PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Schwerbehinderten Prozente icin bilgi gerek , 50% geldi az fazlasi icin ne gerek??

sopeli
30 Mart 2017, 02:11
Selam dostlar, sizleri rahatsiz etmek istiyorum. sorunum su: Bana versorgungsamt mektup yolladi orda bana GDB 50 % uygun görmüsler. ve Bana 50% az geldi gibime geliyor hic olmazsa 60 % olsa isi olurdu dusunuyorum.
Sikayetlerim su
1. Diabetis( igne vuruyorum, Gözlerden rahatsizim her ay igne vuruyorlar gözlerime, ve sinirler de hiss kaybi var ayaklarda Polyneuropartie)
2. Tansiyon Yüksek düsüremiyorlar
3. Piskologik sorunlarim var antidepressiva kullaniyorum tam 1 senedir. KRankim yeni bitti 10ay, kura gittim,ama halen tedavi görüyorum.
4. obezite türkce kiloluyum

Size 50% yeterlimi yoksa basvurayimi gene VDK da üyeyim ve auvkat sigortam var . Sizden bilgi rica ediyorum.

Selam sopeli

melih1998
30 Mart 2017, 10:20
Kardes anladigim kadar sorunun büyük.Bu 50% emekli olmak gibi sansin yok,tahminim versorgunst amt sana bu belgeyi gönderene kadar bayagi uzamistir,bence hic ugrasmadan verschlesterung antrag ver sonra vdk ve diger yöntemlerle hakkini almayi dene derim,ben böyle yaparak aldim.tabiki karar senin,Büyük gecmis olsun selamlar...

hOrOz
30 Mart 2017, 10:37
Selam dostlar, sizleri rahatsiz etmek istiyorum. sorunum su: Bana versorgungsamt mektup yolladi orda bana GDB 50 % uygun görmüsler. ve Bana 50% az geldi gibime geliyor hic olmazsa 60 % olsa isi olurdu dusunuyorum.
Sikayetlerim su
1. Diabetis( igne vuruyorum, Gözlerden rahatsizim her ay igne vuruyorlar gözlerime, ve sinirler de hiss kaybi var ayaklarda Polyneuropartie)
3. Piskologik sorunlarim var antidepressiva kullaniyorum tam 1 senedir. KRankim yeni bitti 10ay, kura gittim,ama halen tedavi görüyorum.

Size 50% yeterlimi yoksa basvurayimi gene VDK da üyeyim ve auvkat sigortam var . Sizden bilgi rica ediyorum.

Selam sopeli

Gelen karara itiraz etme hakkın var . ilk önce belirtilen süre içersinde karara itiraz et bu sırada VDK dan da yardım alabilirsin

eğer verilen karar eskiyse ve bu süre geçen süre zamanında durumunda kötüleşme var ise Verschlechterungsantrag yaparsın

yadikar
30 Mart 2017, 12:05
Sikayetlerim su

Selam sopeli

pflegegrad yani eski adiyla pflegestufen varmi?

karadeniz
30 Mart 2017, 13:07
Sikayetlerim su

Selam sopeli

sopeli,bu tür islerinde avukattan önce VDK'ya üyeyim diyorsun VDK ile diolog kurarak sonuclandir daha iyi sonuclar alirsin,dumunuda degisiklik olmasi halinde her 6 ayda bir talep hakkin var.

ALSANCAK-35
30 Mart 2017, 13:26
Benim fikrimce hic telas etmeden alti ay bekle (hem daha inandirici olur) sonra tekrar (Verschliemerungsantrag) ver. Zaten yüzde 50/60 arasinda fazla önemli bir fark yok.Eger tekrar müracaat ettiginde belki hakkinda daha makul düsünen bir memura rast gelirse yüzde 70 bile verebilir.Allah sifalar versin.

dalga
30 Mart 2017, 14:12
Sevgili Karddesim.

Bende kendi kararimca sana benim izledigim yoldan bahsedeyim.

Birincisi bende VDK üye idim . Bana uygulamalari vede yardimlarini begenmedigim icin hemen cikisimi verdim.

