PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ditip cenaze fonu Ariyorum

VoLKan
05 Mart 2017, 17:51
arkadaslar internet üzerinden ditip cenaze fonu basvurusu yapiliyormu acaba bilgisi olan varmi ? simdiden cok tesekkürler

TipiTip
05 Mart 2017, 17:53
Köln Telefon et iki gun icinde Form Eve geliyor
Yada Diyanet camisine git bir Form al

VoLKan
05 Mart 2017, 17:56
Köln Telefon et iki gun icinde Form Eve geliyor
Yada Diyanet camisine git bir Form al

tskler usta

TipiTip
05 Mart 2017, 18:00
http://www.ditib.de/default1.php?id=6&sid=14&lang=en

http://www.ditib.de/default1.php?id=14&sid=39&lang=en

http://www.cenazefonu.eu

beni_7_in_bitirdin
05 Mart 2017, 18:30
İnternet uzeri olmuyor. En yakin ditip camiine gidersen oradanda alirsin

resadiyeli
05 Mart 2017, 20:33
En yakin Ditib camiilerinde veya köln diyanet e ugrayip veya Telefon ile ulasabilirsiniz

gentlement
06 Mart 2017, 17:44
Avrupa´ nin en büyük cenaze fonu UKBA´dir. Tamamen IGMG´ye (Milli Görüs) ait bir kurum. Online üyelik basvuruda bulunabilirsin.

http://igmgukba.org/

Dolunay35
06 Mart 2017, 17:47
Ditib camisine git iki dakikada üye ol.camide form veriyorlar onu doldurup merkeze göndermen yeterli,merkez kölnde olması lazım,kölne gönderiyorsun.

dalli
06 Mart 2017, 19:09
Ditib camisine git iki dakikada üye ol.camide form veriyorlar onu doldurup merkeze göndermen yeterli,merkez kölnde olması lazım,kölne gönderiyorsun.
slm..
Üye olmana gerek yok ,Cenaze Fonu DITIB,e üye olmadan da alabilirsin..

HTC1985
07 Mart 2017, 19:38
Camiide form var onu doldur ditibe yani merkezi kölnde oraya gönder.

durak78
20 Mart 2018, 16:31
arkadaşlar beni biraz bilgilendirirmisiniz?
1. Bu fonlara uye olmaya gerek varmi, vefat durumunda parasını vererek hizmet alınamıyor mu?
2. ditip benim yaş gurubu için 60€ giriş parasi aliyor ancak yıllık aidatları ne kadar sitelerinde yazmıyor.
3. bir kac tane fon var, aralarinda hizmet bağlamında fark varmi?
4. normalde cenaze işlemi kaç para tutuyor?

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

hOrOz
20 Mart 2018, 17:44
1. Bu fonlara uye olmaya gerek varmi, vefat durumunda parasını vererek hizmet alınamıyor mu?
2. ditip benim yaş gurubu için 60€ giriş parasi aliyor ancak yıllık aidatları ne kadar sitelerinde yazmıyor.

1. bu hizmetler sadece üyelere yapılıyor .. yaş ilerdikçe ölme rizikosu yükseldiği için yaşa göre giriş ücreti artıyor
bu hizmetin içinde 18 yaşından küçük cocuklar ve hanımında sigortalı
eğer cepten ödemeye kalkarsan pahalı olur . birde bütün işlemleri (Konsolosluk, Cenaze Nakli ,Standesamt) kendin (yakınların)halletmen gerekecek

2. o sene kaç kişi vefat ettiyse yapilan masraflar herkese eşit şekilde dağıtılıyor
bir kaç senedir 55€ geliyor

3. DITIB dışında bilmiyorum
Buradaki resmi işlemler, cenaze yıkama, cenaze namazı orginasyonu, Bir kişi refakatçı uçak bileti, Ve Türkiye de eve kadar teslimat

4. Yılda 55 € hiçbir şey değil ..20 sene ödesen 1100€ eder

Selam
20 Mart 2018, 18:00
DITIB cenaze fonunu herkese tavsiye ederim. senelik 55-60 euro para sunduklari hizmetler karsisinda cerez parasi gibi kaliyor.

ich
20 Mart 2018, 18:13

1. bence gerek var bir cenazenin masrafi ortalama 1800€'dan 3000e'ya kadar degisiyor. (Tatil sezonu, cenazenin kilosu ve evde hastanede vefat etmesi etkendir.)

