PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : THY yolcuları şimdi bilet dışında bir de bagaj ücreti ödemek zorunda kalacak

Ergene
02 Mayıs 2017, 14:09
Kişi başına ücretsiz kilo hakkı düşürüldü.

Kaynak Hürriyet Gazetesi:
http://www.hurriyet.com.tr/kisi-basina-ucretsiz-kilo-hakki-dusuruldu-40444802?utm_source=t.co&utm_medium=post&utm_campaign=dunya_xmlfeed

THY aldığı yeni kararı seyahat acentelerine bildirdi. 'Dış hat uçuşları parça bagaj konsepti geçiş sonrası serbest bagaj hakları ve fazla bagaj ücretleri' başlığıyla acentelere yazı gönderen THY yönetimi, şu uyarıyı yaptı: “1 Mayıs 2017 tarihi itibariyle yapılan biletlemeler ve 1 Temmuz 2017 tarihiyle başlayacak seyahatlerde geçerli olmak üzere THY dış hat uçuş ağındaki tüm hatlarda parça bagaj konseptine geçmiştir. Buna göre parça bagaj konseptinin uygulandığı ekonomik kabin yolcularda, serbest bagaj hakkı 23 kilo olarak belirlenmiştir.”
Berlin Türk Seyahat Acenteleri Başkanı Necati Kaya, “THY yolcu kitlesinin büyük bölümü Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler oluşturuyor. Türklerin de bagajları diğer yolculara göre daha ağır. Türk yolcular şimdi bilet dışında bir de bagaj ücreti ödemek zorunda kalacak” dedi.

44Malatya
02 Mayıs 2017, 14:27
Kötü haber, anladığıma göre bileti 1 mayısdan önce alıp da 1 Temmuz'dan sonra uçanlar eski tarifeyle uçuyor

Ergene
02 Mayıs 2017, 14:46
Bende öyle anladım.

hOrOz
02 Mayıs 2017, 15:36
ben her sene havaalanında genellikle Türk uçaklarına dikkat ederim

bizim uçaklar tam pistin sonuna kadar gaz verir ancak öyle kalkar .. Lufthansa ve diğerleri pistin yarısında burnunu kaldırıyor

sebebi aşırı yük .. ya ne gereği var .. belki böylelikle uçakların yolcu taşımak icin olduğunu yük taşımak için olmadığını anlarız ..

fazla gelen eşyalarınıda küçük valizlere koyuyorlar el eşyası olarak kabine alıyorlar .. daha uçak dolmadan yukarı bagajlar doluyor

VoLKan
02 Mayıs 2017, 15:56
cok iyi oldu adamlar sonuna kadar hakli kimse kizmasin , benim arkadasim düsseldorf hava alaninin alt katinda yani bu valiz isinde calisiyor ve isci bulamiyoruz diyor caliscak neden dedim gelen 1 ay yada 3 ay calisip birakiyor diyor valizlerin agarligindan dert yaniyordu ve en cokda türk ucuslari olcagi zaman o valizleri görmen gerek diyor , yerinden kalkma kalkmiyo diyordu , herkez madalyonun bir yanindan bakmasin o valizleri insan kuvvetiyle yürüyen bantlara koyuluyooo cok iyi oldu cok sewindim...

44Malatya
02 Mayıs 2017, 16:03
Kişi başına ücretsiz kilo hakkı düşürüldü
Türk Hava Yolları (THY), yolcu başına ücretsiz bagaj hakkını 32 kilodan 23 kiloya düşürdü. Yeni uygulamaya 1 Temmuz'da başlanacak.

Arkadaşlar benim bildiğim yük ağırlığı 20 veya 30kg oluyordu.

Bu 23 veya 32 kg nerden çıktı?

VoLKan
02 Mayıs 2017, 16:13
Kişi başına ücretsiz kilo hakkı düşürüldü
Türk Hava Yolları (THY), yolcu başına ücretsiz bagaj hakkını 32 kilodan 23 kiloya düşürdü. Yeni uygulamaya 1 Temmuz'da başlanacak.

Arkadaşlar benim bildiğim yük ağırlığı 20 veya 30kg oluyordu.

