PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ev almak istiyorum bilgi lazim

Erkanfaruk
03 Mart 2017, 23:35
Merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim ben almanyaya geleli 4 sene oldu 2 yıldır çalışıyorum unbefristet vetrag var iki kişiyiz toplam gelir 2400€ çocuk yok eşim alman vatandaşı. Birtane Ev var fiyatı 200bin kapitalim yok ev için kredi almam mümkünmü? Oturduğum eyalet Rheinland-Pfalz speyer bu konularda çok bilgim yok

bekci74
04 Mart 2017, 00:01
200000€ alacagin ev müstakil bir ev mi,yoksa daire mi,ayrica tamire ihtiyac varmi,her seyden önce 200000€ cok para kredinin geri ödeme miktarlarini ,bir de evin yan giderleri ,vergisi,yarin bir gün esinin calisamayacagini,cocuk dolayisiyla düsünmen gerek.

Erkanfaruk
04 Mart 2017, 00:28
Ev müstakil biliyorum fiyat yüksek ama oturduğum bölgede Ev fiyatları çok yüksek 350binden aşağıya Ev yok hemen hemen 145m2 Grundstück 500m2 evin masrafı yok gas Heizung elektrik ve pimapen camlar 5 yıl önce yapılmış yani Ev bakımlı. Tabi öyle bi sıkıntı var tabi eşimin çalışmama gibi ama genelde privat işte yapıyorum carbon araba parçaları yapıp satıyorum boş vakitlerimde

bekci74
04 Mart 2017, 00:43
Ev müstakil biliyorum fiyat yüksek ama oturduğum bölgede Ev fiyatları çok yüksek 350binden aşağıya Ev yok hemen hemen 145m2 Grundstück 500m2 evin masrafı yok gas Heizung elektrik ve pimapen camlar 5 yıl önce yapılmış yani Ev bakımlı. Tabi öyle bi sıkıntı var tabi eşimin çalışmama gibi ama genelde privat işte yapıyorum carbon araba parçaları yapıp satıyorum boş vakitlerimde

1-yillik belediyeye ödenecek cöp ,cevre temizlik,atik su parasi,arsa vergisi ne kadar?
2-Elektrik,gaz,temiz su ,evin yangin sigortasi vb.
3-evi aldigin zaman maliyeye ödeyecegin bir defaya mahsus emlak alim vergisi,noter masraflarini
bunlari bir düsen cünkü aylik sadece kredi borcunu degil yukarida yazdiklarimi (1,2) da hesap edip ayda ne kadar ödeyecegini hesapla.
Bütcen yetiyorsa sorun yok demektir.

Erkanfaruk
04 Mart 2017, 00:51
1-yillik belediyeye ödenecek cöp ,cevre temizlik,atik su parasi,arsa vergisi ne kadar?
2-Elektrik,gaz,temiz su ,evin yangin sigortasi vb.
3-evi aldigin zaman maliyeye ödeyecegin bir defaya mahsus emlak alim vergisi,noter masraflarini
bunlari bir düsen cünkü aylik sadece kredi borcunu degil yukarida yazdiklarimi (1,2) da hesap edip ayda ne kadar ödeyecegini hesapla.
Bütcen yetiyorsa sorun yok demektir.
2. Seçenekler az çok biliyorum ama 1.ve 3. Seçenekler halkında hiç bilgim yok bu bilgilere nerden ulaşabilirim

bekci74
04 Mart 2017, 00:56
1-Oturdugun yerin belediyesinden veya evi alacagin sahistan
3-Noter billir veya emlakci

Erkanfaruk
04 Mart 2017, 01:00
1-Oturdugun yerin belediyesinden veya evi alacagin sahistan
3-Noter billir veya emlakci

Teşekkür ederim

talo176
04 Mart 2017, 07:39
2400€ maas ile belki kredi verirler, ama ilerde yengemiz evde kalirsa (cocugunuz olursa ins.), o zaman nerden baksan 1000€ eksik olur kasa da.. iyi hesap etmen gerekiyor arkadasim.. sakina hafife almayan..

Selam
04 Mart 2017, 10:08
Bak kardesim,

daha yenisin Burda. yazdiklarina göre burdaki hak ve hukuktanda pek bilgin yok. lafi gevelemeden sana verecegim akil, sakin bu ise girisme. neden diye sorarsan sana iki sayfa gerekcelerini yazarim. ilk ve en önemli sebebini sana gene yazayim: su anki sihhatine ve gücüne dayanarak bu ise girisme. elinde ne sermaye var nede kötü günler icin herhangi bir kaynak.

benim tek aylik gelirim sizin ikinizinden daha fazla ve ben sadece bir daire aldim ve sonunda borcumu ödedim, ödedim ama binbir güclükle, burnumdan fitil fitil getirdiler. hic ummadigim, hesapta olmayan yerlerden toplu toplu hesaplar geldi. hayatin sundugu zevk ve hevesten kesildim, cok yerden kistim ve gün geldi posta kutusunu acmaya dahi korktum. neyse, sana diyecegim su: herkesin aldigina sattigina kapilip bu büyük hatayi yapma. bu verecegin karar senin ve esinin gelecegini cok etkileyecek. Maddi sikintilara sokacak. herkesin söyledigi laflara kanma ve gaza gelme. kendini ve aileni düsünerek kararini ver.

Yok ama sermayen, yani ana paran varsa, tamam gir bu ise derim. ama o olmadigina göre yukarda yazdiklarimi iyice oku ve sakin bir kafa ile düsün ve öyle yola cik.

Erkanfaruk
04 Mart 2017, 10:28
2400€ maas ile belki kredi verirler, ama ilerde yengemiz evde kalirsa (cocugunuz olursa ins.), o zaman nerden baldan 1000€ eksik olur kasa da.. iyi hesap etmen gerekiyor arkadasim.. sakina hafife almayan..

Tabi eksileri de hesaba katmak gerecek sonucda iyi düşünmek gerecek ama şuan 600€ ödüyorum kira ve komşularla başım dertte
Bu borca ne kadar öderiz tahminen aylık

vatan1
04 Mart 2017, 10:31
Arkadasim ,Ev fiyat olarak ucuz ama sen bu fiyata yüzde 10 da tapu ve vergi masrafi ekle .Sana bu ev faiz ile bilikte en az 250 bin euroya mal olur tabi 1000.- euro ayda ödeyebilirsen buda demek oluyorki yaklasik en az 20 yil .Hayatin her türlü hali var bu maas ile bence cok yanlis yaparsin. Birde banka senden en az yüzde 20 hazir paran olmasini isteyebilir.

Erkanfaruk
04 Mart 2017, 10:34
Bak kardesim,

daha yenisin Burda. yazdiklarina göre burdaki hak ve hukuktanda pek bilgin yok. lafi gevelemeden sana verecegim akil, sakin bu ise girisme. neden diye sorarsan sana iki sayfa gerekcelerini yazarim. ilk ve en önemli sebebini sana gene yazayim: su anki sihhatine ve gücüne dayanarak bu ise girisme. elinde ne sermaye var nede kötü günler icin herhangi bir kaynak.

benim tek aylik gelirim sizin ikinizinden daha fazla ve ben sadece bir daire aldim ve sonunda borcumu ödedim, ödedim ama binbir güclükle, burnumdan fitil fitil getirdiler. hic ummadigim, hesapta olmayan yerlerden toplu toplu hesaplar geldi. hayatin sundugu zevk ve hevesten kesildim, cok yerden kistim ve gün geldi posta kutusunu acmaya dahi korktum. neyse, sana diyecegim su: herkesin aldigina sattigina kapilip bu büyük hatayi yapma. bu verecegin karar senin ve esinin gelecegini cok etkileyecek. Maddi sikintilara sokacak. herkesin söyledigi laflara kanma ve gaza gelme. kendini ve aileni düsünerek kararini ver.

Yok ama sermayen, yani ana paran varsa, tamam gir bu ise derim. ama o olmadigina göre yukarda yazdiklarimi iyice oku ve sakin bir kafa ile düsün ve öyle yola cik.

