortali goster ondan sonra aldin sigorta numaranla islemlerini yaptirabilirsin ben bu yolu izledim ssg mufetisin talebi uzeri

cenk1978
20 Ağustos 2017, 13:12
şuanda 16 senelik Türk Vatandaşlığı görülüyor bilmiyorum yeterlimi ..

zaten sen başvursan kabul edilse bile 25 sene 5825 gün ile ancak 01.03.2034 tarihinde emekli olabilirsin

Horoz ustam...bu 16 sene türk vatandaşligini nasil hesapliyorsun ?

hOrOz
20 Ağustos 2017, 13:27
Horoz ustam...bu 16 sene türk vatandaşligini nasil hesapliyorsun ?

01.03.1978 doğum tarihi
+ 18
-------------------------------
01.03.1996 sigorta başlangıcı sayılacak yaş

01.08.2012 Alman Vatandaşlıgına geçiş (tahmini gün)
- 01.03.1996 sigorta başlangıcı
--------------------------------
16 sene , 5 ay sene Borçlanabileceğın Türk Vatandaşlığı süresi

diyelim yeterli

https://i.hizliresim.com/G0lDLr.png

Acemibiri
21 Mart 2018, 00:17
Simdi,
Yurtdisi borclanip emekli olmak icin Türkiyede kisa süre (5-10 gün) calisma göstermek sartmi?
Bunun faydasi ne?
Yapmasak zarari ne olur?

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 00:24
Türkiye'de fiili calismisligi olmayanlar 3201 sayili kanuna göre SSK yerine sadece Bagkur'a borclanabilirler. Bag-Kur'u yatirilan miktar daha fazladir ve alinan ayilkda daha azdir. Onun icin usülüne uygun bir calisma yapmak ve SSK'dan emekli olmak daha mantiklidir.

hekimoglu
21 Mart 2018, 00:25
Simdi,
Yurtdisi borclanip emekli olmak icin Türkiyede kisa süre (5-10 gün) calisma göstermek sartmi?
Bunun faydasi ne?
Yapmasak zarari ne olur?

Yurtdisinda ilk ise baslama tarihini Türkiye de baslamis gibi saydirmak ve Bagkur yerine SGK dan daha az prim günü ödeyerek daha fazla emekli maasi almayi haketmek icin yapilir.

Örnek vermek gerekirse Bagkur üzerinden bir erkek 9000, kadin 7200 prim günü borclanmak zorundayken SGK üzerinden eski ise baslayanlar cok daha az prim günü borclanarak emekli olabiliyor SGK lilar Bagkurlulardan daha fazla maas aliyorlar.

dadaloglu38
21 Mart 2018, 00:27
Faydası 5300 gün den emekli oluyorsun sgk emekli oluyorsun maaşın çok oluyor

hekimoglu
21 Mart 2018, 00:36
Faydası 5300 gün den emekli oluyorsun sgk emekli oluyorsun maaşın çok oluyor

Borclanilacak prim günü ilk ise giris tarihine göre degisiyor herkeste ayni olmuyor.

Caykara_61
21 Mart 2018, 08:29
2 hafta kendini sigortali goster ondan sonra aldin sigorta numaranla islemlerini yaptirabilirsin ben bu yolu izledim ssg mufetisin talebi uzeri

Aynen...
Alinacak sigorta numarasi, emeklilik işlemlerini hizlandiriyor. Memleket'te 1 hafta çalişmiş olmanin en büyük faydasi budur.

Acemibiri
21 Mart 2018, 13:24
Yanibu durum Yasal mi?

Yasal ise Devlet bizi tatile gttigiizde is yeri aramaktan ona buna muhtac etmekten kurtarmak icin gerekli Para neyse alsa ve kendisi 10 gün calismis gösterip SSK'li yapsa olmazmi?
Neden bu Prosödürü bize bu sekilde yaptiriyor yada yapmamiza izin veriyor??

Yasal degilse neden göz yumuyor?
Son bir sorum, Memlekette 1 hafta calisa islemini yapmadan SSK'dan emekli olamiyormuyuz?? Az emekli parasi almayi dahi kabul etsek.(haram yememe adina)

hOrOz
21 Mart 2018, 13:32
Yanibu durum Yasal mi?

Yasal ise Devlet bizi tatile gttigiizde is yeri aramaktan ona buna muhtac etmekten kurtarmak icin gerekli Para neyse alsa ve kendisi 10 gün calismis gösterip SSG li yapsa olmazmi?
Neden bu Prosödürü bize bu sekilde yaptiriyor yada yapmamiza izin veriyor??

