PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mandiracilik Acmak

belalimisa
04 Mart 2017, 05:10
Sevgili kardeşler sizlerle bir konuyu paylaşmak ve bilgi almak istiyorum.
Ben 1980 Türkiye doğumluyum ve 1989 da almanyaya geldim. Malum okul iş derken bu seneye kadar geldik. Burda Almanyadan yeterince çalıştık Streß girdik diye düşünüyorum. Düşündük ne yapsam ne etsem diye artık geri kalan ömrümüzude vatanimizda gecirek.

Sizlerle paylaşmak ve sormak istediğim bir konu var. Ben ve eniştem bir karar aldık biz temelli türkiyeye dönmek istiyoruz. Türkiyede ufaktan bir Mandira kurmak niyetimiz var 100 büyük başlanla başlayalım dedik. Elimizde iyi kötü bir sermaye var onuda ora yatırım yapalım dedik. Bu mandira işinde benim fazla bir bilgim yok ama eniştem bu işin içinde çıkıp gelme birisi yani kisacasi ona güveniyorum. Bende tabiki hayvanlarla uğraşmaktan zevk aldığım birşey. Mandirayi Konyada yapmak istiyoruz gözüm zenginllikten değil. Kendi yağimizda kavrulup gidelim istiyorum. Birde Türkiye başkadır orda yaşamak bambaşka birşeydir diye düşünmekteyim. Busene ızine gidince iyi bir araştırma yapacağız.

Sizlere sormak istediğim , hiç aramızda bu işle meşgul olan bundan bilgisi olan varmı. Birde Türkiye'ye bir iş yeri kuruyoruz devletten yardım gibi birşeyler duymuştum , iş kuranlar icin.
Ne gibi bir bilgiye sahipsiniz , birde sizce iyimi ederim yoksa kötümu. Açıkçası ne dersiniz. Birde sizin sözlerinize kulak vereyim.

akdenizli33
04 Mart 2017, 05:43
Arkadasim guzel dusunmussunuz arastirmak iyidir.Kesin dönusu iyi dusundunuzmu cocuklarin durumunu sonradan insallah pisman olmssiniz.basarilar dilerim

hOrOz
04 Mart 2017, 10:46
Mndıracılık mi yani paynir tereyağı süt yoksa hayvancılık mı ?

hevesini kırmak istemem ama 100 büyük baş hayvan ne demektir biliyormusun ?

100 baş hayvan demek gece gündüzün yok tatilin yok demektir

zaten iki kişi yapamazsınız mutlaka işçileriniz olacaktır..

bunu yemi bakımı temizliği doktoru aşısı var yani var oğlu var saymakla bitmez

hani eskisi gibi saldımm çayıra mevlam kayıra değil

bir tanıdık 10 tane inek aldı bir sene dayandı ve zarar etti sattı ..

sık sık kesilen elektirk yüzünden soğutma çalışmadi sütler bozuldu hayvanlar hastalandı

bunların hepsini gözönünde tutman gerek

bir işe girerken ben hep negatif yönlerine bakarım zaten positif yönünde düşünmene gerek kalmayacak...

Planını projeni hazırlıyorsun KOSGEB e sunuyorsun onlar inceliyorlar ona göre karar veriyorlar

gamberoglu2000
04 Mart 2017, 11:30
arkadasim davulun sesi uzaktan hos gelir meselesi sen birilerinden hayvanciligin iyi oldugunu bol para getirisi oldugunu duydun ve uygulamak istiyorsun ve turkiyede gul gibi gecinip giderim hayalindesin velakin isler senin hayal ettigin gibi degil adamlar uc ineginin yemini nerden para bulup alsam versem inegine diye kara kara dusunurken sen 100 inekle baslamayi dusunuyoruz diyorsun hayvan yeminin ne kadar pahali oldugundan haberin varmi veterinerin bir kere bile gelmesinin kac para haberin varmi sen enisteni uzman gosteriyorsun turkiyede ne kadar kurt var cakal var haberin varmi arkadasim islerini saglama baglamadikca ne kimseye guven nede para pul teslim et oyle bir dusersinki ne oldugunu sasarsin iyi dusun pembe hayaller pesinde kosma.