Birincisi Ben Sakatlik icin basvuruda bulundum..
2 Gelen bildiriye duruma göre Itirazda bulundum. Birinci Basvurumda yüzde 30 Vermislerdi.
3 Basvurumda . Türkiyede durumu belirten bir Rapor aldim oradada ban % 40 vermislerdi. Bununla hasataligimda degisiklik olmustur diye basvurdum. Bana hemen % 40 Onayladilar. Bende gelen Mektuba göre prosüdür geregi itirazda bulundum. Bilir kisiye yolladilar. Oda Oda az buldu, velasi %40 dann %50 Cikardi. Ben razi geldim kabul ettim.
4 Alti ay sonra tekrardan basvuruda bulundum. Ret geldi, Itiraz ettim Münstere gitti. oradanda ret geldi. Bende Gelen Mektubun son pragrafinda belirtenene göre Düsseldorf Sozialgerichte basvrudum . P:K:H bir Avukat talebiyle.
Bu durumda Mahkeme hem Davanin kazanirligina bakiyor ona göre isteninlen yardimi onayliyor. Ve Yazismalardan sonuc alinmaz ise. Ozaman ben ikinizide dinlemiyor, ben Tarafsiz olan bir üst Bilirkisiye ve Birde Alt bilirkisi belirtmek süretiyle Gutachten yaptiriyor. Yani Bilirkisinin Fikrine basvuruluyor.
Onlarda kararlarini Mahkemeye bildiriyor. benim %50 oldu yüzde % 60 böyle bir iki basvurdaha yaptim
Ilk Önce %70 Daha sonra %70 dede yükseltmek istemediler . Gene dava söz konusu oldu ve yüzde %80 de suan. Her ikisindede bilir kisi Raporlari var. birde Bende tanima göre hastaligimin en yüksek olani verilmekte yüzdelik olarak.
Örnek verecek olursak. %10 el. %40 Bel. % 30 Seker hastaligindan.% 40 Yürüme engelliginden. Daha cogaltila bilinir . Ben biraz ölcüleri abartili yazmis olabilirim. Sadece demek istedigim bunlari alt alta ekleyerek toplasak %100 geciyor. Yani yanlis algiya kapilmayalim. Hastaliklarin En yüksek yüzdelisi ve Kanaat bildiren kisinin vermis oldugu yüzdelik Diger hastaliklara göre bakilarak Yüzdeligin yetersiz kanisina vararak artiriyor.

Gelen mektublara yazi yazabiliyor iseniz Davalarinizi kendinizin takip etmesi olaylarin daha hizli gelisip sonuclanmasi anlamina geliyor. Avukat olunca Mektub ilk önce Mahkemey , Mahkemeden Senin Avukatina, Ordanda Sana , Sen Randevu alacaksin orda gerekli iitrazlar yazilacak. Ve Mahkemeye . Mahkeme, Karsi tarafa derken Aylar gececek.
Ben bugün geldi yarin Üc Nusra ile Mahkemenin kapisindaydim.

Bazi Arkadaslarimizin bilgisine . Hep söyle bir yanilgi var , Yüzdeligi alinca Emekli olma sansi doguyor. Böyle birsey yok arkadaslar.
2005 Deki Emeklilik kasasinin bavuru ret Formunda aynenn söyle bir ibare yer aliyordu.
Bedensel Rahatsizliginiz olabilir .Ama bu degildirki siz Calisamaz durumdasiniz. Parmaklariniz bile calissa bununla Bir is yapma imkaniz var. Yani Klaveyle .
Bu durumda size biz isbulma zorunlulugumuz yok .Bu sorumluluk ise Is ve Isci bulma kurumunun sorunu. Böyle bir is imkani varmi yokmu onlar bakmakla yükümlü. Ve RET.
Insallah aciklamak istedigim konu anlasilmistir vede Yardimci olmusumdur.
Gecmis olsun dilekleriyle . Saygilarimi Arz ederim.

sopeli
31 Mart 2017, 01:38
slm dostlar cevaplariniz icin tessekur ederim, söyle diyeyim benim ilk Antragim daha yeni basvurdum ve onaylandi. benim gayem emeklilik degil. benim gayem issizim ama arbeitsamt yoluyla schwerbehindert olan isyerine girmek. yani ilk Antrag verdim bana direkt 50 verdiler. sorum su 60 alma sansim var nedeni de sekerden baya rahatsizim ve piskoloji sorunum var.

saygilar sopeli

PS:: Pflege stufe diye bir sey yok kardesim. sükür su an kendi isimi kendim yapabiliyorum. ve VDK dan termin almaya calisiyorum . MEktup 1 hafta oldu geldi 3 hafta var daha itiraz icin. Ev doktoru diyorki yeter fazla gerek yok.

dalga
31 Mart 2017, 12:58
slm dostlar cevaplariniz icin tessekur ederim, söyle diyeyim benim ilk Antragim daha yeni basvurdum ve onaylandi. benim gayem emeklilik degil. benim gayem issizim ama arbeitsamt yoluyla schwerbehindert olan isyerine girmek. yani ilk Antrag verdim bana direkt 50 verdiler. sorum su 60 alma sansim var nedeni de sekerden baya rahatsizim ve piskoloji sorunum var.

saygilar sopeli

PS:: Pflege stufe diye bir sey yok kardesim. sükür su an kendi isimi kendim yapabiliyorum. ve VDK dan termin almaya calisiyorum . MEktup 1 hafta oldu geldi 3 hafta var daha itiraz icin. Ev doktoru diyorki yeter fazla gerek yok.