Yazdıklarında doğruluk payı var elbet de işler hep ters gidecek diye bişey yok. Mal sahibi olmak içinde eli taşın altına koymak gerek diye düşünüyorum. Elbette hayattan zevk almak önemli ama robot gibi çalışılan bir ülkede hayatın bi zevki olduğunu düşünmüyorum.sonucda o parayi çalışarak biriktirmek mümkün değil. Bende o kadar borcun altına girmek istemem ama bazı şeyleri yaşamadan bilemezsin

Erkanfaruk
04 Mart 2017, 10:37
Arkadasim ,Ev fiyat olarak ucuz ama sen bu fiyata yüzde 10 da tapu ve vergi masrafi ekle .Sana bu ev faiz ile bilikte en az 250 bin euroya mal olur tabi 1000.- euro ayda ödeyebilirsen buda demek oluyorki yaklasik en az 20 yil .Hayatin her türlü hali var bu maas ile bence cok yanlis yaparsin. Birde banka senden en az yüzde 20 hazir paran olmasini isteyebilir.

Bu maaş ile girilmez ne kadar almak gerek bu ise girmek için

Selam
04 Mart 2017, 11:27
Yazdıklarında doğruluk payı var elbet de işler hep ters gidecek diye bişey yok. Mal sahibi olmak içinde eli taşın altına koymak gerek diye düşünüyorum. Elbette hayattan zevk almak önemli ama robot gibi çalışılan bir ülkede hayatın bi zevki olduğunu düşünmüyorum.sonucda o parayi çalışarak biriktirmek mümkün değil. Bende o kadar borcun altına girmek istemem ama bazı şeyleri yaşamadan bilemezsin

Yukardaki yazdiklarimdan bunu cikardinsa artik gene sen bilirsin. Allah yardimcin olsun.

talo176
04 Mart 2017, 12:08
Bak güzel kardesim, kendin diyorsun su an 600€ kira ödedigini.. simdi yaklasip 1000€ ödemelisin evi almis olursan..
400€ fazla.. yani simdi su an 400€ kenara koyabiliyormusun?

Arkadasimizin birisi de yazmisti, buna henüz grunderwerbsteuer ve noter gelir..
Nebenkosten de ödecegin grundsteuersi var.. gebäuderversicherung vs vs..

Bunlari da hesap et.. eger ilerde evde kalorifer veya baska bir sey bozulursa, simdi ki gibi hausmeister cagirmak ile olmuyor.. her seyi kendi cebinden ödemelisin..

Seni korkutmak istemiyorum, lakin bunlar benim icin sorun degil diyorsan, o zaman Allah simdiden yardimcin olsun demekten baska bir sey düsmez.. ok78rcp

clon
04 Mart 2017, 15:36
Bence bosuna yaziyorsunuz
ohne Eigenkapital ve o maasla hic bir banka 200 bin euro vermez

talo176
04 Mart 2017, 15:52
2 kisi imzayi verirse, o zaman banka verir..

akbaba
04 Mart 2017, 17:44
arkadasimiz 600€ kira ödüyor, kalt oder warm yazmamis
200bin ev parasi, 10 binde noter+finazamt eder 210bin. faizler 1,5-2% arasinda, 2% ile kredi alsa, aylik 350€ faiz tutar,tilgung istedigin kadar ödersin,bankayla anlasmana bagli. yani ödedigi kirayi,bankaya ödese rahatca ödemesini yapar. illa 1000€ ödemesine, hayatindan kisitlama yapmasina gerek yok,bence tam aksi olur, seneler gectikce kiralar artar ama bankaya ödenecek para azalir, ev alanin gelecegi daha aciktir.
500m arsali,145m² oturumlu,masrafi olmayan müstakil ev, piyasaya görede uygun fiyat diye yazmis arkadasimiz, bence yasinda genc, hic kacirma hemen al...
emlak vergisi,cöp,sigorta,su, vergi filan cok tutmaz, aylik olarak simdi ödedigin nebenkosten kadar olmaz.
simdi iki tercihin var, ya ev satin almayip kira ödeyeceksin, kiralar hep artacak, gecinemedigin komsularla huzursuzluk icinde senelerce bosuna kira vereceksin.
2.tercih, kira verdigin para kadar parayla ev satin alacaksin,özgürce ve daha rahat yasacaksin, zamanla aldigin evin degeri artacak ve dahada zengin olacaksin...keske mümkün olsada 2-3FH alsan,kiracin olur ve sana kar getirir.

Osmanbey34
04 Mart 2017, 18:24
ben bu konuda " SELAM" arkadasa katiliyorum. !!

2400 Euro maas cok düsük ! 1 kisi en az 2500 Euro kazanmasi lazim diger kisi ilerde calis sada olur calismasada ama sizin icin daha rahat olur. Banka Kredi verir mi vermez mi bence // unintressant // versede 2400 Euro maas az. Yaz gelince izine gitmek isteyeksin, araban bozulur vs vs .... senin Coluk Cocuk yok herhalde, o zaman yasiniz da genc tahminim. Coluk cocuk oluncada ozaman masraflarinda artacak ! maasim ne kadar olacak deyi soruyorsun. bu herkez icin baska . yani 5000 euro maas alana da para harcamasini bilmiz ise, ozaman 5000 euroda yetmez. ama bendem sana örnek saglam maas böyle olmasi lazim: 1 kisi Voll 2500 / 1 kisi teilzeit 800 euro kazan sa iyi olur. Ilerde coluk cocuk olur o zaman bi maas da yeter.

Uzun lafin kisasi burada herkez baska birsey yazar. Benim Sana tavsiyem Eigenkapital varsa al. Isyerin Büyük ise o zaman da OK ( örnek BMW, MERCEDES, BAYER, ThYSSEN / unbefristet birsey demek degil Sirket ufak ise o zaman herzaman isveren seni isden cikara bilir. EV alinca komsularin ile baska problemler olabilir ! detail gerek yok ....

Benim cefremde bu 15 sene icinde kac tane arkadas bosandi ve kac isyeri kapandi hic sorma ! Tabiki burada herseyi de negativ yada karamsar bakmak zorunda degiliz. Isterim herkez mal mülk sahibi olsun ama olmayinca da olmuyor. ev kiralari yükseliyor degi birsey de yok . oturdugun yer önemli. bizim kaldigimiz yerde 10 seneden beri kira yükselmedi. Ve tahminim yakinda da ev fiyatlari düsecek. burasi ayni amerika gibi oldu fiyatlar yükseliyor ve balon sisiyor / bakalim ne zaman patliyacak.

her sey disaridan göründügü gibi degil .... gelecek icin sana bol sans dilerim ve insallah hersey istedigin gibi olur.

SesSizliK
04 Mart 2017, 18:27
Tabi eksileri de hesaba katmak gerecek sonucda iyi düşünmek gerecek ama şuan 600€ ödüyorum kira ve komşularla başım dertte
Bu borca ne kadar öderiz tahminen aylık

dostum 200 bin ev eger hic pesin paran yoksa noter vergi alim satim vss de ekle en az 220 bin euro kredi lazim zaten sana bu krediyi vermez banka hic hayal kurma hadi verdi diyelim aylik 1000 euro ödeme yapsan en az 25 yil vade oluyor faiz orani 2,5 den. Kisacasi yerinde olsam böyle bi maceraya kalkismazdim ev alma demiyorum ama senin durumunda olan bi insan hic pesinsiz tüm masraflar dahil 150 bin euro krediyi gecmemeli maksimum.

samsunlu
04 Mart 2017, 18:42
Benimde Tavsiyem Hanimin ile otur Saglam kafayla bereber konusun, ben Sahsen senin yerinde olsam O Evi alirdim.!!! Banka kenarda Paraniz yoksa bile Size Krdeiyi verir . Atalarimiz ne demis Borc yigidin Kamcisidir.

SesSizliK
04 Mart 2017, 18:48
Benimde Tavsiyem Hanimin ile otur Saglam kafayla bereber konusun, ben Sahsen senin yerinde olsam O Evi alirdim.!!! Banka kenarda Paraniz yoksa bile Size Krdeiyi verir . Atalarimiz ne demis Borc yigidin Kamcisidir.

Dostum normal bi banka bu sartlarda bu arkadasa bu miktar krediyi KEFiLSiZ katiyen vermez haa gider degisik aracilardan komisyonculardan daha yüksek faizli alirmi orasini bilemem.

