PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Istege bagli emeklilik,ve bol bol sorun. Emniyet o tarihte benim girisii görmemis,SSK yerine bagkur,buyrun buradan yakin..

Bence Deger
13 Mart 2017, 21:57
Herkes öncelikle bol selam,hastalara sifa,dertlilere derman.............

Herkesten Rica ediyorum,Polemik,tartisma istemiyorum,Varsa bildiginiz yararlanmak isterim...............

rkadaslar,bileniniz bilir,aylar önce TR de emekliye basvurmustum, aylar gecti borclanmam gelmis bugün ( nasil geömeyse artik ) Beni Nacar in bürosundan aradilar,borclanman geldi dediler,derin bir ohhhh cektim.cünkü tami tamina 5 ay oldu ( 13.10 ve simdi 13.03 )

Telefondaki kisi ama der demez deli sorular kafamda,niye neden nasil vs vs.

Simdi sorunumu anlatayim.

13.10 Türkiyeye gittim,ve uzman kisi araciligiyla emekli müracat ettim,bugün aradilar.Borclanman geldi dedier ( 61430 tl ) ama dediler,SSK Degil Bagkurdan...Hoppalaaaaaaaa...

Niye dedim!!? Dediki, emniyetten giris cikis kagidinizi aldik ve kuruma gönderdik ( SSK ) ama ben 13.10 tarihinde Trkiyede gözükmedigimden orda calistigim 5 gün de haliyle Bagkurdan sayiliryor

Arkadaslar nasil olur bu??? Emniyet havalimaninda bilgisyara islemiyormu? Nasil olurda gäzükmem? Bu arada alman vatandaslari bilir,pasaporta degil de kagita bastirdim mühürü.Yinede isledigini gözlerimle gördüm.

Allah yapacak ya,o kagidi atmamisim,pasin arasinda duruyormus, ( normal herseyi atarim ) Aradim nacar in bürosunu dedim benim giris belgem var,gönder dediler.

Ben ama kendim gidecem nasipse,bir alti ay daha beklemeye niyetim yok.

SORULARIM

1. Ben Türk yatandasi olarak 7-8 sene calismiyligim var,kurum ne kadar hesap etti bilemiyorum

2.Simdi ben 3600 günden emekli olmayi istiyorum,akakinde %40 engelli raporu almak kaydi ile.

3.Nasil olurda hem bende 3600 gnün parasini istiyorlar hemde takriben 22.000 TL istege bagli prim istiyorlar ( her ay ödenmek sarti ile )

4.Beni günm kadar borclanmam gerkemiyormu? Yani sekiz senem var.diyelim 3* 360= 2280 gün pesin gerisini aylik ödemem gerekmezmi?

5.Carsamba gitmeyi düsünüyorum nasipse,nerden baslamaliyim?

6.Kendim emniyete gidip alsam kagidi,ve ssk ya versem islem hizlanirmi? Bes ay daha beklemek istemiyorum

Ben havalimani polisinden kagit almalimiyim? 13.10 2016 icin? Verirlermi? Belge var,lufthansadan bilet kestigime dair biletin koisi daha ne lazim,nerden baslamaliyim?

Lütfen yardimlarinizi bekliyorum

Tel: 0151 44 97 2270

Saygi ve Sevgilerimle

karadeniz
13 Mart 2017, 23:53
Herkes öncelikle bol selam,hastalara sifa,dertlilere derman.............

Herkesten Rica ediyorum,Polemik,tartisma istemiyorum,Varsa bildiginiz yararlanmak isterim...............

rkadaslar,bileniniz bilir,aylar önce TR de emekliye basvurmustum, aylar gecti borclanmam gelmis bugün ( nasil geömeyse artik ) Beni Nacar in bürosundan aradilar,borclanman geldi dediler,derin bir ohhhh cektim.cünkü tami tamina 5 ay oldu ( 13.10 ve simdi 13.03 )

Telefondaki kisi ama der demez deli sorular kafamda,niye neden nasil vs vs.

Simdi sorunumu anlatayim.

