PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye ye benzinli araba ile giden var mi ?

kemence
27 Nisan 2017, 07:30
Benim ögrenmek istedigim

Türkiye ye izine giderken cogu kimse galiba araba olarak dizelleri seciyor yakit tasarrufu yönünden

acaba benzinli araba ile gidildigi zaman aradaki fark nedir ?

Yakit yönünden tamam ama lakin aramizda farketmez deyip benzinli arabasi ile izin yapan varmidir ?

Tecrübelerinizi anlatirsaniz cok sevinirim.

Haa bu arada dizel almaktan vazgectim ileride Almanya da sorun olacagi icin benzinli arabayi tercih ettim o yüzden de soruyorum.

Selam
27 Nisan 2017, 08:32
sorunda haklisin. biz türkler yakitta tasarruf icin genelde dizel araba aliriz.
bu yaz Allah nasib ederse bende araba ile izine gidecegim. Senin gibi benzinli araba ile. Dizel arabasi almayi senin gösterdigin gerekce ile bende almadim.
Aradaki farki pek bilmiyorum ne Kadar tutar diye, cünkü bu konuda tecrübem yok ama ister dizel olsun ister benzin önemli olan sagsalim gidip gelmek.
Yok ama bazilari tabiki önemi var ben her kurusunu hesablarim ve öyle giderim diyorsa, bu kisiler hic izine hic gitmesin ve paralarini TV basinda saysinlar.

fuk_18
27 Nisan 2017, 13:42
ben gittim zaten gecen sene, münihden istanbula dizel araba 180 200 yakar benzinli araba 250 yakar hic bir fark yok, gitcegin arabanin motoru buyukse 300 yakar benzin yani öyle cok fark etmiyor izinde zaten görmüyorsun gecen sene izin de 8300 km yaptim benzinli araba ile 1 ayda 650 litre yaktim toplamda, eger araban yoksa izin icin gidipde dizel alma inan fark cok buyuk degil.

birde izine giderken öyle kurusu kurusuna hesap yapan insanlardanda haz etmiyorum, adam 10 15 binlik araba kullaniyor 40 50 euronun hesabini yapiyor izin yolunda yada izinde.

cogu insan sözde tasarruf icin arbayla gider diyorlarda 50 60 bin lik arabalari alan kisilerinde bir yaz icin 2000 euro ucak bileti verse koymucaginu bizde biliyoruz,

ben zevk icin arabayla gidiyorum tasarruf icin degil

tunahan
27 Nisan 2017, 13:56
ben de gitmistim benzinli aracla hemde 230kopressor 197ps arcla 11bin km yol yaptim toplamda takodaki ortalama 9.4 litreydi.TR ye giderken yolda daha az yakti 8 litreye kadar düstü ve hizli kullandim 200 220 bile yaptim bos buldugum yollarda. yakit ortalayi artiran türkiyede sehir icin kullanim cok farkettirmisti ama genel ortlama yinede iyiiydi birde daha uygun benzinli araca olursa cok fark olusmaz disel ile arasinda.

Yigido
27 Nisan 2017, 15:13
bencede benzinli araba otobanda 7 litre yaksa dizel 6 yakar. Cebini yakacakda bir sorun göremiyorum.

iso98783
29 Nisan 2017, 13:36
sadece izini düsünüpte dizel almak bence yanlis cünki dizel az yakiyor olabilir ama bakimi ve vergisi fazla onun icin izinden döndükden sonra güne en az 25-30 km yapmiyorsan veya cok kisa mesafelerde kullaniyorsan benzinli en araba daha uygun izinde en kötü ihtimal 250-350 € fark olabilir ama vergiden masrafindan düsünce kafa kafaya gelir hemde geri dönüpde kisa mesafede sorun olan DPF le ugrasmazsin.

landshut
29 Nisan 2017, 18:26
Merhaba bende Opel zafira 2.2 benzinli var 4 kez gittim allaha.şükür problem yok sadece 1 depo ile 480.500 km yapa biliyorsun

imparator_57
29 Nisan 2017, 22:45
Klasik Güzergahdan giderseniz
Münih, Avusturya Villach, Slovenya, Hirvatistan, Sirbistan ve Bulgaristan üzerinden Istanbul.
Bu güzergah yaklasik 1910 km.
Yolculuk süresi yol durumlarina göre ve sinirlarin durumuna göre, molalar haric 21 ile 26 saat arasinda degisiyor.

