PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : elektrik ve sicak su icin Günes paneli yaptirmaya deger mi?

feza
04 Temmuz 2017, 12:53
slm arkadaslar,

kendime ait 15 seneden beri oturdugum Reihenmittelhaus var. su an 4 kisiyiz önceleri 5 kisiydik elektrik yilda ortalama 8.000 kWh, kalorifer ve sicak su icin yilda 15.000-16.000 kWh Gas tüketiyorduk. su an elektrik ortalama 5.000 kWh ve gas ortalama 11.00 kWh tüketiyoruz. Sicak su icin Vailant warmwasserspeicher 120 liter olani var. Allah nasip ederse ömrümüzün sonuna kadarda burada oturmayi düsünüyoruz.

elektrik ve sicak su icin Günes paneli düsünüyorum fikir ve hesap icin firma cagirmadan önce sizlerin fikirini almayi düsünüyorum cünkü gelecek firma para kazanmak icin iyi yönlerini anlatir. bu kadar elektrik ve gas tüketimi icin günes paneli yaptirmaya degermi? eger degerse nelere dikkat etmem gerekir?

Cati: Satteldach ca. 38° meyilli, bir tarafi güneye diger tarafi kuzey yöne bakiyor her iki tarafda pencere mevcut, 4,6 m eninde, düz uzunlugu yariya kadar ca.5,5 m ve ca. 38° meyilli (uzunlugunu tam bilemiyorum).

Mod. arkadaslar konuyu emlakla ilgili oldugu icin emlak topigine acdim yanlisssa dogru bölüme ala bilirsiniz.

ALSANCAK-35
05 Temmuz 2017, 12:31
Bence deger.Istatistikler günes,su ve rüzgar gibi cevreye uygun ve temiz dogal enerjilerini gelecegimizin vazgecilmez enerjileri olarak lanse ediyorlar. Gerci Almanya'da su anki verilere göre bu enerjilerinin kurulum maliyetleri onbes ile yirmi sene arasi kendini amorti edebiliyor ancak.Cünkü buradaki parca ve iscilik ücretleri yüksek sayilir.Ama ben kendi imkanlarim ile kücük capli günes enerjisi sistemini Türkiye'deki evime uygulamayi düsünüyorum.Kolay gelsin.

Safak
08 Temmuz 2017, 01:11
Selam Arkadas,

Benim evde 14 Senedir var 6m² Sicak Su icin. zamaninda 2 cocuk icin BAFA dan 700.- euro Förderung almistim. Toplam 2200,- euro tutmustu

yaz aylarinda Su sicakligi 80 dereceye Kadar cikiyor, 400 Litrelik Su Speicherini Sogutma yapmak zorunda kaliyorum cünkü borulara zara vermesin diye, Bazi günler ise Küveti yüzme havuzu gibi de kullaniyorum...

5 senede bir Solaranlagenin icindeki Frostschutz eksiliyor onuda doldurman gerekiyor, Umwelzpumpe ise 220 Volt 20 Watt Elektrik gücüne sahip , günde en az 10 Saat senenin 8 ayi hesaplasak 0,27 Cent den 13,- euro yapiyor

Memnunyete gelince Toplam Masrafi eger 2000,- euroyu gecerse yaptirma derim. cünkü yeni Gas Brennerler okadar tasaruflu ki. 400 Litrelik Kesseli isitmak icin 0,8 metre küp Gas harcamiyor bile bir günlük Sicak su harcaman icin, günesin olmadigi kis aylarinda bunu kendim ölctüm

Simdi hesapla Bu Sicak su icin Solarin Masrafi 15 Sene sürüyor, masraf cikmazsa tabiki...

feza
09 Temmuz 2017, 17:01
Selam Arkadas,

Benim evde 14 Senedir var 6m² Sicak Su icin. zamaninda 2 cocuk icin BAFA dan 700.- euro Förderung almistim. Toplam 2200,- euro tutmustu

yaz aylarinda Su sicakligi 80 dereceye Kadar cikiyor, 400 Litrelik Su Speicherini Sogutma yapmak zorunda kaliyorum cünkü borulara zara vermesin diye, Bazi günler ise Küveti yüzme havuzu gibi de kullaniyorum...

5 senede bir Solaranlagenin icindeki Frostschutz eksiliyor onuda doldurman gerekiyor, Umwelzpumpe ise 220 Volt 20 Watt Elektrik gücüne sahip , günde en az 10 Saat senenin 8 ayi hesaplasak 0,27 Cent den 13,- euro yapiyor

Memnunyete gelince Toplam Masrafi eger 2000,- euroyu gecerse yaptirma derim. cünkü yeni Gas Brennerler okadar tasaruflu ki. 400 Litrelik Kesseli isitmak icin 0,8 metre küp Gas harcamiyor bile bir günlük Sicak su harcaman icin, günesin olmadigi kis aylarinda bunu kendim ölctüm

Simdi hesapla Bu Sicak su icin Solarin Masrafi 15 Sene sürüyor, masraf cikmazsa tabiki...

verdigin bilgi icin tesekkür ederim, amorti süresi cok uzun. sicak su icin paneli cogu kisi önermiyor ama benim kullandigim vaillant thermoblock vc 195/2 e-c 16 senesi doldu daha kac sene gider belli degil, ömrü bitmeden uygun olan alternatifini arastiriyorum.

murat39
06 Ağustos 2017, 18:39
Ben günes enerjisi taktirdim.
Devamli firma bakimi Antifirizi Takilmasi.Bir de Almanya soguk bir Ülke.Kendini amote etmesi ortalama 15 sene sürüyor.
o Zaman da Panellerin verimi azaliyor problem yapiyor.
Bir de sensorlar sapitiyor stuergerät ne sikinti olursa yanlis derece Boilere girince Kirec baglatiyor Boileri bozuyor.Benim yasadigim.
Boileri 9 sene sonra cöpe attim.3600,00€ tekrar boyler takildi.
Günes enerjisini de sökülüp atildi.

feza
06 Ağustos 2017, 21:54
Ben günes enerjisi taktirdim.
Devamli firma bakimi Antifirizi Takilmasi.Bir de Almanya soguk bir Ülke.Kendini amote etmesi ortalama 15 sene sürüyor.
o Zaman da Panellerin verimi azaliyor problem yapiyor.
Bir de sensorlar sapitiyor stuergerät ne sikinti olursa yanlis derece Boilere girince Kirec baglatiyor Boileri bozuyor.Benim yasadigim.
Boileri 9 sene sonra cöpe attim.3600,00€ tekrar boyler takildi.
Günes enerjisini de sökülüp atildi.

amorti süresi uzun ve sorunlarda cabasi. bilgiler icin tesekkürler