Bu 23 veya 32 kg nerden çıktı?

tamam isde normalde 32kg diye geciyor ama 30 kg biliyoruz bizler ücretsiz demeside biletinin icinde olan ücret odugundan ücretsiz deniliyor kisaca 1 kisi ucacagi zaman artik 23kg valiz hakki var ;)

Jaws57
02 Mayıs 2017, 16:28
Bizgurbetcilere dost kazigi. Tam da izin yaklasiyor.

hekimoglu
02 Mayıs 2017, 16:31
Konuda bir yanlis anlama var gibime geliyor, bir valizin en cok 23 kg olabilecegimi söylenmek istenmis? Simdi Cuma gününe hannover-istanbul bileti baktim 30kg yük hakki gösteriyor.
http://i.hizliresim.com/Ly5gWZ.jpg

Jaws57
02 Mayıs 2017, 16:36
Ne yapalim yani gurbetciler senede bir izine gidiyo ne yapsin yani hakki neyse onu kullaniyor 1 kilo fazla gelsin bakalim seni nasii soyuyorlar . Kilo basina bir sürü para vermen lazim

hope41
02 Mayıs 2017, 17:07
30 kg degil mi ya yük hakki 32 de nerden cikti anlamadim :)

Son yillarda genelde hep THY ile gidiyorduk izine. 23 tabi ki az olacak ama yukarida yazan arkadaslarinda hakli oldugu noktalar yok degil...

Ben bazen bilerek gec biniyordum ki millet binip yerlessin yoksa iki saat ayakta bekliyorsun milletin yerine yerlesmesini... sonra sen biniyorsun yerine geliyorsun bakiyorsun ki üstler komple dolmus!!! Senin koltugun üstü yani karsisi vs... ya ileriye dogru tüm gözlere bakiyorsun yer var mi diye.. bulursan sanslisin... ya da son gidisimde oldu kimileri ayaklarinin altina aldi kücük cantalarini!

Arkadas sen bir tane el valizi aliyorsun standard boy, belki varsa birde notebook ya da fotograf makinasi cantasi ama millet üc bes canta ile biniyor, olan sana oluyor millet yerlesiyor sen acikta kaliyorsun!

Ama burda ben daha cok görevlilere kiziyorum, yani adam gibi denetler dersen ki; kisi basina sadece bir canta gerisi yasak.... adamin fazla cantasi varsa yaninda ceza olarak adamdan kilo parasini al bakalim bir daha yapiyor mu!

Gerci bizde yüzsüz maalesef cok adam getirir birde kavga eder hakli cikmaya calisir!

Konuya dönersek... THY'yi cogu kisi yük olayindan ve yemegi icin seciyordu, birazda saatleri biraz daha düzgün oldugu icin tercih ediliyordu... simdi diger sirketlere de kayma olabilir bu yük olayindan sonra.

aslankral
02 Mayıs 2017, 17:34
erken rezarvasyon yapanlar 30 kg hakki var
THY yi aradim
1 Mayistan itibaren alinan biletler ve 1 temmuzdan sonraki ucuslar artik 23 kg olacak

Ergene
02 Mayıs 2017, 17:36
Arkadaşlar burada daha detaylı anlatılmış.
http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/thyden-fazla-bagaja-ekstra-ucret-geliyor-1819248/

Yeni uygulamayla birlikte 1 Mayıs'tan itibaren alınacak biletlerde ekonomide 1, business uçanlar ise 2 parçadan fazla bagajları için Türkiye çıkışlı Avrupa ve Kuzey Afrika’ya 70, Sahraaltı Afrika ülkelerine 150, Ortadoğu 75, Asya, Uzakdoğu ve ABD’ye yapılan uzun menzilli seferlerde ise 100 dolar alınacak.

Dünyada birçok havayolunun uyguladığı gibi THY'de limitleri geçen yolcular havalimanında bilet satış bölümünden ödeme yapacak. THY, ekonomi için bir parça ve 23 kilogram hakkı veriliyor. Business class yolcuları için 2 parça bavul izni var. Bu bavulların her birinin ağırlığının limiti ise 32 kilogram.

ÖZEL İNDİRİM
THY’nin özel yolcu programı Miles&Smiles'a üye olanlara statülerine göre ek kilogram hakkı veriliyor. Uygulamada ekonomi uçan classic plus kartı olana 9, elite ve elite plus kartı olana 9 kilogram veya bir parça bagaj (en fazla 23 kilogram) ek hak sunuluyor.

