PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 16 Nisan Referandum oyu Kullanmak isteyenler icin bilgi

Selam
20 Mart 2017, 22:08
Selam,

biliyorsunuz ülkemizde yakinda referandum var. Bu husus ile bir kac sorum var.

Almanyada, yada genel olarak yurt disinda, referandumda oy hakkimizi kullanmak icin daha önceden konsoloslukta veya internet üzeri YSK´da kayit olma sarti varmi?
Kayit olmadan oy kullanamazmiyiz ?

Malum, bir önceki secimde 2-3 milyon türkün yasadigi almanyada secime sadece tahminen 120.000 vatandas katilmisti hatirladigim kadar. Ve bende oy kullanamamistim o vakit. Cünkü cok vatandasimiz o secimde oy kullanmak icin önceden kayit olmasi zorunlugunu bilmiyordu.

Gene ayni duruma düsmemek icin bu soruyu soruyorum. Önceden kayit gereklimi veya gerek yokmu? Gerekliyse, nerede ve nasil kayitli olmamiz lazim?

Diger sorum, bu secimde türk ve alman vatandasi olan sahis oy kullanabilirmi? yoksa sadece türk vatandasi olanlarmi?

Umarim konu sacma sapan politika tartismasina dönmez.

karadeniz
20 Mart 2017, 22:18
Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilirler.
http://www.ysk.gov.tr/ysk/faces/YurtDisiSecmenSSS;MyJSessionID=hFw1YQ4bW2Qj0lw11sB TBj07Q4LJglgSvG40kTGPvhyvtSdQhRJV!1493144430?_afrL oop=469740601994558&_afrWindowMode=0&_afrWindowId=null#%40%3F_afrWindowId%3Dnull%26_afr Loop%3D469740601994558%26_afrWindowMode%3D0%26_adf .ctrl-state%3D7ahg4ndqa_4

hOrOz
20 Mart 2017, 22:22
Selam,

biliyorsunuz ülkemizde yakinda referandum var. Bu husus ile bir kac sorum var.

Almanyada, yada genel olarak yurt disinda, referandumda oy hakkimizi kullanmak icin daha önceden konsoloslukta veya internet üzeri YSK´da kayit olma sarti varmi?
Kayit olmadan oy kullanamazmiyiz ?

Malum, bir önceki secimde 2-3 milyon türkün yasadigi almanyada secime sadece tahminen 120.000 vatandas katilmisti hatirladigim kadar. Ve bende oy kullanamamistim o vakit. Cünkü cok vatandasimiz o secimde oy kullanmak icin önceden kayit olmasi zorunlugunu bilmiyordu.

Gene ayni duruma düsmemek icin bu soruyu soruyorum. Önceden kayit gereklimi veya gerek yokmu? Gerekliyse, nerede ve nasil kayitli olmamiz lazim?

Diger sorum, bu secimde türk ve alman vatandasi olan sahis oy kullanabilirmi? yoksa sadece türk vatandasi olanlarmi?

Umarim konu sacma sapan politika tartismasina dönmez.

Sadece Türk Vatandaşları oy kullanabilir yani Türkler Alman seçimlerinde oy kullanabiliyormu ?

Hocam bütün ay boyunca seçmen kütüklerinizi kontrol edin diye bütün medya da yayın yaptılar

geçen seçimden beri konsoloslukla işin olmadıysa yine seçmen listesinde görülmezsin

buradan kontrol et

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp?_afrLoop=470157603499619

mustafa200222
20 Mart 2017, 22:52
Sadece Türk Vatandaşları oy kullanabilir yani Türkler Alman seçimlerinde oy kullanabiliyormu ?

Hocam bütün ay boyunca seçmen kütüklerinizi kontrol edin diye bütün medya da yayın yaptılar

geçen seçimden beri konsoloslukla işin olmadıysa yine seçmen listesinde görülmezsin

buradan kontrol et

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp?_afrLoop=470157603499619

Ben baktim berlinde kayıtlı gorunuyorum. Bana 200 km uzaklıkta ama gidip kullanacağım oyumu. Dresden şehrinden selamlar

hOrOz
20 Mart 2017, 23:43
Herhangi bir yakındaki konsoloslukta kullanabilirsin artik mecburiyet kaldırıldı biliyorum

hekimoglu
20 Mart 2017, 23:51
Herhangi bir yakındaki konsoloslukta kullanabilirsin artik mecburiyet kaldırıldı biliyorum

Dogru bilgi, kayitli olunan yerde oy kullanma zorunlulugu kalkti, yurtdisinda bulundugunuz yere en yakin sandikta oy kullanabilirsiniz.

mustafa200222
21 Mart 2017, 00:14
Dogru bilgi, kayitli olunan yerde oy kullanma zorunlulugu kalkti, yurtdisinda bulundugunuz yere en yakin sandikta oy kullanabilirsiniz.

En yakın yer berlin 200 km ?d ☺

Sah
21 Mart 2017, 01:40
27 Mart - 9 Nisan 2017 tarihleri arasında sandık kurulan herhangi bir temsilcilikte veya 27 Mart - 16 Nisan 2017 tarihleri arasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen herhangi bir gümrük kapısında oyunuzu kullanabilirsiniz.

Murat01
21 Mart 2017, 02:13
Arkadaşlar bu kesin bilgimi?
Kaynak varmı?
Bende bana 45km uzaklıkta olan Frankfurt yerine,
200km olan Nürnberg konsolosluğuna kayıtlı görünüyorum.
Boşuna gitmeyelim şimdi.