Yasal degilse neden göz yumuyor?

Yurtdışı emekliliğinin gayesi aslında Yurtdışındakiler vatana geri dönünce maddi sorun yaşamaması için düşünülmüş bir sistemdi

Fakat olay saptı .. yatırım aracına dönüştü .. düşünün 25bin € ya hangi banka ayda 300-400€ faiz veriyor ???

Bir iki sene önce hizmetler çakıştığı için kabul etmiyolardı fakat genelge değişti

Bu durum yasal fakat gidip faal olarak çalışmak gerek ..yani öyle çalışıyor göstermelik olmuyor ...

SGK nın kontrolcüleri işyerlerini denetleyebiliyorlar yani göstermelik olduğunu anladıkları zaman iptal ediyorlar ..

SGK dan emekli olmak için SGK numarası gerekli yoksa BağKur dan emekli olursun düşük emekli alırsın..

Acemibiri
21 Mart 2018, 13:49
Yurtdışı emekliliğinin gayesi aslında Yurtdışındakiler vatana geri dönünce maddi sorun yaşamaması için düşünülmüş bir sistemdi

Fakat olay saptı .. yatırım aracına dönüştü .. düşünün 25bin € ya hangi banka ayda 300-400€ faiz veriyor ???

Bir iki sene önce hizmetler çakıştığı için kabul etmiyolardı fakat genelge değişti

Bu durum yasal fakat gidip faal olarak çalışmak gerek ..yani öyle çalışıyor göstermelik olmuyor ...

SGK nın kontrolcüleri işyerlerini denetleyebiliyorlar yani göstermelik olduğunu anladıkları zaman iptal ediyorlar ..

SGK dan emekli olmak için SGK numarası gerekli yoksa BağKur dan emekli olursun düşük emekli alırsın..

Aynen Para yatir aylik 300-400€ Faiz al gibi birsey olmus.
Ihtiyaci olanda olmayanda bu isi yapar cünkü dedigin gibi hangi banka 25.000 € 'ya aylik 300-400€ Faiz verir?

SGK 'dan emekli olmak icin neden SGK Numarasi gerekiyor ki? Isteyen aynen Bagkur gibi ordanda emekli olabilmeli, bu tür seylere bas vurmadan.

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 14:00

Devletin üç kağıtcılığı ne oluyor? Bağkura fazla yatır az para al. Bunun dini tarafı nerede? Bu hırsızlık değilmi? Körmü devlette düzgün yasa çıkarsın.

hekimoglu
21 Mart 2018, 14:24
Yurtdisi borclanmayla emekli maasi zaten artik bulunduklari ülkelerde calismayan ikametgaha dayali hicbir yardim almayanlara ödeniyor buda zaten yurda kesin dönüs anlamina geliyor yasada acikca belirtilmis. Türkiye de usulüne uygun calisma yapip sgk dan emekli olma hakki Türkiye/Almanya sosyal güvenlik sözlesmesindeki Almanya daki ilk ise baslama tarihinin Türkiye de calismaya baslamis gibi sayilacagina dayaniyor sgk bu anlasmayi yokmus gibi saydigi icin birsürü davayi kaybetmeye baslayinca 2014 Kasim ayinda yasa degisikligine gidilerek mahkemesiz kabulün önü acildi.

Yine eskiden Türkiye de calisma yapabilmek icin sigortalilik sürecinin carpismamasi icin parasiz izin almak gerekirken kanun degisikligine gidilerek bu sorunda ortadan kaldirildi. Yapilan calisma gercek ve calisma süresinde Türkiye yi terketmemis olduktan sonra hersey yasal, isteyen yasalarin kendine sunmus oldugu bu haktan yararlanir istemeyen örnegin sgk dan 5000 gün 108,200 TL ödeyip 1850 TL aylik almaz Bagkura 9000 günden 194,760 TL öder 1400-1500 TL aylik alir. Kafaniza hangisi yatiyorsa onu yaparsiniz ya da hicbirini yapmazsiniz rakamlar ortada tercih kisilerde.

Tank34
24 Mart 2018, 01:04
sadece 1 gün çalışmak yetiyor.Ancak Emniyetten Yurda giriş çıkış belgesine bakıyorlar,o kayıta göre Türkiye'de değilsen SSK üzerinden değil de Bağ-Kur üzerinden emeklilik başlatıyorlar,ben gerçekten 12 gün çalışmıştım,işveren 14 gün yazmış ancak o son iki gün yurdu terketmişitm,sadece yurdu terkettiğim 2 günü saymamışlar,12 gün üzerinden 4/a olarak işlem yapmışlar.

