PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alman vatandasligindan türk vatandasligina gecis

asstze
09 Ağustos 2015, 16:35
Asagi yukari 10 senen önce türk vatandasligindan alman vatandasligina gecis yaptim.
Simdi gene Türk vatandasi olmak istiyorum.
Türk vatandisligina gecisimi almanyaya bildirmesem cifte vatandas olurum.
Türk konsoloslugu alman vatandasligindan cikis yaptigina dahil bir belge istemiyor.
Bilgisi olan var mi?
Ne gibi sorunlarla karsilasabilirim?

Saygilar

Talha'linho 7
09 Ağustos 2015, 17:15
;) senigidi seni emeklilik icin demi:rolleyes:

bildim kadarini söylüyeyim
eger bildirmesen ve günü birinde ortaya cikartirlarsa bu almanlar basin derde girir
misal Alman Vatandaslindan 100% de 100% olursun ve Oturum derdin olur (oturum alman gerekir isin gücün yoksa bideo nunla urasirsin)

bunu unutma almanya bürokrati ülkesi !!! bunar adamin gözünün yasina bakmazlar!

hOrOz
09 Ağustos 2015, 17:49
sirf emeklilik icin Alman Vatandasligin cikmaya gerek yok
Alman Vatandaslari da emekli olabiliyor
zaten 10 seneni kaybetmissin sadece senin Türk Vatandasi oldugun yillar sayilir

eger farkederlerse yeniden oturma izni alirsin

Alman yasalarina göre cifte vatandas olmaszsin sadece Türk Mevzuatina göre cifte olursun

Renegade
09 Ağustos 2015, 18:07
Bu işi gizli yapmanı hiç tavsiye etmem Almanlar önemle araştırıyorlar. Er geç buluyorlar.. Biri izmirli , diğeri Trabzonlu 2 arkadaşımı enselemeleri 3 yıl sürmedi.. Oturum içinde burunlarından getiriyorlar. Halen süreli oturum alabiliyorlar.. BW eyaletindeki arkadaş 1 seneye yakın 1 ay oturum alabildi.. sonradan 3 ay 6 ay vermeye başladılar.. Halen 6 ay veriyorlar sanırım ..
Konu Türkiyeden emekli olmaksa Torba yasada o kanun yürürlüğe girdi Alman vatandaşıykende Türkiyeden prosedürü yerine getirirsen emekli olabiliyorsun..

cip
09 Ağustos 2015, 21:58
Almanyada devam yasamak istiyorsan tavsiye etmem.

ffb
28 Ağustos 2015, 18:34
Slm Arkadaslar,

bende Türk vatandasligina geri dönmeye düsünüyorum. Acaba Beibehaltungsgenehmigung (https://de.wikipedia.org/wiki/Beibehaltungsgenehmigung) hakkinda bilgsi olanlar varmi.
Bazi ülkemin Vatandaslarina hic problem olmadan veriliyor. Ancak Türklere özellikle Mavi Kart sahiplerine verildigini duymadim.

turan38
28 Ağustos 2015, 23:28
Slm Arkadaslar,

bende Türk vatandasligina geri dönmeye düsünüyorum. Acaba Beibehaltungsgenehmigung (https://de.wikipedia.org/wiki/Beibehaltungsgenehmigung) hakkinda bilgsi olanlar varmi.
Bazi ülkemin Vatandaslarina hic problem olmadan veriliyor. Ancak Türklere özellikle Mavi Kart sahiplerine verildigini duymadim.

Beibehaltungs urkundeyi alabilmen icin Türkiyede calisiyor olman gerekiyor görevini yerine getirebilmen icin
benim yigenim Aldi cok ugrasti ama kendisi üniversiteyi bitirdi tr de alman vatandasi olarak sonra ayni üniversitede
ögretim görevlisi olarak calisti ve beibehaltungs urkundeye müracaat Edip burdan aldilar ama dedigim gibi cok ugrastirdilar.

S&S

ffb
30 Ağustos 2015, 11:51
Sagol turan38. Bende normal bir vatandaş için sebep gösterilecek hiç bir konu olmadığını duymuştum, amma yinede sormakta bir fayda vardır. Benim Thailand´li iş arkadaşıma mümkün çünkü onların miras konusunda gerekçeleri var.