Gelelim simdi asil sorunun cevabina.
100 km 10 litre benzin yakan bir aracla bu yolun yakit masrafi 270 - 300 Euro arasi.
7 litre dizel yakan bir aracla yakit masrafi 160 - 200 euro civarinda tutuyor.

kemence
30 Nisan 2017, 01:20
Klasik Güzergahdan giderseniz
Münih, Avusturya Villach, Slovenya, Hirvatistan, Sirbistan ve Bulgaristan üzerinden Istanbul.
Bu güzergah yaklasik 1910 km.
Yolculuk süresi yol durumlarina göre ve sinirlarin durumuna göre, molalar haric 21 ile 26 saat arasinda degisiyor.

Gelelim simdi asil sorunun cevabina.
100 km 10 litre benzin yakan bir aracla bu yolun yakit masrafi 270 - 300 Euro arasi.
7 litre dizel yakan bir aracla yakit masrafi 160 - 200 euro civarinda tutuyor.

hesap Dogru mu Usta bi benzinli araba 10 litre yakiyor mu ?

Yoksa kaba bir hesap mi yaptiniz aradaki farkin büyük olmadigini belirtmek icin.

kemence
30 Nisan 2017, 01:29
Bu arada bazi arkadaslarimiz cok süper extra bilgiler sunuyorlar konuya.

Arkadaslardan ricam Türkiye ye izine giderken

Kullandiklari araba modelleri , gücü ve yakit miktari ve bir depoyla kac km gittikleri gibi bilgileri sunarlarsa harika olur.

Hem de araclari tanimis oluruz.

Ben de 2008 model Opel astra caravan 140 PS araba var.52 litre aliyor .Diger detaylari arabayi yeni aldigim icin bilemiyorum.

Mercedes190
30 Nisan 2017, 01:38
Kardes ben benzinli ile de gittim mazotlu araba ilede.

asil soru senin alacagin araba sadece izin icinmi düsünüyorsun veya Burda da sürmek icinmi.
izin icin almak istiyorsa dizele gerek yok, ama almanya ici de sene de 15000km den fazla yapip bide
izin düsünüyorsan o zaman mazot la daha karlí cikarsin.

bide senin alacagin araba motoru büyükmü olacak yoksa kücük tasaruflumu oda var.

nasil bir araba düsünüyorsun??

alkolikkedi
30 Nisan 2017, 01:40
Benzinli araçla hiç gitmedim hep dizelle gittim,ama yollarda hız sınırı var hızlı gidilmez diyen arkadaşlarım o yollarda çok güzel rampalarda var ve örneğin 2.0 benzinli bir arabada 2.0 tdi dizel bir aracın sürüş gücü ve konforu bence yok. Ben şahsen 300 euro az yakar diye dizeli tercih etmiyorum ama izin gereği bolca yüklü araba ile gidiş dönüş yapıyoruz orta halli benzinli bir arabada dizelin uzun yol rahatını bulamayız kanısındayım, bu yasak olaylarındanda bukadar korkmayın daha düne kadar sarı pullu araba doluydu etraf, bunlar kişisel fikrimdir beni bağlar kimse yanlış anlamasın. Genede son tercihini senelik yaptığın kilometreye bakarak yapmak en mantıklısı,sırf izin için dizele elimi sürmem ben kendi adıma,

zirdeli79
30 Nisan 2017, 11:09
Benim Amca oglu BMW 750i ile gitti 370 küsürmü ne PS tam biyoruma ama normal degil sanirsam bana söyledigi 1700 sadece Benzin gitmis ama Pisman oldu tabiki.
Simdi Golf-5 TDi ile gidecek ben de Dizel var BMW 320d yakit cok sükür iyi ben 2300 km yapiyorum bana digis dönüs ortalama 600 euro falan
herkeze hayirli yolculuklar

samsunlu
30 Nisan 2017, 13:28
Sene 2009 da Ford Galaxy Benzinli arabamla gitmistim Istanbula, Gidis Dönüs 900-1000€ arasi Benzin Parasi gitmisti, Istnabul icinde arabayi yerinden kaldirmadigim halde.
Bunun yani sira Italyadadan Gemiyle gidis dönüsde olmak üzere!!!.
Her 450 Km´ de Bir Tanktan hesapliycaksin, ALLAH izin verirse bu Sene Ford S Max 2.0 Tdci arabamla gidicem, sonucu buraya yazarim.