Birbey 3.0
24 Mart 2018, 01:21
Dikkat etmeniz gerek birde su var, mutlaka gercek bir sirket olsun. Millet avukata gidiyor, avukat ben hal ederim diyor, sonra ortaya cikiyorki, o sirketler sirf bu is icin kurulmus. Sonra sigorta iptal ve ayliklarida geri istiyorlar.

Tanidik birinin yaninda ise gireceksinizde prosedürleri eksiksiz yapin. Göstereceginiz is yeri sakin akrabaniz olmasin. Ayrica ise giris tarihi izin aynizda olmasin. Yarin sigortanizi devlet iptal etmeye calisirsa, hakim size güler Almanya'nin Agustos tatilinde calistiginiza.

Artik Türkiye'de ise giriste herkes saglik muayenesinden geciyor, rapor aliyor. Millet tanidiginin yaninda kendi göstertiyor, ama bu isler masraf olmasin diye yaptirmiyor. Sonra SGK müfetisi o muhasebeciyi kontrol edince ve saglik belgelerini falan göremedimi, sigortayi iptal ediyor.

Üstüne tam saglam yapmak istiyorsaniz, ise giris yapmadan önce ana ikametinizi gidin nüfusda önce Türkiye yaptirin. Su anda SGK o an yurt icinde olan kisilerininkini iptal etmiyor. Ama bu böyle kalacak diye bir sey yok. Cünkü bizim ana ikametimiz Almanya gözüküyor.

Kendim önce hanimi Nüfus Dairesine götürdüm ve ana ikamatini Türkiye yaptirdim. Sonra büyük bir sirketde tanidik vardi. Orda ise girisi yaptim. Ise giris sözlesmesi falan imzaladik. Sonra saglik muayenesinde calisabilir raporu alip öyle ise giris yaptik. Önemli olan acik birakmamak bir yerde. Sonra Almanya geldikten bir iki hafta sonra konsoloskuk üzeri geri ana ikameti Almanya yaptik.

En saglam yolu bu. Is sözlesmesi, saglik raporu, hepsi elimde. Bir denetim oldugunda cogunun cirasini yakabilirler. Ne is sözlesmesi var, ne saglik raparoru var. Dedigim gibi su anda kimseye dokanmiyorlar, ama dokanmayaklar anlamaina gelmez. Milletin yaptigi sekil suanda yüzde 99 acik veriyor.

maltepeli54
24 Mart 2018, 13:16
en mantiklisi tr 1 hafta calisiyor göstermek tehlikeli olabilir ama dolmacer olarak gösterin bir otelle anlasin sikinti olmaz izindeyken ihtiyac oldu sigorta yaptirin yardimci olayim deyin ssk sikinti cikarmaz ilerde

hekimoglu
24 Mart 2018, 15:06
Arkadaslar Türkiye de calisma yapmakla kimse yasa disi illegal birsey yapmiyor hersey yasalara uygun. Sikinti bazi Uzman/avukat her kim size kolaylik saglariz biz hallederiz diye size söz verenlerin yolundan gider sahte calisma gösterirseniz ortaya cikar. Nasil olur siz hic Türkiye ye gitmeden sizi birileri calisti gösterirse, gercek degil kagit üzerinde is yerlerinde calisma gösterilirse, calisma süresi dahilinde Türkiye yi terk ettiginiz ortaya cikarsa emekli olmus olsaniz bile emekliliginiz iptal olup verdiginiz paranin yanmasi tehlikesiyle karsi karsiya kalmaniz mümkündür.

Böyle riskler yasamamak icin yapacaginiz calismayi Türkiye de oldugunuz tarihler dahilinde ve gercek isyerlerinde yapiniz.

Samsunlukurt
24 Mart 2018, 15:42
selamlar,

bizim cevredekiler simdikten kendini Türkiyede 1 hafta olsun Sigortali gösterior,

benim yasim 28 mantik olarak degermi simdikten yapmaya yoksa sacmalikmi olur ???

Selam ve saygilar

hekimoglu
24 Mart 2018, 18:05
selamlar,

bizim cevredekiler simdikten kendini Türkiyede 1 hafta olsun Sigortali gösterior,

benim yasim 28 mantik olarak degermi simdikten yapmaya yoksa sacmalikmi olur ???