Yani bagaj ağırlığı 23 Kg olacak, eğer ikinci veya üçüncü parçalar varsa, herbirisi için 70 Dolar ekstra ödemek gerekecek.
Eskiden, örneğin 4 kişilik bir aile 4x30=120 Kg olarak tek veya 2 parça olarak verebiliyordu. Artık o da olmayacak,
Kişi başı ( bilet başı ) tek parça ve en fazla 23 Kg olacak.

Impostor
02 Mayıs 2017, 17:40
30 kilo ne götürüyorsunuz arkadaslar merak ediyorum sahsen, ben cikolata dahil götürsem 15-20 kilodan fazla olmuyor...

el valizimde benim esyalarim sigacak kadar zaten 5-8 kilo arasinda yük hakkina göre 2-3 elbise az/cok koyuyorum

aslan yavrusu
02 Mayıs 2017, 17:45
keske yük hakini 15kg yapsalar

Meak
02 Mayıs 2017, 18:17
isabet olmus.

Selam
02 Mayıs 2017, 18:31
THY´nin kararini olumlu buluyorum.

BeCeRiKsIzDj
02 Mayıs 2017, 19:26
THY kendi Sitesine bakarsaniz ztn aciklamayi kendileri yapmis. 01.Mayis.2017 Tarihine kadar Biletini alanlar Eski Usul 30 Kilo yük hakki var. Bu Tarihdan sonra biletlerini almis veya alacak olanlar (1 BAVUL ve 23 Kilo yük hakki) olacak. Burda Tek sansli olanlar bebegi olanlar.. Onlarin yük hakki 10 Kilodan (1 Bavul 23 Kiloya cikiyor) arti Yaninda Bebek arabasi.

Simdi konu hakkinda ne düsündügüme gelirsek. Önceden 1 Bavul Kullanip 2 Kisinin yük hakkini icine dolduran Vatandaslarimiz oluyordu yani 50-60 kiloluk Bavullar oluyordu ve olabiliyordu. Artik bu yenilikle kesinlikle 1 Bavula 1 Sahisin Bagaj Hakki gelecek. Benimde Düsseldorfda calisan arkadaslarim var. Ve Hepsininde Sikayetinden haberim var.
Her Sene en az 1 Kere Türkiyeye giden bir sahiz olarak 7 Kilo daha az yükle gitmek beni öldürmez ama ordaki calisanlari rahatlatacagindan eminim. O yüzden Uygulamaya saygi duyuyorum. Eger daha fazlasina ihtiyac olacak olursada zaten ücret karsiliginda yine alabiliyoruz.

gamberoglu2000
04 Mayıs 2017, 23:38
(EVET)Güzel olmus daha cok paraya bilet satip millete bunada sukurler olsun dedirtmeliler bana gore hayatimda THY gitmedim gitmekte istemem soygun yapiyorlar bilet konusunda her zaman bu meselenin uzerine ayagina ates etmis öbür sirketlerin ekmegine yag sürülmüs.

SesSizliK
05 Mayıs 2017, 00:51
(EVET)Güzel olmus daha cok paraya bilet satip millete bunada sukurler olsun dedirtmeliler bana gore hayatimda THY gitmedim gitmekte istemem soygun yapiyorlar bilet konusunda her zaman bu meselenin uzerine ayagina ates etmis öbür sirketlerin ekmegine yag sürülmüs.

olaya sadece bilet satisi kg vss olarak bakmamak gerek bende genelde her zaman THY tercim ederim dünyaya kendini kanitlamis güven ve kalite endeksinden dolayi, yük konusuna gelince valla benimde canima minnet keske 10 kg ye düsse izinemi gidiyoz savasami gidiyoz belli degil giderkende gelirkende bi ton stress hatunla kavga gürültü.. :D

Burclu
06 Mayıs 2017, 07:08
Benim hatun çözümünü buldu, ekstradan yük alırız 23Kg telafi etmiş oluruz, tabi canım zaten bende leblebi sayıyorum bilet almak için.