Erkanfaruk
04 Mart 2017, 21:00
Ev almak için tereddüt etmiyor değilim ama bi kaç banka faizleri 1.90 felan 2 veren olmadı daha birde bende schwäbisch hall var ikinci on sene için faiz oranı 1,47. Kolay değil elbet evde bir sorun çıktığı zaman kendimiz halletmemiz gerekecek bu tür işler gelir elimden. İlerde cocukda olunca haliyle onunda yükü çok olacak zaten 1000€ krediye vermem mümkün değil o şekil olunca ama bakalım taksidi daha aşağıya cekebilirsem olabilir belki allah hakkımızda hayırlısını versin

Erkanfaruk
04 Mart 2017, 23:32
@ErkanFaruk, yapacagin en olumlu davranis, müstakil ev almak degil, ucuz bir daire almandir. Cevrende 70-80.000€ ya bir daire al. 10 yilda borcunu bitirebilirsen, durumuna göre onu satip müstakil ev alirsin.

Çevremde o fiyata Ev maalesef yok 1odalı daire bile 110binden başlıyor sıkıntım çevreye evler hep pahalı alacağım evin kiracısı da var o biraz bana bi katkı sağlar diye düşünüyorum

vatan1
05 Mart 2017, 12:14
Arkadasim, sen ayda gecimini saglamak icin aylik belirli bir giderin var degilmi (örnegin: Mutfak masrafi,elektrik, su ,yakit, telefon,ve digerleri) yani senin her ay devamli giderlerin, bunlarin icinde araba sigortasi ev sigortasi gibi 3 ayda yada senede 1 kere ödeyecegin para haric. Bunlari bir topla hepsi ayda ne kadar ediyor senin eline geriye ne kadar kaliyor geri ye kalan para senin bu alacagin ev kredisi icin yeterlimi ? Birde bankalar dedigim gibi senin elinde bir miktar hazir para olmasini isteyebilirler bunlari ögren ondan sonra kafandaki sorularin cevaplari kendiliginden ortaya cikar .Kolay gelsin

avcilar kirali
05 Mart 2017, 13:45
arkadasimiz 600€ kira ödüyor, kalt oder warm yazmamis
200bin ev parasi, 10 binde noter+finazamt eder 210bin. faizler 1,5-2% arasinda, 2% ile kredi alsa, aylik 350€ faiz tutar,tilgung istedigin kadar ödersin,bankayla anlasmana bagli. yani ödedigi kirayi,bankaya ödese rahatca ödemesini yapar. illa 1000€ ödemesine, hayatindan kisitlama yapmasina gerek yok,bence tam aksi olur, seneler gectikce kiralar artar ama bankaya ödenecek para azalir, ev alanin gelecegi daha aciktir.
500m arsali,145m² oturumlu,masrafi olmayan müstakil ev, piyasaya görede uygun fiyat diye yazmis arkadasimiz, bence yasinda genc, hic kacirma hemen al...
emlak vergisi,cöp,sigorta,su, vergi filan cok tutmaz, aylik olarak simdi ödedigin nebenkosten kadar olmaz.
simdi iki tercihin var, ya ev satin almayip kira ödeyeceksin, kiralar hep artacak, gecinemedigin komsularla huzursuzluk icinde senelerce bosuna kira vereceksin.
2.tercih, kira verdigin para kadar parayla ev satin alacaksin,özgürce ve daha rahat yasacaksin, zamanla aldigin evin degeri artacak ve dahada zengin olacaksin...keske mümkün olsada 2-3FH alsan,kiracin olur ve sana kar getirir.

En Dogru hesabi sen yaptin usta,sana Katiliyorum.1000€ demis arkadaslar.Bu nerden Baksan 2% Zinsen+4% Tilgung demektir.Bu kadar Zorlanmasina gerek yok.
@Erkanfaruk sen en Fazla 2% Zinsen+2 % Tilgung ayda 650,-Euro ödersin.Sakin kacirma derim,fiyati cok uygun.Aslinda faizler düsük oldugu icin evlerin fiyatlari almis basini gidiyor..Bol keseden atmiyorum 20 yillik tecrübe konusuyor(4 tane ´dairem var)
Saygilar ve simdiden hayirli olsun..

SesSizliK
05 Mart 2017, 17:33
En Dogru hesabi sen yaptin usta,sana Katiliyorum.1000€ demis arkadaslar.Bu nerden Baksan 2% Zinsen+4% Tilgung demektir.Bu kadar Zorlanmasina gerek yok.
@Erkanfaruk sen en Fazla 2% Zinsen+2 % Tilgung ayda 650,-Euro ödersin.Sakin kacirma derim,fiyati cok uygun.Aslinda faizler düsük oldugu icin evlerin fiyatlari almis basini gidiyor..Bol keseden atmiyorum 20 yillik tecrübe konusuyor(4 tane ´dairem var)

Allah daha cok versin ama yaptigin hesap yanlis 200 binlik evin hadi Maklerprovision parasi olmasin 216 bin euro yapar noter vergi vss bunuda %2 den kredi alsa dedigin gibi ayda sadece 650 euro ödemeyle bu borc 40,5 sene sürüyor 1000 euro ödese 22,4 sene sürüyor 750 euro ödese 32,9 sene sürüyor 850 euro ödese 27,7 sene sürüyor

Erkanfaruk
05 Mart 2017, 17:45
Sayenizde bu konularda bilgileniyorum hepinize çok teşekkür ederim

atilla79
05 Mart 2017, 18:54
maasin yetersiz arkadasim ...en az 3000 Euro net gelirim olmasi lazimki evin aylik fix masraflarini gidirebilesin ve ayni zamanda rahat yasayabilesin.
Gün gelecek türkiyeye izine gitmek isteyeceksin gün gelecek arabani degistirmek zorunda kalacaksin vs.

Bende 209.000 Euro ya ev aldim sifirdan ve aylik evin fix masrafi yaklasik 1000 Euro.
Esim ve Ben calisdigimiz icin elimize giren para 3600 Euro

Osmanbey34
05 Mart 2017, 23:43
arkadasa katiliyorum bu konuda.

1. banka kredi verir mi vermez mi / bankaya gidersin banka cevabi verir . bize bakarsan herkez birsey yazar.
2. bence Soru su olacak aldigim maas ile gecine bilecek miyim, is yerim saglam mi vs vs .....

"" sakin unutma isyerin " BMW, Mercedes , Bayer" gibi firma degil ise o zaman herzaman seni atma durumu olabilir ve sen hic birsey yapamassin !

Arkadim burada seni korkutmak istemiyorum. sana gercekleri yaziyorum. Herseyin saglam ise neden almiyasin o zaman al derim . Keske hepimiz mal mülk sahibi olabilsek.

maasin yetersiz arkadasim ...en az 3000 Euro net gelirim olmasi lazimki evin aylik fix masraflarini gidirebilesin ve ayni zamanda rahat yasayabilesin.
Gün gelecek türkiyeye izine gitmek isteyeceksin gün gelecek arabani degistirmek zorunda kalacaksin vs.

Bende 209.000 Euro ya ev aldim sifirdan ve aylik evin fix masrafi yaklasik 1000 Euro.
Esim ve Ben calisdigimiz icin elimize giren para 3600 Euro

talo176
06 Mart 2017, 09:42

650€ ile sen nereye/ne zaman a kadari ödeyeceksin.. 45 sene mi?
o zaman baska..
1,5% tilgung yapinca, ~650€ ödersin (220 bin € da)..
eger 10-15 sene sonra faizler yine yükselince, o zaman ne yapacaksin.. o zaman 10-15 sene ödedikten sonra yine bir 45 sene beklersin..
bana sorarsaniz, en az 3% tilgung yapmali.. yoksa hayat ta bitmez borcu (faizler yine yükselirse)..

220bin 2,0% den alirsa ve 1,5% tilgung ile 640€ abtrag ödemis oluyor, 10 sene sonra halen 183.500,00€ borcu kaliyor..!!!
10 sene sonra faiz 4 den veriliyor ise, o zaman 1% tilgung yaparsa, bu sefer 120€ fazla abtrag oluyor (760€) ve halen yine bir 10 sene sonra 160bin € borcu kaliyor (20 sene sonra ödemis oldugu para 60 bin €)

demek istedigim, bu devirde 220 bin € alirsan, en az 900-1000€ abtragin olsun.. yoksa daha da cok borclanirsin!!!