Sevgili Kardesim.

Eger vermis oldugum bilgide.-
1- Gelen Mektuba Itraz. Itirazini degerlendireceklerdir. Bazen itirazi yaptigin yer degerlendiriyor. Bunu Kabul etme . Bir Üst makam Olan Merci . Benimki Münster verwaltunguna gidiyordu. Onlarin vermis oldugu degerlendirme sonuc bildirisidir.

2- Bu Gelen bildiride (Bescheid´de) Söyle bir Ibare yer alir. Bir Ay icerisinde örnek Sehir. Düsseldorf Sosyal Mahkemesine basvuru vede Dava Acma hakkiniz var. Vermis oldugumuz. Sakaktlik derecesini yeterli görmüyorsaniz.

3- Dava aciltiktan sonra Gerekli itirazlarini yaparsin. Örnek vermis oldugun gibi Seker hastaligindan .Hayatini zorlastigini vede Yeterli derece Insanlar ve Is hayatina dönme Zorluklari cektigini. Ve Hatta artik kendi isini kendinin yerine getiremedigini. Kendini Ise yaramaz biri olarak gördügünü Vs. bildirirsen ozaman Mahkeme degerlendirmeye alir ve Bilir kisiye gönderir.

Ordanda ya %50 Kalir Senin Bekledigin %60 Degilde daha fazlasida cikabilir.

Doktorun demis yeterli diye. Aslinda birazda onun Uyumlulugu vede Fikride önemli.

- Bana bilir kisi söyle bir soru yöneltti. Sen neden Bu yüzdelgi almaya calisiyorsun. Bazilari geri vermek icin ugrasiyor. Adamin bu Kisimda dogruluk payi var . Neden derseniz . Bir is yerine basvurda bulundugunuzda bunu bildirmek zorundasiniz. Egerki sonradan calisir vaziyette Saktlik raporu düzenlendi isi ozaman gerekmiyor bildirme. Diger durumda sorgusuz isten cikariliyorsunz.

Gelelim senin Sakatlar icin bir Is yerine girmek istedigini belirtiyorsun.
-Integrationsämter - Teilhabe behinderter Menschen
-Ablauf der beruflichen Rehabilitation.

Gibi Kuruluslarda 3 Aydan olmamak sartiyla .12 Aya kadar seni bir is yerine göderiyorlar. Onlardan herhangi bir Ücret almiyorsun. Suandaki aldigin Ücreti Arbeitsamt karsiliyor. Hatta karsi tarafin sana yapacagi Masaraflarida.
Bu süreler icerisinde egerki seni isyeri begenirse ozman Seni Oraya aliyor. Yoksa baska bir isyerine yönlendiriyorsun. Aslinda böyle yerler Sahtekarlik üzerine kurulmus.

- Bende Emeklilik Kasasina karsi kazandigim davadan sonra böyle bir Kurulusa yönledirildim. Yabancilari pek yerlestirmemek yanlilar. Sozial bir yardimlasma kurumunda calismak istedim. Ikincisede , Bilgisayar Sitemi Üzerine. Onlarda bir Önceki Meslegime yakin yenleri önerdiler. Bende Ozaman aradaki farkin ne oldugunu ayni Meslegime devam etsem avatajli olacagini , Bunada hayir olamaz ayni meslege geri dönemezsiniz deyip kesip atiyorlar.

- Bir yer beni Denem teslerden yazili ve Elbecerilerini iceren bir Programla Test ettiler. Sonuc . Hastaliktan dolayi Teylikie baska bireylere arz ettiginden Meslek egitimi veremiyeceklerini yazili LVA bildirmisler. Onlardan. Ben istesemde istesememde Zorunlu Emekli ettiler. Ret etsem ben Zararli cikiyordum. Neyse Konu dagitmayim.
Korkma kardesim Ver Mahkemeye. En Kötü ihtimal bir Ret cevabi alirsin. Ben belirttigim davalara bes kurus para ödemedim.

Bazen bana söyle soruyorlar. Evkirasi icin basvursam bana verirlermi? Emeklilik icin ayni soru. Sakatlik icin ayni. Ve sonuna söyle ekliyor, kendi Fikrine göre vermezler.

Nerden biliyorsun kardesim . Sen basvurdunmu yok? Gerekceler yeterli gelmiyormus gibi bir algi. Baska Arkadaslardan aligim bilgilere göre. Herkesin durumu ayni olmayabilir. Sonucta ayni cikacak bir Kaide yok.
Basvurunu Sen yap En kötü ihtimal Ret olsun. Birak bu karari onlar vesin sen verme.

