PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyada doğduk ve büyüdük. Almanyaya dönüş yapmak istiyorum.

JASH
22 Mart 2017, 13:59
Merhaba saygıdeğer arkadaşlar.
Hikaye uzun aslında da ,ben size kısa olarak anlatayım daha doğrusu sorayım.
Sizden ricam Almanyada tekrar yaşayabilmek için bir yolun olup olmadığı, varsa eğer neler yapmam gerektiği hakkında bir bilginiz varsa beni bu konuda aydınlatabilir veya bir yol gösterebilirmisiniz.

Burasıda uzun versiyonu.
1984 de kesin dönüş yaptık.Oturma ve çalışma haklarımızı kaybettik ( Babamız ben 25 yıldır gurbetlik ve vatan özlemi çekiyorum , bari çocuklarım çekmesin bu çileyi deyip bizler daha küçükken bu kararı almış ) O senedir hepnizin her yıl gelmek için can attığı öz vatanınızdan biz ise ayrılmayı bile düşünüyoruz.
Bunu üzülerek söylüyorum.3 çocuk babasıyım (10, 6 yaşında ve daha 2 aylık).
Almanyada doğup büyüdüğümüz için almanca biliyoruz. Burada üniversiteyi de bitirdiktim, Almanca öğretmenliği mezunuyum aynı zamanda kokartlı Almanca rehberiyim. Son 14 yılımı pek çoğunuzun da bildiğini ve hatta bilet alıp uçtuğu Sunexpress Havayollarında kabin memuru olarak görev yaptım.Sonra havacılıktan ayrıldım. Almanca bilen olarak tabiki Antalya da yaşıyorum (Çünkü ancak burada iş bulabiliyorum). Tüm bu gelişmelerden ve Türkiyedeki eğitim sistemimiz yüzünden artık çocuklarımızın Türkiyede mutlu bir geleceği olmayacağına karar verdik. Bunu son 34 yılını burada yaşamış bir arkadaşınız olarak söylüyorum ve de gurbette yaşamanın ne kadar zor olduğunu bilerek söylüyorum.

Sizden ricam Almanyada tekrar yaşayabilmek için bir yolun olup olmadığı, varsa eğer neler yapmam gerektiği hakkında bir bilginiz varsa beni bu konuda aydınlatabilir veya bir yol gösterebilirmisiniz.

Hepinize saygı ve selamlarımla

Coşkun.

fuk_18
22 Mart 2017, 16:06
almanyada kac sene kaldimniz ?

JASH
22 Mart 2017, 16:20
Almanyada doğduktan sonra Babanne baksın diye Türkiyeye gönderilmişim 4 yaşından sonra almanyaya geri dönmüşüm ilk okulu almanyada bitirene kadar kalmışım.Yani kabaca 8 yıl kadar.

clon
22 Mart 2017, 16:20
Tek yol evlilik Almanyadan birinle evlenmek
onun disinda baska yol yok

hOrOz
22 Mart 2017, 16:36
Tek yol evlilik Almanyadan birinle evlenmek
onun disinda baska yol yok

ya bir okusanıza adam 3 çocuk babasıyım diyor çocuklarımın geleceği diyor
konunun bir başını birde sonunu okuyunca böyle yorumlar çıkıyor

kardeşim ( senin Almanya gelme şansın sıfır olmakla beraber ) belki Türkiye den bu tarafa bakınca herşey toz pembe görünüyor galiba

ama ne yazık ki durum öyle göründüğü gibi değil

şimdi bir kaç tuzu kuru başlayacak övmeye ama gerçekten Almanya da durum o kadar da iyi değil

sanırım bu board da çok kişi sosyal yardımlarla su üstünde kalmaya çalışıyordur

zaten emeklilerin durumu içler acısı bir kaç Euro ile geçinmeye çalışıyorlar

aslında bir çok kişi kapağı Türkiye ye atmaya çalışıyor ... benim 6-7 arkadaşım temelli Türkiye ye gittiler çok memnunlar

çocukların burada ne gibi bir gelecek bekliyor onuda bilemezsin ... sanki burada herkesin eline diplomayı sıkıştırıyorlar

buradaki çoğu genç işsiz ve meslek eğitimsiz ...