@Erkanfaruk, 650€ ödeyeceksen, hic girme bu ise benden sana söylemesi.. 900-1000€ ödeyemez isen, o zaman yine girme bu ise..

Oztansel
06 Mart 2017, 10:25
Ev fiyatları uçuk hele ki krediyle alacaksan daha zor.

avcilar kirali
09 Mart 2017, 18:55
650€ ile sen nereye/ne zaman a kadari ödeyeceksin.. 45 sene mi?
o zaman baska..
1,5% tilgung yapinca, ~650€ ödersin (220 bin € da)..
eger 10-15 sene sonra faizler yine yükselince, o zaman ne yapacaksin.. o zaman 10-15 sene ödedikten sonra yine bir 45 sene beklersin..
bana sorarsaniz, en az 3% tilgung yapmali.. yoksa hayat ta bitmez borcu (faizler yine yükselirse)..

220bin 2,0% den alirsa ve 1,5% tilgung ile 640€ abtrag ödemis oluyor, 10 sene sonra halen 183.500,00€ borcu kaliyor..!!!
10 sene sonra faiz 4 den veriliyor ise, o zaman 1% tilgung yaparsa, bu sefer 120€ fazla abtrag oluyor (760€) ve halen yine bir 10 sene sonra 160bin € borcu kaliyor (20 sene sonra ödemis oldugu para 60 bin €)

demek istedigim, bu devirde 220 bin € alirsan, en az 900-1000€ abtragin olsun.. yoksa daha da cok borclanirsin!!!

@Erkanfaruk, 650€ ödeyeceksen, hic girme bu ise benden sana söylemesi.. 900-1000€ ödeyemez isen, o zaman yine girme bu ise..

Genelde Bankalar "Nebenkosteni",yani Noter ve Steueri cepten ödemeni istiyor.Ikincisi su anki Faiz düsük oldugu icin en azindan 20 sene Zinsbindung yapilmasi gerekiyor.Birde Sondertilgung yapma hakki doguyor.Genelde ana paradan 5% senelik ödeme yapabilirsin.Bu da 10 000,-Euro ya kadar yatirabilir.Mecbur deyil bukadar büyük bir Miktar yatirmasina,bis zu deniyor.Urlaubsgeld,Weihnachtgeld derken,1500-2000 yatirsa onada sükür.
Eger 1000,-Euro yatirisa,arkadasi asar bu is.Sonucta ev aliyorsun 25-30 sene sürecek tabiiki,camasir makinesi deyil ya 12 ayda bitsin..

talo176
09 Mart 2017, 22:44
Sen 25-30 sene yazmissin.. iyi hesap et bakalim.. 40 seneden fazla ödersin faiz ayni kalirsa..

bekci74
12 Mart 2017, 23:36
Burda daha öncede yazdim.tekrar yazayim maddeler halinde.noksan varsa tamamlayin arkadaslar.
ev alacak Arkadas asagida maddeler halinde yazilan masraflarin ne kadar oldugunu hesap etsin ve ona göre haraket etsin.
maksadim kimsenin gözünü korkutmak degil,ayagini yorganina göre uzat demek.
yagmurdan kacarken doluya da tutulmayin sakin.

1-misal olarak 1000 € Kredi öder
2-Gaz-elekrik-temiz su masrafi ?
3-üc ayda bir grundsteuer (belediyeye ödenen emlak vergisi,atik su ,strassenreinigung,Cöp vb.) masrafi?
4-aylik Gebäudeversicherung masrafi
5-yillik Heizungsanlage Wartung masrafi
6-yilda 2 defa baca temizligi masrafi
7-Kullandigi arabanin sigorta,yakit vb masrafi

Selam
13 Mart 2017, 09:51
devam edelim:

8- Gecim (mutfak, giyim, sosyal Hayat vs...) masrafi
9- Izin masrafi
10- Beklenmedik, hesapta olmayan diger masraflar

vesaire, vesaire..........

Peki digerleri nasil oluyorda mal, mülk sahibi oluyor fakat konuyu acan erkanfaruk alamaz sorusu Burda dogal olarak ortaya cikiyor?

Digerlerin cogunun sermayesi oldugu icin bu ise giristiler. biryerlere (sermayesine, Kaynanasina, Kayinpederine, arkadastan borc almaya) güvendikleri icin, ne yapar eder parayi bulur öderim diye düsündükleri icin aldilar.
Fakat bu hesap her Zaman cikmadi ve cikmazda. Bir cogu ödeyemedi, evdeki hesab carsida cikmadi. birak ödemeyi, aile hayatlari darmanduman oldu, bosananlar oldu, privatinsolvenz yapanlar oldu... olduda oldu.

Ama insan nefsi iste bu. Illaki bende alacagim. onlar nasil aldiysa bende alacagim mantigi ile ise girisiyoruz.

Allah yardimcisi olsun onun. Umarim ilerde verecegi bu karar icin pisman olmaz ve hersey istedigi gibi gerceklesir.

akbaba
13 Mart 2017, 18:05
Ev alana,almayana herkesin görüsüne saygim var,ama hesabin icinde hesap oldugunu unutmayin.
kazanciniz ne olursa olsun,oturdugunuz ev icin bedel ödemeye mecbursunuz. Ister ayda 3000 kazanin,ister issiz olun ev icin kira veya banka taksidi mecbur yatiracaksiniz.
Ben diyorumki,ödediginiz kira miktari kadar bir ödemeyle ev sahibi olabilirsiniz.
650€ kira ödeyen birisi gidipte ayda 1300€ ödeyip ev sahibi olmayi düsünmesin,batar…
650€ kuru kira ödüyorsaniz, 200-250bin degerinde temiz bir mülk alabilirsiniz.bunun aylik ödemesi 2% faiz ve 1%tilgung ile yaklasik 650€ olur.
Borc kac sene sonar biterse bitsin mühim degil, kira öder gibi ödemek istiyorum,hemde zamanla evin degeri artiyor,durduk yere zengin oluyorum.
Yok ev almam kira öderim dersenizde caniniz sagolsun, 650€ kira ödesen, 20 senede yaklasik 200.000€ kira verirsin,bosuna gider.kendin zengin olacagina baskasini zengin edersin.
konuyu acan arkadas ne yaptin?bankayla kredi görüsmesi yaptinmi? konu acip,birakmayin.sonucunuda yazin

SesSizliK
13 Mart 2017, 19:30
Ev alana,almayana herkesin görüsüne saygim var,ama hesabin icinde hesap oldugunu unutmayin.
kazanciniz ne olursa olsun,oturdugunuz ev icin bedel ödemeye mecbursunuz. Ister ayda 3000 kazanin,ister issiz olun ev icin kira veya banka taksidi mecbur yatiracaksiniz.
Ben diyorumki,ödediginiz kira miktari kadar bir ödemeyle ev sahibi olabilirsiniz.
650€ kira ödeyen birisi gidipte ayda 1300€ ödeyip ev sahibi olmayi düsünmesin,batar…
650€ kuru kira ödüyorsaniz, 200-250bin degerinde temiz bir mülk alabilirsiniz.bunun aylik ödemesi 2% faiz ve 1%tilgung ile yaklasik 650€ olur.
Borc kac sene sonar biterse bitsin mühim degil, kira öder gibi ödemek istiyorum,hemde zamanla evin degeri artiyor,durduk yere zengin oluyorum.
Yok ev almam kira öderim dersenizde caniniz sagolsun, 650€ kira ödesen, 20 senede yaklasik 200.000€ kira verirsin,bosuna gider.kendin zengin olacagina baskasini zengin edersin.
konuyu acan arkadas ne yaptin?bankayla kredi görüsmesi yaptinmi? konu acip,birakmayin.sonucunuda yazin

kardes aynisini yazmisin ayni verdigim cevabi yazicam yine insanlara yanlis bilgi vermeyin bosa hayal kurdurtmayin. her sey dahil 225 bin euro krediyle arkadasa %2 faizden verseler bu sartlarda vermiyeceklerinede adim gibi eminim senin dedigin gibi ayda 650 euro ödeme yapsa nerdeyse 43 senede biter borc bu zaten banka kabul etmez. zaten böyle bi alis verisin psikolojik ve matematiksel bi iyi tarafida yok 43 sene demek ya insan ömrü kac sene.