P.S Dokturlarinda Taktik oyunlarina gelme. Bunlar farkli farkli uygulamalar vede Testler.
Saygilarimla.

sopeli
09 Nisan 2017, 01:18
allah razi olsun önerilerin icin sana haber yazarim burda. ayin 13de terminim var VDK da ve durumu anlatacam.

Starterbox
09 Nisan 2017, 14:23
Vdk falan hepsi boş kardesim adam gibi bir avukata git, ugrasma, çünkü bunlarla ugrasacak kadar dermanın varsa hiç bir sey tutturamazsin, avukata git

Acemibiri
12 Mayıs 2018, 19:11
Bu tür davalara kaldigimiz sehirlerde hangi Avukatlar bakiyor??

hekimoglu
12 Mayıs 2018, 22:33
Bu tür davalara kaldigimiz sehirlerde hangi Avukatlar bakiyor??
Anwalt für Sozialrecht.

Acemibiri
13 Mayıs 2018, 02:17
tesekkürler

RealMidway
12 Haziran 2018, 20:17
Buradan Hangi Hastaliga ne kadar derece veriyorlar bakabilirsiniz.
http://www.bmas.de/SharedDocs/Downloads/DE/anhaltspunkte-gutachter.pdf?__blob=publicationFile

Seker icin söyle yaziyor:

Typ I durch Diät und alleinige Insulinbehandlung
– gut einstellbar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 40
– schwer einstellbar (häufig bei Kindern), auch gelegentliche,
ausgeprägte Hypoglykämien . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 50
Typ II durch Diät allein (ohne blutzuckerregulierende Medikation)
oder durch Diät
– und Kohlenhydratresorptionsverzögerer oder Biguanide
(d.h. orale Antidiabetika, die allein nicht zur Hypoglykämie
führen) ausreichend einstellbar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10
– und orale Antidiabetika mit insulinotroper (insulinsekretorischer)
Wirkung (auch bei zusätzlicher Gabe anderer oraler Antidiabetika)
ausreichend einstellbar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20
– und orale Antidiabetika und ergänzende oder alleinige
Insulinbehandlung ausreichend einstellbar . . . . . . . . . . . . . . 30
Häufige, ausgeprägte Hypoglykämien sowie Organkomplikationen sind
ihren Auswirkungen entsprechend zusätzlich zu bewerten.

Acemibiri
17 Haziran 2018, 19:35
Iste herzaman o Tabelaya göre vermiyorlar sorun orda!!

RealMidway
17 Haziran 2018, 19:54
Bu Tabelaya göre hemen vermezler, ama bu Tabela senin icin bir Yönlendirmedir. Bana 40% veriyorlardi, Gutauchten Tabelasinda böyle yaziyor dedim ama 40% de direttiler, bende Mahkemeye verdim. Mahkeme icin günde en az 3 Kere Insulin Ignesini yaptigimi Ispar ettim (Bir Liste yapin ve son 6 Aydir Saat kacta Igne vurdugunuzu, kac Miktar Insulin yaptiginizi ve Kan degerinizin kac oldugunu yazin, ve bunun icinde olan Düsük Kan degerinizide yazin, bu onlara yetiyor) Bu Sekilde bana 50% verdiler.

Acemibiri
26 Temmuz 2018, 12:51
Bu Tabelaya göre hemen vermezler, ama bu Tabela senin icin bir Yönlendirmedir. Bana 40% veriyorlardi, Gutauchten Tabelasinda böyle yaziyor dedim ama 40% de direttiler, bende Mahkemeye verdim. Mahkeme icin günde en az 3 Kere Insulin Ignesini yaptigimi Ispar ettim (Bir Liste yapin ve son 6 Aydir Saat kacta Igne vurdugunuzu, kac Miktar Insulin yaptiginizi ve Kan degerinizin kac oldugunu yazin, ve bunun icinde olan Düsük Kan degerinizide yazin, bu onlara yetiyor) Bu Sekilde bana 50% verdiler.

Toplam Mahkeme falan filan ne kadar sürdü?
Banada Entzündlich rheumatische Erkraunkung der Wirbelsule,degenerative Veränderungen,Wirbelgleiten =30%
F32.1 Mittelgradige depressive Episode =30%
Toplam 40% verdiler.
Bende Avukat ile devam edecegim.Ama Avukat Rechtschutzun ödemesi icin benim önce Widerspruch vermemi, widersprucha abgelehnt gelirse Klage yapabilecegimizi ve Rechtschutzun davayi kabul edecegini söyledi.
Klage yaklasik ne kadar sürer??

Birbey 3.0
26 Temmuz 2018, 17:18
40 fazla çıkmaz. F32.2 bulman lazım.