bence Türkiye de daha iyi iş imkanları ve eğitim olabilir illa da Antalya da yaşamak gerekmiyor

bazen insan kendi kaderini kendi yazıyor ...

yani değişik iş ve olanaklaraı diğer sehirlere taşınmak ta bir çözüm olabilir

clon
22 Mart 2017, 16:41

kardeşim ( senin Almanya gelme şansın sıfır olmakla beraber ) belki Türkiye den bu tarafa bakınca herşey toz pembe görünüyor galiba

şimdi bir kaç tuzu kuru başlayacak övmeye ama gerçekten Almanya da durum o kadar da iyi değil

aslında bir çok kişi kapağı Türkiye ye atmaya çalışıyor ...

Aga Yanlis olan ne onu anlamadim
Arkadas yol soruyor bizde tarif ettik
3 cocugu olan evlenemiyor diye bir kuralmi var ?

bey_tu
22 Mart 2017, 17:30

aslında bir çok kişi kapağı Türkiye ye atmaya çalışıyor ... benim 6-7 arkadaşım temelli Türkiye ye gittiler çok memnunlar

çocukların burada ne gibi bir gelecek bekliyor onuda bilemezsin ... sanki burada herkesin eline diplomayı sıkıştırıyorlar

buradaki çoğu genç işsiz ve meslek eğitimsiz ...

bence Türkiye de daha iyi iş imkanları ve eğitim olabilir illa da Antalya da yaşamak gerekmiyor

bazen insan kendi kaderini kendi yazıyor ...

yani değişik iş ve olanaklaraı diğer sehirlere taşınmak ta bir çözüm olabilir

Bak Arkadas Ne Yazmis, Bunu son 34 yılını burada yaşamış bir arkadaşınız olarak söylüyorum ve de gurbette yaşamanın ne kadar zor olduğunu bilerek söylüyorum.
Arkadas halinden memnun olsa burada akil danismaz,Demekki bazi hususlarda Türkiyede her sey Sensakrak degil.

samsunlu
22 Mart 2017, 17:36
Bak Arkadas Ne Yazmis, Bunu son 34 yılını burada yaşamış bir arkadaşınız olarak söylüyorum ve de gurbette yaşamanın ne kadar zor olduğunu bilerek söylüyorum.
Arkadas halinden memnun olsa burada akil danismaz,Demekki bazi hususlarda Türkiyede her sey Sensakrak degil.

Neresi sensakrak?

Aga Yanlis olan ne onu anlamadim
Arkadas yol soruyor bizde tarif ettik
3 cocugu olan evlenemiyor diye bir kuralmi var ?

Konuyu acan arkadas 3 Cocugum var diyor demekki arkadas Evli yani Esi var bu drumda nasil evlenipde buraya gelebilir?

Selam
22 Mart 2017, 18:19
@JASH

buraya nasil gelinir soruna malesef cevap veremeyecegim, cünkü hic fikrim ve bilgim yok.
Ama sunu sana diyebilirim, o senin bildigin eski almanya artik almanya degil. bu zamanda horoz arkadasin dedigi gibi cogu vatandasimiz burda ac-kitlik icinde hayat mücadelesi veriyor. bir el yagda bir el balda devri coktan kapandi. ayin sonunu getiremiyen vatandaslarimiz var burda. sosyal yardimi alanmi, kira yardimi alanmi vesaire vesaire....istedigin hepsinden var. sen simdi nasil olduysa hadi diyelim buraya geldin, peki ne yapacaksin? burdaki isverenler senimi bekliyor? burda kayita gecmiyenlerle birlikte 5 milyon issiz var. isverenler ilk önce AB vatandisini ise aliyor ondan sonra diger ülkelerin insanlari. hadi diyelim is buldun calisacaksin, zannediyorsun burda cokmu para kazanicaksin? türkiye asgari ücret neyse burdada yasam seviyesine göre sanada buranin asgari ücretini verecekler.