mavi marmaris
04 Mart 2017, 16:05
''Uzaktan davulun sesi kulağa hoş gelir''miş derler.Enişten e güvenipte bu işlere kalkışma derim,dost iken düşman olmayın.Bir Ata sözümüz vardır,''Ortaklık malı köpek bile yemezmiş''bu işlerden anlamıyorsanız hiç bulaşma.

belalimisa
04 Mart 2017, 16:57
Yem olayına gelince , satın alma değilde kendimizin ekip bicmemizin. Yaklaşık 60 Dönüm tarla olsa tam olarakta yetmezde ama bir çoğu ihtiyacı karşılar diye düşünüyoruz. Elektirik kesilmesine gelincede generator olayı olacaktır. Zaten sütleri günde 2 öğün topliyorlar , yani sutlerin bozulacagini pek sanmıyorum. Birde şurda eminizki yaklaşık bir buçuk sene bir gelir elde edemeyiz yani cebten yiyecek.

SesSizliK
04 Mart 2017, 18:45
Kardes sana diyecegim tek sey ''kıyıdan uzaklaşmayı göze alamayanlar yeni okyanuslar keşfedemez'' yüreginin götürdügü yere git derim ;) zaten yalan dünya kac yil kac daha yasiyacagizki. Herkesin görüsünü al kendi bildigin dogruyu yap.

belalimisa
04 Mart 2017, 19:54
@Benims kardes hay allah senden razı olsun. Şimdi arkadaşlarıda anlıyorum dikkat et şunu hesaba kat . Allah onlardan da razı olsun. Amma lakin öyle bir anlatılıyorki sanki başka bir ülkeden bahsediyoruz. Ama hepiniz dediklerini kulağıma küpe yapacam tabi. Dahada yorumları bekliyorum tabi , bilmediğim şeyler çıkabilir ortaya. Hepinizdende allah razı olsun.

Rookie
04 Mart 2017, 20:13
Arkadaşım güzel düşünmüşsün zor ama denenebilir yalnız iş hayatında çok dikkatli olman lazım almanya türkiye fark etmiyor.
Benim önerim her zaman almanyaya geri gelebilecek durumda olman lazim yani alman vatandaşlığı cebinde olsun
yürümezse geri gelirsin geçim derdin olmaz bu çocuklar için daha önemli onların önünde daha uzun bir hayat var.
Tanıdıklarımdan 3 aile iş kurmak için türkiyeye döndü hepsi geri geldi kimi 3 sene kimi 10 sene sonra geri geldi inşallah sen başarılı olursun.
Her şey gönlünce olsun

hOrOz
04 Mart 2017, 20:16
Tabiki gönlümüz bu işin olmasıdır amma velakin bilmediğin suya girersen derinliğini ancak girdikten sonra anlarsın

Hele hele yol yordam bilmiyorsan yani yüzme bilmiyorsan bilmediğin sularda çabuk boğulursun

Bu proje 100 büyük baş hayvan az buz bir parayla yapılmaz

Teknik donanım lazım ...aletler makinalar lazım .. Tarla falan filan

Sadece ot ile iş bitmiyor .. Bu hayvanlara suni yemde vereceksin. ..

Özel kuvvetlendirici besicilik yem katkıları falan filan

Yani epey bir masraf gerektirecek ..öyle 100-200bin euro ya olacak bir iş değil

Bence önce 20-30 hayvanla başlayıp sonradan büyütmek daha mantıklı

gamberoglu2000
04 Mart 2017, 20:19
belalimisa kardes elbetteki baska ulkeden bahsediyoruz senin su anda gordugun cebinde paran oldugu icin reklam kismi cebinde para bittimi filmin gercek kismina gececek sen bunu kaldirabilecekmisin? bizim bahsettigimiz konuda reklamdan sonrasi sana asla engel olmak degildir kastimiz senin ve ailenin zarar gormemesi icindir bu yazismalar seni pof poflemek istese bu kadar insan yap guzel helal olsun guven enistene ver cebindeki parayi derdi yazilarin geneli pek hosuna gitmeyebilir ama dogrular isleniyor genel bakarsan konunun acisina daha net goreceksin ne oldugunu kendine ve ailene dikkat et oyle dzsun derim kal saglicakla her sey gonlunce olsun.

TipiTip
04 Mart 2017, 20:56
Kardeş sen ne yapacaksın??