Acemibiri
26 Temmuz 2018, 23:12
GdB tabelasinda (F32.1) Mittelgradige depressive Episode icin 50 - 70 arasi görülüyor.
Neden 30 veriyorlar anlamiyorum.

Birbey 3.0
27 Temmuz 2018, 01:07
Cünkü sende soziale Anpassungsschwierigkeiten yoktur ondan.

Bu kisiler insan icine cikamayan, yada günlük hayatini yalniz basina yürütemeyen kisiler icin verlir. Yani bir nevi depresyonu orta agirlikta ama ayriyetende günlük hayata zor ve hic adapte olamayan insanlara veriliyor. Asirida derede gecimsiz insanlarda deyebiliriz.

Usta, 50%, sunu bil ayagin cukurda demek. Piskolojiden 50 GdB alabilmen icin, önce bir piskoloji hastanesine yatacaksin. Aylarin gececek orada. Orda morfinleri yiyeceksin, sonra birde kura gideceksin, ondan sonra ancak. Normal piskologa gitdikten sonra cok zor.

Birde söyle birsey var. Cogu insanlari sikinti veya moral bozuklugunu depresyon ile karistiriyor. Depresyon baska birsey.

Ayrica, kurumlar insanlarin ne zaman depresyona girdigine cok dikkat ediyor. Özellikle birisi issizse, krank parasi hakki yoksa ve aniden hastalani verdimi, migde bulandirici oluyor. Bana cok vatandaslarimiz geliyor, Arbeitsamt'da yazilmis. Bitecegine yakin güya depresyon olmus, ordan Krankenkasseden devam gecinmis, simdide erken emeklilik icin ugrasiyor. Cogu zaman direk olarak red geliyor. Cünkü cok bariz. Ne hikmetse fabrikada düzgün calisirken ve ayligi gelirken kimse depresyona girmiyor. Sözüm sana degil. Genel olarak aciklama bilgi olsun diye.

Özellikle cok ablalarim geliyor. Issiz kalmis, cocuklarda iyi kötü büyükmüs, issiz kalmis, Türkiye'den emekliyi baglatmis, acaba birde burdan birsey koparabilirmiyim mantigi. Sordun mu neyim var, kemik eribemem, omuzun falada fistan.

Bagzi vatandaslarda bana geliyor, diyorlarki, falanci almis. Almis dogru, ama falanci ona herseyini anlatmiyor. Birak eli, kardes kardes yer geliyorda herseyi anlatmiyor. Cünkü bu isler mahreme giriyor. Sen mesela prostat kanseri olsan, bunu sagda solda anlatirmisin? Anlatmazsin büyük ihtimal. Adam sonra geliyor bana, falancinin herseyini bilirim diyor.

Gögüs kanseri olan kadinlar, kötü huylu olsa bile, depresyonda olsa bile en fazla 50 - 60 GdB verilyor. Oda sirf bes yilligina. Kanseri atlatirsa, 5 yil sonra 30 GdB düsürülüyor. Onun icin klasik herkesde olan seylere en fazla 30 GdB veriliyor. 40 GdB ile 50 GdB arasinda vatandas azicik birsey kaldi saniyor. Bilmeyenler öyle düsünüyor. Aslinda iki kat fark var.

Itirazini yap. Sonra olmazsa mahkmeye git. Mahkmeye gidince ne olacagini sana söyleyim. Cok yasiyorum bunu. Hakim dosyana bakacak, memur hatasi varmi diye. Yokse seni ve kurumu mahkemeye cagiracak. Sana döncek ve diyecekki. Istersen seni mahkemenin doktoruna yollarim. Hakli cikarsan, bir sorun yok. Cikmazsan, o doktor Gutachten'in masrafi sana kalir diyecek. 1000 - 2000 Euro bir masraf. Yüzde 90 böyle bitiyor mahkemeler. Cünkü hakim hergün bu ise baktigi icin, biliyor zaten tahminen ne cikacagini.

boran36
27 Temmuz 2018, 04:29
Bendede Var 50 % Ama 30.08.2018 Onu Otomatikman Uzatirlarmi Yoksa

Acemibiri
27 Temmuz 2018, 11:16
@Birbey 3.0

Ben issiz falan degilim gayet iyi isim var 25 yildirda calisiyorum su an.Is yerinden hatta bu tür depressiv davranis sergiledigim icin Abmahnungda almistim.Hatta sen oradada beni elestiren ve suclayan yazilar yazmistin.
Neyse bende zaten 30% Prozent 2011 yilindan bu yana var.(Wirbelseulenentzündung)
Is yerinde Maisetr ver is arkadaslarimla sorunlarim ouyor olmuyr degil.Hatta bana eski Maisterim kendi söyemisti benim Psikolojik yardim alip alamayacagimi bende abul etmisim.
Neye isin derinliklerine girmeyelim.
Olursa olur olmaz ise can sagligi.
Ben sadece benim durumda olanlardan bilgi almak maksatiyla yaziyorum.
Bu arada 25 yildan beri Rechtschutzumda var!

