PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'deki emekli maaşımı Almanyada sigortaya bildirmem gerekiyor mu

Emekli
07 Nisan 2017, 19:27
Selam Arkadaslar,

Benim hanim 1 senedir Türkiyeden emekli,Türkiye'deki emekli maasini krankenkasse´ye bildirmemiz gerekiyor mu?

Bu konu hakkinda bilgisi olan Arkadaslar yardimci olursalar sevinirim.

Saygilar

clon
07 Nisan 2017, 22:36
http://zaman-online.de/turkiyedeki-emekli-maasimi-avrupada-bildirmem-gerekiyor-mu-124342

Emekli
08 Nisan 2017, 00:29
http://zaman-online.de/turkiyedeki-emekli-maasimi-avrupada-bildirmem-gerekiyor-mu-124342

Ben bu sayfadaki bildiriyi okudum,bu sayfaya yönlendirdigin icin tesekkür ettim.

Benim bilmek istedigim bu forumdaki Arkadaslardan,Türkiyeden almis olduklari emekli maaasi bildiren oldumu?

Sigortaya bildiren olduysa ne gibi bildiri geliyor,Almanyadaki emekli maasindan kesinti oluyormu?

karadeniz
08 Nisan 2017, 10:31
Ben bu sayfadaki bildiriyi okudum,bu sayfaya yönlendirdigin icin tesekkür ettim.

Benim bilmek istedigim bu forumdaki Arkadaslardan,Türkiyeden almis olduklari emekli maaasi bildiren oldumu?

Sigortaya bildiren olduysa ne gibi bildiri geliyor,Almanyadaki emekli maasindan kesinti oluyormu?

Esinizin emekli 425 euroyu gecmiyorsa sorun yok.

Emekli
08 Nisan 2017, 11:07
Cevap icin tesekkürler karadeniz ustam.

Benim hanim cikan sene 2 aydanberi 1640 TL emekli parasi aliyor,duydumki bu aldigi emekli maasi karankenkasseye bildirmesi lazimmis.

Bana senelik knappschaftkasse´den durum icabeti olarak arastirma belge yolluyorlar,zanedersem sigortadan bu belge her kese geliyor.

Ben bu krankenkasse´den gelen belgeyi doldurup geri gönderdim,tabiki hanim Türkiyeden maas aliyor diye bildirdim.

Benden simdi hanimin Rentenbescheid istiyorlar.

Benim hanim 1 senedir Türkiyeden maas aliyor,bu 1 senin icinde benim hanim Türkiyede doktorlara alman hasta kagidiyla cikti,ben daha yeni bildirdigim icin bir sorun cikarmi?

Arkadaslar bence önemli konu,cok kisi Türkiyedeki maasini bildirmiyor,yarin birgün basimiz agrimasin.

Konuyu arastirmamin zebebi,bir arkadasa Türkiyedeki maasini bildirmedigi icin ceza gelmis diye duydum,o yüzden bu konuyu acayim dedim.

sayin28
08 Nisan 2017, 11:15
Eşiniz sizin sigortanizdan faydalaniyorsa bildirmeniz lazım çünkü size senede bir gönderdiği sigorta bilgilendirme formur de başka bir yerden sigortalımisiniz diye soruyor çoğu kişi Türkiyeden emekli olduğu zaman sigortalı sayılıyor ama bizim millet Hayır olarak İşaretliyor sonra yakalayince Tüm masraflari alıyorlar sen sigortaya bildirmen lazım benim tanıdığım kişiler var yakalanıp ceza ödeyenler yinede sen bilirsin

Emekli
08 Nisan 2017, 11:21
Sayin28 Arkadasim bana bu hafta sigortadan bilgilendirme formu geldi,ben hanimin maasini bildirdim.

Benim derdim,hanim 1 senedir Türkiyeden maas aliyor,bu 1 senin icinde hanim Türkiyede doktorlara benim üzerimden alman hasta kagidiyla cikti,ben daha yeni bildirdigim icin bir sorun cikarmi?

clon
08 Nisan 2017, 15:11
Peki bir sey sorcam
Türkiyeden emekli alan kisi ,burda sigortaya tr den emekli maasini aldigini bildirince ne oluyor
Daha fazla sigortami ödüyor yoksa sigortadan cikarliyormu ?

hekimoglu
08 Nisan 2017, 21:25
Peki bir sey sorcam
Türkiyeden emekli alan kisi ,burda sigortaya tr den emekli maasini aldigini bildirince ne oluyor
Daha fazla sigortami ödüyor yoksa sigortadan cikarliyormu ?