fuk_18
30 Nisan 2017, 14:24
arkadaslar abartmaya gerek yok benzinli araba konusunda normal motorlar icin konustuk arkadas demiyorki 3 4 5 bin motor benzinli alacagim diye tahminen arkadas maksimum 2.0 motor dusunuyor benzinli izine 1.2 den 2.0 motorlu benzinli arabalarlada gidilir bunda sorun yok yakacagi dizelden farki 50 euro farzla baskada fark etmez,

2.0 dan buyuk motorla giderseniz tabi birde basarsaniz fazla yakar tabiki ama 1000 cikmaz yine

birde su var 2.5 3.0 motorlu benzinli arabaya binen zaten dusunmez yakitida koymaz yani onlara

Bahri
30 Nisan 2017, 23:40
Ben şu şekil düşünüyorum. Benzinli araba 1 e 10 yakıyorsa dizel 15 yakıyor. Genelde 800 ile 1000 km yol yapsa benzinlide gece giderken zamanında benzin almasan bazen ha diyince benzinci gelmiyor. Dizel de yine epey gidiyor.

fuk_18
30 Nisan 2017, 23:46
normal bir motorlu orta sinif 1.2 bis 2.0 kadar olan yeni benzinli araclarda tek depoda uzun yolda 600 700 km garanti yeni jenerasyon araclarda bu menzil 800 900 cikiyor kisa ve öz sunu söylemek istiyorum izin icin dizel araba alinmaz yilda 20 binden az yapiyorsan benzin cok yapiyorsan dizel alcaksin

firtina 66
01 Mayıs 2017, 09:56
Bende Audi a8 4,2 quatro var benzin ve lpg
Birinci ayda türkiyeye gitim 13-15 litre arasi gas yakti.ortalama gasin ltr 0.50 euro
yani yüz km de 7-7,5 euro. bir depoyla 550-600 km gidiyorum cok memnunum.
bu cuma yine gidiyorum.

Nazarnet
01 Mayıs 2017, 11:02
Yilda toplam 20-25 bin km üstü yapiyorsaniz dizel almak mantikli olabilir. Sadece izine gitmek icin dizel araba düsünmeyin benzinli araba ile de rahatlikla gidilebilir. Tabi size önerim torku yüksek benzinli arac tercih etmeniz olacak cünkü findik motor olarak tabir edilen 1.2 1.4 kücük hacimli motorlar genelde sehirici kullanimina uygun oluyor. Bu motorlar belli hizlardan sonra yüksek devir ceviriyorlar ve yakit tüketimi de artiyor tabi yüksek devirlerde aracin yag yakmasi da bir miktar fazla olacaktir.

akbaba
01 Mayıs 2017, 13:16
bende Audi A6 diesel var,Türkiyeye izine arabayla gidiyorum,senelik ortalama 30bin km. yapiyorum,
aracin vergisi 400€ civarinda diye biliyorum, 100km.'de ortalama 7litre yakar, 100km. yakit masrafim 8€ hesapliyorum.
izin icin araba bakarken,birazda rahat-konfor tarafini düsünün, izine giderken 2 gün arabada geciyor,cocuk varsa daha mühim,arac biraz konforlu olursa iyi olur.
benim diesel aracim, 100km.'de 8€ yakar, benzinli araclarinda 12€ civarinda yakacagini tahmin ediyorum,Nazarnet arkadasimizinda yazdigi gibi, senelik 25bin km. yapmiyorsan diesel araba mantikli degil.
diesel-benzin karsilastirirken, bence gas tercihini unutmayin,hele birde almanyadan benzinli araba alip, Türkiyede gas takdirirsaniz,kaymakli kadayif olur. firtina66 arkadasimizin kullandigi araba gas ile 100km.'de 7€ yakiyor,bunu benzinle yapsa iki kati yakar.

akbaba
01 Mayıs 2017, 13:21
Bende Audi a8 4,2 quatro var benzin ve lpg
Birinci ayda türkiyeye gitim 13-15 litre arasi gas yakti.ortalama gasin ltr 0.50 euro
yani yüz km de 7-7,5 euro. bir depoyla 550-600 km gidiyorum cok memnunum.
bu cuma yine gidiyorum.

güle güle kullan arkadasim,Audi A8 gas ile süper oluyordur. bende senin gibi yaptirmayi cok düsünüp sonra A6 almistim.
aracini biraz detayli yazarmisin? aldiginda gas anlagesi varmiydi?senmi takdirdin?nerde takdirdin?kaca takdirdin?Türkiyede takdiranlarda var.
aracin vergisi ne kadar? benzinli gibimi,gas'li gibimi ödüyorsun?
100km. gas ile 7€ yakiyorsa, benzinli gitseydin, nekadar yakardi?