Birbey 3.0
27 Temmuz 2018, 11:57
Rechtschutza fazla güvenme. Bunlar baktı iş uzayacak, anından kaçıyorlar.

Anlatdığın gibiyse uyumsuzluk sorunların var gibi. Tabiki ne kadar derin nir uyumsuzluk bilemeyiz. Bu sadece iş yerinde olabilir, günlük hayatda olmayabilir.

Geçmişteki konuyu hatırlamıyorum. Araştırmakta istemiyorum, çünkü ozaman yarken objektif olamam belki.

Ben sende sadece hatırladığım, bir ara Türkiye'ye dönüyordun, kızını üniversiteyi Türkiye'de olitmaknistiyordun ve birde yatırım falan yapmak istiyordun.

Hayırlısı artık. Hastanede falan yatdın mı?

Acemibiri
27 Temmuz 2018, 13:16
Söyle 10 yil kadar önce Jugentamt ile sorunum oldu icerigine deginmek istemiyorum, hatirlamak dahi istemiyorum cok kötü günlerdi, Polis zoruyla götürdüler 1 hafta geschlossene Bereich'da yattim.O günlerin belkide hala travmasini yasiyorum!! Simdi Widerspruchta O hastanede yattigim Doktorun verdigi diagnoseyide bulup icine ekledim.Ve ayreten insanlarla gercekten iletirim kurmakta son zamanlarda zorlaniyorum.Inan bos zamanlarimda disari dahi cikmiyorum cünkü bela gelip beni buluyor.

Wirbelseule entzündüng icinde 2009 yilndan beri agrilarim var.Yemedigim Iyne kalmadi.Doktora gidiyorum basta Doktorlar Film cektiriyor bakiyor, ooo starke entzündüng var diyor, hemen su iyneyi yapalim bu iyneyi yapalim diyorlar.Tamam yaptiriyorum inan büyük iyneler yedim belden, sonra bir yarari olmuyor..
Sonra Doktora haydi benim agrim gecmedi bana GdB almak icin yardimci olun dedigimde inan iyi bir Diagnose yazmiyorlar.Hemen umursamaz oluyorlar.Ben Doktorlarin Krankenkasseden iyne vurararak para aldiklari bir kobay gibi oldum.

Bu sekilde 5-6 Doktor gezdim hepside iyneyi vurdu sonra bir faydalari olmadi.
Son Wirbelseule uzmani bana Khtatete(Schmertzen threapi) uyguladi Hastanede 3 Gün kaldim.Vurdugu iynenin bir faydasi olmadi.3 Gün boyounca belimdeki Hortum ile gezindim hastanede, ordan ilac uyguladirlar.Adama Ben Belden dolayi verschlechten yapmak istiyorum dedim, adam bana yapabilecegi birsey olmadigini söyledi.Madem öyle o iyneyi neden vuruyorusun o zaman?? Bunlarida simdiki Widersprucha ekledim ve Doktorlarin ad ve adreslerini verip Kacar iyne yaptiklarinida belirttim.
Bakalim bu widerspruch ise yarayacak mi?

Evet TR'ye dönmek istiyorum cünkü burada yasamak bana cok zor geliyor artik.
Is yerinden cikis alip, o cikis parasiyla birseyler yapmayi planliyorum TR'de.

Nasip bakalim ne olacak??

Birbey 3.0
27 Temmuz 2018, 21:47
Ustam, doktor değilim, ama senin ağrın bence ortopedik değil. Neurologie'ye gidip, bir polyneuropathie'yi sor.

Nerde kalıyorsun bilmiyorum, ama sana tavsiyem, bir Klinik Murnau'a git. Oraya dünyadan hasta geliyor. Bel konusunda bir numara. Ibrahim Tatlıses'ide onlar birleştirdi.

Ayrıca sana uzak değilse, Augsburg/Neusäß'de Prof. Dr. Balkan Çakır var. Bu adam genç bir professör ancak omur iliği uzmanı. Pek ameliyat sevdalısı bir adam değil. Kendisiyle önce telefonla görüş. Olmazsa, onun Chefarzt olduğu hastanede var muayenehanesi hariç. Seni oraya yatırır tedavi edebilir.

Kendisi professördür, ama Kassenpatientlerede bakıyor. Bir kaç kere işim düştü başkası için, çok mütevazi davrandı. Bir gurbetci ailenin çocuğu. Abitur'u bile 1.0 ile yapmıştı.

Pisloloji olayına gelince, hastanede yatıp tedavi görmezsen zor 50 almak. Bel için bence hiç şansın yok.