Alman saglik sigortasinda esi üzerinden aile sigortasindan faydalanan kisiler minijob yapiyorlarsa 450 euroya kadar, onun disindaki gelirler 425 euroya kadarsa aile sigortasindan ücretsiz yararlanmaya devam ederler. Sözkonusu miktar asildiginda bu haklarini kaybederler bu durumda Türkiyeden emekli ayligi alanlarin ya kendini özel sigortali yapmalari gerekir yada sgk dan at21 belgesi alarak alman sigorta kurumuna vermeleri gereklidir. Saglik sigortalarina ek prim ödeme durumu her iki ülkeden emekli olma ve almanyada yasayip alman sigortasindan yararlanma durumunda söz konusudur. Buda Türkiyeden alinan ayligin % 11 i kadardir.

sayin28
08 Nisan 2017, 21:57
Sayin28 Arkadasim bana bu hafta sigortadan bilgilendirme formu geldi,ben hanimin maasini bildirdim.

Benim derdim,hanim 1 senedir Türkiyeden maas aliyor,bu 1 senin icinde hanim Türkiyede doktorlara benim üzerimden alman hasta kagidiyla cikti,ben daha yeni bildirdigim icin bir sorun cikarmi?
İlerde sorun çıkar çünkü Türkiyeden sigortası olduğu ve bildirmediginizi masrafları isterler aynısı benim arkadaşın başına geldi 25.000 , € ceza geldi mahkemeye verdi ama kaybetti ve şimdi Türkiyeden A/T 21 belgesi aldı AOK verdi

sayin28
08 Nisan 2017, 23:41
Karadeniz usta 425 euroyu geçimiyorsa sorun yok diyorsun ama senin dediğin gibi değil benim Tr den emekli parası 415 € AOK bana para hesabı yapmadı direk türkiyeden A/T21 Belgesi istedi bende senin yazdığın gibi 425 euro aylık geliriniz varsa para istemiyorlar devlet ödüyor dedim bana o paranın sadece gelir olursa olduğunu söyledi yurtdışında ve başka bir yerde sigortalı olduğun zaman olmuyor dedi bende bazı arkadaşlar 425 euro dan az olanları devlet ödermiş dedim bana onlar sadece gelir beyanı vermiştir dedi sigortali olduklarını söylememistir dedi bu nasıl oluyor benden türkiyeden A/T 21 Belgesi istediler 2 yıldır her yıl türkiyeden gönderilen belge ile sağlıktan yaralaniyorum şu an Euro çıktığından benim Aylık gelir 350€ tekrar gittim AOK ya senin sen artık Türkiyeden sigortan var ister Aylık gelirin 10 veya 10.000 olsada fark etmez dedi Ne yapmam lazım dogrumudur

karadeniz
09 Nisan 2017, 00:12
Karadeniz usta 425 euroyu geçimiyorsa sorun yok diyorsun ama senin dediğin gibi değil benim Tr den emekli parası 415 € AOK bana para hesabı yapmadı direk türkiyeden A/T21 Belgesi istedi bende senin yazdığın gibi 425 euro aylık geliriniz varsa para istemiyorlar devlet ödüyor dedim bana o paranın sadece gelir olursa olduğunu söyledi yurtdışında ve başka bir yerde sigortalı olduğun zaman olmuyor dedi bende bazı arkadaşlar 425 euro dan az olanları devlet ödermiş dedim bana onlar sadece gelir beyanı vermiştir dedi sigortali olduklarını söylememistir dedi bu nasıl oluyor benden türkiyeden A/T 21 Belgesi istediler 2 yıldır her yıl türkiyeden gönderilen belge ile sağlıktan yaralaniyorum şu an Euro çıktığından benim Aylık gelir 350€ tekrar gittim AOK ya senin sen artık Türkiyeden sigortan var ister Aylık gelirin 10 veya 10.000 olsada fark etmez dedi Ne yapmam lazım dogrumudur

sayin28,konuyu acan arkadas esi icin sormus,saglik hizmetinide esi üzerinden aliyor, sanirim siz Almanya'da saglik hizmeti almiyorsunuz dolaysiyla sizden AT21 belgesi istiyorlardir.

sayin28
09 Nisan 2017, 00:46
Önceden Bende eşimin sigortasindan faydalanıyordum

karadeniz
09 Nisan 2017, 01:24
Önceden Bende eşimin sigortasindan faydalanıyordum