Hayvancılıkmı yoksa Mandıra işletmesimi
İkisi ayrı meslek
Yada ikisini birdenmi

Taşıma su ile değirmen nekadar döner??

Hayatında kaç kere hayvan besledin?
Kaç kere altını temizledin

Mandıra diyorsun kaç kilo sütten bir kilo peynir çıkar

60 dönüm diyorsun

60 dönüme ne ekiceksin??

Yaw sen hayal kurma değil
Sen kabus görüyorsun

Kuru gürültü senin işin
Her cebine para koyan Hayvancılık yapabilse ooooo
Gel keyfim gel

Bizim Memlekette vardı senin gibi düşünen
1800 hayvan birden aldı Almanyadan özel geldi
( hayvanlar almanyadan geldi )

Adam multi milyonerdi

Şimdi Aç ekmek parası yok

Hayvancılık içinden gelmediğin taktirde
Şansın sıfır......

belalimisa
05 Mart 2017, 04:46
Uzunköprü@ hocam her cebine para koyandan değil haklısın amma kişide sadece çalışma isteği azim olsun yeter.
Kaç litre sütten kaç kg peynir çıkar orasını bilmem , ama sütten peynir çıktığını bilirim. Gerçi peynirlen benimde bir alakam yok. Ailem hayvancılık yapardı onlardan iyi kötü biliyorum.

Tabiki burdaki arkadaşlar iyiliğimi istiyordur. Sizlere diyecek bir sözüm yok.

TipiTip
05 Mart 2017, 13:02
Tabiki burdaki arkadaşlar iyiliğimi istiyordur. Sizlere diyecek bir sözüm yok.

Bende senin iyiliğini istiyorum
Onun için uzak dur Hayvanciliktan

Ailem yapardı Eniştem yapardı ile olucak iş değil
Ama zevk ve para senin
Sen bilirsin

*05300
05 Mart 2017, 13:21
Benim duydugum, TR de bu hayvancilik ve mandira islerinde cok büyük paralar döndügü. Usta keske bir bilenin yaninda 6 ay falan calissanda, mevzuyu birde iceriden gözlemlesen. Ayrica ömrün boyunca keske yapsaydim diyecegine, kücük bir sermayeyle basla, devam diyorsan kalan sermayeyide katarsin. Yok, tamam diyorsan, nasip degilmis deyip geri dönersin.

belalimisa
05 Mart 2017, 13:26
Bende senin iyiliğini istiyorum
Onun için uzak dur Hayvanciliktan

Ailem yapardı Eniştem yapardı ile olucak iş değil
Ama zevk ve para senin
Sen bilirsin

Eyvallah kardeşim Allah razı olsun.

44Malatya
05 Mart 2017, 14:11
Kendi düşen ağlamaz.
Girdiği bir işte kendi zararına kendi sebep olan bir kimsenin yakınmaya hakkı yoktur. Çünkü bildiğini okumuş, istediği gibi davranmış, kimseyi dinlememiştir. O hâlde kötü sonuca da katlanmalıdır.

Benim burda iyi tanıdığım bir arkadaş var, kendisi yıllar önce bu işe koyulmuş, abisi türkiyede yaşıyor, gel beraber bu işi yapalım, sen yine almanyada çalış, sermaye senden olsun, işin başında ben dururum demiş. En az 50 bin eurom gitti diyor, istedikleri gibi yürümemiş, işler batmış.

Benim üzüntülü halimi görünce şunu bana söyledi "kardeşim niye üzülüyorsun, canımız sağ olsun" dedi. Para kendisinden gitmedi ya öyle rahat konuşuyor.

Bence sen bu işe gir, ondan sonra kararı sen vereceksin, bizede anca kendi düşen ağlamaz demek düşer.