Belin için sana Afyon/Sandıklıdaki hamamları tavsiye ederim. Ben çocukken kolum ağrırdı. Doktorlar kanser tehsişi koydu ve ameliyat ettiler. Koldan bir kavunoz kis gibi birşey kazımışlar. Sonra laborutuvarda kanser değil intihap çıktı sonuç olarak. Ama bu intihap dediler ebediyen. Babamlar hamama götürdü. Sabah oteldr küveti dolduruyordu, akşama kadar zor soğuyordu. Sonra üç gün yattım. İntihap dağıldı gitti.

Acemibiri
27 Temmuz 2018, 22:37
Sandikliyi bende düsünüyordum.Zaten yakinim oraya.Depression olayina gelince nasil hastanede yatacagim?Su an devamli gittigim Doktor böyle bir sey öngörmeyince beni hastaneye yatirin diyememki?

Birbey 3.0
01 Ağustos 2018, 00:53
Yazdiklarindan anladigim kadariyla sende öfke kontrolü var.

Fazla özeline girmek haddime degil, ama eger yenge hanimda Türkiye'ye dönmeye egimli ise, cocukta Türkiye'de okumak istiyorsa, olmadiysan, hemen Alman vatandasi ol ve sonra kranki bas. Sonra krank para bitince geri isyerine git, kart bas, ben bu isi yapamacagim de ve otur. Büyük ihtimal Personalabteilgung seni cagiracak para teklif edecek cikisini al git Türkiye. Yanlis hatirlamiyorsam, zaten emeklini Türkiye'de yatirmistin, güzel birikiminde vardi. Hic ugrasma. O parayida koy bankaya öye calissin. En fazla kafana göre bir yazli al, ye ic yat. Ha ne olur iseyeri, sana 70000 Euro verecekmis, 40000 Euro verir. Zaten yeterince birikimin var. 500.000 Euro paranda olsa, yiyecegin yine en fazla bir bilemedim iki tabak yemek. Yani ha 300.000 Euro olumus, ha 350.000 Euro. Yemeden gideceksin hepimiz gibi bu dünyadan. Onun icin is yeri ne verirse kabul et, kafani dinle.

Acemibiri
01 Ağustos 2018, 14:51
aynen bende öyle düsünüyorum ama, su an Burda satin aldigim evin borcu var.is yerinden bu borcu örtebilecek sekilde cikis alsam 1 gün durmayacagim
Amacim borcu kapatabilecek derecede cikis alabilmem, normalinde veriliyor ama iste benim sansizligim bana gelince kuralci kesildiler istedigimden cok az veriyorlar.
oysa bir cok örnekleri var benim gibi 25 yillik olupta benim istedigim parayi alip gidenler.Bana yasin daha Kücük, behinderung prozentin az gibi Ausrede buluyorlar.
2011 yilindan beri 30% vardi simdi 40% oldu. Insallah widerspruch'tan birseyler cikar.
tesekkürler

Birbey 3.0
01 Ağustos 2018, 17:06
Ozaman bas krankı kafana göre.

Acemibiri
17 Eylül 2018, 00:20
%50 olmayinca doktorlarda 3-4 haftadan sonra krank yazmiyorlar.O nedenle %50 veya üstü gerekli.

BiBakipCikicam
17 Eylül 2018, 09:11
Bende unbefristet 70 % var, baska ne gibi haklkarim var. Nelere bilmem dikkat etmem lazim ? Simdiden tskler.

gezgin38
19 Haziran 2022, 18:50
merhaba arkadaslar,
yeni bir konu acmak istemedim buraya yazaiyorum,
babamda demans/unutkanlik (Alzheimer) tesbit edildi Schwerbehindertenausweis %80 G.B verdiler, sagligi yerinde olsun istiyoruz ama bu derdin umudu pek iyi sayilmaz,
biz Gesundheitsamt dan aldigimiz %80 G.B derece ile hangi haklara sahibiz hangi haklari talep edebiliriz annem sürekli yaninda suan bakima ihtiyaci yok ( bize göre) ama yalniz kalamiyor cok tedirgin, yardimlariniz icin tsk. ler

murat39
19 Haziran 2022, 19:41
Schwerbehinderung % ve yanindaki harflere göre haklar ortaya cikiyir.

