PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyedeki Kiraciyi Cikartmak

KayıBeyi
24 Mayıs 2017, 23:00
Saygideger Dostlar,

13 yildir dairemde oturan kiraciyla her yil yeni sözlesme imzalar yilda bir yenilerdik gecen yil 1 Haziranda 1 yillik yeni sözlesmeyi yaptiktan 1 ay sonra sözlesme bitimine denk gelen 1 Haziran 2017 de daireyi bosaltacagina dair Tahliye Taahhütnamesi düzenleyip imzalattirdim.

4 ay kadar önce beni arayip sözlesmeyi uzatip uzatamayacagimi sordular bende mümkün olmadigini daireyi Temmuzda evlenecek bir yakinima söz verdigimi sözümden dönmenin söz konusu olamayacagini zaten kendileriyle yaptigimiz Tahliye Taahhütnamesinin sebebininde o oldugunu anlastigimiz gibi daireyi bosaltmalarini kendilerine yine söyledim.

Sürenin dolmasina 1 hafta kalmis hic sesleri cikmadi ben sordurdum nezaman tasinmaya baslayacaklarini söylesinler ona göre tadilat icin usta getirecegim haber versinler diye, ne deseler iyi evden cikmayi düsünmüyorlarmis yok iki aydir hastaymis calisamamis tasinma masraflarini karsilayamazmis mis mis mis.

internetten arastirdim sözlesmede belirtilen sürenin dolumundan bir ay icinde kiraciya ihtarname cekilerek cikmalari icin 15 günle 1 ay arasi süre tanimak yine cikmazsa mahkemeye vermek gerekiyormus.

Böyle bir sorun yasayan oldumu mahkeme ne kadar sürer masraflari kim öder?

H@K@N
25 Mayıs 2017, 00:42
Soru 1 : Kac lira aylik kira aliyorsun ve Kira ödemesi nasil yapiliyor?

Kira 500 TL üzeri ise ve kira bankaya yatiriliyorsa acikcasi Devlete vergini ödüyorsan ilk olarak tavsiyem Noter'e gitmen ve Noter tarafindan belgeli,resmi Ihtarname cekilmesi.
Buna uymadiklari taktirde Mahkemeye gittiginde Mahkeme masraflarini kiraci ceker.Mahkemenin sürmesi konusu ise o sehrin yada ilcenin yogunluguna göre olur,birde Mevsimine göre olur.
Yani yazin isler biraz daha uzun sürer cünki cogu Hakimlerin tatile ciktiklari icin,yazin genellikle minimum Hakimler görevde bulunur.

Kira 500 TL üzeri ve Kira elden aliniyorsa yani vergi ödenmiyorsa isin biraz zor ve suclu duruma bile düsebilirsin.Bu durumda yapabilecegin en iyi is bir Avukat bulmak.
Kira 500 TL alti ise yapacagin is Noter araciligi ile ihtarname cektirmek ve sonrasinda Mahkemeye vermek.
Öyle yada böyle Noter tarafindan belgeli Ihtarname cektirmeden Mahkeme isine hic girme,cünki Hakimin önemli sorularindan birisidir.
Sana bir diger tavsiyem ise Oglumu,Kizimi,akrabami,tanidigimi daireye sokacagim gibi bahaneler söylememen cünki artik Mahkemede pek hos karsilanmiyor.
Daire'yi komple tadilat yapacagini belirt,bunuda Noter tarafindan cekecegin Ihtarnamede de belirt.Elin daha cok güclenir.

Avukat,Mahkeme,Noter ile ugrasmak istemiyorsan bulundugun sehir yada ilcede iyi bir Emlakci ile anlasman.
Detaylarina girmek istemiyorum ama iyi bir Emlakci ise sen kiraciyi cikaramiyorum dediginde o emlakci leb demeden leblebiyi anlar.

Sana Kolay Gelsin

KayıBeyi
25 Mayıs 2017, 00:55
Kirasi 1050 TL ve bankada kira hesabina yatiriliyor, cevre degerlerininde cok altinda ayni binada yeni kiracilar 1750 TL ödüyor. Gelir vergisinide her yil zamaninda düzenli ödüyorum. Benim derdim daha cok kira degil yeni evlenecek yakinim zaten onlardanda az kira verecekti, kisa zamanda cikaramazsam yeni evleneceklerde magdur olup baska eve daha cok kira ödeyecekler o yüzden hic uzatmadan kisa zamanda cikartmanin yolu olsa cok isime yarayacak.