Selam ve saygilar

Haklisin yasin daha cok genc lakin zaman öyle hizli akip gidiyorki herzaman icin yapilmis yapilmistir, emeklilik basvurusu icin cok erken bunu yapmak mantikli olmaz ancak sgk li bir calisma yanlis olmaz, yasalarda oldugu gibi durmayip zamanla degisiklige ugrayabiliyor hak kaybina ugramamak icin zaten bir külfiyeti olmayan uygulamayi simdiden yapmak ilerisi icin faydali olabilir.

moralist
24 Mart 2018, 20:47
Emekli olduk ama Türkiyeden mektup geldi hic calismayacaksin diye

Birbey 3.0
24 Mart 2018, 22:03
selamlar,

Selam ve saygilar

Ben yatırmaya başladığımda emeklimi 23 yaşındaydm. Şimdi 37 yaşındayım ve herşey bitti. Geçen yıl hanımınkinide yatırdım. Yaşı 36.

Bağzı kafası çalışmayanlar diyorki, kim öle kim kala yada çok para. Bir hafta tatilde adam 3000 Euroyu otele yediriyor çok değil, 20000 Euroya geri dönüşümü olmayan arabaya parayı harcıyor çok değil, ama emekline yatırınca çok.

Ayrıca bana birşey olursa ailemi garantiye almış oluyorum. İki çocuğum var. Bir dört yaşında, bir 4 aylk. Ban yarın birşey olsa dul ve yetim aylığı dahil hemen 800-900 Euro bağlıyor. Birde Türkiye 150 Euro bağlıyor. Etti size 1050 Euro. Dairemin borcu 2021 bitiyor. Kirada yok. Yani hanım hiç calışmasa 1050 kalıyor. Kindergeld yok daha bu 1050 Euronun içinde. Yani ömür boyu ayağını yorganına göre uzatırsa çalışmadan yaşar.
Hanım yinede üç beş saat çalışır 500 Euro aylık alsa, rahat bir şekilde yaşar.

Başıma bir iş gelmezdede Türkiye beni 58 yaşnda, hanımı 60 yaşında emekli eder.

Şimdi yatırmasak yarın çocukların düğünü olacak. İki oğlan için en az 50.000 Euro para lazım. Daha okursa bunların okutması falan var. Hiç bulamam parayı.

Hele bekar olan arkadaşlar, yaşa bakmayın hemen yatırın. Bugün gözünüze çok geliyor olabilir, ama 20 yıl sonra o miktar bedavayamış diyeceksiniz.

samsunlu
24 Mart 2018, 22:28
Bende sene 2001´ in sonundan beri Gurbetteyim. Asagi yukari 2007-2008´ den beri alman vatandasiyim. Yasim 41 evli ve 3 Cocuk babasiyim, Burda evlendim cocuklarda Burda dogdu ve büyüyorlar.
Benim maalesef Türkiyede iken calistigim bir gün bile Sigortali yok 26 yasina Kadar Türkiyede calistim ama o zamanin kurallari geregi Sigortam yok Askerligimi PASALAR gibi 18 Ay yaptim, su an itibari ile Türkiye ile hic bir Kagit üzerinde bagim.
Kismet olrsa hepimizin hayalinde oldugu gibi burdan emekli odugumda Türkiyeye yerlesmek, yalniz bende bu 1 Hafta calisip Türkieye´ den emekli olmam icin ne yapmam lazim!, dedigim gibi Türkiye ile hic bi iletisimim yok.

Birbey 3.0
24 Mart 2018, 22:36
Yukarda belirttim arkadaşım.

Türkiyede sigortam yok demişsin. Eger akran değilse sigortanı yatırmayanlar, git LVA'ya Kontenklärung yap. Türkiyede calistin mi diye sorarlar. Evetde. Sonra evine TR6 diye bir form geliyor. Buraya Türkiyede cslistiğin iş yerlerini yaz. Onlar Türkiyeye yolluyor ve soruyor. Eğer o sigortanı yatırmayanlar sağsa, SGK tepelerine biniyor. Ama akraban olmasın. Sonra aran açılır.

samsunlu
24 Mart 2018, 22:42
Akrabam filan Degil, anladigim kadari ile bu isin Sonu Mahkemeye Kadar gider öyle degilmi?.