Prens-66
01 Mayıs 2017, 14:15
Sharan TDI 1.9 PD

4 Kez izine gittim, Otoban, Vignette, Mazot Parası gidiş geliş ortalama 450-500€
iki buçuk Depo (70 Litre) Memleketteyim 2832 KM.

Benzin ile giden Vatandaş 600€ ile 750€ civarı harcadığını söylüyor, Arabası ve gideceği mesafe farklı.

Ben İş yerine 40KM her gün ve izine gittiğimde 25.000 KM yılda aşıyorum.. 8.000KM ile 11.000KM arası Sadece izinde gidiyor..

Benzinli Araç bunu kurtarmaz

Cologne
03 Mayıs 2017, 17:20
Arkadaslar,
Sahsen izine gidecekler icin benzinli arabayi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Nedenine gelince; izinyolu gidis ve dönüs ayrica Türkiye de yaptigin yol durumunu hesaplarsak enaz 1000-1500 euro benzin masrafi cikar.. Hele de benim gibi izinde hic durmadan gezen birisiyseniz rahatlikla 3000 euroyu gözden cikartmaniz lazim..

Suan Türkiye de benzin fiyatlari yaklasik litresi 5,20 tl ila 5,50 tl arasinda. Benzinli bir arabanin ORTALAMA !!! sehir ici bir depoyla asagi yukari 600 km yaptigini hesaplarsak, benzinli araba bayagi bir masraf oluyor bence.

Diesel arabaya gelince izin yolu gidis dönüs en fazla 500 euro harcarsin vinyeti vesaire dahil. Türkiye de diesel ORTALAMA yaklasik 4,50 tl. Yalniz Diesel bir araba ile sehir icinde enaz 800 km yaptigini varsayarsak, benzine göre Diesel oldukca uygun oluyor..

Isin birde su kismi varki, izine gidilecek araba motoru güclü yüksek PS ve buna mukabil konforlu olmasi lazim, Benzinli yüksek PS iyi bir arabanin mesela 530i bir arabanin yakitini siz düsünün artik.. Yada yine BMW 530 diesel bir arabanin yakitini hesaplayin. Arada daglar kadar fark olacaktir.

Benzinli arabayla olsun deyipte tasarruflu olsun diye PS i kücük, Golf, yada Fiesta gibi bir aracla da izine sahsen ben gitmezdim.

En son olarak izin yolunda ve izin boyunca arabaya her bindiginiz de klimanin herdaim calistigini unutmayin.. Bunun da yakita epey bir külfeti oluyor..

samsunlu
03 Mayıs 2017, 19:30
Uzun Lafin Kisasi 300-500€ Hesap eden var ise hiccc ama hic Izine gitmesin!!!, ben Arabami Izin icin degil ALLAH ömür verirse kazasiz belasiz 5-10 sene Kulanmak icin aldim.

fuk_18
03 Mayıs 2017, 20:18
bundan 20 30 sene öncede bu araclar yada dedigin özelliklerdeki konfordaki araclar vardida onunlami izinie gidiyordunuz abartmamak lazim yok rahat araba olsun yok konforlu olsun yok clio fiesta ile gitmezdim senin paran var sen bmw gidersin adam altinda clio fiesta var twingo ile giden bile var izine bundan hic bir sakinca olmaz, benzin isine gelincede bu sene benzinli araba ile 630 litre yaktim 8250 ca. kmde hic birseyimde eksilmedi

yolda ralli yapacak halimizde yok 200 300 ps arabalarla gidelim izin icin yani kisacasi izin geldiginde elinde hangi araba varsa o araba izine gider gelir bakimlari oldukdan sonra benzin yada dizel fark etmez

Arkadaslar,
Sahsen izine gidecekler icin benzinli arabayi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Nedenine gelince; izinyolu gidis ve dönüs ayrica Türkiye de yaptigin yol durumunu hesaplarsak enaz 1000-1500 euro benzin masrafi cikar.. Hele de benim gibi izinde hic durmadan gezen birisiyseniz rahatlikla 3000 euroyu gözden cikartmaniz lazim..

Suan Türkiye de benzin fiyatlari yaklasik litresi 5,20 tl ila 5,50 tl arasinda. Benzinli bir arabanin ORTALAMA !!! sehir ici bir depoyla asagi yukari 600 km yaptigini hesaplarsak, benzinli araba bayagi bir masraf oluyor bence.