Biraz temel konudan ayrılıyoruz amma sizce Türk vatandaşlığına gerin dönmekte veya alman vatandaşı kalmakta daha fazla yarar varmı? Yas 40 ve 7 seneden beri alman vatandaşıyım.
Benim görüşümde alman vatandaşlığın Vize konusundan hariç hiç bir faydası yok. Türkiyede Mavi kartın olsa bile her yerde insanı uğraştırıyorlar. Türkiyede emekli olmak için Türk vatandaşı olmak daha iyi mi olur yoksa fark etmezmi.

topcam
30 Ağustos 2015, 15:19
selamin aleyküm arkadaslar ffb isimli arkadas senin problemin aynisi bendede fazlasiyla var ne yapacagimi biliyorum ama tüekiyede 1,5 yil calismisligim var

2004 de alman vatandasi oldum 10 yil tr vatandasi olarak calisdim 01,08,2015 de izinde sgk na gidip durumumu izah ettim 10 yil tr vatandasi olarak borclana bilirsin

1.5 yilda tr de sigortali calismisligin var eeeeee sonuc sonur tr de emekli ola bilmek icin 5200 is günu ve 15 yil 2 ay en az calismis görünmen lazim benim 3 yil yani 1ooo gün eksik ya

ni 3 yil sonra alman vatandasi olsam alman vatandasligin dan cikmadan tr emekli ola biliyor idim .Ama simdi bu mümkün deyi alman vatandasligindan cikip 3 yil almanyada veya tr de

sigortali calisirsam 52 yasinda emekliyim sorun bu simdi alman kurunlarina gittim ben tekrar tr vatandaslina gececem diye bana almanyaya bügün gelmis gibi önce 1 yiol sonra 2,yil

sonra birdaha 2 yil sonra 5 yil oturum veririz 10 yilin sonunda eger sosyal yardim aliyorsan umbefistet alirsin dediler sinir bozucu ciknm bu isin icinden torba kanun cikariyorsunuz

durumu iyilestirmek icin böyle günü ve yili yetmiyenler sikinti yasarsa ne yapacak Sayin avrupa bakani kac gurbetciyle konustunuzda torba ayasa cikardiniz

aslankral
30 Ağustos 2015, 18:17
topcam arkada$im Türk vatanda$i olarak 13 sene kadar cali$mi$ligim var 51 ya$ 5175 gün ile TR den emekli olabiliyorum benimde TC vatanda$i gün sayisi eksik ama,,, 10 sene 3600 gün borclanarakta 60 yasinda emekli olabiliyorsun. Beni $ahsen eksik gün rahatsiz etmiyor zaten 51 yasinda TR den emekli olsam bile Temelli dönmedikce TR den emekli olamiyorsun TR den emekli maa$i alirken yurtdi$inda ya$amak istiyorsan calismayacaksin ve sosyal yardim almayacaksin, ben az da Euro olarak bir emekli gelirim olmadan TR ye dönmem iki ay icerisinde Euro 2,8 den 3,40 lara cikabiliyor Ekonomi Tr de cok dalgalaniyor, üstelik serbest dola$im icin alman kimliginin avantaji var.
Yeniden TC vatanda$ligina gecmek zorlu bürokrasiyide beraberinde getiriyor, süresiz oturum icin uzun süre ugra$mak gerekiyor.

topcam
31 Ağustos 2015, 01:26
aslankral kardesim yazdiklarinda yüzde yüz haklilik pyai var benim amacim cocuklari yer Yurt sahibinyaptiktansonra 51 52 yasinda cekip gitmek temelli deyil ama 6 ay belki 8 ay orda yasamak sonra 3.4 sert kis aylarinda buraya gelip kit kanaat yasamak calismak ve yardim almakta istemiyorum 18 yasindan beri gurbetteyim 1 gün bile arbeitlos olmadan calisi

yorum birazda ben tembellik yapayim diyorum ama galiba olmayacak neyse hayirlisi insaallah

semicep
31 Ağustos 2015, 21:46
selam arkadaslar

ben alman vatandasligindan eylül 2014 geri türk vetandasligina gectim.unbefristete aufenthalttitel verdiler.1999-2014 arasi yillar alman vatandasiydim
ayrica ausländerbehörde den belge aldim türkiyede 6 aydan fazla kalabilmek icin

topcam
01 Eylül 2015, 18:23
selam arkadaslar

ben alman vatandasligindan eylül 2014 geri türk vetandasligina gectim.unbefristete aufenthalttitel verdiler.1999-2014 arasi yillar alman vatandasiydim