Birbey 3.0
24 Mart 2018, 22:55
Sen dediğin gibi LVA'ya git ve yap. 6 ay - 1 yıl içinde sonuç cıkar SGK'dan. Denemesi bedava. Ben çok kişiye bunu tavsiye ettim, arasıra sigorta çıkıp geliyor. Hele eskide olsa bir sigorta kartın varsa daha çok şansın.

samsunlu
24 Mart 2018, 23:15
Sigorta kartim yok (türkiyeden)
Sene 1989-2001 Kadar calistigim isyeri ayni isyeriydi yani degisik bir yerde calismadim kesintisiz ayni yerde calistim.Peki bunun ispatini nasil yapabilrim, eski isveren benim zamaninda böyle bi iscim yokdu derse?.

hOrOz
24 Mart 2018, 23:25
Sigorta kartim yok (türkiyeden)
Sene 1989-2001 Kadar calistigim isyeri ayni isyeriydi yani degisik bir yerde calismadim kesintisiz ayni yerde calistim.Peki bunun ispatini nasil yapabilrim, eski isveren benim zamaninda böyle bi iscim yokdu derse?.

o iş yeri hala faal mi?

maaşını nasıl aldın ?

burayı iyi oku
http://www.isvesosyalguvenlik.com/sigortasiz-calistirilanlar-icin-sikayet-ve-itiraz-yollari-hizmet-tespit-davasi/

samsunlu
24 Mart 2018, 23:28
Evet hala devam ediyor,
maasimi haftalik olarak aliyordum.

Birbey 3.0
24 Mart 2018, 23:36
O sana gelecek TR6 belgesine her hangi bir bölmüne şahitler varsa isimlerini ve adreslerini yaz. Ayrıcada suç duyrusunda bulunuyorum diye yaz.

İş yerinin faal olması avantaj. Başına çöküyor SGK.

Dava edeceksen yine et. Ama en ucuz yolu benim yol. Olmazsa öyle dava et.

Samsunlukurt
27 Mart 2018, 18:32
bu sene kendimi Ins trde 1 hafta sigortali göstericem.... Selbständigim burda yane normalinde sorun cikmamasi lazim degilmi yoksa ??

Birbey 3.0
27 Mart 2018, 21:29
bu sene kendimi Ins trde 1 hafta sigortali göstericem.... Selbständigim burda yane normalinde sorun cikmamasi lazim degilmi yoksa ??

Hayir artik sikinti degil.

hekimoglu
27 Mart 2018, 21:30

Yaz tatilini Türkiye de gecirirken SGK li calisma yapmakta sakinca yoktur. Türkiye den cikis yapmadan önce calismanin bitmesi ve gercek bir isyerinde gercek calisma olmalidir olasi bir SGK müfettisleri kontrolünde calisma gösterdigin yerde seni kimse tanimazsa sigortaliligin ve emekli olman durumunda tüm islemlerin iptal riski vardir yani islemleri usulüne uygun yapmalisiniz.

ysk20
27 Mart 2018, 23:03
Merhabalar,
ben almanyada Rente wegen voller Erwerbsminderung aliyorum.
Simdi kendimi türkiyede calismis göstertsem benim almanyadaki emekliligim tehlikeye girebilirmi?
Sen almanyada calisamiyorsunda türkiyede nasil calisiyorsun demezlermi?

hOrOz
27 Mart 2018, 23:11
Merhabalar,
Simdi kendimi türkiyede calismis göstertsem benim almanyadaki emekliligim tehlikeye girebilirmi?

kendi sorunun cevabını kendin vermişsin

hekimoglu
27 Mart 2018, 23:55
Merhabalar,

Sana gelen Rentenbescheid da 450 € ya kadar calismana izin verdilerse calisabilirsin bu calismayi ve calismadan elde ettigin gelirini hemen Rentenversicherung a bildirmelisin. En dogrusu bagli bulundugun Rentenversicherung u ara acikca TR den emekli olabilmek icin Sigorta numarasina ihtiyacin oldugunu bunun icin de 3-5 günlük calisma göstermek gerektigini bunun sorun olup olmadigini sorup birinci agizdan ögrenmen daha saglikli olacaktir.

arapkarizma
28 Mart 2018, 23:39
Tr de kendini calismis göstermek yok artik önceden yapanlarin yatirdiklari paralar hepsi tehlikede

hekimoglu
28 Mart 2018, 23:56
Tr de kendini calismis göstermek yok artik önceden yapanlarin yatirdiklari paralar hepsi tehlikede

Bu bilginin kaynagini paylasabilirmisin bizimle?