H@K@N
25 Mayıs 2017, 09:53
1.Yol Resmi olarak yapilacak is :
Tahliye Taahhütnamesi ile Noter'e git,Tahliye Taahhütnamesi ve Tadilat geregi yazili belgeli Ihtarname cektir,4 hafta(bildigim kadari ile resmi olarak tahliye icin 4 hafta süre veriliyor) icinde daire tahliye edilmedigi takdirde mahkeme yoluna basvurulacagini ve tüm masraflarin kiraciya'dan alinacagini belirtilen ihtarname cektir.
2 hafta zorunlu cevap bekleme süresi var,2 hafta icinde herhangi bir cevap gelmesse elindeki belgeler ile Avukata gider mahkeme sürecini baslatirsin.
(Sakin sözlü olarak evimden cik deyip mahkemeye verme sonra sana ters tepki yapar,mahkeme sürecini uzatir)
Not: Noterden yapacagin islemleri Avukat araciligi ilede yapabilirsin,Avukat ile yaparsan belki biraz daha ciddiye alinabilir.
Sürec olarak ilk mesajimda belirttigim gibi,Türkiyede yaz tatili 3 hafta sonra basliyor.

2.Yol Resmi olmayan is:
Yine ilk mesajimdada belirttigim gibi yasal yol bana uzun geliyor dersen,sana tavsiyem iyi bir emlakciya git onlarin cogu bir kiraci nasil cikartilir cok iyi bilirler,maliyeti ise 2-3 kira bedeli olur.

3.Yol Anlasma ile olan is:
Bir baska yol ise kiraci ile güzel oturup anlasmak ve teklifte bulunman ilk olarak tasinma masraflarini karsilaman,ikinci teklif tasinma masraflari arti 3 aylik dairedeki kira farkini karsilaman tabiki daireyi hemen bosaltma kosulu ile.

Bu bahsettigim uc yolun sonundaki fatura bedeli 3000-5000 TL arasi.

Bence ilk olarak 3.Yolu sec,olmadi artik 1. yada 2. yolu secersin.

egeli
25 Mayıs 2017, 11:48
Emlakci cikmak istemeyen kiraciyi nasil cikaracak. Bu sorun gurbetcillerde cok var.
Sonra basimiz agrimasin.

dadaloglu38
25 Mayıs 2017, 13:22
Temiz bir dayak o zaman hemen çıkar aynı konuyu bende yaşadım temiz bir dayak yiyince hemen çıktı

KayıBeyi
25 Mayıs 2017, 23:23
Adam evden cikacagini beyan ettigi tahliye taahhütnamesini 11 ay önce imzaladigi halde simdi ariza yapiyor, öylede böylede mahkeme yoluyla birsürü masrafta cabasi illaki cikacak ama simdi cikmazsa bir isime yaramayacak, internetten arastirdim nerdeyse 1 yila kadar dava süreci olabiliyormus insanin elinde kapi gibi imzali belge varken bu kadar uzatmanin anlami ney, siddetten asla medet ummam lakin hukuktan umut kesilince dadaloglu38 arkadasin söylediklerinede katilmamak elde degil.

H@K@N
26 Mayıs 2017, 12:10
KayiBeyi usta,
Dayak her halukarda bir cözüm yolu degil,aksine durumu dahada yokusa sürmektir ve bundan dolayida senin zarar görmendir.
Su an Almanyadamisin Türkiyedemisin bilmiyorum,sana yollar gösterdim,3.yoldan bahsettim onu uygula olmadi git iyi bir Tecrübeli Emlakciya
onlar sana kiraciyi hangi zamanda cikaracagini bile söylerler ama isin acele oldugu icin bu durumda maalesef cebinden'de para cikacak.
yoksa senin elindeki belge ile yanlis anlama ama hicbirsey yapamassin,hatta elindeki o belge bile Noter huzurunda yapilmasi gerekli.