PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bahcede yangin Sigorta zarari karsilamasi gereklimi

gezgin38
07 Mayıs 2017, 01:55
slm. arkadaslar

gectigimiz günlerde bahce komsumuzun bahcesinde yangin cikar gece saat 23:00 gibi, sag ve sol bahcelere ates sicrar ve bahce evleri sandalyeler masalar ve diger esyalar büyük zarar görür.
itfaiye ekipleri yangini söndürdükten sonra yanginin baslayan bahceyi belirlediler. sahibinin sigortasi var zarari karsiliyor bizim bahcedeki zari kim karsilayacak bizim ve diger komsunun sigortasi yok sizden ögrenmek istdim bu. komsuya söyledim sigortan benim bahcenin zararini karsilamasi gerekiyor diye ve bana hayir cevabi verdi kendi sigortana git diye. schrebergarten degil deutsche bahn a ait bahcemiz yani wildgarten olarak geciyor herhalde almancada.
bu durumda ne haklarimi kullanabilirim??? yardimci olursaniz sevinirim . bahce evi kullanilacak gibi degil.
konuyu bahce bölümüne acmak istedim amma orada böyle bi sorunlu bir konu olmadigindan bu bölüm daha dogrudur diye düsündüm tsk. ler

Tanyel
07 Mayıs 2017, 04:44
Hemserim cok buyuk gecmis olsun. Mala gelmis cana gelmemis bu sevindirici.
Lakin mal canin yongasidir demis atalarimiz.
Konu hakkinda kesin bir bilgim yok fakat mantik olarak eger yangin onun bahcesinden baslayip yayildiysa, sigortasinin sizin hasarinizida ödemesi gerekli.
BU yangin sonucta cikmis, ha bahcede cikmis yayilmis, ha evde cikmis yayilmis. Sonuc olarak ortada sizinde bir hasariniz var.
Bence o kisi sigortasini devreye sokmak istemiyor, primleri yada ne bilim cebinden cikicak para cogalmasin diye..
Ben senin yerinde olsam hemen bir avukata gider, derdimi anlatirim. Mantiken senin hakli olman gerekli.

eren67
07 Mayıs 2017, 11:37
Wird das Eigentum von Nachbarn beschädigt, haftet der Grundstückseigentümer, von dessen Anwesen das Ganze ausgeht.
Denn der Anspruch der Nachbarn auf finanziellen Ausgleich besteht unabhängig vom Verschulden (BGH, Urteil vom 1.4.2011, Az. V ZR 193/10)

gezgin38
07 Mayıs 2017, 19:07
bu gün tekrar bahceye gidip komsum la görüsmek istedim, malesef olmadi yanina arkadaslarini getirmisoralari temizlemek icin, tabi birazda dokundum bizim evde baya bi zarar gördü diye hic de orali olmuyor. aynen bende senin gibi düsünüyorum mala gelsin cana gelmesin yangin onun bahceden cikdi 100% zarari onun karsilamasi sart.

gezgin38
07 Mayıs 2017, 19:27
Wird das Eigentum von Nachbarn beschädigt, haftet der Grundstückseigentümer, von dessen Anwesen das Ganze ausgeht.
Denn der Anspruch der Nachbarn auf finanziellen Ausgleich besteht unabhängig vom Verschulden (BGH, Urteil vom 1.4.2011, Az. V ZR 193/10)

türkce ceviriside böyle oluyor herhalde, oda benim zarari komsumun karsilamasi gerekiyor.

mülkiyet komşuları tarafından hasar görmüşse, kimin mülkiyet üzerindeki toprak sahibi bütün yükümlü yayılır.
Çünkü ekonomik tazminat komşularının taleplerinin arızanın bağımsızdır (BGH, 04.01.2011 tarihli karar, Az. V ZR 193/10)