PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stuttgart -> Istanbul 13.04.2017

Mercedes190
22 Nisan 2017, 00:28
Selamünaleyküm arkadaslar,

ben gecen hafta araba götürdüm Vatana. Belki burdaki arkadaslara yardimci olabilirim yol hakkinda onun icin size
araba seyhatimi anlatmak istedim.

Öncelikle 13.04.2017 Persembe aksam Saat 23.00 gibi yola ciktik.

Güzergah Almanya, Avusturya, Slovenya, Hirvat; Sirbistan, Bulgar üzeri gecti.

Öncelikle A8 otobandan Salzburg a giderken (2 Köprü calismasi var sene sonuna kadar) baya bi dur kalk bizi oyaladi.
Stuttgart -> Salzburg 400km'yi 6 saatta anca gecebildik.

Bizde gece ciktik yol ferah olur diye ama nafile.

Sonra Avusturya da Karawanken Tunnel e varmadam yol tamamen Iptal oldu, orada da 1 saatimizi aldi tünele girene kadar.
Zaten Sabah 5e geliyordu ben direksiyonu biraktim ne oldugunuda bilmiyorum ama tünele girer iken uyandim yine.

Tünel den sonra Slovenya yi da sorunsuz gecirdikten sonra Hirvata girmek üzere yol boyu bütün Arnavutlar Isvicre den yola düsmüs kapiya
geldigimizde TAM 10 KM yol doluydu.
Biz Arnavutlara giciklik olsun diye yavas calistiklarini düsündük.
Allah tan tlf da Internet vardi ve Stau da durdugumuz yere 500m ileride cikis vardi. Ana sinir kapisina 3 km yan tarafta baska bir kapi olunca ordan gectik yoksa bi 8 Saat daha beklerdik.

Sirba gelince bi 1,5 saatimizde orda gecti siniri gecene kadar. Sirb kapisinda Türkmüsünüz diye sorunca evet derken adam pasaportlari verdi hic sorun cikarmadi.

Belki bilmeyen arkadaslar icin; Belgrad ta artik Cevre yolu bitmis. bazi yerler iki seritli ama cogu yer daha gidis gelisli.
Zaten Belgrada girerken NiS diye yaziyor. Artik Sehir merkezine girmeye gerek yok.

Belgradi gectikten sonra yol zaten belli sorunsuz sinira kadar sürebiliyorsunuz. Bazi yerlerde 60a düsen Bölgelerde veya Tünnel gecidi varsa Polise dikkat etmeniz lazim bazen durup kontrol ediyorlar.

Bulgara geldigimizde 4 araba vardi önümüzde. Nedense orda da kimse kontrol etmedi Bagaji. Pasaporta baktiktan sonra sorunsuz gectik.
Bulgarda artik Sofya ya girer iken Istanbul Sivilingrad levhasi asili.
Eskisi gibi sakli degil, ve orda da Cevre yolu bitmis.
cok az bir mesfe var bozuk olan yoksa gerisi 3 seritli otoban. Sofyayi gectikten sonra zaten hic bir köye rastlamadan otoban direk
Kapikuleye götürüyor. Hicbir Polis denk gelmedi.
Kapikule de 5 araba anca vardi heryer bostu ;)
Araba götürüp 2 sene birakmak isteyenler Kapikulede Pasaport kontrolünde haber vermesi lazim kayit'a gecmesi icin.

Yardimci olabilmis isem ne mutlu bana...

Adanasporlu
24 Nisan 2017, 00:06
verdiginiz bilgiler icin cok tesekkürler..sirplarda niye 1,5 Saat beklediniz..otoban sirasimi yoksa gümrükmü..

hOrOz
24 Nisan 2017, 09:40
Araba götürüp 2 sene birakmak isteyenler Kapikulede Pasaport kontrolünde haber vermesi lazim kayit'a gecmesi icin.

arkadaşım burada bir hata yapmışsın gibime geldi ... arabayı Türkiye de bırakıp tekrar arabasız mı çıkış yaptın ...

yoksa ben mi öyle anladım ..

eğer durumu fark ederlerse başın epey ağrır ...

karadeniz
24 Nisan 2017, 13:34
KİMLER TÜRKİYE’YE ARAÇ GÖTÜREBİLİRYOR? ŞARTLARI NELERDİR?

23 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Gümrük Müsteşarlığının 1 Seri Nolu Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği gereğince turistik kolaylıklar kapsamında yurtdışından geçici olarak araç ithal edebilmek için Türkiye’ye giriş tarihinden geriye doğru yurtdışında en az altı aydan fazla bir süre (185 gün) ikamet edenler vatandaşlık durumlarına bakılmaksızın yurtdışındaki yabancı plakalı araçlarını Türkiye’ye getirebiliyor.