akbaba
13 Mart 2017, 19:41
43 sene kira ödesin diyorsun yani..
sana zahmet bir hesapla,43 senede kac para kira ödeyecek,ödedigi kira nereye gidecek?

talo176
13 Mart 2017, 20:05
akbaba biraz yanlis hesap ediyorsun..
ben burda kac para kazandigimi aciklamak istemiyorum arkadasim..
lakin 2200 den daha cok.. esim de mini job olarak calisiyor.. yani iyi bir miktar gelirimiz var..
ben 167.500€ (100% finanzierung) 11 sene evel neubauhaus (tripleks) almistim 5% den ve 1% tilgung.. benim eski abtragim ca 820€ tutuyordu..

elimde 25000 € vardi ve 15 bin€ degerinde bir arabm vardi o zaman.. 25bin zaten hepsi gitti hemen (noter, grundewerbsteuer, mobilya, bahce).. hatta para yetmedi diye arabami sattim bir 10 bin€ daha soktum eve ve 5 bin e bir araba aldim ve 7 sene kullandim onu..

inan ben baze aylar zor duruma düsüyordum bastan..
postakutusuna bakmak istemiyordum artik.. hep faturalar vs..

ben mercedes te calisiyorum ve sonderzahlunglar (weihnachtsgeld / urlaubsgeld / Gewinnbeteiligung / verbesserungsvorschläge) olmasaydi, ne izine gidecektik ailece ne de lüks bir sey yapabilirdik..
sonderzahlunglar da nerden baksan ortalama her ay 500€..

bak ben bu gelir ile zorluk cekti isem bastan, arkadasimiz 2200€ (esi ile birlikte) bence hic bu ise girmesin diyorum.. cünki cocuk gelirse ve esisi de mutterschaftsurlaub a cikarsa, o zaman eminim ki, batarlar!

benim cok sükür eksi anlasmam bitti ve gecen sene yeni anlasma yaptik (2.2% + 4% tilgung) ve 60€ daha az ödüyorum..

SesSizliK
13 Mart 2017, 20:23
@@@talo176... kardes arkadaslar bizi anlamak istemiyor biz o arkadas hic ev almasin demiyoruz ama o gelirle onun maksimium hersey dahil noter vergi vss kredisi 150 bin euroyu gecmemeli .

akbaba
13 Mart 2017, 22:03
talo176 ustam,deneyimlerimizi birbirimize paylasmaktan baska bir niyetimiz yok.
bende 2005'de 4 daireli bir MFH aldim.345bin€.ben dünyanin 3.büyük ilac firmasinda calisiyorum,mercedes'den eksigi yoktur,isyerimizin yüzlerce werkswohnung'u vardi.oturanlara angebot yaptilar,diger komsular almadi, bende komple binayi aldim,daha dogrusu,Allah kismet etti.
burda yazilanlari 2005'de bana önce Babam,agbilerim, daireleri almayan komsularim dedi, alma dediler,borc bitmez, tamirat cikar, bozulur,...vs. bildiginiz seyler.
benimde 25bin€ vardi.sadece noter-finazamt parasini verebildim.100% finanzierung yaptim. yalniz bankaya 1650€ ödemeliydim,kira gelirim 1500€ idi.
borcu bitirmeyi degil, binanin banka aidatini ödeyebilmeyi ve zamanla artacak kira ve bina fiyatindan yararlanmayi hedefledim.
Allaha sükürler olsun,dairelerin kirasi 2005'de ortalama 500€ idi simdi 700€. binami satsam enaz iki kati.
Ben,Kayseriliyim,biz yemedigimizi baskasina ikram etmeyiz, benim emlak hikayem böyleyken, ben neden insanlara ev alin demeyeyim? simdiki aklim olsaydi 10 sene önce daha cok ev alirdim.
simdi sana soracaklarima cevap yazarsan sevinirim;
11 sene önce 167.500€ aldigin emlak simdi kac para? böyle bir evin sizin orda kirasi ne kadar? 820€ versen böyle bir evi kiralayabilirmisin?
sen tahminen borcu bitirmeye ugrastin,zorlandigini yazmissin,insallahda borcun iyice azalmistir.eger emlek borcun olmasa mülk sahibi olabilirmiydin?
buraya yazmasan bile,ben bunlarin cevabini tahmin edebiliyorum,onun icin genclere kirada oturmaktansa ev alin diyorum.
ben illa borc bitsin diye hayatimdan kismiyorum,borc dursada olur,emlak fiyatlari cikiyor zaten.
Allah yardimcimiz olsun...

Osmanbey34
13 Mart 2017, 22:53
akbaba,

ben sana katilmiyorum. sen zamaninda herseyi dogru yapmisin !

- Sen sanirim Bayer de calisiyorsun, tek senin maasin en az 2500 Euro dur
- ...
-....
-...saymak istemiyorum

------

Arkdasin durumu baska. Firmasindan birsey yazdimi okumadim ama 10 kisilik firma baska Mercedes, Bayer gibi firma baska.

Arkadasin sifir Eigenkapital var, maasi düsük vs vs Ben burda banka kredi verir mi vermeze, ve kac sene öder vs bu konulara bile yorum yazmadim.

Tekrar yaziyorum Ev konusunda herkez baska birsey yazar . Kimileri al yazar, kimileri ömür boyu borc ödersin yazar vs vs .

Benim Tavsiyem. Eigenkapital, Maas, Sirket ve Özel durum iyi se al derim. Örnek Mehrfamilienhaus ile herkez urasamaz ( Tamir, Kiracilarla kafa patlat vs )

anlata biliyormuyum ? Genel anlamda al yada alma bence yanlis.

hOrOz
13 Mart 2017, 23:31
beyler bundan 10-15 sene önce iş piyasası böyle değildi

eğer 15-20 sene işyeri garantin yoksa hiç buluşma derim

ben gecen 25 sene içinde iki işyerini kapattım biri dünyanın en büyük elektronik firmalarından biriydi (Philips) birininde de sahibi Amerikanın 5 numaralı zengini (Charles Koch)

demek istediğim bu gün hangi firma uzun süre bir iş yeri garantisi veriyor ??

bunuda düsünmek gerekir

akbaba
13 Mart 2017, 23:51
Osmanbey34, konu bizlerin maasi degil,kira öder gibi ev sahibi olmak.
benimle ayni firmada calisan komsularim,2005'de sizler gibi cok düsünüp daireleri almadilar,iclerinde benden cok kazananlar var,12 senedir bana kira veriyorlar.2005'de daireleri 90bine alacakken, bana 12 senedir nerdeyse bu kadar kira ödediler.
ister az kazanin,ister cok kazanin, oturdugunuz eve bir bedel ödüyorsunuz. ödediginiz kira kadar ödeyin,ev sahibi olun.
sende haklisin,tabiiki maceraya girmeden,bütcene göre,dogru mülkü-dogru fiyata almak lazim. elinden ufak-tefek isler gelmiyorsa insaatla ugrasilmaz

Osmanbey34
14 Mart 2017, 00:26
ben horoza katiliyorum,

bu konuyu da kendimce uzatmak istemiyorum ve son yorumumu yapiyorum.

bu hesabi herkez kendisi yapsin ve kendisi karar versin. arkadas buraya iki uc bilgi vermis ama yazmamis:

- daha biryerler borcu varmi, firmasi ne durumda, elinden birseyler geliyor mu vs vs

ev fiyatlari yüksek yaziyoruz. ama birgün gelecek bu immobilienblase amerika da gibi patliyacak ve fiyatlar düsecek . bu isler böyle ayni borsa gibi

ev fiyatlari düsük olur, faizer yüksek olur ve tersi ......