13.10 Türkiyeye gittim,ve uzman kisi araciligiyla emekli müracat ettim,bugün aradilar.Borclanman geldi dedier ( 61430 tl ) ama dediler,SSK Degil Bagkurdan...Hoppalaaaaaaaa...

Niye dedim!!? Dediki, emniyetten giris cikis kagidinizi aldik ve kuruma gönderdik ( SSK ) ama ben 13.10 tarihinde Trkiyede gözükmedigimden orda calistigim 5 gün de haliyle Bagkurdan sayiliryor

Arkadaslar nasil olur bu??? Emniyet havalimaninda bilgisyara islemiyormu? Nasil olurda gäzükmem? Bu arada alman vatandaslari bilir,pasaporta degil de kagita bastirdim mühürü.Yinede isledigini gözlerimle gördüm.

Allah yapacak ya,o kagidi atmamisim,pasin arasinda duruyormus, ( normal herseyi atarim ) Aradim nacar in bürosunu dedim benim giris belgem var,gönder dediler.

Ben ama kendim gidecem nasipse,bir alti ay daha beklemeye niyetim yok.

SORULARIM

1. Ben Türk yatandasi olarak 7-8 sene calismiyligim var,kurum ne kadar hesap etti bilemiyorum

2.Simdi ben 3600 günden emekli olmayi istiyorum,akakinde %40 engelli raporu almak kaydi ile.

3.Nasil olurda hem bende 3600 gnün parasini istiyorlar hemde takriben 22.000 TL istege bagli prim istiyorlar ( her ay ödenmek sarti ile )

4.Beni günm kadar borclanmam gerkemiyormu? Yani sekiz senem var.diyelim 3* 360= 2280 gün pesin gerisini aylik ödemem gerekmezmi?

5.Carsamba gitmeyi düsünüyorum nasipse,nerden baslamaliyim?

6.Kendim emniyete gidip alsam kagidi,ve ssk ya versem islem hizlanirmi? Bes ay daha beklemek istemiyorum

Ben havalimani polisinden kagit almalimiyim? 13.10 2016 icin? Verirlermi? Belge var,lufthansadan bilet kestigime dair biletin koisi daha ne lazim,nerden baslamaliyim?

Lütfen yardimlarinizi bekliyorum

Tel: 0151 44 97 2270

Saygi ve Sevgilerimle

Türkiye'ye giris cikis kayitlarini cikarmaniz mümkün,her hangi bir emniyet amirligine giderek giris cikis bilgilerinizi cikartirsiniz yanliz islerin cok yogun oldugu emniyet amirliklerine gitmeyin,ayni isimden bir kac kisi olabilir,personalausweis'sinizin üst sag kisminda 9 haneli rakamlari kaydederler bir sonraki islemde altda 10 haneli rakam ve bir harften olusan numarayi kaydederler bunlar olasi yanlisliklar,giris cikis talebinizde nazar dikkate alin.
Yurtdisi borclanma talebi gecerliligi 3 aydir 3 ayi gecirmeniz halinde yeniden yurtdisi borclanmasi yapmalisiniz buda size mali külfet getirebilir.
Isteginiz 3600 günle yaslilik emekliligi Türkvatandasi olarak yaklasik 7/8 yiliniz oldugunu yaziyorsunuz kalan süreyi Türkiye'de calisarak doldurabilirsiniz bu imkaniniz varmi bilmiyorum veya sirket ortagi olarak bagkur kapsaminda doldurabilirsiniz ama 7/8 yillik borclanmaniz ssk.kapsaminda olmali veya yeniden türkvatandasligi.