kardes selamin aleyküm hangi eyalet eyaletler arsi fark varda galiba

ve hangi prosoduru takip ettin hangi belgelrlere nasil nereye sirayla yazarsan bizimde önümüzü actin insaallah

semicep
02 Eylül 2015, 23:37
1-Tr konsoloslugundan TC vatandasligina basvuru yapilacak
2-Vatandasliga kabul edildikten sonra(5-6 ay sürüyor)TC pasaportunu basvurusu yapilacak
3-vatandasliga kabul belgesini almanca olarak stuttgart konsoloslugu alman yabancilar dairesi icin veriyor bu belgeyi pasaportunuzu 3 aylik maas kagidi ile aufenthalttitel icin basvuracaksiniz.

maasi düsük olanlarda süresiz oturum verirlermi bilmiyorum?

konsoloslukta sohbet ettigim bir vatandasimiz TC Vatandasligina 9 ay gectigi halde bildirmemis. alman makamlarindan oturum alamadigindan dolayi sorun yasiyordu.bu sebebten dolayi 6 ay icerisinde muklaka yabancilar dairesine basvurmanizi tavsiye ederim.

topcam
06 Eylül 2015, 15:08
selam arkadaslar

duyduma semicep kardesim siz 2000 den önce alman vatandasliga gecenlersiniz 2000 den sonra alman vatandaslina gecenlerde ve cikanlarda Problem cok benim bildigim benim sorunum kime soracam yabancilar burosu bana önce 1 yil sonra 2 yil sonra 2 yil sonra 5 yil oturumm veririz dedi buda tam 10 yil yapiyo 10 yilda sosoyal yardimda almaya caksin

semicep
06 Eylül 2015, 15:36
duyduma semicep kardesim siz 2000 den önce alman vatandasliga gecenlersiniz 2000 den sonra alman vatandaslina gecenlerde ve cikanlarda Problem cok benim bildigim benim sorunum kime soracam yabancilar burosu bana önce 1 yil sonra 2 yil sonra 2 yil sonra 5 yil oturumm veririz dedi buda tam 10 yil yapiyo 10 yilda sosoyal yardimda almaya caksin

topcan kardes kendimin yapmis oldugumun prodüsürü kademe kademe yukarida yazdim.2000 yilindan sonra almanvatandasligina gecenlerde farkli islem oldugunu bilmiyordum
sizlere bu konuda bilgi sahibi arkadaslar bilgilendirsin.
bilmedigim konularda kisileri yanlis yönlendirmek istemiyorum.

Savasnrw
14 Ekim 2015, 22:56
Önce selamlar topcam kardesim benim hanimda 2000 de alman vatandasi oldu 14 sene alman vatandasi kaldi gecen sene Türk vatandasligina gecti ve süresiz oturumunu hemen verdiler. En az 5 sene alman vatandasliginda kaldiginiz zaman sorun yok dediler. Kaldigimiz bölge NRW. Saygilar

tolgahamburg
03 Mart 2016, 22:21
Alman Vatandaşlık Yasası’nın Türkiye gibi bazı ülke vatandaşlarını çifte vatandaş olmaya müsaade etmemesi sadece Almanya’da yaşayan Türkleri değil, ülke dışında yaşayan Almanları da mağdur ediyor. Yönetmen Sinan Çetin’in 1989 yılından beri İstanbul’da yaşayan eşi Rebekka Haas Çetin, Alman vatandaşlığını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor ve tekrar Alman pasaportu alacağı günün hayalini kuruyor.