Gurbetçinin aracı ile birlikte Türkiye’de kalabileceği azami süre 180 gün (altı ay). Emekliler için ise özel bir düzenleme yapılmış. Emekliler düzenlemeden önce araçlarını azami 360 gün süre ile Türkiye’de bulundurabildikleri halde bu süre yeni düzenleme ile 720 güne (iki yıl) çıkartılmış oldu.

Sadece Türkiye’den emekli olanlar bu haktan yararlanamıyor. Yurtdışı bir sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı almaya (yaştan veya malulen) hak kazanmış olmaları gerekiyor.

Gerekli belgeler ise ; Aracın yurtdışı mülkiyet belgesi (araç, giriş yapacak kişiye ait değil ise geçerli bir vekâletname), araca ait Türkiye’de geçerli sigorta poliçesi, kişinin pasaportu, yurtdışından emekliler için ise emekli olduğuna ilişkin konsolosluktan onaylanmış Türkçe tercümeli emekli olduğunu gösterir belge. Bu belgeler girişte veya daha sonra gümrük makamlarına ibraz ediliyor.

Bu işlemler için gurbetçiden hiçbir ücret veya masraf alınmıyor.

Turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye’ye götürülen araçlar için verilen süre geçirildiğinde (altı ay veya iki yıl) yetkili makamlarca 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238 ve 241 inci maddeleri uyarınca kişiler hakkında cezai işlem yapılıyor.

Uygulama 2015 yilina ait,yanilmiyorsam daha sonra herkes icin oldu (hOrOz arkadasimiz konuyu daha netlestirir) http://www.avukatlar.de/makaleler/255-yurtd%C4%B1%C5%9F%C4%B1ndan-emeklinin-yabanc%C4%B1-plakal%C4%B1-arac%C4%B1-t%C3%BCrkiye-de-2-y%C4%B1l-kalabilecek.html

hOrOz
24 Nisan 2017, 19:14
@karadeniz Hocam bu konu üzerinde epey yazdık.

İlgili bölümde açıklamalar var ..

Şu anda cepten girdiğim için detaylı yazamıyorum

Kısıtlama artık yok yerli yabancı emekli ve diğer kişiler arabasını 720 gün kullanabiliyor

Tek kısıtlama aracı yurtdışına çıkarken beraber götürmek veya gümrüğe bırakmak ...

Herhangi bir yakınınıza vekalet ilede bırakılamıyor

gamberoglu2000
24 Nisan 2017, 20:48
bu arkadasimiza gumrukten cikis yaparken sormadilarmi arabasini yada bu araba babasina filanmi ait emekli .

antepligim
25 Nisan 2017, 14:53
bende 13.04.2017 3 arkadas arabayla saat 18 Stuttgart dan yola ciktik.Güzergah Stuttgart -Nürnberg-Passau-Wien -Budapeste -Szeged-Belgrad -Nis-Sofia-Edirne - Gaziantep .
almanya ve austria da Stau var di, ( radyo haberine göre eski güzergah da 21 km Stau oldugunu söylüyordu Tunnel de ).
Macardan itibaren yolar acik ve hep otoban di.biz Belgrad icine girmeyi tercih etik ve Mazotu Belgrad icinde aldik. Bulgarda yolar cok güzel olmus .Türkiyede yolara diyecek birsey yok saten,Süper.
Gidis gelis toplam 660 euro verdik mazot ve yol vignetelere.

Mercedes190
28 Nisan 2017, 16:50
verdiginiz bilgiler icin cok tesekkürler..sirplarda niye 1,5 Saat beklediniz..otoban sirasimi yoksa gümrükmü..

Kardes Sirplara girer iken Arnavutlar oraya kadar gelip sonra yolda ayriliyorlar, yani Avusturya yada en gec Slovenya da yol üzere birlesip oraya kadar beraber gidince malum sirp kapisina da dolmustular.i

Mercedes190
28 Nisan 2017, 16:55
arkadaşım burada bir hata yapmışsın gibime geldi ... arabayı Türkiye de bırakıp tekrar arabasız mı çıkış yaptın ...

yoksa ben mi öyle anladım ..

eğer durumu fark ederlerse başın epey ağrır ...

Kardes ben kayinpederle gittim araba onun ve onun üzerine acik. Tr de kendisi emekli ama burda henüz degil. Emekli oldugunu veya olmadigini da sormadilar bize, belki sistem den kendileri görmüs olabilir. Biz sadce 2 sene birakmak istedigimizi ve onlarda kayit edeceklerini söylediler. Ben kendim geri uctum istanbuldan.

Büyük ihtimal araba o kadar kalmayacak ama onlarda birsey demedi. Burda sadece sigortayi kendin ayarliyacaksin yesil sigorta kagidi icin.

Texianer
18 Haziran 2017, 17:35
Merhaba, Niș-Pirot otoyolunu açmışlarmı?
Saygılarımla