2. Yillik masraf paylari bir önceki senenin kaldirilan cenaze sayisi ile alakali degisiyor (DITIB) de sabit kaliyor.

3. Hemen hemen tüm islami cemaatlerin Cenaze Firmalari mevcut en bilinenleri IGMG ve DITIB'dir. Türk islami Cemaatlerin icinde sadece IGMG tüm dünyaya Cenazeleri gönderiyor DITIB sadece türk vatandaslarini ve MAvikartlilari üye olarak kabul ediyor.

4. Cevabi 1.'de

OrLoW
20 Mart 2018, 19:04
Üye olduktan sonra herşey güzel tabi insan yerine koyuyorlar o zaman bir nevi..

İnsanlar mecbur kalıyor tabi karlıda birşey o sundukları hizmeti cenaze masrafları falan yoksa başa çıkılmaz..

Yoksa bir cenaze TR ye gitmesi binlerce euroyu buluyor birde diger masraflar koşuşturmalar var..

Horoz arkadaşın dediği gibi yılda 55 Euro hiçbirşey o para nerelere verilmiyorki..Bende hala yaptırmadım yaptırmak gerek

Bu Ditible alakalı bir arkadaşımın başına gelen nahoş bir olayı iyi bulmadım..Benimde sonradan haberim oldu..

Arkadaş bir akşam eşiyle tartışıyor aralarında baya bir çekişme geciyor, sonra bunu kapının önüne koyuyor kış günü..Yabancı memleket tabi çevre yok tanıdık yok akraba yok cebde parası dahi yok ..kimi kimsesi yok TR deki gibi

Arkadaş gidiyor Ditib camii sine durumu anlatıyor ( Bu gece şu köşede kıvrılayım yarın kendime yer bakıcam diye )

Üye bile değil diye ne adamın yüzüne bakıyorlar nede yardım eli uzatıyorlar, adamı sokağa terk edip basıyorlar kilidi..

VİCDAN senin ibadet yapmak için çevirdiğin o dört duvarında o sokaga bıraktığın insanında asıl sahibini unutmamak gerek...

Bu gibi ibadethanelere başkan ve hoca diye atanmış kişileri biraz ehli vicdanlı insanlardan seçmek gerekir...

Birbey 3.0
20 Mart 2018, 19:55
Ya öylemi? Peki beni niye Ditib kapının önüne koymaz?

Çok var öyle ipsiz sapsız sokakta kaldım yalanı yatacak yer arayan. Niye alsınlar içeri? Sen hiç camiiye gitme, ortalıkta görünme, seni kimse tanımasın ama içeri alsın? Sen Allah'ın evi için birşey yapma, ama sıkışınca gel.

Adamı tanımam etmem ama lüzumsuz birisi olma ihtimali yüksek. Eğer senin cebinde bir erkek olarak 20 Euro kadar pansiyonda yatacak kadar paran bile yoksa, işsiz güçsüz haydut bir insansın demek eğer hasta sayrı değilseniz. Birde Türkiye'den gelme diklenen damat tipiyse iyi etmiş hanımı.