QTAHYA
05 Mart 2017, 22:29
Bak arkadasim ben bundan 3 sene önce bu is icin türkiyeye gittim biliyormusun bilmiyorum TKDK Denilen bir kurum var onunla yapacaktik. Ama olmadi
TKDK ile yaparsan yaptigin projenin % 70 ini hibe olarak veriyor.Tabiki belirli sartlari var.
100 baslikli bir ciftlik kurmak icin besi icin anlatiyorum benim proje 100 baslikli idi.
toplam maliyet 1 000 000 tl idi tabi bu yapilacak projeye göre degisiyor.
100 tane beslik hayvan bugünün sartlarinda 500 000 tl
bir hayvan günlük 12 tl harcasan aylik 36000 tl yapar burda iscilik ve diger giderler yok.
bu hayvanlara 6 ay baksan 216 000 yem masrafi olur.
Günlük bir besi hayvanin 1200 ila 1600 gr randumanda olmasi gerekir.
6 ay sonunda 216 kg olur bir hayvan besi sonunda
hayvani kesdirdiginde 350 kilo geldigini düsünürsek 8400 tl yapar.
5000+2160=7160 masraf
8400-7160=1240TL Kalir hayvan basina
tabiki hesaplamalarla uygulamalar hic bir zaman ortüsmez.
burada diger giderler iscilik,hayvanlarin saglik bakimlari ölümler veya görünmeyen giderler yok.
60 dönüm tarla ile bu isler dönmez.
burda ben basit bir hesap yapmaya calistim.
daha detayli bilgi istersen anlatabilirim ben 3 sene ugrastim bu is icin.

belalimisa
05 Mart 2017, 22:59
Bak arkadasim ben bundan 3 sene önce bu is icin türkiyeye gittim biliyormusun bilmiyorum TKDK Denilen bir kurum var onunla yapacaktik. Ama olmadi
TKDK ile yaparsan yaptigin projenin % 70 ini hibe olarak veriyor.Tabiki belirli sartlari var.
100 baslikli bir ciftlik kurmak icin besi icin anlatiyorum benim proje 100 baslikli idi.
toplam maliyet 1 000 000 tl idi tabi bu yapilacak projeye göre degisiyor.
100 tane beslik hayvan bugünün sartlarinda 500 000 tl
bir hayvan günlük 12 tl harcasan aylik 36000 tl yapar burda iscilik ve diger giderler yok.
bu hayvanlara 6 ay baksan 216 000 yem masrafi olur.
Günlük bir besi hayvanin 1200 ila 1600 gr randumanda olmasi gerekir.
6 ay sonunda 216 kg olur bir hayvan besi sonunda
hayvani kesdirdiginde 350 kilo geldigini düsünürsek 8400 tl yapar.
5000+2160=7160 masraf
8400-7160=1240TL Kalir hayvan basina
tabiki hesaplamalarla uygulamalar hic bir zaman ortüsmez.
burada diger giderler iscilik,hayvanlarin saglik bakimlari ölümler veya görünmeyen giderler yok.
60 dönüm tarla ile bu isler dönmez.
burda ben basit bir hesap yapmaya calistim.
daha detayli bilgi istersen anlatabilirim ben 3 sene ugrastim bu is icin.

Otahta@ ustam
vermiş olduğunuz bilgi çok güzel hiç eliştirme kendi düşen ağlamaz gibi sözcükler bulunmamisiniz. Doğruyu yanlısı anlatiyorsunuz. Eğer zamanınız olursa size zahmet olmassa güzel detaili bir şekilde anlatirsaniz çok memnun kalırım.

akbaba
05 Mart 2017, 23:27
QTAHYA anlatacagini burdan yaz,belki bizimde isimize yarar.
belalimisa, anlasilan hayvanciligi-köy hayatini seviyorsun, almanyadanda biktin, seni anliyorum,bende ayni seyleri bazrn düsünüyorum.
arkadaslarimizin temkinli görüslerinede katiliyorum.
100 büyükbas yerine, 100 kücükbas alsan,ufaktan baslasan, hemde hayvanciligi tanimis olursun.baktin iyi gidiyor, büyükbasa gecersin.
100 kücükbas icin ahir ve coban lazim,devlet destegide var, yerlesecegin kasabanin ziraat odasinda yardimci olurlar.
QTAHYA daha iyi izah edecektir, büyükbasin yaninda kücükbasin masrafi ve rizikosuda azdir

belalimisa
06 Mart 2017, 02:50
Akbaba@üstadım
Söylediklerinde çok haklısın , ben bu lanet olası almanyadan bıktım usandim. Hatta almanca konuşurken bile nefret ediyorum. Bana ne oldu bilmiyorum ama burda alman insanlarından bile nefretlen bakıyorum Oysaki onların bir suçu günahı yok iken.