guengoer52
13 Mart 2017, 23:55
Arkadasim öncelikle yasadigin bu olumsuzluktan dolayi gecmis olsun, bizde islemler mehter marsi temposu misali 3 ileri iki geri gider durur arkada bir yigin magdur birakir kimin umrunda. TR deki sgk li calisma süresi icinde Türkiye`de oldugunu ispat edemedigin icin calisman gecersin sayilmis o yüzden borclanma basvurun Bagkur üzerinden islenmis olmali bu senin icin hem borclanman gereken sürenin uzunlugu ödeyecegin para icin avantaj kaybidir.
Gidiste giris mührünü pasaporta degil kagida bastirmissin bu senin ilk hatan keske pasaporta mühür bastirmis olsaydin sayfanin kopyasini yollar durumu düzeltebilirdin. Gümrüklerde giris cikislar Türk vatandaslari olanlar icin TC Kimlik numaralariyla cok kolay kayda aliniyor yabanci vatandaslar icinse biraz sorun, bende emniyette cikartmistim ismimi birsürü farkli sekillerde yazarak ancak bulabildiler kayitlari. Sanirim senin giris cikislari emniyette düz arayip tamda calistigin dönemdekileri bulamamis ugrasmadan göndermislerdir. Bu Kaydi Türkiye`de emniyet müdürlüklerinden alinabilen bu belge icin gittigin yerde artik rica minnet isimle arattirabilir birde isminde üöçş gibi harfler varsa bunlari degisik sekilde yazdirarakta aramalarini rica edersen ozamanki girisini bulmalari mümkün olabilir.

3600 gün borclanmak istiyorsan bir ay 30, bir yil 360 gün hesaplandigindan 3600/360 10 yil Türk vatandasi olarak calismisligini borclanman gerekecektir, burada eksik günlerin icin sana istege bagli prim ödemeni önermislerde o is biraz karisik tam bilgi sahibi olmadigimdan bir yorum yapmak istemiyorum diger arkadaslar sanirim yardimci olacaklardir.

Bence Deger
14 Mart 2017, 00:23
Öncelikle sagolun varolun,

Tamam carsamba gittigimde dikkate alirim.Soyadim SCH harfi ma almanlar S ile yaziyor,sanirim o sorun oldu.ilce emniyette de hal edebilirim sanirim.

Lakin su soruna aciklik getireyim,Eksik olan seneleri,ne ortak olarak ne de xalisarak doldurmak zorundayim.Istege bagli prim ödenebiliyor,benim birinci adresim Türkiye

Bana bunun cevabini verebilirmisiniz? Kafam basmiyor :((

Arkadas diyelim 8 sene TR vatandasi olarak calismisligim var, kalan eksik IKI SENE

simdi benim sürem kadar borclanmam gerekmiyormu? Yani 8 sene pesin ödeyecem,geri kalan IKI SENE yi taksitle istege bagli....

Ama bunlar diyorki,sen 10 sene yani 3600 gün pesin ödeyecen,iki sene de taksit taksit ödeyecen.Arkadas benimmi kafam kalin yoksa baska bir sekilde mi isliyor? Ben o zaman 12 sene ödemis olmuyormuyum?

Bana bunu anlatabilirmi?

Bence Deger
14 Mart 2017, 23:19
Arkadaslar bugün SSK kagidi elime geccti.Ben iki sene var demistim ya,o takriben bir sayiydi:Calismis gn sayisi 3497 diyor.

Nacar in elemanlari bna diyorki bir sene daha borclanmam gerekiyormus,ama 3600 güne 103 gün eksik,nasil hesaplaniyor ki bu?

Birde bana sunun crvabini verebilirmisiniz? Bagkur yaslilik emekliligi kac günden hesp ediliyor,ve SSK nin ki kac n üzerinden?

Ben yarin ucuyorum insallah,bakalim ne olacak.Baska bilgisi olan,basina gelen, vs ??

karadeniz
15 Mart 2017, 13:17
Arkadaslar bugün SSK kagidi elime geccti.Ben iki sene var demistim ya,o takriben bir sayiydi:Calismis gn sayisi 3497 diyor.

Nacar in elemanlari bna diyorki bir sene daha borclanmam gerekiyormus,ama 3600 güne 103 gün eksik,nasil hesaplaniyor ki bu?

Birde bana sunun crvabini verebilirmisiniz? Bagkur yaslilik emekliligi kac günden hesp ediliyor,ve SSK nin ki kac n üzerinden?

Ben yarin ucuyorum insallah,bakalim ne olacak.Baska bilgisi olan,basina gelen, vs ??

