PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balkondaki fayanslari boyamak yada ?

karbey77
04 Mart 2017, 18:08
Selam arkadaslar,
balkonumda fayans döseli ( parlak olmayan , mat, koyu sari renkli ) rengini hic begenmiyorum.
Öncelikle sormak istedigim,
en basit ve kolay sekilde "BOYAMA " yoluyla rengini degistirebilir miyim?
Balkon sartlarina uygun boyalar var midir? Özellikle bu sekilde islem yapan arkadaslarin tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.

Ya da bu konuda bana önereceginiz secenekler nelerdir?

MEGAbond
05 Mart 2017, 01:27
fayans in üstüne baska fayans yapsan olmuyor mu ?

ne kadar boyasan ayagin dolastigi yerdeki boya ne kadar uzun ömürlü olur?

*05300
05 Mart 2017, 12:02
Bizim firmada yaptilar. Ilk kat olarak yere bal gibi birsey sürdüler, zannederim Tiefgrund. Onun üzerine boyayi Quarzsand ile karistirip öyle sürdüler. Asagi yukari 4-5 sene oldu, üzerinden stapler ile gidiyoruz, kisteleri yitip cekiyoruz, hic bir sey olmuyor. Bu arada taban fayans degil betondu, yanlis anlama olmasin, fikir olsun diye yazdim.

hOrOz
05 Mart 2017, 12:06
Bizim firmada yaptilar. Ilk kat olarak yere bal gibi birsey sürdüler, zannederim Tiefgrund. Onun üzerine boyayi Quarzsand ile karistirip öyle sürdüler. Asagi yukari 4-5 sene oldu, üzerinden stapler ile gidiyoruz, kisteleri yitip cekiyoruz, hic bir sey olmuyor. Bu arada taban fayans degil betondu, yanlis anlama olmasin, fikir olsun diye yazdim.

senin dediğin harz beschichtung onu bizde firmada yaptık

Harz+Härter üzerine granulat döktük yerler kaymaması için

Fliesen auf Fliesen verlegen
https://www.youtube.com/watch?v=ixMfJ8q8GHI

karbey77
05 Mart 2017, 16:03
Megabond arkadasim ;
" fayans in üstüne baska fayans yapsan olmuyor mu ? "

Öncelikle tesekkürler ilgin icin,
malesef üstüne fayans yapamiyorum, yükselme olacagi icin kapi acilmiyor.

karbey77
05 Mart 2017, 16:07

Öncelikle tesekkürler,
benim de düsündügüm ve bana en uygun gelen secenek de bu..
Yani firmalarin zeminine yapilan boyama islemi.
Aynen senin de dedigin gibi fayans üzerine tutar mi bunu tam olarak bilemiyorum..Aramizda mutlaka bu isleri yapanlar vardir, yol götereceklerdir.

TipiTip
05 Mart 2017, 17:20
Benim komşu Bodrum katında Çamaşırhaneye fayans üzerine boya yaptı

Ama bir kaç yıl sonra söktü yeni fayans yaptı

Üzerinde sürekli yürünuyorsa illaki boya kalkar solunur

Sen bilirsin ama uzun ömürlü olmaz

Bir kaç yıl idare etsin dersen yap

Ama uzun yıllar içinse yeni fayans daha mantıklı

elektroniker
05 Mart 2017, 17:28
Megabond arkadasim ;
" fayans in üstüne baska fayans yapsan olmuyor mu ? "

Öncelikle tesekkürler ilgin icin,
malesef üstüne fayans yapamiyorum, yükselme olacagi icin kapi acilmiyor.

kapi problem degil -- altdan biraz kesilir ustasi yaparsa hic belli bile olmaz
bence boye isini birak - fayanz üzerine fayanz yap/tir

mxm
05 Mart 2017, 19:42
Yer icin özel boyalar tabii ki var. Fayanslar ilk önce iyice temizlenecek ve gerekirse grundierungun iyice tutmasini saglamak icin schleifen yapmak gerekiyor, fayanslarin üstünde cizikler olusuyor.Bu islem icin mesela diamandschbeibe kullanabilirsin, hafifce hepsinin üstünden gececeksin o kadar.

Sonrasinda Grundierung (fayans icin özel, quarzsand var icinde) yapilacak ki bu grundierung asla cikmaz, fugen lar cirkin görüneceginden bu kisimlari grundierungdan önce fayans kleber si ile doldurmak iyi olur ve sonrasinda da o özel boyadan sürülür, cok da güzel oluyor, ayrica üzerinde gezinmek daha güzel bir his birakiyor. Keller larin coguna yere sürülen boya. En iyisi boyaci bir firmaya gidip sormak olacaktir, bazilari satarlar. Grundierung icin de fayans firmasina gitmen lazim ama sana cok fazla bir sey lazim degil, 1 litre yeter, belki yardimci olurlar.

Bizim büroda yerleri tamamen bu boyayla boyadilar, kac senedir hic bir sorun yok. Ince bir boya degil tabii ki, tahminimce 1 mm kadar kaplaniyor yere. Rengi gri.
Google da aradim mesela:
Grundierung:
https://www.obi.de/baustoffhalle/grundierungen/knauf-spezialhaftgrund-1-kg/p/3844891?wt_mc=gs.pla.Bauen.Baustoffe.Putz_Moertel_ Zement&wt_cc1=661242714&wt_cc2=&wt_cc3=&wt_cc4=c&wt_cc5=online&storeId=&gclid=CMuEgrX0v9ICFQcQ0wodUPUAIg

Boya olarak:
http://www.ebay.de/itm/Epoxidharz-BS96D-Industrieboden-2mm-30kg-12qm-loesemittelfrei-/300878840588

karbey77
06 Mart 2017, 16:08
Cevaplar icin tesekkürler,
Kapinin kesilme ihtimali kesinlikle olmadigi icin boya yapmak tek secenek ( ilgin icin sagolasin "elektroniker" arkadasim )

mxm arkadasim,
anlattigin secenek tam istedigimdi.Sanirim bu sekilde yapacagim.
Ilgilenen herkese ayri ayri tesekkürler