Onun içinde ben vatanimiza dönmek istiyorum. Işte belkim çoğu arkadaşlarlin dediği gibi mantıklı hareket edmiyorum.
Benim gözüm kesinlikle yükselerden değil. Ben istiyorumki rahat bir şekilde 4 cocuhum la beraber gecinip gidelim.
Sizlerin dediği gibide belkim 100 tane fazladir. Bunun içinde ben sizlerle Paylaşmak istedim. 50 tanede olur bu bir düşünce idi , karar verdik busene izine gidince iyi bir araştırma yapacam neler nasıl kaç paraya mail olur , devletten destek gelecekmi gelirsede devlet nelere karışa bilir. Devlet olmadan dahami iyi olur velakin velakin bunlara benzer bir cevaplar arastirmak istedim. Tabi bu bir kesin karar değil , herşey araştırmaya bağlı izinden veya sizlerin fikrine.
Birde belkim ben çok abarttim 200 bin Euro ne kadar yeter orasida mualim.

iso98783
06 Mart 2017, 09:34
isin garib olan yani kimse almanyadan memnun degilim diyor ama kimsede kolay kolay birakip gitmiyor cünki almanyada rahatiz, issiz olsak bile aclik yok kanun isliyor kurallar uygulaniyor istisnalar haric, onun icin belalimisa arkadas öyle 3-5 haftalik izinde türkiyeyi anlamak cok zor cünki türkiyede isler burdaki gibi olmuyor cünki almanyada haklilar güclü ama türkiyede güclüler hakli, sana tavsiyem türkiyede söyle bi 6 ay yasa ve arastir yapacagin is üzerine bilgi topla kac kisi yapmak istedigin ise girismis ama en fazla 2-3 sene sonra iflas etmis ve nedenlerini sor ondan sonra karar ver cünki verecegin karar sadece seni degil ailen vede cocuklarinida etkileyecek, Allah yardimcin olsun verecegin karar hakkinizda hayirli olsun.

belalimisa
06 Mart 2017, 13:56
isin garib olan yani kimse almanyadan memnun degilim diyor ama kimsede kolay kolay birakip gitmiyor cünki almanyada rahatiz, issiz olsak bile aclik yok kanun isliyor kurallar uygulaniyor istisnalar haric, onun icin belalimisa arkadas öyle 3-5 haftalik izinde türkiyeyi anlamak cok zor cünki türkiyede isler burdaki gibi olmuyor cünki almanyada haklilar güclü ama türkiyede güclüler hakli, sana tavsiyem türkiyede söyle bi 6 ay yasa ve arastir yapacagin is üzerine bilgi topla kac kisi yapmak istedigin ise girismis ama en fazla 2-3 sene sonra iflas etmis ve nedenlerini sor ondan sonra karar ver cünki verecegin karar sadece seni degil ailen vede cocuklarinida etkileyecek, Allah yardimcin olsun verecegin karar hakkinizda hayirli olsun.

Allah Razı Olsun

QTAHYA
06 Mart 2017, 14:25
belalimisa
ögrenmek istedigin her konuda bildiklerimi anlatirim burada yazmakla olmuyor yani ben yine bildiklerimi yazarim
ya bana ulas
yada
HiBE konusunda IPARD 2 TKDK Dan hibe konularina sartlarina bakabilirsin

Benim düsüncem hayvancilik yapmak isteyen kisi yapacagi isin büyüklügüne göre kapital olmasi gerek egerki kapitalin var isteginde varsa olur üretim yapan dogru dürüst yaptigi sürece kazanir bu benim görüsüm.
Sunuda belirteyim hayvancilik emek,zaman,sevgi isteyen bir is.
Buradaki gibi hafta sonum olsun tatilim olsun olmaz cünkü ugrastigin is can onlarin ihtiyaclarini karsilamak zorundasin. Bak bunu bir kenara yaz burasi cok önemli Birde pis is

Cologne
06 Mart 2017, 16:39
Arkadaslar cok güzel öneriler de bulunmuslar. Birkac tavsiye de ben yazmak isterim.

1-Bilmedigin bir ise bodoslama dalma. Tanidigin, güvendigin bu isi yapan bir arkadasinin, dostunun yaninda enaz 1 yil calis, hayvanlarin altini temizlemekten tut da, hastaliklarina, bir günlük getirisine, götürüsüne kadar iyice ögren. Hayvanin asilama, dogum gibi meselelerini kendin yalniz yapacak kadar bilgi sahibi ol.