Emeklilikde 1 ay 30 gün,1 yil 360 gün hesaplaniyor
Skk.yaslilik emekligi en az 3600 gün (10 yil)
Bagkur yaslilik emekliligi, en az 5400 gün (15 yil)
Emeklilikde kurumu en son 3,5 yil prim ödenen kurum belirliyor.

iso98783
15 Mart 2017, 19:04
konuyu acan arkadas kac yasindasin türkiye de ne zaman ise basladin yazda bizde ama simdiki hali ile eger türkiyede sgk da 3497 sigorta günün var ise 103 gün daha borclan yada 103 gün türkiyede calis 3600 günden 60 yasinda emekli cünki 60 yasindan önce emekli olabilmen icin sigorta baslangic tarihin 8.9.1976 dan önce olmasi lazim yada 5000 ile 7000 gün lazim.

Bence Deger
24 Mart 2017, 00:49
Iso kardes benim TR de calismidligim yokIse giris almanya 1992 ayrica ben Vergi muaffiyetinden emkli olacam,yani yas siniri yok

mete011
16 Nisan 2017, 09:35
Ben Türk yatandasi olarak 7-8 sene calismiyligim var,kurum ne kadar hesap etti bilemiyorum

gecen hafta bende basvurdum Türk vatandasi olarak en az 10 sene calismis gözükmen lazim benimkisi 9 sene 7 ay cikti 5 aydan kaybettim yoksa simdi emekli olmustum.ne yazikki 2 sene daha beklemem gerektigini söylediler.bu yaz 15 gün sigorta girisi yapacagim.o zaman bagkur olayi ortadan kalkiyor.

karadeniz
16 Nisan 2017, 13:27
Ben Türk yatandasi olarak 7-8 sene calismiyligim var,kurum ne kadar hesap etti bilemiyorum

gecen hafta bende basvurdum Türk vatandasi olarak en az 10 sene calismis gözükmen lazim benimkisi 9 sene 7 ay cikti 5 aydan kaybettim yoksa simdi emekli olmustum.ne yazikki 2 sene daha beklemem gerektigini söylediler.bu yaz 15 gün sigorta girisi yapacagim.o zaman bagkur olayi ortadan kalkiyor.

Konumunuzu aciklamamissiniz ama,eksiginiz 5 aysa Türkiye'de 5 ay fiili bir calisma veya uzun vadeli askerlik yaptiysaniz,askerligi borclanma kaydiyla emekli olabilirsiniz.

Bence Deger
21 Nisan 2017, 01:08
@karadeniz

Tesekkür ederim cevaplarin icin. Biz parayi sgk a yatirali bir ay oldu.E devlette de burdaki günlerim gözüküyor.Yani hizmet birlesmesi olmus.Peki bundan sonra ne olacak?Frz edelim 3760 gün ile emekli olacam,var bende 3504 tama istege bagli öderiz dedik,ama bundan sonraki asama nedir? Biz o eksik günleri ödemek icin sgk ya müract mi edecegiz yoksa sgk mektup yolluyormu? Benim calistigim bir takipci var ( olmaz olsun ) erhan nacar isminde. Bal yapmayan ari gibi vizildyip duruyor....

cevap verirseniz sevinirim.Lütfen olayi polemige dökmeyin,sadece yardim edebiliyorsaniz ediniz.

Tesekkür ederim

karadeniz
21 Nisan 2017, 14:04
@karadeniz

Tesekkür ederim cevaplarin icin. Biz parayi sgk a yatirali bir ay oldu.E devlette de burdaki günlerim gözüküyor.Yani hizmet birlesmesi olmus.Peki bundan sonra ne olacak?Frz edelim 3760 gün ile emekli olacam,var bende 3504 tama istege bagli öderiz dedik,ama bundan sonraki asama nedir? Biz o eksik günleri ödemek icin sgk ya müract mi edecegiz yoksa sgk mektup yolluyormu? Benim calistigim bir takipci var ( olmaz olsun ) erhan nacar isminde. Bal yapmayan ari gibi vizildyip duruyor....

cevap verirseniz sevinirim.Lütfen olayi polemige dökmeyin,sadece yardim edebiliyorsaniz ediniz.

