PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgi turkiyeden emeklilik

Hasan05
04 Haziran 2017, 00:05
Arkadaslar ben turkiyeden sskdan emeklilik parami yatirdim sormak istedigim tekrardan.ikinci bir bagkurdan emeklilik parami yatirabilirmiyim simdiden tesekkurler ederim

hOrOz
04 Haziran 2017, 00:10
Arkadaslar ben turkiyeden sskdan emeklilik parami yatirdim sormak istedigim tekrardan.ikinci bir bagkurdan emeklilik parami yatirabilirmiyim simdiden tesekkurler ederim

olurmu kardeşim hiç

nedir bu kadar para aşkı

webci
04 Haziran 2017, 01:06
Arkadas cennetin tadini almis birde cehennemi tatmak istiyor;)

hekimoglu
04 Haziran 2017, 01:32
Usta maksadin ne? Hem SGK hem Bagkurdan emekli ayligi almayimi planliyorsun konuyu biraz acarmisin?

kbayrak
04 Haziran 2017, 14:33
Arkadaslar, 1990 dogumluyum ve türkiye den emeklilik konusuyla ilgileniyorum ilerde esim ve cocuklarimla kesin dönüs planladigimiz icin.
Biliyorum gencim ve daha o zamana kanunlar degisebilir ama ne kadar genc yasta bu konularla ilgilenirsek o kadar yararimiza...

Türk vatandasiyim ama bu sene alman vatandasligina geciyorum.
2009 da Sigortali olarak calismaya basladim aralikli olarak (Üniversiteye gittigim yillarda) ve 2013 den bu yanada kesintisiz calisiyorum.
1.) Yurtdisi borclanmasindan nasil ve hangi zaman yararlanabilirim (Kac günden hesaplanma olur, 3600 icin gün sayisi yetmiyor sanirim, bu durumda napabilirim?)
2.) Türk vatandasligindan cikmam aleyhime mi olur?
3.) Borclanmam gereken miktar ne kadar yüksek olur ve nasil hesaplanir? Emeklilik yasim TR de 60 mi olur?
4.) Islemler icin Türkiyede sigorta kaydina gerek varmi? Var ise, bunu TR vatandasi olarak yapmak mi mantikli olur? Ona göre bu sene izinde yaptirmayi düsünüyorum.

Dikkat etmem baska hangi hususlar vardir bu konuda?

Danistigim sorularin cevaplari icin simdiden tesekkür ediyorum.
Ve cümleten Hayirli Ramazanlar.

hOrOz
04 Haziran 2017, 14:41
arkadaşım sen şöyle bir 15-20 sene çalıs artik o zamanlar emeklik 70 mi 80 mi olur bilinmez

ömrümüz yeterse ileride bir başka zaman yine yazışırız

şimdiki yasalara göre Türk Vatandaşlık süresini 15-20 sene doldurman gerek (işe başlama tarihinden itibaren)

30 sene sonra kanunlar nasıl olur Allah bilir bakarsın birden Ortak Pazara girmişiz (:-)

seninki biraz ütopya

bugünkü hesaplara göre

BU SONUÇLAR GİRDİĞİNİZ VERİLERİN SONUCUDUR. EMEKLİLİK İŞLEMLERİNİZDE KURUM KAYITLARI ESASTIR.

Yaşınız
27 yıl,

Sigortalılık Süreniz
8 yıl,

NORMAL EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ

KALAN EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ

Kalan Yaşınız
32 yıl, 7 ay, 19 gün

Sigortalılık Süresi
0

Kalan Hizmet Süreniz
Tamamlandı

Prim Gün Sayısı
7200

Kalan Prim Gün Sayınız
7200

5400 GÜNDEN EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ

KALAN EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ

Kalan Yaşınız
35 yıl, 7 ay, 19 gün

Sigortalılık Süresi
0

Kalan Hizmet Süreniz
Tamamlandı

Prim Gün Sayısı
5400

Kalan Prim Gün Sayınız
5400

kbayrak
04 Haziran 2017, 15:03
hOrOz arkadasim bilgilendirme icin cok tesekkür ederim. Tabiki ilerki zaman bize ne getirecek belli olmaz. Lakin simdiden faydalanabilecegimiz bir durum varsa istifade etmek te yarar var.
Yazindan anladigim kadariyla, TR vatandasliginin süresi 15-20 sene arti diger faktörler bu konuyu düsünmemi bile gerektirmedigini gösteriyor :)
Hic bir hesap o zaman mantikli olmaz, en iyisi gayrimenkule yatirim simdiden.

Tesekkürler

Sweet_FormuLa
04 Haziran 2017, 21:37
15 Sene Türk Vatandasliginda Calisilmis olucaksin, Yas 63 Olacak Prim Gün Sayisi 5400 olacak 7200 Gün cok gelicekse Maasida bugünün hesabina göre Günlügü 18,96 x 30 Gün= Ayligi 568.80 TL Alicagin Maas bügüne göre 600 - 700TL yi gecmeyecek, yani bu Ayligi KariKoca alinacaksa 1400TL olur gecinmeye yeter Kendi Eviniz oldukatan sonra, bu hesabiniz tutmuyorsa en azindan birinizin TR den Emekliligin yaninda kirada 2 evinizinde olmasi mantikli olur yoksa Arkadasimizin dedigi gibi:

Hic bir hesap o zaman mantikli olmaz, en iyisi gayrimenkule yatirim simdiden.

Tesekkürler

Mustafa 1954
05 Haziran 2017, 12:15

Bağkura para yatıracağım derken hemen geri çıkıyorsun odadan... Çünki sen ssk dan emeklisin yazıyor bilgisayarda.. Bende yatırdım buradan emekli olacağım günü bekliyorum. Öyle şey yok ,devlet normal ssk emekliliği ödesin sen ona razı ol ,onunda buharlaşma ihtimali var ,ekonomi kötü bellimi olur..