Arkadasa bol sans dilerim insallah istedigi gibi olur.

talo176
14 Mart 2017, 11:22
talo176 ustam,deneyimlerimizi birbirimize paylasmaktan baska bir niyetimiz yok.
bende 2005'de 4 daireli bir MFH aldim.345bin€.ben dünyanin 3.büyük ilac firmasinda calisiyorum,mercedes'den eksigi yoktur,isyerimizin yüzlerce werkswohnung'u vardi.oturanlara angebot yaptilar,diger komsular almadi, bende komple binayi aldim,daha dogrusu,Allah kismet etti.
burda yazilanlari 2005'de bana önce Babam,agbilerim, daireleri almayan komsularim dedi, alma dediler,borc bitmez, tamirat cikar, bozulur,...vs. bildiginiz seyler.
benimde 25bin€ vardi.sadece noter-finazamt parasini verebildim.100% finanzierung yaptim. yalniz bankaya 1650€ ödemeliydim,kira gelirim 1500€ idi.
borcu bitirmeyi degil, binanin banka aidatini ödeyebilmeyi ve zamanla artacak kira ve bina fiyatindan yararlanmayi hedefledim.
Allaha sükürler olsun,dairelerin kirasi 2005'de ortalama 500€ idi simdi 700€. binami satsam enaz iki kati.
Ben,Kayseriliyim,biz yemedigimizi baskasina ikram etmeyiz, benim emlak hikayem böyleyken, ben neden insanlara ev alin demeyeyim? simdiki aklim olsaydi 10 sene önce daha cok ev alirdim.
simdi sana soracaklarima cevap yazarsan sevinirim;
11 sene önce 167.500€ aldigin emlak simdi kac para? böyle bir evin sizin orda kirasi ne kadar? 820€ versen böyle bir evi kiralayabilirmisin?
sen tahminen borcu bitirmeye ugrastin,zorlandigini yazmissin,insallahda borcun iyice azalmistir.eger emlek borcun olmasa mülk sahibi olabilirmiydin?
buraya yazmasan bile,ben bunlarin cevabini tahmin edebiliyorum,onun icin genclere kirada oturmaktansa ev alin diyorum.
ben illa borc bitsin diye hayatimdan kismiyorum,borc dursada olur,emlak fiyatlari cikiyor zaten.
Allah yardimcimiz olsun...

sorunu hemen cevapliyabilirim.. 167.500€ da kalmadi ki arkadasim.. en az 20 bin euro bahce teras auffahrt icin kullandim.. eve de nerden baksan (Komple reibeputz her oda -tavan dahil- laminat fayans vs) 15 bin -mobilya haric-.. ve noter und grunderwerbsteuer yaklasip 8 bin..
anliyacagin 43 bin fazla.. eder toplam 210 bin..
evin simdiki deger 280 bin € eve 130 bin e düstü borcum.. lakin 18 sene sonra evin borcu tamamen bitecek Allahin iziniyle ins. (yas o zaman Allahim iziniyle 58-59).. 1% tilgung da birakmis olsaydim yine 60-70 bin borc kalirdi 18 sene sonra..
yani bitiremezdim bu hayat ta.. bunu da belirtemk lazim.. benim borc sadece 167.5 bin €.. arkadasin borcu nerden baksan 220 bin olacak..
1% veya 1.5% tilgung ile hic bitmez.. ve ilerde onun da olmayacak.. ancak cocuklarina bir miras birakabilir (borclu)..
he ilerde sünnet dügünü / kina gecesi / nisan dügünü / dügün / cocuk icin ehliyet vs vs vs.. bunlari hepsini, evin borcu varken, ve kenara para koyamiyorsan, nasil ödeyeceksin..???

bir de MFH aldigini yazmissin.. arkadasim MFH baska EFH baska.. senin borcunu kiracilar ödemis oluyor.. onu karsilastirmak bence yanlis..

akbaba
14 Mart 2017, 18:13
talo usta, ben 50 yasindayim,24 senedir almanyadayim, biz Türkler 90'li yillarda almanyada ev almaya basladik, benim etrafimda ev alanlarin cogu aynen senin durumundalar.
oturdugun ev gibi bir evde kirada otursan kac para verirdin?sade onu yazmamissin.ben senin durumunu söyle görüyorum,
11 sene önce 167.500€ ev aldin,kira öder gibi ödeme yaptin,simdi evin 280.000€ ediyor, borc 130bin.sen durduk yerde 150bin zengin oldun.
insan baska bir eve tasinirken bile,yeni mutfak-yeni mobilya derken birsürü masraf ediyor,sen yeni aldigin evine harcadigin parayi böyle gör.
Allah bereket versin,ne güzel olmus bence.triplex evin keyfini cikarin.siz hala neden tereddütler icindesiniz? sevinmemiz icin evin bahcesinden petrolmü cikmasi lazim?
simdi birde aksini düsünelim,triplex evde 11 senedir kirada otursaydin eline ne gececekti?
evin borcu bitmez diyenler, ömür boyu verdiginiz kiralar nereye gidiyor?
evlatlarimiza borc biraktigimizda yok bence, evlatlarimiz isterlerse evleri satsinlar,birsürü para kalir onlara.

talo176
14 Mart 2017, 18:47
arkadasim,
tabiki, simdi kira ödemis olsam en az 700-750€ ödemem gerekiyordur 80-90m² bir daire icin..
ben 760 ödüyorum 150m² icin.. ve dedigin gibi su an 130 bin€ birikmisim olmus sayilir ve bir önlem!
simdi her sey hos tabiki.. ve Allah senden razi olsun.. ama benim durumum ve arkadasin durumu ayni mi?
onlar -arkadasimiz ve esi yani- beraber 2200€ kazaniyor, ben yanliz daha fazlasini kazaniyorum ve
ben bile zor günler (ilk 1,5 - 2 sene) yasadim..

bunun hesabini kitabini iyi etmeliler, yoksa batarlar..
bunu ben (ve sen de galiba) istemezsin..

SesSizliK
14 Mart 2017, 21:06
talo usta, ben 50 yasindayim,24 senedir almanyadayim, biz Türkler 90'li yillarda almanyada ev almaya basladik, benim etrafimda ev alanlarin cogu aynen senin durumundalar.
oturdugun ev gibi bir evde kirada otursan kac para verirdin?sade onu yazmamissin.ben senin durumunu söyle görüyorum,
11 sene önce 167.500€ ev aldin,kira öder gibi ödeme yaptin,simdi evin 280.000€ ediyor, borc 130bin.sen durduk yerde 150bin zengin oldun.
insan baska bir eve tasinirken bile,yeni mutfak-yeni mobilya derken birsürü masraf ediyor,sen yeni aldigin evine harcadigin parayi böyle gör.
Allah bereket versin,ne güzel olmus bence.triplex evin keyfini cikarin.siz hala neden tereddütler icindesiniz? sevinmemiz icin evin bahcesinden petrolmü cikmasi lazim?
simdi birde aksini düsünelim,triplex evde 11 senedir kirada otursaydin eline ne gececekti?
evin borcu bitmez diyenler, ömür boyu verdiginiz kiralar nereye gidiyor?
evlatlarimiza borc biraktigimizda yok bence, evlatlarimiz isterlerse evleri satsinlar,birsürü para kalir onlara.

Abi sen gercekten bunca yazilanlara göre hala olayi kendi 15..20. sene evveline göre yorumluyorsun senin gibi maddelerle yazmicam insanlar ev alsin ama imkanina göre bütcesine göre.. zaten bunu krediyi veren bankalar kili kirk yarip hesap kitap yapip o krediyi veriyorlar ama 2200 aylik gelirle ben inanmiyorum normal sartlarda hic bi banka 225 bin euro kredi vermez hadi verdi diyelim krediye aylik en azzz 1000 euro ödeme gerek eee önündeki 20 seneyi sirf ev kredisi icinmi yasiyacaksin.