Tesekkür ederim

Bence Deger,Bagkur sorununu sonuclandirdinizmi ? Emniyetden giris,cikis kayitlarini Sgk.muna ibraz edebildinizmi ? Edemedinizse bagkurun 3600 günle yaslilik emekliligi yok 5400 günle,ssk.nin yaslilik emekliligi 3600 günle,önce bu sorunu neticenlendirmeniz gerekir.
Ssk.li oldugunuzu var sayalim,yanilmiyorsam 3504 gününüz mevcut yani eksiginiz 3600-3504=96 gün yaklasik 3 ay istege bagli prim ödemede ikamet sarti oldugu icin gerceklestiremesiniz veya istege bagli prim ödeme süresince Türkiye'de ikamet etmeniz gerekir,sanirim Almanvatandasiniz Türkvatandasligindan cikis tarihini tam olarak bilmek icin nufus idaresinden vukuatli nufus örnegi alin kesin tarihi orada görebilirsiniz borclanmada eksiginiz az bir süre belki bu sekilde kapatabilirsiniz,Almanya'dan malulen emekli oldugunuzdan Türkiye'de kalan günler icin calisma yapamazsiniz ilerleyen zaman icinde rente kasa tarafindan tesbiti halinde bir cok sorunla karsilasmak mümkün en makulu Türkiye'de bir bakkala veya buna benzer yerde ortak olarak bagkurlu 3 ay prim ödeyerek kapatmaniz mümkün olur,bagkurda fiili calisma zorunlu degil is yeriniz var baskasini calistiriyorsunuz ama bagkur kapsaminda sizde emeklilik primi ödüyorsunuz.

Bence Deger
21 Nisan 2017, 15:31
Emniyetten kagitlari alip sgk ya verdim.Bagkurdan 4a SGK ya cevirdim.Parasini yatirdim takriben ( 61-62 bin tl ) Haklisiniz istege bagli sürede TR de olmam lazim.Yazin 2,5 ay gidiyorum.

Tamam diyelim ortak oldum,bagkurlu olarak 3 ay ödemeyi yaptim.Peki ben o zaman bagkurdan mi yoksa dgk 4a dan mi emekli oluyorum?

Saygilarimla.

Bu arada benim rentenbescheid de 400€ kadar calisabilir diyor,genede ilerde sorun olurmu acaba?

Allah razi olsun kardesim

karadeniz
21 Nisan 2017, 20:45
Emniyetten kagitlari alip sgk ya verdim.Bagkurdan 4a SGK ya cevirdim.Parasini yatirdim takriben ( 61-62 bin tl ) Haklisiniz istege bagli sürede TR de olmam lazim.Yazin 2,5 ay gidiyorum.

Tamam diyelim ortak oldum,bagkurlu olarak 3 ay ödemeyi yaptim.Peki ben o zaman bagkurdan mi yoksa dgk 4a dan mi emekli oluyorum?

Saygilarimla.

Bu arada benim rentenbescheid de 400€ kadar calisabilir diyor,genede ilerde sorun olurmu acaba?

Allah razi olsun kardesim

Bence Deger, son 7 yilda en fazla calisilan süre emeklilik kurumunu belirler 3,5 yani 1260 günü,bagkur fazla olursa bagkurdan emekli,ssk.fazla olursa ssk.olur sizde ssk.oldugu icin emekliliginiz ssk.dan olacaktir.
Kur raporlarinda günlük calisabilir süresine dikkat etmek gerekir,eksik olan süre zarfinda Türkiye'de bulunmaniz gerek bagkur gerek istege bagli prim ödemede calisma zorunlulugu yok,sorun yasamazsiniz kanisindayim

Bence Deger
21 Nisan 2017, 23:29
Rabbim senden rzi olsun insallah,isin gücün rast gelsin.

Evet bende bagkur olayini biliyordum,ama korkum ya bagkurlu olursak idi.Karadeniz kardesim, bundan sonraki sürec ne olacak simdi?? Sgk bize bildirimi yollayacak yoksa bizmi ise girisecegiz?