Demek istedigim, gecmiste yasadigin olay cogumuzun basina geldi ve atalarimiz gidis parasi alip bircok cocugumuzun gelecegi ile sorumsuzca oynadilar. lafim agir olacak ama büyüklerimize para tatli geldi ve cocuklarinin gelecegini düsünmeden aldiklari parayi saydilar. aradan zaman geciyor ve o zamanin kücük cocuklari simdi büyümüs ve mazide verilen yanlis kararlarin acilarini cekiyorlar. ben seni cok iyi anliyorum, ama sana yanlis akilda vermek istemiyorum. Türkiyedeki yasam sartlarin neyse öyle devam et ve bu almanya sevdasini gönlünden tamamen sil kopart. Anne ve babanin zamaninda yaptigi hatayi simdi sende tersine yapma ve cocuklarin geleceginden oynama. yaziktir onlara.

Allah yardimcin olsun.

samsunlu
22 Mart 2017, 18:23
@JASH

buraya nasil gelinir soruna malesef cevap veremeyecegim, cünkü hic fikrim ve bilgim yok.
Ama sunu sana diyebilirim, o senin bildigin eski almanya artik almanya degil. bu zamanda horoz arkadasin dedigi gibi cogu vatandasimiz burda ac-kitlik icinde hayat mücadelesi veriyor. bir el yagda bir el balda devri coktan kapandi. ayin sonunu getiremiyen vatandaslarimiz var burda. sosyal yardimi alanmi, kira yardimi alanmi vesaire vesaire....istedigin hepsinden var. sen simdi nasil olduysa hadi diyelim buraya geldin, peki ne yapacaksin? burdaki isverenler senimi bekliyor? burda kayita gecmiyenlerle birlikte 5 milyon issiz var. isverenler ilk önce AB vatandisini ise aliyor ondan sonra diger ülkelerin insanlari. hadi diyelim is buldun calisacaksin, zannediyorsun burda cokmu para kazanicaksin? türkiye asgari ücret neyse burdada yasam seviyesine göre sanada buranin asgari ücretini verecekler.

Demek istedigim, gecmiste yasadigin olay cogumuzun basina geldi ve atalarimiz gidis parasi alip bircok cocugumuzun gelecegi ile sorumsuzca oynadilar. lafim agir olacak ama büyüklerimize para tatli geldi ve cocuklarinin gelecegini düsünmeden aldiklari parayi saydilar. aradan zaman geciyor ve o zamanin kücük cocuklari simdi büyümüs ve mazide verilen yanlis kararlarin acilarini cekiyorlar. ben seni cok iyi anliyorum, ama sana yanlis akilda vermek istemiyorum. Türkiyedeki yasam sartlarin neyse öyle devam et ve bu almanya sevdasini gönlünden tamamen sil kopart. Anne ve babanin zamaninda yaptigi hatayi simdi sende tersine yapma ve cocuklarin geleceginden oynama. yaziktir onlara.

Allah yardimcin olsun.

Eline emegine saglik Ne Kadar güzel izah etmissin! tebrikler.

clon
22 Mart 2017, 18:38
Konuyu acan arkadas 3 Cocugum var diyor demekki arkadas Evli yani Esi var bu drumda nasil evlenipde buraya gelebilir?

Üsttede yazdim okumamamissin
Arkadas yol soruyor,Nasil gelebilcegini tarif ettik

Buraya gelmek icin senin bildigin baska yol varsa sen yaz

Romeo29
22 Mart 2017, 20:17
@Jash
arkadasim arkadaslarin yazdiklari kismen dogru olabilir ama bizim buradaki bilgilerimiz yakin cevremizden edinmis oldugumu kulaktan dolma genel bilgiler.
Cok ucuk bir düsünce olacak ama genede yazmak istiyorum :
burada dogmus oldugun icin belki "geburtsrechten " dolayi alman vatandasi olabilirsin. Dedigim gibi cok mu cok ucuk bir düsünce ama arastirmaya deger diye düsünüyorum?
Özelden sana bir forum adressi atiyorum , almancan oldugu icin oradakilere sormani tavsiye ederim. Forumun kuruculari eski yabanci dairesinde calismis yada halen calisan insanlar.
Belki yardimci olabilirler.

afghan
22 Mart 2017, 20:40
@Jash
Almancan oldugunu belirtmissin abi, ozaman en güzel kaynak devletin kendisidir. Link olarak veriyorum, okuyup arastirmani tavsiye ederim.

LINK: http://www.bamf.de/DE/Migration/migration-node.html