2-Alacagi hayvan cinsinin senin memleketiin yazina, kisina , soguguna sicagina, yagmuruna, otuna yemine ne kadar yuyumlu oldugunu iyice ögren. Mesela sen Simental cinsi alirsin, daha dogrusu sana elindekini satabilmek icin öyle tavsiye ederler, ama senin oraya Holstein cinsi daha uyumludur.

3- En ve en önemlisi hattaaa ennnn önemlisi Türkiye de hicbir kimseye bizim elimizde 300 bin 500 bin euro var, bununla su isi bu isi yapacagiz deme. kardesina ,dayina amcana hic kimseye deme.Birine danisacak san ki illa ki danisman lazuim, Tarim il müdürlüklerine git, yada bulundugun sehrin veterirerlik fakultelerine felan git profesyonel destek al.

4- ilk önce 100 hayvanla degilde, 20-30 hayvanla basla. isi zaten zamanla iyice ögrendikten sonra duruma göre ilerletirsin.

5- Dana gribine dikkat et. Ahirina, senden ve calisanlardan baska hic kimseyi alma. Bu islerde hatir gönül meselesi güdersen simdiden gecmis olsun diyebilirim sana.

6- Bir is severek ve hevesle yapilirsa, basari orani cok yüksektir. Isini severek yap. Hayvanlara bir mal gözüyle degil senin bir ailen gibi davran, itina göster.

Allah ne karar verirsen ver simdiden hayirli eylesin.

belalimisa
06 Mart 2017, 18:39
Arkadaslar cok güzel öneriler de bulunmuslar. Birkac tavsiye de ben yazmak isterim.

1-Bilmedigin bir ise bodoslama dalma. Tanidigin, güvendigin bu isi yapan bir arkadasinin, dostunun yaninda enaz 1 yil calis, hayvanlarin altini temizlemekten tut da, hastaliklarina, bir günlük getirisine, götürüsüne kadar iyice ögren. Hayvanin asilama, dogum gibi meselelerini kendin yalniz yapacak kadar bilgi sahibi ol.

2-Alacagi hayvan cinsinin senin memleketiin yazina, kisina , soguguna sicagina, yagmuruna, otuna yemine ne kadar yuyumlu oldugunu iyice ögren. Mesela sen Simental cinsi alirsin, daha dogrusu sana elindekini satabilmek icin öyle tavsiye ederler, ama senin oraya Holstein cinsi daha uyumludur.

3- En ve en önemlisi hattaaa ennnn önemlisi Türkiye de hicbir kimseye bizim elimizde 300 bin 500 bin euro var, bununla su isi bu isi yapacagiz deme. kardesina ,dayina amcana hic kimseye deme.Birine danisacak san ki illa ki danisman lazuim, Tarim il müdürlüklerine git, yada bulundugun sehrin veterirerlik fakultelerine felan git profesyonel destek al.

4- ilk önce 100 hayvanla degilde, 20-30 hayvanla basla. isi zaten zamanla iyice ögrendikten sonra duruma göre ilerletirsin.

5- Dana gribine dikkat et. Ahirina, senden ve calisanlardan baska hic kimseyi alma. Bu islerde hatir gönül meselesi güdersen simdiden gecmis olsun diyebilirim sana.

6- Bir is severek ve hevesle yapilirsa, basari orani cok yüksektir. Isini severek yap. Hayvanlara bir mal gözüyle degil senin bir ailen gibi davran, itina göster.

Allah ne karar verirsen ver simdiden hayirli eylesin.

Colegne@ kardeşim çok güzel bir anlatım yapmışın. Çokda memnun kaldım sizin böyle düşünmenize.
Azim ve istek olarak çalışırsak sizin dediginiz gibi onları bir hayvan okarakta
Değil , kendi ailemden birileri gibi gördükten sonra , bizleri yaratan allahın bu emegimizin karşılığıni neden boş cikartsin.
Tabi yaratan istmesse olmassa ordaki göreceğimiz zararı illakine burdada görürüz.
Benim düşüncem azim ve sevgi olsun işe karşı. Tabikide birde mantıklı hareket etmek lazım.