Selam
20 Mart 2018, 20:42
@birbey 3.0

mesajlarini okurum cünkü genelde bilgili ve faydali oluyor. fakat mesajlarin ne kadar bilgili ise o kadarda kalb kirici oluyor.

bir düsün istersen.

resadiyeli
20 Mart 2018, 21:08
selam,Neden ditib disarda birakmis diyorsunuz.Adami tanimazsin derneklerde bir sürü belge filan var.Sen tanimadigin adami evine alioyrmusun yatiya.Cenaze fonu nu tavsiye ederim.Yillik 55 € her türlü islemi yapiyorlar sen o acinin arasinda o kagit isleri ile ugrasmazsin.

webci
20 Mart 2018, 21:28
Arkadaslar bu olay tartismaya musade etmeyecek kadar eski ve bir okadarda yurtdisinda yasayan vatandaslar icin onemli bir mevzu..
Birinin bir otekiyle bir alakasi yok..
Yalniz su bir grrcekki madem camiiler ibadethane o halde siginacak ve ibadet edecek herkese onyargisiz acik olmali..kimse kimsenin ne yalan soyledigini nede onyargili oldugunu burada itiraf edemez veya ispatlayamaz..
Ben sahsen yardima muhtac birinin itilip kakilarak bir ibadethaneye kilit vurulmasina karsiyim..
Birde karsi oldugum diger durum burada kiyi kose kapmis ve emekli oldugu icin vakit gecirecek yer bulmus kisilerin burada kendi capinda hizmet verdigini dusunerek kendini cemaaten ustun gormesi..buna cok kereler sahsen sahit oldum..
Malesef camiilerimizde guzel isler oldugu kadar bazi dolaplar cevirenlerde var..
Herkese tavsiyem cenaze fonunu yaptirmalari..bir arkadasin yazdigi gibi camii illada birinin bir gece basi sikistigi icin oraya gidilen bir yer olmasi baska bir husus,kapiya kilit vurulacak biryer de degildir..
Kiyaslama yaparken merhametli olun,eviniz ozeliniz,camiiler ise herkesin ortak malidir..

OrLoW
20 Mart 2018, 21:46
Ya öylemi? Peki beni niye Ditib kapının önüne koymaz?

Çok var öyle ipsiz sapsız sokakta kaldım yalanı yatacak yer arayan. Niye alsınlar içeri? Sen hiç camiiye gitme, ortalıkta görünme, seni kimse tanımasın ama içeri alsın? Sen Allah'ın evi için birşey yapma, ama sıkışınca gel.

Adamı tanımam etmem ama lüzumsuz birisi olma ihtimali yüksek. Eğer senin cebinde bir erkek olarak 20 Euro kadar pansiyonda yatacak kadar paran bile yoksa, işsiz güçsüz haydut bir insansın demek eğer hasta sayrı değilseniz. Birde Türkiye'den gelme diklenen damat tipiyse iyi etmiş hanımı.

Benim yazımda üye olduktan sonra insan yerine koydukları yazılı zaten dostum..

İpsiz sapsız değil birebir tanıdığım biri, üstelik ipsiz sapsız olsa ne olur olmasa ne olur bu adam ortada kalmış soğuk ayazda dışarıda kalmış...

Birisi ipsiz sapsız olsa ona yardım etmek yerine, bir tekmede biz vuralım öylemi Allah da bunu isterdi zaten öylemi..

( ipsiz sapsız sen ve senin gibi düşünen insanlar tarafından toplumun içinde dışlanmış isim takılmış hor görülmüş insanlardır onu içlerine alıp düzeltmek yerine daha çok kötülüğe iten imansızlardır.. ( Seni yaratan onuda sana bir imtihan için yaratmıştır )

İnsanları camiye gidiyormu gitmiyormu diye sorgulamak bizlerin haddi değildir..İnsanları tartıya koymak sadece Allah a mahsusdur .o Allah la o kişinin arasındadır..

Dünyanın her bir köşesi Allah ın evidir dört duvar çekelim Allah ın evi diyelim, Allah ın bir kulu darda kalınca o eve bile giremesin yararlanamasın öylemi..

Senin gibi insanlara birşeyleri ifade etmek zor olur, bazı insani bölgeler örümcek ağı bağlamış olsada, Allah bana o sabrıda verdi emin ol...

Cebinde 50 cent dahi yokmuş nedeninide söyleyeyim..Altında sadece eşorfmanıyla kalmış sokakda..Bir erkekde böyle olmaz dimi

Yeri geldiğinde insanların ceblerindede 20 euro bile omayabilir bu normal bir durum.. Benim bile olmadığı zamanlar çok olmuştur biz TR de büyüdük yeri geldi 1 lokma ekmeğe muhtaç kaldıgım zamanlarda olmuştur.. Belkide bazı paslı yerlerin açılması için birçok kişinin böyle durumlara düşmesi gerekiyor..

