PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kundigungs schutz hakkinda bilgi lazim.

guney1
02 Ağustos 2015, 19:23
selam arkadaslar,sene sonunda 58 yasini dolduracam kismet olursa.calistigim yerde uzerime cok geliyorlar.21.5 yildir bu firmada calisiyorum.benim sizden ogrenmek istedigim. bu yasta beni kolayca firmadan cikarabilirler mi.ben biraz arastirdim 55 yas ve uzeri olanlar biraz fazla hakki varmis dogrumudur bu konuda bilgilerinizi rica ediyorum.selamlar

hOrOz
02 Ağustos 2015, 20:43
seni ancak cok agir suc durumunda cikarabilirler hirsizlik kavga gibi ..
ne kadar üstüne gelselerde sakin ol problem cikarma
Betriebsrat varsa onlarada konus

20 seneyi doldurgun icin 7 ay kündigenschutz un var

talo176
02 Ağustos 2015, 21:23
Slm arkadasim..
55 yas la (ve 15 sene betriebszugehörigkeit) kündigungsschutzun var..
Horoz arkadasimiz yazdigi gibi.. ancak cok agir suc durumunda seni isten cikarabilirler..
sana taviyem, bizim bremen de misal arbeiterkammer var.. bilmiyorum sizde de varmi.. bildigim kadariyla her yerde yokmus.. eger sizin orda da varsa, onlara danis.. sana bu durumda yardim ederler, ecabinda avkat bile tutarlar.. hele mobbing de..

sinoplu1453
14 Mart 2016, 22:22
Ayrıca ev doktoruna gidip seni psikiyatri doktoruna yönlendirmesini iste. Iş yerinde mobbing'den dolayi profesyonel yardıma ihtiyacın olduğunu söyle abicim. Psikiyatri doktorunuda kafaya alınca göreyim o iş yerindekileri...
saygılar

Trabzon61
24 Mart 2016, 03:34
Degerli abim.geçmiş olsun.Bir sorum var,Behinderung varmı?yani Prozentin.30%den itibaren Arbeitsamta başvurup Gleichstellungsantrag dolduruyorsun..dosya eyalet mahkemesine gidiyor.orda kabul görürse.%50 lerdeki gibi besondere Kündigungschutzun oluyor.ben başvurdum banalda uyguladılar mobbingi,baskıyı Allah önümü açtı.ve aldım.Artık kimse umrumda değil.kimseyi takmıyorum.6aydır hastaydım.3gün oldu başlayalı işe.Çok sabırlı olmalısın.mutlaka psikoloğa git.Allah yardımcın olsun.saygılar

sonic
24 Mart 2016, 06:49
Firma arbeitgeber verband üye ise ve tarifvetrag taniyorsa yas tan dolayi kündigunschutz var..
tarifvetrag tanimayan firmalarda schutz yok..
prozent olsada 6 ay ve üzeri krank olunca firmalar yine cikis verebilir

betriebsrat ile görüs faydasi olacaktir..ve pskiatri doktoruda iyi bir yöntem

hOrOz
24 Mart 2016, 11:51
Firma arbeitgeber verband üye ise ve tarifvetrag taniyorsa yas tan dolayi kündigunschutz var..
tarifvetrag tanimayan firmalarda schutz yok..
prozent olsada 6 ay ve üzeri krank olunca firmalar yine cikis verebilir

betriebsrat ile görüs faydasi olacaktir..ve pskiatri doktoruda iyi bir yöntem

arkadaşım yanlış bilgilendirmeyelim
Kündigungşchutz herkes için geçerlidir

sonic
24 Mart 2016, 20:29
Valla bizim firmada 62 yasinda birine cikis verdiler ..firma atbeitgeberverband üye degil
hem gesetzlich böyle bir paragraf bulamadim...tariflich cünkü bu schutz

iso98783
25 Mart 2016, 13:32
kündigungschutzgesetz adi üzerinde kanundur ve en az 10 tam isci calistiran her isyeri icin gecerlidir hatta federal kanun oldugu icin yasadigin eyalette fark etmez, tariflich yani sendika ve isverenle yapilan anlasmalarda kanunda yazandan kötü madde yani kanun maddesi 6 ay diyorsa 5 e indiremezler ama 7 ye cikarabilirler yani daha cok hak taniyabilir ve kündigungschutzgesetz isverenin bir yere üyemi degilmi diye bakmaz 10 ve üzeri isci calistiran her isyeri ( betrieb ) icin gecerlidir.

hOrOz
25 Mart 2016, 13:51
Valla bizim firmada 62 yasinda birine cikis verdiler ..firma atbeitgeberverband üye degil
hem gesetzlich böyle bir paragraf bulamadim...tariflich cünkü bu schutz

Kanun bile hiç kimsenin işten çıkarılmamasını garantileyemez.. yılda on kere rapor al en eski adamı bile çıkartabilirler

sen Raporluyken bile işten atabilir .. bu onun da hakkıdır ... işte kanun bunları düzenler

fakat bunu işveren mahkeme de kanıtlaması lazım .... ama kanuna uygun değilse Kündigung geçersiz sayılır

Arkadaşın işten çıkarılma sebebi nedir ? gerekçeli bir sebebi olmalıdır ki çıkarabilsin .

Arbeitgeberverband sadece Tarifvertrag o iş yerinde geçerli olması için önemlidir ..

Tarifvertrag Kanunun önüne geçemez ...bazı Tarifvertrag larda Kündigungschutzu biraz daha ilerletmişlerdir..

ne gibi bir paragraf arıyorsun ki ?

sonic
25 Mart 2016, 23:04
anlatmal istedigim ustam talo usta 3. mesajda kündigungsschutzun var diye yazmis 55. yasi dolunca onun olmadigi kanaatindeyim demek istedim,,,
yani 55 yas üzeride olsan cikarabiliyorlar,,,basimiza geldi calistigim firmada,,3 abmahnung verdiler ve sonra kündigung..
mahnunglar isini iyi yapmadigi icin ,,

firmada cok senesi olanlar icin bir ay degilde senesine göre bir kac ay uzatip cikis tarihini sonra cikarabilirler ,,

hOrOz
25 Mart 2016, 23:35
yaş değil firmada çaliştığın seneler önemli
bu kanuni olan çıkış süreleridir bu yapılan Arbeitsvertrag ile veya Tarifvertrag ile değişebilir
bazı Tarifvertrag larda yaşlı kişilerin çıkışını zorlaştıran hükümler olabilir

https://www.afa-anwalt.de/wp-content/uploads/2015/01/gesetzliche-kuendigungsfristen-schaubild-1.jpg