Yok Arkadaşlay yok bence en doğru karar, zaten bakın bir uçağın içine bizim millet sanki savaş var gibi herşeyi getiriyorda götürüyorda, bende dahil. Bana kalsa el bagajı hiç olmasın derim tamamen kabinden kaldırsınlar, tek Buisness sınıfına izin versinler Ekonomi yok kaldırsınlar.

Bence en doğru kararı almış THY, karşı gelenlerde bir bakın kaç tane Uçak şirketi THY gibi 32kg izin veriyor.

talo176
24 Mayıs 2017, 13:02
bugün de bunu okudum.. ne kadar dogru bilmiyorum.. kaynak face den kopyaladim..

BASIN AÇIKLAMASI

"THY, bagaj hakkı kararını düzeltti”

Türk Hava Yolları’nın dış hat uçuşlarında bagaj hakkını “tek parçada 23 kilo” olarak değiştirmesi Avrupa ülkelerindeki vatandaşların tepkisine neden olmuştu. Gelişme karşısında girişimlerde bulunan İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Vatandaşların haklı tepkisine kulak veren THY aldığı son kararla; Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsviçre ve Danimarka’dan yapılan uçuşlara istisna getirmiştir. Böylece bu ülkelerden gelen yolcular için serbest bagaj ve 30 kg yük hakkı uygulaması devam edecektir. Yeni karar için Türk Hava Yolları yönetimi ve genel müdürlüğüne teşekkür ederim” dedi.

salsala09
24 Mayıs 2017, 16:23
evet bende okudum Habertürkde,gene eski haline döndürmüsler,yogun sikayet üzerine.

Caykara_61
25 Mayıs 2017, 02:32
Dün bilet aldim yük hakki 30kg

ayrtonsenna
25 Mayıs 2017, 12:44
Arkadaslar Politik yorum yapmayacagim yanlis anlamayin ama daha düne kadar THY larini dünyanin bir numarasi
propagandasi yapiliyordu.
Hatta benim kulagima Lufthansa kim! diyenler mi olmadi THY na rakip yok falan filan. THY superr vs.
Simdi bu degisiklikle diger havayollrinla karsilasinca önceligi özelligi varmi yok mu.?
Ayni seviye geldi yük konsunda. Ayrica Tek THY 30kg yük almiyordu örnek Hindistan havayollari 40kg aliyor, önceliri hepsi 30kg
ne oldu da böyle oldu cok kolay $$$$$$.Sanki ozamn ucaklar yükten havalanamiyormuydu.???
Ama THY ya yönetenler diyelim ne yapsalar dogru oluyor ,ama elestirme yok .
Bir de elestirelim ya. Bence 30kg evet kalsaygi cok iyi olurdu THY nin o bir güzel özelligi idi degir
kg sinrini degistiren ve sadece para icin sinri asagiya ceken havayollarina karsi.
Ama simdi THY da ayni sistemin icine girdi 1 kilodan para almak VS.
saygilar sundum.

mustafa200222
25 Mayıs 2017, 17:35
Dün bilet aldim yük hakki 30kg

Aynen bende 2 gün önce aldım 30 kg hakkı var kisi basi

arapkarizma
25 Mayıs 2017, 18:06
THY geri adim atti Kilo haklari artik tekrar 30 Kilo ya cikti

ayrtonsenna
26 Mayıs 2017, 15:40
Madem bilgi veriyoruz dogru verelim burada tek almanyada yasayanlara göre bilgi vermeyelim.
THY geri adim diye birsey yok sadece Almanya,Fransa ve isvicre icin 30 kg oldu.
Ama diger bütün dünya ülkeleri avusturya ingiltere (avrupadan) o ülkeler icinde 30kg gecerli degil.
Ayrica burda gecen gün yorum yazdim diye hosuna gitmeyen @selam gibiler susacaksin falan diye
yazmis. Nedemek yani yorum yazamayacakmiyim ayrica hakliyim sadece Almanya, hollanda,danimarka, fransada ve isvicre de
tekerar 30kg oldu demke THY geri adim atti denemez dünyada 5 ülkeden Fazla var sanirim.
yukarida bir arkadasda belirtmis ama herkes sanki her ülke icin ayni saniyor.
O yüzden yorum yaparken kimseyi rencide etmeden yazalim.
saygilar sundum.