Bazı insanların kalbinin üzerinde gözleri vardır O gözle bakarlar dünyaya Allah tarafından verilmiştir onlara...

İnşallah Allah sanada nasip eder uygun görür kabinde bir göz olmasını........

hOrOz
20 Mart 2018, 21:57
bir olay yüzünden genelleme yapmak yanlış

öyle bir şey yapılmışsa onların terbiyesizliyidir

ama her konuyu saptırıp tartışmaya da döndürmeyelim

ne yazık ki birisi bir konu açıyor arkasından konuyla ilgili olmayan yorumlar ve tartışmalar

bakın iki üç konu sonra sapmalar başlıyor

hadi çocuk olsanız bir şey demeyeceğim çoğunuz artık dede olacak veya olmuş kişliersiniz

gerçekten kabak tadı vermeye başladı

gentlement
20 Mart 2018, 23:27

Kardes; neredeyse hergün bu işlerin içerisindeyim:

1. Avrupa’da yasıyan bir Türk vatandası için Cenaze Fonuna üye olmak, olmassa olmazdır! O acılı günde a dan z ye bütün formaliteleri senin için yapıyorlar ve cenazeyi gömüleceği yere kadar teslim ediyorlar! Fon’a üye değilsen bu hizmetlerden ancak ücretini ödersen faydalanırsın.

2. DİTİP in şuanki yıllık ücreti 55,-€ yada UKBA’nın 48,50€...

3. Aralarında hizmet farkı olabilir! Örnek verecek olursak; biri seni THY ile uçurur diğeri ise Pegasus... Biri refakatçiyi bedava götürür, diğeri götürmez.

4. Almanya’da cenaze hizmetleri 1800,- EUR ile 3000,- EUR arasında değişebilir. Fiyat farkı genellikle sezonlar arasında yaşanır çünkü cenaze için mesela THY ana sezon 1200,- EUR ara sezon 850,- EUR alıyor.

Sen sen ol, mutlaka ya DİTİP yada UKBA ya üye ol... Eşin ve 18 yaş altı çocukların otomatik senin üzerine üye olmuş oluyor.

dadaloglu38
21 Mart 2018, 00:21
Kimsesiz bir vatandaş hastanede vefat etmiş iki hafta bekletilmiş kimse sahip çıkmamış hastane ditib camiyi aramışlar yetkili din ateşeliğine haber veriyor ateşelik o vatandaşın bütün masrafını üstlenip köyüne gönderiyor.Allah devletimize zeval vermesin

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 00:29
@birbey 3.0

mesajlarini okurum cünkü genelde bilgili ve faydali oluyor. fakat mesajlarin ne kadar bilgili ise o kadarda kalb kirici oluyor.

bir düsün istersen.

Iyi dileklerin icin sagol. Gaye kalb kirmak degil net konusmaktir. Net konusulunca bir insan gocunuyorsa bilki konusan haklidir.

gentlement
21 Mart 2018, 00:31
Kimsesiz vatandaşları hem DİTİP Cenaze Fonu hemde UKBA Cenaze Fonu herhangi bir ücret talep etmeden kaldırıyor. Mesela bizim bölgemizde son 1 yıl içerisinde biri Bosna’lı diğeri ise Arnavut iki müslüman cenazesi bedava kaldırıldı!

Allah’a şükür, İslami kuruluşlarımız sayesinde kimse açıkta kalmıyor! İstisnalar, kaideyi bozmaz!

Birbey 3.0
21 Mart 2018, 01:12
Orlow

Hocam gec burda dini edebiyat yapmayi. Siz perdesi falan bunlarin hepsi ici bosalmis sözler.