Pekii benim bagkurda istege bagli primde türkiyede olmam gerekirmi? Yani islemleri baslatsam olurmu?

01adanaLi01
21 Nisan 2017, 23:36
benim merak ettigim mavikartli olup emekli maasi alan varmi aramizda varsa ne kadar ödüyorlar ?

Bence Deger
21 Nisan 2017, 23:48
Adanali daha nasip olmadi,bende merak ediorum dogrusu.Ama calismaya bagli olsa gerek,ödedigin prime göre.

karadeniz
22 Nisan 2017, 12:04
Rabbim senden rzi olsun insallah,isin gücün rast gelsin.

Evet bende bagkur olayini biliyordum,ama korkum ya bagkurlu olursak idi.Karadeniz kardesim, bundan sonraki sürec ne olacak simdi?? Sgk bize bildirimi yollayacak yoksa bizmi ise girisecegiz?

Pekii benim bagkurda istege bagli primde türkiyede olmam gerekirmi? Yani islemleri baslatsam olurmu?

Bence Deger,Sgk.mu size sunu yapin diye bilgi vermez siz isinizi takip edeceksiniz,yapmak istediginiz isi bilmeniz gerekir,müsterih olun emekliliginiz ssk.kalan günleriniz icinde en makulu Türkiye'de ikametiniz süresince bagkur veya istege bagli emeklilik icin prim ödeyin kalan süreniz az oldugunda ödenen primler emekliligizin miktari konusunda cok etkili olmaz.
Su an emekliliginiz icin calisilmis süreyi tamamlamaya calisiyorsunuz tamamlama sonucunda sigortalilik süresi erkeklerde 25 yil ve gereken yasi tamamlamaniz halinde bu 3 sart yerine gelmisse dilekceyle emekliliginizi talep edersiniz sonraki aydan itibarende maasiniz baslar.

benim merak ettigim mavikartli olup emekli maasi alan varmi aramizda varsa ne kadar ödüyorlar ?

01adanali01,yurtdisi borclanmasi yaparak emekli olmada mavikart ayrimi yok mavikart sahipleri yabanci ülke vatandasi oldugu tarihten sonraki süreyi yurtdisi borclanmasi yapamaz sadece Türkvatandasi olarak gecen süreyi borclanabilir.
Emeklilikde 3 ayri süre var, 08/09/1999 kadar 08/09/1999 dan 04/2008 e kadar ve sonrasi,asgari ücretten yani en düsük primden ödemede en yüksek emekli maasi 08/09/1999 tarihine kadar olan dönem %65 oraninda 04/2008 tarihine kadarki %55, 04/2008 sonrasi %45 oraninda, bir misal vermek gerekirse tüm borclanmalari 2000 senesini gecmeyen yaklasik emekli maasi 1500/1650TL. civarindadir,emekli maasina etki eden bir cok sebeb var.Emekli maasini hesaplatmak icin bir sosyal güvenlik uzmanindan bilgi almak gerekir.

Bence Deger
23 Nisan 2017, 14:51
Yani takipci yalan söylüyor,sgk dan mektup bekliyoruz diye.

karadeniz
23 Nisan 2017, 23:13
Yani takipci yalan söylüyor,sgk dan mektup bekliyoruz diye.

Bence Deger,bu konuda takipciniz hakkinda yorum yapmam etik olmaz ama bilgilendirmeler dogrultusunda islerinizi takip edin zaman kaybiniz olmaz isinizi kisa zamanda sonuclandirma imkaniniz olusur.

01adanaLi01
24 Nisan 2017, 15:31
karadeniz kardes benim 60 % sakatligim var almanyada ewerbsminderung renteyim 2019 kadar ama uzatirlar dahada uzatirlar bu arada türkiyede primlerim yatirildi yasi bekliyorum ben sizce türkiyedende malulen emeklilige basvurummu? 5 senem var türkiyeden emekli olmaya sizce degermi azmi para alirim yoksa 5 sene bekleyimmi ? malulen olursam 5600 is gününden daha az prim günü oluyorum 1800 galiba o zaman fazla ödedigim parayi geri alabiliyormuyum? bu arada 4a 1992 yili calismisligim türkiyede