Almanya’da yaşayan Türk toplumu uzun zamandır çifte vatandaş olamamanın sıkıntısını yaşarken, Avrupa Birliği (AB) dışında yaşayan Almanlar da benzer sıkıntıları yaşıyor. Alman Vatandaşlık Yasası’nın özellikle Türkiye gibi AB dışındaki ülkelere yönelik çifte vatandaşlığa izin vermemesi yönetmen Sinan Çetin’in Alman eşi Rebekka Haas- Çetin’i mağdur etti. Almanya’nın Rottweil şehrinde doğup büyüyen ve 1989 yılından bugüne İstanbul’da yaşayan Rebakka Haas- Çetin, Türkiye’de zeytinlik almak isteyince Türk vatandaşı olunması gerektiğini öğrenmiş. Alman yasalarına göre ise Türk vatandaşlığının yanında Alman pasaportuna sahip olmaya devam edebilmek için "Vatandaşlığı Muhafaza Belgesi" alan Rebekka Haas- Çetin, bu belgeyi alınca Türk vatandaşlığına başvurmuş. Türk vatandaşlığına geçiş sürecinin dört yıl sürdüğünü söyleyen Haas- Çetin, Vatandaşlığı Muhafaza Belgei'nin süresini uzatmayı unuttuğu için Alman vatandaşlığından çıkarıldığını öğrenince şoke olduğunu ifade etti. TAZ gazetesine konuşan konuşan Haas- Çetin "Ben Almanım ve vatandaşlığımı geri istiyorum". dedi. Haas-Çetin’in Rottweil’de yaşayan annesini ziyaret etmek için vize alması gerekiyor.Alman Vatandaşlık Yasası’nın AB ülkeleri ve AB dışında bazı ülkeler haricinde çifte vatandaşlığı kabul etmemesi sadece Almanya’da yaşayan Türkleri değil, yurt dışında yaşayan binlerce Almanları mağdur ediyor. İdari İşler Hukukçusu Meinhard Ade, binlerce Almanın yurt dışında istememelerine rağmen Alman vatandaşlığını kaybettiklerini ve geri kazanmak için uğraştıklarını açıkladı. AB dışındaki ülkelerde yaşayan Almanların, vatandaşlığa tekrar kabul edilmelerinin neredeyse imkânsız olduğunu söyleyen Ade, Köln’deki Federal İdari Mahkemesi’nin de kararlarıyla süreci zorlaştırdığını belirtti.Ortadoğu ülkelerinden birinde yaşayan ve Alman vatandaşlığını kaybeden bir Alman da TAZ’a yaptığı açıklamada, başvurusunun kabul edilmediğini ve gönderilen yazıda "Vatandaşlığa kabulden Almanya’nın çıkarı olmalıdır." cevabının verildiğini kaydetti. Başka bir Alman ise yeterli geliri olmadığı gerekçe gösterilerek tekrar vatandaşlığa kabul edilmediği için kızgın olduğunu ifade etti. Almanların tekrar Alman vatandaşı olabilmesi için isteğin yeterli olmadığı ve Alman devletinin de çıkarının olması gerekiyor. Tekrar Alman vatandaşı olacağı günü bekleyen Rebakka Haas- Çetin, "Bunu nasıl ispatlayacağımı bilemiyorum."

zülfikar
22 Ocak 2017, 21:40
selam arkadaslar
benim bildigim kadariyla türk vatandasligindan cikinca hic sikinti olmaz süresiz oturma hakki alirsin ama surasi önemli almanyadaki haklarin ölmemesi icin yanilmiyorsam 6 ay almanya 6 ayda türkiyede kalma sarti var bu ayrintiya iyi arastirmak lazim

guengoer52
22 Ocak 2017, 22:34
selam arkadaslar
benim bildigim kadariyla türk vatandasligindan cikinca hic sikinti olmaz süresiz oturma hakki alirsin ama surasi önemli almanyadaki haklarin ölmemesi icin yanilmiyorsam 6 ay almanya 6 ayda türkiyede kalma sarti var bu ayrintiya iyi arastirmak lazim

Özel izin yoksa 1 yil icinde 185 gün almanyada ikamet zorunlulugu alman vatandaslari icin degil Türk vatandaslari icin gecerli diye biliyorum.

zirdeli79
22 Ocak 2017, 22:38
Slm arkadaslar Emeklilik demisken bende sorayim bu konuda cok bilgilisiniz

Benim yasim 37 ve Türk vatandasiyim 12 yasimda Almanyada geldim
Ben Esim 35 yasinda Alman vatandasi bundan 5 sene önce alman vatandasi oldu

ne gibi tavsiyelerde bulununa bilirsiniz sayin abilerim Emekli olmak icin

guengoer52
22 Ocak 2017, 22:44
Slm arkadaslar Emeklilik demisken bende sorayim bu konuda cok bilgilisiniz

Benim yasim 37 ve Türk vatandasiyim 12 yasimda Almanyada geldim
Ben Esim 35 yasinda Alman vatandasi bundan 5 sene önce alman vatandasi oldu

ne gibi tavsiyelerde bulununa bilirsiniz sayin abilerim Emekli olmak icin

Arkadasim Dogum tarihi, ilk ise baslama tarihi, esiniz icin yine dogum tarihi ilk ise baslama tarihi ve alman vatandasligina gecis tarihlerini detayli bir sekil yazabilirsen daha net cevaplar alabilirsin.