Diesel arabaya gelince izin yolu gidis dönüs en fazla 500 euro harcarsin vinyeti vesaire dahil. Türkiye de diesel ORTALAMA yaklasik 4,50 tl. Yalniz Diesel bir araba ile sehir icinde enaz 800 km yaptigini varsayarsak, benzine göre Diesel oldukca uygun oluyor..

Isin birde su kismi varki, izine gidilecek araba motoru güclü yüksek PS ve buna mukabil konforlu olmasi lazim, Benzinli yüksek PS iyi bir arabanin mesela 530i bir arabanin yakitini siz düsünün artik.. Yada yine BMW 530 diesel bir arabanin yakitini hesaplayin. Arada daglar kadar fark olacaktir.

Benzinli arabayla olsun deyipte tasarruflu olsun diye PS i kücük, Golf, yada Fiesta gibi bir aracla da izine sahsen ben gitmezdim.

En son olarak izin yolunda ve izin boyunca arabaya her bindiginiz de klimanin herdaim calistigini unutmayin.. Bunun da yakita epey bir külfeti oluyor..

Prens-66
03 Mayıs 2017, 21:41
Kim ne derse, ne yazarsa fayda etmez :D

Eskiden Araba dedik, izin yaptık, Konforu sizin olsun götürüyor yolda bırakmaz anlayışı vardı.

Acil durumlarda Uçakla gittim, Ailede 5-6 Kişi bir olduk, Araba ile tadını çıkardık.

200-300PS Arabası olan, o'na göre hesabını yapmıştır kesin.
Araba ile izin yapmasan, mecbur kiralayacaksın, kimse günahını senin hatırına vermez.

Ha, şunu'da gördüm..

Sırf izinde hava atmak niyetine son Model Araba alanlar, Son Model kiralık Araba ile gidenlere az rastlamadım.

Herkes Yorganına göre Ayağını uzatıyor ve hesabını o'na göre yapacaktır.

ibicam
04 Mayıs 2017, 13:32
Arkadaşlar, bütün cevapları okudum ama bir Allah 'ın kulu yavaş ve tasarruflu git de hem yollarda tehlike ve arıza ile başın ağrımasın diyen yok. Kimse teknoloji harikası VW Lupo 3L veya Polo Bluemotion ile izin yapmıyor mu? Ben 40 senedir izine giderim azami sürat 90. Yollar hiç de sıkıcı gelmiyor. 14 defa 1979 model VW Passat 1,5 diesel ile izin yaptım. Arabayla ne kadar hızlı gidersen o kadar arıza ve kaza ihtimali artar, bunu herkes böyle bilsin. Lupo 3L ile izin yaparsan be 90 km/h geçmezsen araba 100 kilometrede 3 ile 3,5 litre arası yakar, havayı kirletmez ve iklim değişikliğine sebep olmazsınız. Şu anda ben Citroën Nemo Diesel kullanıyorum ve izinde ortalama 4,2 litre yakıyor, çok memnunum. Lütfen çoluk çocuğumuzu tehlikeye atmayın 100 den hızlı giderek, yollarda arabanız da arıza yapıp rezil olmayın. Selâmlarımla

arkadas
04 Mayıs 2017, 18:07
Slm arkadaslar, ben VW PHAETON Diesel V10 TDI 313 PS arabamlan 6 sefer izine gittim kismet olursa bu senede gidecem cok memnunum. Yolda yakislarida arabaya göre normal 100 km de ortalama 9-10 arasi yakiyor. Sehir icinde 13-14 e cikiyor. Konforu iyi insani yormuyor. Bir depoylan uzun yolda 800 km gidiyorum. Eskiden Passat 1.6 diesel 54 PS len de cok gittim Tabii arasinda daglar kadar fark var.
Mühim olan sag salim ailenlen gidip gezip dönmen. Yok az cok yaktiydi bunlar hikaye..

