PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yurtdışında sigortalı çalışırken aynı anda türkiye'de sigortalı çalışma yoluiyi

abbas2006
25 Haziran 2017, 08:18
iyi Bayramlar Arkadaslar,

yurtdisndan sigortali bir isci:
- izininde Türkiyede bir kac gün sgk sigortali calisabilimi?
- yoksa Tr izine gitmeden önce yurtdisindaki isyerinden ücretsiz izin mi almak zorunda?
(Alman rentenverlauf ile TR. SGK günleri cakismamasi icin)

Bu konuda bilgi verirseniz memnun oluruz.

Saygilarimla
abbas2006

Dedikli
25 Haziran 2017, 08:47
Selam kardes Yurtdisinda sigortali calisan her T.C Vatandasi ve T.C kimligi (kimlik) nummarasi olan izindeyken Türkiyede herhangi bir is yerinde sigortali calisa bilir.

Hayirli Bayramlar..

.onur
25 Haziran 2017, 11:54
Bu yıl bende bir iki hafta çalışacagım tr de buradan izinli gideceğim inşallah ileride bir sorun çıkmaz

ALSANCAK-35
25 Haziran 2017, 12:05
Evet arkadaslar bizimde edindigimiz bilgilere göre daha öncede yazdigimiz gibi hicbir sorun yok.Kolay gelsin.

oemer45
25 Haziran 2017, 12:56
selam hayırlı bayramlar bukonu hakkında resmi kaynak varmı sanki çalışma günlerinin çakışmaması gereklidiye söylenti vardı ama nederece doğru bilmiyoruz malum izin zamanı ilgi çekici eyer elinizde resmi kaynak mevcutise paylaşırsanız sevinirim veya resmi bilgiyi nerden öğrenebiliriz.

abbas2006
25 Haziran 2017, 13:35
cevaplariniz icin tesekkürler Arkadaslar.
Yalniz 2012 yilinda bun konu hakkina bir uzmana danismistim.
Oda bana söyle izah etmist ?
- yurtdisindan izine gelirken isyerinizden 1 hafta kadar parasiz izin alin demisti
- Tr gelince o aldiginiz Parasiz izin günlerde bir isyerinde sigortali calisirsin
- aksi taktirde normal parali izin alirsan (cakisma dolayisinda SGK sigortali calismayi iptal eder demisti)

Simdi ise internette degisik yorumlar okuyorum?
kimisi yeni kanun cikti artik Sgk iptal etmiyor diye okuyorum.

Bu nekadar dogru tam bilmiyorum.
Arkadasin dedigi gibi bir resmi bir Kaynak varsa bunu buraya sunarsaniz cok memnun oluruz.

tesekkürler
abbas2006

Sweet_FormuLa
25 Haziran 2017, 22:31
SGK NIN 2014 yilinda cikardigi genelgeye göre cakisma olmadan calismalari kabul ediyor.

Mustafa 1954
25 Haziran 2017, 22:46
iyi Bayramlar Arkadaslar,

yurtdisndan sigortali bir isci:
- izininde Türkiyede bir kac gün sgk sigortali calisabilimi?
- yoksa Tr izine gitmeden önce yurtdisindaki isyerinden ücretsiz izin mi almak zorunda?
(Alman rentenverlauf ile TR. SGK günleri cakismamasi icin)

Bu konuda bilgi verirseniz memnun oluruz.

Saygilarimla
abbas2006

Bu konu galiba emeklilik için .. Türkiyede izinde olduğunuz zaman zarfı içinde herhangi bir iş terinde çalışıp sigorta pirimi yatırıp (bunu işveren yapıyor )sigorta numarası almada herhangi bir sakınca yok, izine gittiğinizin ikinci günü başlıyor gösterebilir veya başlayabilirsiniz,geriye dönmeden öncede bir gün önce çıkış alacaksınız .Ben dokuz günlük bir çalışma pirimi ödedim ve emeklilik parasını hemen yatırdım, hiçbir sakıncası yok ,bu olay sadece emekliliğe başvuracak kişilerin sigorta kaydının olması ve sigorta numarası alabilmek için yapılıyor..