zirdeli79
23 Ocak 2017, 05:18
cevaüp icin teseküüler ustam benim ve hanimim dogum tarihleri

Benim 27.05.1979 Türk vatandasiyim
Hanim 01.09.1981 dogumlu ve Alman vatandasi gecis 01.03.2012 Alman vatandaslina gecti

guengoer52
23 Ocak 2017, 12:12
cevaüp icin teseküüler ustam benim ve hanimim dogum tarihleri

Benim 27.05.1979 Türk vatandasiyim
Hanim 01.09.1981 dogumlu ve Alman vatandasi gecis 01.03.2012 Alman vatandaslina gecti

01.09.1981 dogumlu esinizin 18 yasina girdigi tarih 01.09.1999 da ise basladigini varsayarsak normalde 5975 gün borclanarak 56 yasinda emekli olma imkani var ancak ise baslangic tarihi 01.09.1999 ile alman vatandasligina gecis tarihi 01.03.2012 arasinra Türk vatandasi olarak 4565 günü borclanabildiginden kalan 1410 günü ya vatandasliktan cikmasina gerek olmadan Türkiye de calisarak yada yeniden Türk vatandasligina gecerek doldurmasi gerekmektedir.

Esiniz icin diger bir secenek Türk vatandasi olarak gecirmis oldugu günlerin yeterli oldugu 3600 gün borclanarak 58 yasinda emekli olabilmesidir. Her iki secenegide degerlendirip size uygunu hangisiyse onda karar kilabilirsiniz.

Sizin kendi durumunuza gelince yine 18 yasina girdiginiz 27.05.1997 tarihini sigortalilik baslangiciniz olarak kabul ettigimizde 5900 gün borclanarak 57 yasinda emekli olabiliyorsunuz.
Sizin icin diger secenek 3600 gün borclanarak 60 yasinda emekli olabileceginizdir. Tüm seceneklerde borclanma öncesi Türkiye de usülüne uygun kisa calisma yapmak gerekmektedir.

Önemli Not: 3600 güne göre emeklilik yasi hesaplamalarinda dikkat edilmesi gereken 08.09.1999 dan önce sigortali olarak ise girmis olunmasidir. Bu tarihten sonra ise girildiyse 3600 günden emekli olunamaz. 08.09.1999 dan sonra ise girenler 4500 gün, 01.05.2008 den sonra ise girenler icin 5400 gün gecerlidir.

hOrOz
23 Ocak 2017, 13:42
Bu kadar genç insanların şimdiden emeklilik hayali kurmaları yanlış
Daha 20-22 sene var ... Bu arada çok şeyler değişir

guengoer52
23 Ocak 2017, 18:33
Bu kadar genç insanların şimdiden emeklilik hayali kurmaları yanlış
Daha 20-22 sene var ... Bu arada çok şeyler değişir

Cok haklisin, dünyanin hic bir yerinde bulunmayan bu haktan herkes yararlanma sansini merak ediyor dogal olarak.

talha19941
28 Ocak 2017, 23:41
Hayırlı Akşamlar
Bİr sorum olacaktı ben şuan mavi kartlıyım ve 1994 dogumluyum
türkiye deki üniversiteye başvurmak için 2012 senesinde çifte vatandaşlıktan çıktım , alman oldum
seneye inşallah mezun olacağım. Memur olmak için türk vatandaşlığına başvurmak istiyorum
öncesinde beibehaltungsgenehmigung almam lazımmış. tekrardan çifte vatandaş olmak için.
izni almam imkansızmı neler yapmam lazım. Babam alman ve annem türk( etkisi olur mu bilmiyorum)
araştırdım pek birşey bulamadım. Yardım ederseniz çok mutlu olurum
Saygılar ..

zirdeli79
29 Ocak 2017, 07:29
Ustam Cok süper anlatim Ellerine parmaklarina sabrina saglik.
ve diger konu ben hayal kurmuyorum benimkisi bir merak ve bilgi edinme tabiki ilerde ne olca belli degil Allah herkeze uzun ömürler versin.
Allah devletimizi basimizdan eksik etmesin.
Hayirli Pazarlar dilerim