Ben sana daha net bi örnek vericem cok yakin tanidigim 2007 senesinde 110 bin euro ya daire aldilar komple banka kredisiyle o zaman faizler 4,,5,,6, civarlarindaydi sanirim bu arkadas ilk 5 yil aylik 960 euro ödedi her ay sonrasinda tekrar yeni bi kredi yaptilar faizler düstügü icin 670 euro ödüyordu en son konusu burda olmustu sanirim Kredikerdeki bearbeitungsgebühr ler geri alinma konusu cikinca kagitlarini bana getirdiler ben kendim bilgisayarimdan cikardim gözümle gördüm daha 20 sene aylik 670 euro ödemesi vardi. Yani kisacasi hesap kitap MATEMATiK cok önemli öyle bi yaziyorsunki her av alan her zaman KAR da olur bence alakasi yok hesap kitap isleri bunlar. Helede bu zamanda. Ha bu arada simdi sorarsin o dairesi simdi satsa kac para diye ayni sokaginda 4 odali daire 145 bin euro yaziyordu 2 hafta önce ilanda onun dairesi (3 odali )

akbaba
15 Mart 2017, 18:18
arkadaslar ben sizleri anlamakta zorluk cekiyorum,
ben sadece diyorumki kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün.
ev icin bir bedel ödeyeceksiniz.kira veya banka taksidi.ömür boyu böyle olacak. paran varsa,bastir parayi,pesin al. eger paran yoksa, kira verecegine,bankaya taksid öde.
herkes ödeyebilecegi kira miktari kadar bir miktar ile,ev alabilir.konuyu acan arkadas 650€ kira veriyor,geliri 2200€. ev almasa,kirasi seneler gectikce artacak, 5 sene önce kac para kira veriyordunuz? 10 sene sonra 1000€ olur kirasi. ev alsa, eve ödeyecegi para 650€ sabit kalir.
almanyanin neresinde oturursan otur,aile icin 3 odali eve 650€ kira normaldir. bu arkadas bu miktari her ihtimalde ödeyecek,kira veya banka taksidi.
ben arkadasimiza ayda 1000€ ver,ev al demiyorum,650€ herkesin ödeyebilecegi bir rakamdir. kimseye demiyorumki maceraya atilin,gözünüz kapali dalin evlere,herhangi birini alin.
tabiiki herkes önce aylik ödeyebilecegi miktari belirleyecek,sonrada uygun bir emlak alacak.
talo176,Allah bin bereket versin,3odali ev kirasina,150m. triplex evde oturuyorsun,durduk yerede 150bin kar ettin.Allah daha cok versin.senden ricam bunu insanlara tavsiye et.
benims kardesim, daire icin,20 sene boyunca,aylik 670€ ödemenin matematige aykiri nesi var? bu arkadas kirada otursa, simdi 670€ kira verse,sence 10 sene sonra kac para kira verir? dairenin fiyatinin artmasini hic saymiyorum.
emlak alanlarin,ne oldugunu anlamalari icin,en az 5 sene beklemeleri gerekiyor.5 sene sonra bir bakin,ev fiyatlari,kiralar ne oluyor..
ben bu konuda baska birsey yazmayacagim,anlasilan fikrimde yalnizim. isteyen ev alsin,istemeyen almasin.
Allah hepinize ailelerinizle huzur icinde yasamayi nasip etsin..

talo176
15 Mart 2017, 19:43
ben anladim senin ne demek istedigini arkadasim..
bende isterim tabi ki her türk ev sahibi olsun.. ve bende diyorum her zaman; iyi bir firma da calisiyorsaniz ve geliriniz iyi ise, neden ev almakla bekliyorsunuz..
ama arkadasimiz esi ile birlikte sadece 2200 eve getiriyorlar(!!!) ve 220 bin€ kredi alacaklar..
bende veyahut bizde, iyi hesap etsin diyoruz!

clon
15 Mart 2017, 19:52
ben anladim senin ne demek istedigini arkadasim..
bende isterim tabi ki her türk ev sahibi olsun.. ve bende diyorum her zaman; iyi bir firma da calisiyorsaniz ve geliriniz iyi ise, neden ev almakla bekliyorsunuz..
ama arkadasimiz esi ile birlikte sadece 2200 eve getiriyorlar(!!!) ve 220 bin€ kredi alacaklar..
bende veyahut bizde, iyi hesap etsin diyoruz!

konuyu basdan beri takip ediyorumda
Haklisinda
ama anlayana

Millet 500-600 euroyla 200 bini bitecek saniyor

SesSizliK
15 Mart 2017, 20:02
konuyu basdan beri takip ediyorumda
Haklisinda
ama anlayana

Millet 500-600 euroyla 200 bini bitecek saniyor

128 bin euro %2 faizden aylik ödemesi 650 euro olunca tam 20 senede bitiyor toplamda 28 bin euro faiz ödemesiyle 156 bin euro ödenmis olur isin MATEMATiGi bu

hayrim
15 Mart 2017, 21:11
bende bir seyler yazayim dedim bir alan cok seviniyor alamayan herifteki keyfe bak diyor benim kayinco aldi tapu masraflari bunlari para getirdi türkiyeden onla ödedi 20 bin getirmis duydum ev gazli 115 bin demisti 25 yilda bitecek ayda yalan olmasin 600 veya 700 ödiyecez dediler gecen kayinco anlatti 3 kredi cekilmis 48 17 ve bir tane daha varmis o bitti dedi 17 olanida pesin yatiralim gitsin diyor izine gitmeyecekler adamin birine sormu arada bir sen 800 euro faiz ödüyorsun demis bacanak aldi bundaki daha baska bir sey bunlar cok heyecanli aldilar bir bileni yanastirmadilar biz biliyoruz dediler bacanak calistirdigi dönerci ve iki kat ve cati kati olan binayi aldi ilk önce dükkani ustasi ayda 1500 eur ödersin kira dedi bir sene ödedi orayi calistirdi sonra ev alicam dedi ev sahibide türk oda benimki büyük geliyor al dedi aldi 200 bine isin birde sacma yerleri var adam 100 bin kredi olarak bankadan 60 bin de elden aldi 2 sene oturdular galiba geri kalanda ayda 500 eur evden yeni ciktilar ev aldilar tekrar adama ödeniyor anlasilan 200 bin gene iki senede cöp mül su parasida ödememisler almanya gibi yerde hem bedava otur hem su cöp mül parasi parasi ödeme ev alirken iyi düsün herkez zorluk cekiyor disardan davul sesi hos geliyor dönerci iyi calisirken tutmadilar simdi islerde eskisi gibi degil anladigim günde belki 1000 kasa yapiyordu simdi tahminim o kadar yapamiyor ben kirada oturuyorum iki kayinco bacanak aldilar ben almadim isten cikarmalarda cok hayirlisi olsun kayinco calisiyordu o zamanlar karisida otelde az bir maasa calisiyordu kayinco dedi zor aldim evi kredi vermiyorlardi aklinda olsun kenarda bir seylerin yoksa hic girme bazilari cokta atar ben bir kisi su kadar is yaptim filan ben neler duyuyorum bazilari yalnizca faizi ödeyip ana borca ulasamayanmi neler var neler gelir iyiyse lafim yok birde tökezlersen banka yok pahasina elinden alir

katze_11
15 Mart 2017, 21:56
Arkadaşlar bende 15 sene önce ev aldim benim ödeme sorunum olmadi ama hepinizinde hakli olan taraflari var.
sadece evin borcunu ödemekle olmuyor bazen yan giderlerde oluyor.mesela ev eşyalarinin bozulmasi gibi,evin içinde bazi tamiratlar gibi,ve arkadas sadece 2 senedir firmada borcunu ödemesine öder ödemeleri kücük tutar Allah nasib eder çocugu olursa borcu çocuklarina kalir onun icin ben olsam iyi düsünürüm.

Cengiz Bond
15 Mart 2017, 22:15
bende bir seyler yazayim dedim bir alan cok seviniyor alamayan herifteki keyfe bak diyor benim kayinco aldi tapu masraflari bunlari para getirdi türkiyeden onla ödedi 20 bin getirmis duydum ev gazli 115 bin demisti 25 yilda bitecek ayda yalan olmasin 600 veya 700 ödiyecez dediler gecen kayinco anlatti 3 kredi cekilmis 48 17 ve bir tane daha varmis o bitti dedi 17 olanida pesin yatiralim gitsin diyor izine gitmeyecekler adamin birine sormu arada bir sen 800 euro faiz ödüyorsun demis bacanak aldi bundaki daha baska bir sey bunlar cok heyecanli aldilar bir bileni yanastirmadilar biz biliyoruz dediler bacanak calistirdigi dönerci ve iki kat ve cati kati olan binayi aldi ilk önce dükkani ustasi ayda 1500 eur ödersin kira dedi bir sene ödedi orayi calistirdi sonra ev alicam dedi ev sahibide türk oda benimki büyük geliyor al dedi aldi 200 bine isin birde sacma yerleri var adam 100 bin kredi olarak bankadan 60 bin de elden aldi 2 sene oturdular galiba geri kalanda ayda 500 eur evden yeni ciktilar ev aldilar tekrar adama ödeniyor anlasilan 200 bin gene iki senede cöp mül su parasida ödememisler almanya gibi yerde hem bedava otur hem su cöp mül parasi parasi ödeme ev alirken iyi düsün herkez zorluk cekiyor disardan davul sesi hos geliyor dönerci iyi calisirken tutmadilar simdi islerde eskisi gibi degil anladigim günde belki 1000 kasa yapiyordu simdi tahminim o kadar yapamiyor ben kirada oturuyorum iki kayinco bacanak aldilar ben almadim isten cikarmalarda cok hayirlisi olsun kayinco calisiyordu o zamanlar karisida otelde az bir maasa calisiyordu kayinco dedi zor aldim evi kredi vermiyorlardi aklinda olsun kenarda bir seylerin yoksa hic girme bazilari cokta atar ben bir kisi su kadar is yaptim filan ben neler duyuyorum bazilari yalnizca faizi ödeyip ana borca ulasamayanmi neler var neler gelir iyiyse lafim yok birde tökezlersen banka yok pahasina elinden alir

bu ne böyle ya????!!!