OmOz
21 Mart 2017, 05:44
Kesin bilgi:

Yurt dışındaki vatandaşlar oylarını 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında kullanacak.

Yurtdışı seçmeni istediği yerde oy kullanacak!

Anayasa değişikliği referandum unda yurtdışında yaşayan seçmenler diledikleri yerde oy kullanabilecekler!

Kaynak : http://www.haberler.com/referandumda-yurt-disinda-yasayanlar-ne-zaman-oy-9362839-haberi/

smeilet
21 Mart 2017, 09:28
Adres beyani sadece konsoloslukta mi yapiliyor ?İnternetten halletme yolu varmi ?

esrarliemre23
21 Mart 2017, 10:05
´bende ayni seyi merak etmistim ve aradim gidip basvurmaniz gerekiyor yani internetten olmuyor ve bildigim kadariyla su an kendiniz bile gitseniz vakit doldugu icin oy kullanamiyorsunuz

hOrOz
21 Mart 2017, 10:06
Adres beyani sadece konsoloslukta mi yapiliyor ?İnternetten halletme yolu varmi ?
Zaten süre geçti.

http://frankfurt.bk.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=144962

samu
21 Mart 2017, 13:08
ben esimle evlenip, esimi almanyaya getirdim bundan 2 sene önce ancak bunu konsoloslukda daha beyan etmedim, bunu nerde nasil yapabilirim ?
Yani esimin adresinin almanyada oldugunu beyan etmek istiyorumki, oda secimlerde oyunu kullanabilsin.

saygilarimla
samu

hOrOz
21 Mart 2017, 13:10
ben esimle evlenip, esimi almanyaya getirdim bundan 2 sene önce ancak bunu konsoloslukda daha beyan etmedim, bunu nerde nasil yapabilirim ?
Yani esimin adresinin almanyada oldugunu beyan etmek istiyorumki, oda secimlerde oyunu kullanabilsin.

saygilarimla
samu
Bildirme süresi geçti biraz açılan konuyu tam okuyun

hekimoglu
27 Mart 2017, 14:14
Arkadaslar Dortmund da referandum icin oy kullanilabilecek mekanin adresini bileniniz varmi, internetten arastirdim adres bilgileri yok.

dalga
27 Mart 2017, 14:25
Sevgili Kardesim

En yakininda hangi Konsolosluk var ise oraya giderek Oyunu kullanacaksin.
Yeni uygulamaya göre önceki oylarda kayitli oldugumuz Konsoloslukarda kulanabiliyorduk. Simdi Almanyada Tam 13 Tane kullanma merkezinden kullana biliyoruz.
Bu Gün 27.03.2017 den 09.04.2017 Kadar hangi konsolosluk olursa olsun kullana biliyorsun. Galiba sana yikinligiyla Esen Konsoloslugu. Münster Konsoloslugu vede Düsseldorf Altarnatif oy kullanma yeri.

Saygilarimla.

hOrOz
27 Mart 2017, 14:29
Arkadaslar Dortmund da referandum icin oy kullanilabilecek mekanin adresini bileniniz varmi, internetten arastirdim adres bilgileri yok.

İstedigniniz sandıkta oy lullanabilirsiniz ... hangi konsolosluk size yakınsa gidebilirsiniz

Essen Konsolosluğuna bağlı olanlarda Dortmund ta oy kullanacak

http://i.hizliresim.com/Np1byk.jpg

diğer adresler
http://www.ysk.gov.tr/ysk/content/conn/YSKUCM/path/Contribution%20Folders/SecmenIslemleri/Secimler/2017HO-Temsilcilikler.pdf

hekimoglu
27 Mart 2017, 14:33
Sevgili Kardesim

En yakininda hangi Konsolosluk var ise oraya giderek Oyunu kullanacaksin.
Yeni uygulamaya göre önceki oylarda kayitli oldugumuz Konsoloslukarda kulanabiliyorduk. Simdi Almanyada Tam 13 Tane kullanma merkezinden kullana biliyoruz.
Bu Gün 27.03.2017 den 09.04.2017 Kadar hangi konsolosluk olursa olsun kullana biliyorsun. Galiba sana yikinligiyla Esen Konsoloslugu. Münster Konsoloslugu vede Düsseldorf Altarnatif oy kullanma yeri.

Saygilarimla.

Arkadasim cevabin icin tesekkür ederim, benim bagli bulundugum Konsolosluk bölgesi Münster, hep ara yollardan gidildigi icin ulasim sorunu var. Dortmund da ayni mesafede ulasim otobandan oldugu icin daha rahat, Dortmund, Münih, Hannover ve Nürnberg Sehirlerinde oy kullanabilmek icin salonlar kiralandigini okudum adres belirtmemisler. Benim icin Dortmund ulasim acisindan daha avantajli olacagindan adres bilgisine ihtiyacim var.

smeilet
27 Mart 2017, 15:43
Dortmundta oy kullanma adresi;

Dortmund Türk Eğtim Merkezi Westhoffstraße 22, 44145 Dortmund

Cengiz Bond
27 Mart 2017, 19:48
http://www.ysk.gov.tr/ysk/content/conn/YSKUCM/path/Contribution%20Folders/SecmenIslemleri/Secimler/2017HO-Temsilcilikler.pdf

evet, istediginiz yerde oyunuzu verebilirsiniz! randevuya filan da gerek yok.

Murat01
27 Mart 2017, 19:58
Keşke saatleride yazsalarmış.