Almanya'da ac yoktur. Yalanci ac vardir. Kira + 409 Euro para veriyor burada devlete. O 409 Euro'nun icinde az buzda olsa yeme parasi var. Adama o 409 Euro'nun 50 Euro'sunu harcamiyor yemeye. Cünkü yardim aldigina dair belgesi oldugu icin birde beles Tafel'den sicak yemek yiyor üstüne benim kisin 4 Euro mecbur oldugum domatizi Tafelden 1,50 Euro aliyor.

Ha Türkiye'de olsa, o kadar daha imkanlar yok, anlarim birisinin meteleksiz kalmasini.

Burda meteleksiz kalanlarin cogunun nedeni icki, kumar, kari kiz falan. Ondan sonra camiye sigin. Sen o caminin masrafi burda cemaatden cikiyor. Sen bir ipsizi iceri alirsan, alistirdinmi hergün birisi gelir. Cami yatakhane degil, ibadethane'dir. Ha yüce dinimiz tarihinde camiler insanlar siginmisti. Ama nedeni devletin ve baska imkanlarin olmadigi icindir. Cami en son siginilacak yerdir. Icerige aldin adam PKKlimi nerden bileceksin? Icine gece sicip kacarsa kalbinin gözümü verecek parasini?

Arkadasina gelince? Af buyur, ne kadar kilibik mis ya. Hanimi soga atacak kadar gücü buluyor, oda kendini savunamiyor? Pes dogrusu. Hani oda oldu diyelim. Polisi arayip cüzdanim evde kaldi diyecek kadarda zekasida mi yoktu?

Bu kalp göz muhabettini gec. Hepimizi insaninz. Hepimiz ElhamdüllAllah müslümaniz. Gercek düsüne yardim etmek görevimiz ama din üzerinen keriz koyma calisanlara degil.

Kimsesiz vatandaşları hem DİTİP Cenaze Fonu hemde UKBA Cenaze Fonu herhangi bir ücret talep etmeden kaldırıyor. Mesela bizim bölgemizde son 1 yıl içerisinde biri Bosna’lı diğeri ise Arnavut iki müslüman cenazesi bedava kaldırıldı!

Allah’a şükür, İslami kuruluşlarımız sayesinde kimse açıkta kalmıyor! İstisnalar, kaideyi bozmaz!

Bence yanlis birsey. Her müslüman ölecegini biliyor. Ona göre kefenini hazirlayacak. Adam 30 yildir camiye ugramamis, hergün agzi serhos, bunun neresinin müslümanligi kalmis? Dogmakla müslüman kalinmiyor. Belirli sartlari yerine getirmezsen, dindende cikmak var.

Camide burdada duyuyorum ben sendeki gibi olaylar. Adam Almanyanin en kral zamaninda yasamis, her yer parali is, ama cebinde cenazesini kaldircak 2500 Euro para yok. O düsünmediyse ölecegini ben niye düsüneyim. Milleti tedbirsizlige alistirmaktan baska birsey degil.

gentlement
21 Mart 2018, 01:14
@birbey 3.0

gerçekten merak ediyorum; bilmediğin, görmediğin, tanımadığın insanlar hakkında neden laga luga konuşuyorsun!

Çok insanın günahını alıyorsun, çoook...

hekimoglu
21 Mart 2018, 01:17
Arkadaslar bir hatirlatma yapmakta yarar görüyorum, konu cenaze fonuyla alakaliydi lütfen gereksiz yere daha fazla konu disinda tartismalari uzatmasak.

OrLoW
21 Mart 2018, 01:18
OrlowHocam gec burda dini edebiyat yapmayi. Siz perdesi falan bunlarin hepsi ici bosalmis sözler.

Dostum senin türkçe ile ciddi sorunların var yoksa benim orada ne yazdığımı ve ne anlatmak istediğimi anlardın..

Dönde ben orada neler yazdım tekrar oku, buradaki herkez orada ne yazdığımı çok iyi anladı..

Memoli1976x
21 Mart 2018, 01:25
Konuya gereken cevablar verilmis dahada uzatip Tartismaya gitmesine gerek yok. Müsadenizle konuyu kapali durumuna aliyorum.