Saglicakla kalin

kemence
05 Mayıs 2017, 01:17
Arkadaşlar, bütün cevapları okudum ama bir Allah 'ın kulu yavaş ve tasarruflu git de hem yollarda tehlike ve arıza ile başın ağrımasın diyen yok. Kimse teknoloji harikası VW Lupo 3L veya Polo Bluemotion ile izin yapmıyor mu? Ben 40 senedir izine giderim azami sürat 90. Yollar hiç de sıkıcı gelmiyor. 14 defa 1979 model VW Passat 1,5 diesel ile izin yaptım. Arabayla ne kadar hızlı gidersen o kadar arıza ve kaza ihtimali artar, bunu herkes böyle bilsin. Lupo 3L ile izin yaparsan be 90 km/h geçmezsen araba 100 kilometrede 3 ile 3,5 litre arası yakar, havayı kirletmez ve iklim değişikliğine sebep olmazsınız. Şu anda ben Citroën Nemo Diesel kullanıyorum ve izinde ortalama 4,2 litre yakıyor, çok memnunum. Lütfen çoluk çocuğumuzu tehlikeye atmayın 100 den hızlı giderek, yollarda arabanız da arıza yapıp rezil olmayın. Selâmlarımla

Hocam cok güzel bir anlatim tarzin var hosuma gitti

amma velakin takildigim nokta 90 km hiz biraz az degil mi ? Gerci sonuna kadar haklisin ama bu hizla kac günde memlekete variyorsun ?

Saygilar

arkadas
05 Mayıs 2017, 09:55
Slm aslinda haklisin kardes. Yolda trafik kurallarina uyarak emniyetli bir sekilde sag salim gitmek en dogrusu. Fakat 90 ile gidecem de su kadar tasarruf yapacam böyle seylere katilmiyorum. Kusura bakma o zaman evinde otur hic izine cikma daha cok tasarruf edersin :)) Yolda seni sollicam diye insanlari da tehlikeye sokmaman lazim bunuda düsündünmü.

Hoscakal

focus1907
05 Mayıs 2017, 12:43
gecen yil mondeo 2.2 l 200 ps diesel le gittim. rahat yolculk yaptik arabayi sikisdirmadim. gecede otelde kaldim.3 tank la memlekete kirsehire vardim. hatta 3 günde istanbulda kaldim gezdim. mondeolarin tanki 70 litre aliyor bu arada bayagi büyük.

diesel lin gelecekde yasaklanmasi gibi bir sey söz konusu bile olamaz, en azindan yakin gelecekde. almanya gibi , araba endüstürüsünü elinde tutan bir devetlet öyle sey yapabilirmi. ha su cikar euro5-, euro6 , euro 7 diye uzar gider.. ortalik cikan haberleri iyi okuyalim. devlet yasakdan bahsetmio. emisonu en düsük seviyeye cekmeye calisiyor.

senede ödedim vergi 200 küsür euro tam bilmiom, ama yaptigim km 20 000. ayrica motor dan anlayanlar bilirki özelikle son 15 senede cikan diesel motorlarin kavrama gücü , kalkisdaki seri ligi cok iyi. benzinli yanina bile yaklasamaz.

acikcasi ben diesel sürme taraftariyim, cok da memnunum, senede 50-100 euro fazla vergi farkini iki tank da zaten cikartiyorsun.

SesSizliK
05 Mayıs 2017, 13:22
normal bir motorlu orta sinif 1.2 bis 2.0 kadar olan yeni benzinli araclarda tek depoda uzun yolda 600 700 km garanti yeni jenerasyon araclarda bu menzil 800 900 cikiyor kisa ve öz sunu söylemek istiyorum izin icin dizel araba alinmaz yilda 20 binden az yapiyorsan benzin cok yapiyorsan dizel alcaksin

öyle diyorsunuzda 320d kullaniyorum yilda 13000 km civari yapiyorum 100 km de 7 litre yakiyor 180 200 hizlarda vss ayni aracin benzinlini alsam enaz 10 litre yakar olayi sadece 1 sene icin düsünmeyin ben aracimi 10 seneden beridir kullaniyorum uzun yillar binilecekse dizel her zaman yakit avantaji saglar ve daha önemlisi dizellerde TORK yüksek olur benzinliye göre yani motor devri 3000 4000 binlerde maksimum hiza ulasirsin arac sollamalarda vss daha seri hizlanir benzinli araclarda yüksek hiza cikmak icin motor devri 5000 6000 binlere gelir buda yakiti ucurur bunlarida göz ardi etmemek gerek

kemence
20 Haziran 2017, 09:28
öyle böyle arabamin klimasini yaptiriyorum bu aralar galiba Türkiye yoluna büyük ihtimal benzinli arabamla cikacagim.