saygilar

karadeniz
24 Nisan 2017, 19:11
karadeniz kardes benim 60 % sakatligim var almanyada ewerbsminderung renteyim 2019 kadar ama uzatirlar dahada uzatirlar bu arada türkiyede primlerim yatirildi yasi bekliyorum ben sizce türkiyedende malulen emeklilige basvurummu? 5 senem var türkiyeden emekli olmaya sizce degermi azmi para alirim yoksa 5 sene bekleyimmi ? malulen olursam 5600 is gününden daha az prim günü oluyorum 1800 galiba o zaman fazla ödedigim parayi geri alabiliyormuyum? bu arada 4a 1992 yili calismisligim türkiyede

saygilar

01adanaLi01,Almanya'dan almis oldugunuz sakatlik raporu Türkiye'de gecerli degil,Türkiye'de gecerli olabilmesi icin Sgk.muna müracaat edeceksiniz sgk.mu sizi tam tesekküllü devlet hastahanesine havale decek gereken konrollerden sonra heyet sizin sakatlik derecesini degerlendirecek yanilmiyorsam 3/2 oraninda sakat olmasinizki Türkiye'den sakat olarak emekli olun, cok zor.
Türkiye'de 04/1992 tarihinde ise baslamanizdan dolayi 53 yas 5600 gün sartlarina sahipsiniz,bence beklemekten baska sansiniz yok.

Bence Deger
24 Nisan 2017, 20:53
Adanali hastaligini bilmiyorum,gecici emekli olduguna göre söyle bir yorum yapabilirim.Karanediz kardesim gerekeni demis,bende birseyler diyeyim

Sen TR de malulen emekliligi unut,ccok ama cok zor.Burdaki raporlarin gecersiz,lakin baska bir yol daha var.Vergi muafiyetinden emklilik.Burdada malulen emekli kurallari gecerlidir,lakin %40 rapor alirsan TR de erken emekli olmaya hak kazanirsin,ve 53 yasini beklemene gerek kalmaz.

MALULEN EMKLILIK

Tek hastaliktan %60 rapor alman lazim

VERGI MUAFIYETI

en az %40 alman lazim,fakat buradaki avantaj,ne kadar hastaligin varsa hesaplanir.Bence sen TR ye gidince sunlari yap

1.Devlet hastanesine git,raporu al
2.Gecici bir ise gir
3.Calisiyorken,bulundugun vergi dairesinine git,vergi indiriminden emekli olmak istedigini söyle,aldigin hastane raporunu göster
4.Onlar isyerinden calistigina dair kagit ister,getirir verirsin
5.Ondan sonra SGK sonucu isyerine gönderir

%40 alirsan hemen emekli olabilirsin

01adanaLi01
28 Nisan 2017, 18:25
Adanali hastaligini bilmiyorum,gecici emekli olduguna göre söyle bir yorum yapabilirim.Karanediz kardesim gerekeni demis,bende birseyler diyeyim

Sen TR de malulen emekliligi unut,ccok ama cok zor.Burdaki raporlarin gecersiz,lakin baska bir yol daha var.Vergi muafiyetinden emklilik.Burdada malulen emekli kurallari gecerlidir,lakin %40 rapor alirsan TR de erken emekli olmaya hak kazanirsin,ve 53 yasini beklemene gerek kalmaz.

MALULEN EMKLILIK

Tek hastaliktan %60 rapor alman lazim

VERGI MUAFIYETI

en az %40 alman lazim,fakat buradaki avantaj,ne kadar hastaligin varsa hesaplanir.Bence sen TR ye gidince sunlari yap

1.Devlet hastanesine git,raporu al
2.Gecici bir ise gir
3.Calisiyorken,bulundugun vergi dairesinine git,vergi indiriminden emekli olmak istedigini söyle,aldigin hastane raporunu göster
4.Onlar isyerinden calistigina dair kagit ister,getirir verirsin
5.Ondan sonra SGK sonucu isyerine gönderir

%40 alirsan hemen emekli olabilirsin

calisamaz raporum var nasil türkiyede calisacam vergi muafiyeti icin?