Bu durumda siz Sgk dan yillik AT21 belgesi almak zorundasiniz,dikkat etmeniz her türlü saglik hizmetinizi Sgk mu karsilamayabilir.

topcam
04 Temmuz 2017, 22:57
izinde idin yeni geldim gelirken bankadan emekli maasi aldigim bankadan kontoaufzug getirp aok ya verdim hesap ettiler 325 eur sorun yok dedi bu Kadar tabi bunlar Hanim icin Hanim emekli

Mustafa 1954
05 Temmuz 2017, 08:52
Selam Arkadaslar,

Benim hanim 1 senedir Türkiyeden emekli,Türkiye'deki emekli maasini krankenkasse´ye bildirmemiz gerekiyor mu?

Bu konu hakkinda bilgisi olan Arkadaslar yardimci olursalar sevinirim.

Saygilar

BU yazıyı dikkatlice okursanız gerekli bilgileri alacağınızı umarım ..http://www.calisma.de/index.php?option=com_k2&view=item&id=59:t%C3%BCrkiye-emeklilik-ayl%C4%B1klar%C4%B1ndan-almanyada-hastal%C4%B1k-sigortas%C4%B1na-prim-kesilmesi

Emekli
09 Aralık 2017, 16:52

karadeniz ustam ben 2016 subat ayinda Hanim emekli olduguna dahil ve 1600 TL aliyor diye Knappschaft Sigortasina bildirmistim,ozamanin parasiyla 425 euroyu gecmiyordu.

Benim Hanim suan 1800 TL aliyor ve bu parayi aldigina dahil Emeklilik bilgisi (Rentenbescheid) kopyasini Sigortaya gönderdim,bugunkü dövize göre yine 425 euroyu bulmuyor.

Bugün bana Sigortadan kagit bildiri geldi Subat 2016---Aralik 2017 kadari 3600 euro civari para istiyorlar.

Benim haberim olmadan Hanimi Freiwillige Krankenversicherung olarak üyelige devam ettirmisler.Biz simdi bu parayi ödemek zorundamıyız?

karadeniz
09 Aralık 2017, 17:18
karadeniz ustam ben 2016 subat ayinda Hanim emekli olduguna dahil ve 1600 TL aliyor diye Knappschaft Sigortasina bildirmistim,ozamanin parasiyla 425 euroyu gecmiyordu.

Benim Hanim suan 1800 TL aliyor ve bu parayi aldigina dahil Emeklilik bilgisi (Rentenbescheid) kopyasini Sigortaya gönderdim,bugunkü dövize göre yine 425 euroyu bulmuyor.

Bugün bana Sigortadan kagit bildiri geldi Subat 2016---Aralik 2017 kadari 3600 euro civari para istiyorlar.

Benim haberim olmadan Hanimi Freiwillige Krankenversicherung olarak üyelige devam ettirmisler.Biz simdi bu parayi ödemek zorundamıyız?

Sizin bilginiz haricinda Krankenversicherung yapmislarsa itiraz edin ben Türkiye ile Almanya arasindaki sosyal güvenlik sözlesmesine göre A/T21 belgesi dahilinde 1 yila kadar saglik hizmeti alabiliyorum beni neden habersiz Krankenversicherung yaptinizdiye sorun.

hOrOz
09 Aralık 2017, 17:49
maaşları Euro ya çevirirken serbest piyasa degil Almanya resmi kuru üzerinden hesaplayın

Emekli
09 Aralık 2017, 17:52
Itiraz etmesini edecegim´de busefer bunlar sigortayi kullandin diyecekler,sonunda basimiz agrimasin diye Hanimin masini bildirdim ama simdi bildirdigime dahil suanki kizginligima sayiyorum pisman oldum diyebilirim.

Ama birde su var bunlar eninde sonunda Türkiyeden Emekli olanlari cikariyorlar,Deutsche Rentenversicherung´tan versicherungsverlauf aldigimiz an kayit ediyormuslar,benim oturdugum yakin civarlarda ceza yiyenler olmus duydum.

Hanim icin Freiwillige Krankenversicherung 160 euro civari para istiyorlar,ben bunu kabul etmiyecegim.

Emekli
09 Aralık 2017, 17:56
maaşları Euro ya çevirirken serbest piyasa degil Almanya resmi kuru üzerinden hesaplayın

Bu nasil oluyor hOrOz ustam,nasil hesaplanir?