Suan ise gidip gelirken yakiti deniyorum bir depo 52 litre 550 -600 km yakiyor.

sehir ici + landstrasse ve 5 km otoban : günlük 60 km

Türkiye yolunda sirf otobanda ne kadar yakar bilemiyorum.

fuk_18
20 Haziran 2017, 10:36
4 yada 5 depo ile türkiye girersin

öyle böyle arabamin klimasini yaptiriyorum bu aralar galiba Türkiye yoluna büyük ihtimal benzinli arabamla cikacagim.

Suan ise gidip gelirken yakiti deniyorum bir depo 52 litre 550 -600 km yakiyor.

sehir ici + landstrasse ve 5 km otoban : günlük 60 km

Türkiye yolunda sirf otobanda ne kadar yakar bilemiyorum.

kemence
20 Haziran 2017, 18:55
4 yada 5 depo ile türkiye girersin

yapilacak bisey yok bu dizel araba problemi sebebiyle artk benzinliye katlanacagiz.

Simdi bu son zamanlarda dizel almakta mantikli gelmiyor.

hOrOz
20 Haziran 2017, 19:14
Benim anlamadığım bu panik nedir ?

Pireye kızıp yorganı yakmak gibi bir şey

Yasaklayamazlar o kadar kolay değil

Bu ülkede güçlü bir Diesel lobisi var ..

Sonuna kadar sürerim

Bir depo ile şehir içi 800-850 km yapıyorum ...

MEGAbond
21 Haziran 2017, 05:41
aslan besliyen yemini dü$ünmez,,,zaten aslani istesende püskevitle besliyemezsinsmilie_happy_051

antepligim
21 Haziran 2017, 11:11
ben her sene mazotlu arabayla giderim ,cünkü cekisi iyidir benzine göre ve mazot benzinden daha ucuz ve mazot ile daha cok km yaparsin ve bence mazotlu motor daha dayanikli,benim fikrim.

adanali
24 Haziran 2017, 10:40
genel cevaplarda 1-2 litre fazla yakar denilmis benzinli araba icin.bide götürdügü kliometreyede bak derim.benzinli araba 600-700 götürüyorsa dizel araba 900-1000km götürüyor.bunuda göz önünde bulundur derim.

Mehmet 1.
24 Haziran 2017, 15:25
Selam

Ben kendi namima yaziyorum kimseyi kirmak yada kinamak icin degil.

Benzin ve Mazot kiyasladiginizda ayni hacmi olan motorla kiyaslayin. elma yi elmayla kiyaslayalim.

Bende 3 Litrelik arabam var her Zaman servise veririm ve bana kullanmak icin hep benzinli araba verdiler yani aynisini 3 L lik.

Benimki mazot lu 8 L yakiyor Benzinli ise 15 L yakti . hadi birde senede 12000 km yapiyorsan Mazotlu avantajli.

kemence
27 Haziran 2017, 21:01
Selam

Ben kendi namima yaziyorum kimseyi kirmak yada kinamak icin degil.

Benzin ve Mazot kiyasladiginizda ayni hacmi olan motorla kiyaslayin. elma yi elmayla kiyaslayalim.

Bende 3 Litrelik arabam var her Zaman servise veririm ve bana kullanmak icin hep benzinli araba verdiler yani aynisini 3 L lik.

Benimki mazot lu 8 L yakiyor Benzinli ise 15 L yakti . hadi birde senede 12000 km yapiyorsan Mazotlu avantajli.

Yok zaten mazot yada benzinliyi kiyaslamiyoruz , tabii ki mazot daha avantajli lakin bazi arkadaslarimiz kabul etmese de

mazotlunun basi büyük belada o yüzden ilerisini düsünerekten benzinli de tercih kildim

alman radyolarnda hemen hergün bu konu gündeme getirilip sonbahara Dogru bazi kararlarin alinacagini haber yapip insanlara duyuruyorlar.

Varsayalim hicde hosumuza gitmeyen kararlar alindi yapar mi adam yapar , yapmaz yapamaz diye birsey yok , grüne plaket yada filtrele olayini düsünelim.

Herne ise bekleyip görecegiz ama merak edilen

benzinli araba ile Türkiye yollari nasil katedilir , tecrübe ve tavsiye

sunun surasinda 14 Temmuz da yollara dökülecegiz.

Rabbim herkese kazasiz belasiz sevdiklerine vatana kavusmayi nasip etsin.

Mr.Robot
30 Haziran 2017, 11:24
ADAC rät vorerst vom Kauf von Dieselautos ab.