dadaloglu38
25 Haziran 2017, 23:42
yasak kesinlikle isyerinden parasiz izin almalisiniz bunu emeklilik icin yapacaksaniz cok kötü sonuclarla karsilasirniz bir insan ayni anda iki ülkede calima yapamaz yaparsaniz bunu SGK bunu cikariyor ve altindan kalkamayacaginiz para cezalari ödersiniz en dogrusu fazla degil 3 parasiz izinle halledin

guengoer52
25 Haziran 2017, 23:55
yasak kesinlikle isyerinden parasiz izin almalisiniz bunu emeklilik icin yapacaksaniz cok kötü sonuclarla karsilasirniz bir insan ayni anda iki ülkede calima yapamaz yaparsaniz bunu SGK bunu cikariyor ve altindan kalkamayacaginiz para cezalari ödersiniz en dogrusu fazla degil 3 parasiz izinle halledin

Arkadasim konu 2013/39 sayili genelgeyle güncellenmis artik parasiz izin almadan yapilan usulüne uygun gercek calismalar gecerli sayiliyor, isteyen genis aciklamasini asagidaki linkten okuyabilir.
http://www.haberturk.com/yazarlar/ali-tezel-1016/964940-gurbetci-erken-emeklilik-icin-izninde-calisabilir

aslankral
26 Haziran 2017, 00:41
Türkiyede izinde calismak 2013 den bu yana serbest ,,

http://www.yeniposta.de/yurtdisinda-calisir-iken-turkiyede-sskli-calisma-imkani-getirildi.html

Mustafa 1954
26 Haziran 2017, 07:32
Yasak masak yok hepsi palavra, ben her iki ülkeninde kurumlarına sordum ve emekli oldum diyorum,bende olamaz demiştim baştan fakat yasal olduğunu kesin tespit ettikten sonra (rentenversicherungsanstallt ve Türkiyede Sosyal Güvenlik kurumu ) Başvuru yaptım ve 9-10 günlük çalışma neticesi 3600 gün üzerinden 2 yıl önce 46.300 lira ödeyerek emekli oldum..Almanyadaki Emeklilik kasasınında haberi var ....Ayrıca Alman Hüvviyetim var..Yasalar buna İzin vermiyordu artık oda serbest ..

topcam
21 Temmuz 2017, 17:10
cevaplariniz icin tesekkürler Arkadaslar.
Yalniz 2012 yilinda bun konu hakkina bir uzmana danismistim.
Oda bana söyle izah etmist ?
- yurtdisindan izine gelirken isyerinizden 1 hafta kadar parasiz izin alin demisti
- Tr gelince o aldiginiz Parasiz izin günlerde bir isyerinde sigortali calisirsin
- aksi taktirde normal parali izin alirsan (cakisma dolayisinda SGK sigortali calismayi iptal eder demisti)

Simdi ise internette degisik yorumlar okuyorum?
kimisi yeni kanun cikti artik Sgk iptal etmiyor diye okuyorum.

Bu nekadar dogru tam bilmiyorum.
Arkadasin dedigi gibi bir resmi bir Kaynak varsa bunu buraya sunarsaniz cok memnun oluruz.

tesekkürler
abbas2006

iki ay evvel izinde bu meseleyi sgk daki arkasima sordum yurtdisi emekllilik bürasunda
bi toplantida yani seminerde müdürler ya bizim bos adamlarimiz is bulamiyo almancilar bir ay iznde

nasil is buluyor deyince olay gürbetcilerin niye bu yolu tuttuklari anlatilmis sgk genelmüdürü

genelge cikarark gürbetciler izide bile olsa sigortali calisa bilsinler diye yasa gecmis simdi almanya veya baska biyerde sigortali calisiyorken
izinde tr de sigortali calisa biliyorsun deyince hemen kendimde izinde 5 günluk biryerde sigortali gösterdimaydinlati oldumu