Herkesde ayni olan % göre Steuer Finanzamt vergiden % oranina göre az kesinti.

gezgin38 80 % G ve B harfi. Gehbehindert ve Begleitperson.
Otobüs binis karti veya KFZ steuer indirim.hakki.

https://www.betanet.de/merkzeichen-g.html

Steuerfreibetrag burada.

https://www.betanet.de/pauschbetrag-behinderung-gdb.html

Pflege konumu varsa onu da Krankenkasseyle halledilmesi gerekir.

gezgin38
19 Haziran 2022, 20:59
tsk ler murat39 babam ve annem emekliler arabanin anahtarlarini aldim arabayida kaparttim, otobüs ve tranvay bileti verirlerse iyi olur annemde yararlanabilirmi bu biletden?

murat39
19 Haziran 2022, 22:33
Evet begleitperson da yaninda gidebiliyor.

https://www.schwerbehindertenausweis.de/nachteilsausgleiche/mobilitaet-und-reisen/mitnahme-einer-begleitperson

Prozent i verdiklerinde yaninda kagirtlar oluyor.

Araba vergisinden mi faydalanmak istiyorsunuz.
Tramvay otobüs den mi faydalanacaksiniz diye.

Isaretleyip devam gönderdiginizde sistem kagirt lar devreye giriyor.

Bu sec me olayini yapmamis saniz. Versorgungsamt gidin durumu anlatin sizi yönlendirirler.Annenizi de begleitperson olarak bildirin.

Ucak biletlerinde de indirim var.

https://www.turkishairlines.com/tr-sa/bilgi-edin/ucuslarda-engelliler-icin-herhangi-bir-indirim-var-mi/

https://www.engelli.com/thy-ucak-engelli-indirimi/

Almanya’da engelli indirimi, engelli kimliğinde G, AG, H, BL harflerinden birisi varsa uygulanabilir. Engelli yolcunun yanında refakatçi götürebileceğine dair kimliğinde bilgi (B harfi) olması durumunda beraber uçtuğu bir kişi için aynı oranda refakatçi indirimi uygulanabilir.

Ayrıca “Refakatçi ile seyahat etmelidir” ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde, engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler hariç tüm iç hat biletlerde %20 indirim sağlanır.

hOrOz
19 Haziran 2022, 22:50
merhaba arkadaslar,
yeni bir konu acmak istemedim buraya yazaiyorum,
babamda demans/unutkanlik (Alzheimer) tesbit edildi Schwerbehindertenausweis %80 G.B verdiler, sagligi yerinde olsun istiyoruz ama bu derdin umudu pek iyi sayilmaz,
biz Gesundheitsamt dan aldigimiz %80 G.B derece ile hangi haklara sahibiz hangi haklari talep edebiliriz annem sürekli yaninda suan bakima ihtiyaci yok ( bize göre) ama yalniz kalamiyor cok tedirgin, yardimlariniz icin tsk. ler

Demans la Alzheimer aynı hastalık değil

İş kaybını Gesundheitsamt değil Versorgungsamt verir, gönderdikleri Bescheid da mutlaka size bilgilendermişlerdir..

eğer babanızın aklı melekeleri kayboluyorsa sana "Patientenverfügung" yapmanı öneririm

Herhangi bir resmi işlemde kararları sen verirsin ..

murat39
19 Haziran 2022, 22:56
Bu durumda olan arkadaslar mahkemeye basvurup Babalarinin yanlis bir imzayla vertrag yapma gibi durumlari önlemek icin karar cikartiyorlar.

Digeri ise Horoz ustanin dedigi gibi Patientenverfügung da önemli.Doktorlar karar asamasi veya birsey ler oldugunda sizinle temasa gecip sizi bilgilendirirler.

gezgin38
26 Haziran 2022, 23:18
Bu durumda olan arkadaslar mahkemeye basvurup Babalarinin yanlis bir imzayla vertrag yapma gibi durumlari önlemek icin karar cikartiyorlar.

Digeri ise Horoz ustanin dedigi gibi Patientenverfügung da önemli.Doktorlar karar asamasi veya birsey ler oldugunda sizinle temasa gecip sizi bilgilendirirler.

mahkeme karini nasil islem yapmamiz gerekiyor avukat yoluylami yoksa kenedimiz gidipde mehkemeden alabilirizmiyiz, Patientenverfügung Dr. kendimiz söyledigimiz zaman bizi bilgilendirir babamlari türkiyeye izine gönderdim artik döndükleri zaman bu islemleri derhal yaptirmam lazim, uzun sürermi aceba isleri haletmemiz

Birbey 3.0
26 Haziran 2022, 23:59
Sozialgericht'de avukat tutmaya mecbbur degilsin. Mahkemenin katipler (Rechtspflegerler) var onla ücretsiz yazip hazirliyor davayi.

Avukat ama VDK gibi Sozialverbandlar dan destek almak yinede kötü olmaz.

hOrOz
27 Haziran 2022, 00:44
Patientenverfügung için mahkeme ve avukata gerek yok

Sadece resmi bir kuruluştan tastik edilmesi gerek

Kız kardeşim belediyede Einwohnermeldeamt ta çalıştığı için orada tastikletti