„Unsere Empfehlung ist, mit einem Neuwagenkauf eventuell noch zu warten, bis im Herbst Modelle mit dem Standard Euro 6D auf den Markt kommen“, sagte ADAC-Vize Ulrich Klaus Becker

http://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/diesel-debatte-adac-raet-vorerst-vom-kauf-von-dieselautos-ab/19992494.html

samsunlu
28 Temmuz 2017, 22:07
Merhaba arkadaslar, Bugün izinden Geldim ve sizlere söz verdigim gibi yakit sonucunu yaziyorum.
Salzgitter´ dan Istanbula + Ayvalik ve Tekrar Istanbul´ dan salzgitter´ a Benim Arabanin yakmis oldugu Yakit üc asagi bes yukari 500€ (5820 Km) Gemiye filan binmeden Direk karayolu ile gittim ve döndüm.

afghan
28 Temmuz 2017, 23:22
Her model otomobilin motora ve yakit türüne göre bir yakit tablosu var. Galiba bu tablolara bakarak ne kadar masrafli olup olmayacagini herkes istedigi gibi hesaplayabilir degilmi?
Bir arkadas 750i ile gidip pismanlik duymus, golf 5 tdi ile gidecekmis. Bu kiyas gercekten bisiklet ile kamyon gibi olmus. Cok ama cok alakasiz.

Örnek bir hesap sizlere:

2008 model
BMW 320i ve 320d. Bu iki arac motor gücü ve sürati ile birebir kiyaslanacak cinsten. Benzinli olan motor daha sakin ve sessiz.

320i - 170ps - 6,4 litre benzin
320d - 177ps - 4,8 litre dizel

aradaki fark 1,6 litre. Fakat benzin ve dizel fiyatlandirmada da farkli oldugu icin güncel almanya fiyatlarina göre aradaki fark 100km de 3,20€.
Varsayalim ki tek yön 3000km yol gidilecek, git-gel 6000km. Buda toplamda 192€ gibi bir fark doguruyor.

Burada kagit üstü yakit verilerini ele alarak hesap yaptim, sürat yapan her iki arac ile orantili sekilde daha fazla yakar. Asiri derece hizli ve agresif soförler benzinli bir aracta yakiti dizele kiyasla daha yüksek seviyelere cikarabilirler, ki bence bu hesaba katilamaz.

Genel itibari ile dizelin kokusunu ve sesini sevmeyen ve benzinli arac kullanan birisi olarak bence kale alinacak bir fark degil.

Özellikle bakim ve ihtimal olarak acilacak masraflari da göz önünde bulundurur isek, hic bir fark kalmiyor. Secim size kalmis.

Talha'linho 7
31 Temmuz 2017, 12:13
usta yaniliyorsun vergiler Euro3 Euro4 Euro5 ve sayreye bagli ben ezelden beri Dizel kulanirim ve acikca cok da memnunum
misal bi önceki arabam Audi A4 2.5 TDI di 163PS (Euro 4 398Euro Vegi Ödüyordum memnundum 7sene de sürdüm)

suanki Arabam Audi A3 2.0 TDI Sportpack 140PS (Euro 5 190Euro Vegi Ödüyordum memnundum 3sene den beri kulaniyorum yaklasik 1000km (Tank 50Litre) yapiyorum)

yani demek istedim Euronorm önemli Dizelerde

arapkarizma
31 Temmuz 2017, 13:44
Gericht urteilt pro Diesel-Fahrverbot in Stuttgart
Yeni yildan itibaren

-¬=©ÄÑåVã®=¬-
07 Eylül 2017, 20:33
acaba benzinli araba ile gidildigi zaman aradaki fark nedir ?

Yakit yönünden tamam ama lakin aramizda farketmez deyip benzinli arabasi ile izin yapan varmidir ?

Tecrübelerinizi anlatirsaniz cok sevinirim.Ben bu sene benzinli (Hybrid) Toyota prius ile gittim geldim, cok rahat bi sekilde, yakit ortalama 5.3 (yokus yukari, bazen 140-150 km/h) 2 kisi bagaj doluydu, ne yakittan ne de hizdan hic problem yasamadim.Yag ve su orani aldigim gündeki gibi ayni seviyede, hic eksilme olmadi.

Rammstein
07 Eylül 2017, 21:38
Birkac yil oncesi arkadasla yola cikarken doldurduk depolari. Sonra her yakit aliminda kac para aldigimizi yazdik. Yaklasik 3400km sonunda Benzinli arac Diesel den 90 euro daha fazla yakti.
Benzinli 2.0lt - 130cv
Diesel 2.2lt -130cv