Safak
15 Mart 2017, 22:38
bu ne böyle ya????!!!

Arkadaş icini dökmüş...dediğide doğru..evdeki hesap çarşıya hic uymuyor...

44Malatya
15 Mart 2017, 22:55
Içini dökmeye dökmüş ama virgül nokta koymaya unutmuş, okurken insan zorlanıyor.

avni64
15 Mart 2017, 23:40
Bir evde toplam gelir 2400 eur ile 200000eur,luk ev almak cok büyük risiko.Bence Nasrettin hocanin göle yogurt mayalamasi gibi bisey,ya tutarsa.
Daha üzerine gelicek emlakcidir,vergidir yan masraflari saymadim.
Diyelimki arkadas kredi icin herhangi bir bankaya gitti,alcagi cevap olumlu olsa bile suanki fayizler 1,5 olsa dahi banka iki kati fayiz isteyecektir.
Bence alcaksa ufaktan basliyacak,alacak bir daire ve üc bes sene ödeyecek,ozamana gelir düzeyinde artis varsa alir bir müstakil ev.

Bende 2013 yili sonunda 3 ailelik ev aldim,yan masraflariyla birlikte 286000 euro. Bankadan millet en fazla % 2 Faiz oraninda kredi alirken bana %3,den verdiler.
Ayda 1400euro kredi ödüyorum,iki tane kracim var ama kracilara güvenip almadim.Gelir olarakta montajda calisan biri olarak cok iyi sayilir.

Gecen yil Firma misir,dan is aldi,önüme yurtdisi icin anlasma koydu ve parada anlasamadik, bana göre almanya,da is yoksa baska yere bakayim deyip 2 hafta imzalamadim.
Sefin bana dedigi,isine gelirse yani nazikce imzalamazsan defolabilirsin dedi.Anliyacaginiz tükürdügüm tükürügü bana yalatti.Yaklasik 10 aydir misirda calisiyorum,kim ister yirmi günde bir colugunu cocugunu görmeyi.
Benim arkadasa tavsiyem iyi hesap etsin,kendi kendine köseye kistirmasin.

clon
16 Mart 2017, 07:13
128 bin euro %2 faizden aylik ödemesi 650 euro olunca tam 20 senede bitiyor toplamda 28 bin euro faiz ödemesiyle 156 bin euro ödenmis olur isin MATEMATiGi bu

Matematigin beyaa kuvetli ama ben 128 den bahsetmedim
varsayalim senin dedigin gibi 156 bin olsun
yarin faizler yine 4-5 % cikinca nasil 20 senede bitecek ?

size 20 sene, yarin gibi geliyor gibime geldi

Baska bir örnek, Artik Rakamlarla yazma zamani

2007 de Ev icin >> 115,000 euro cekdim faiz orani 4,XX üzeri
vertrag austosda bitiyor bu 10 sene icinde

Ben bu süre icinde bankaya 85,000 geri ödemis olucam ve bu paranin 50000 faize gitmis
30,000 krediden düsmüs olacak

Bazi arkadaslar burda 2% tilgungla 20 senede 200-250 bin euro borcu bitiriyor

üstede belirtigim gibi faizler asla böyle kalmaz.20 senede bitircez diye aldiginiz ev 40 senede biter

44Malatya
16 Mart 2017, 09:40
Günaydın arkadaşlar, kendimde birşeyler yazayım, evliyim, 2 çocuğum var, ikiside okuyor, eşim hemşire ve çalışıyor ve bende çalışıyorum, ayda en az 3500 euro eve giriyor. Tüm sosyal yaşantımızı yaşıyoruz, iki senede bir uçakla türkiyeye uçuyoruz, 1 sene Türkiye, öbür sene Avrupanın bir şehrine.

Şimdi gelelim asıl konuya, 2014 de dhh aldım 99 yapımı, maliyeti vergi, Notar derken toplam 350 bin oldu. Bankadan 248 bin çektim, faiz 2,48, ayda 1235 euro ödüyorum, senede sondertilgung 7500 euro veriyorum, 2027 de bitirmek istiyorum.
Biz ailece ileride ne olur ne olmazı çok düşündüğümüz için, bir yere olan borcumuzu en kısa zamanda geri ödemeye çalışıyoruz.

talo176
16 Mart 2017, 10:00
slm malatya arkadasim,
evin sana 350 bin e geldigini yazmissin.. ama 248 bin cekmissin..?
yani yaklasip 100 bin birikmisin mi vardi?

44Malatya
16 Mart 2017, 10:09
Eee herhalde, bir kenarda birikimim olmasaydı hiç ev almayı düşünmezdim.

talo176
16 Mart 2017, 10:49
ok78rcp

bu gidisle (hesabinla) ve hedefle 2027 de gercekten borcunuzu sifirliyorsunuz arkadasim.. ins. istediginiz gibi olur..

kuckam
16 Mart 2017, 10:51
malatya arkadasimi peki birde hayata baska yonden bakalim hep stres is ev banka borcu sikinti dusunce cok rahatlik varken neden okadar yukun altinda ezilelimki mesala benim nakitimi turkiyede yatirim yapardim sicak parayi harcamazdim sicak para cebte kalsinki getirisi olsun ben almanyada sahsima ev almayi mantikli bulmuyorum birazdan ise gidecem bir turk aiylesi faynslarini yapyiorum gelirleri iyi oldu halde kara kara dusunuyorlar aglasiyorlar pismanlik dolu vede ben meslak icabi soylicem horn back bauhaus giddinizde dikkat edin kari koca alis veris yapanlarin herbesinden 2 sinin surati asik asabi goreceksindir cunku bitmek bilmeyen ev cilesi o lazim bu lazim ALLAH herkese yardim etsin borclarini odereken kuvevt salik versin saygilar

44Malatya
16 Mart 2017, 10:54
Amin hocam

talo176
16 Mart 2017, 11:00
malatya arkadasimi peki birde hayata baska yonden bakalim hep stres is ev banka borcu sikinti dusunce cok rahatlik varken neden okadar yukun altinda ezilelimki mesala benim nakitimi turkiyede yatirim yapardim sicak parayi harcamazdim sicak para cebte kalsinki getirisi olsun ben almanyada sahsima ev almayi mantikli bulmuyorum birazdan ise gidecem bir turk aiylesi faynslarini yapyiorum gelirleri iyi oldu halde kara kara dusunuyorlar aglasiyorlar pismanlik dolu vede ben meslak icabi soylicem horn back bauhaus giddinizde dikkat edin kari koca alis veris yapanlarin herbesinden 2 sinin surati asik asabi goreceksindir cunku bitmek bilmeyen ev cilesi o lazim bu lazim ALLAH herkese yardim etsin borclarini odereken kuvevt salik versin saygilar

arkadasim bazi kisilere nakit para gerekmiyor ve istedikler/her seyi mevcut.. yatirim yapiyorsun aslinda..

44Malatya
16 Mart 2017, 11:20
@kuckam, benim yazdıklarımı ya tam okumadın, yada istediğin türden anladın, biz hiç bir şekilde sıkıntı çekmiyoruz, ayriyetten ek işte de çalışmıyorum, işim tek vardiye

kuckam
16 Mart 2017, 16:16
ben sadece cevredeki gorduklerimden yolla ciktim herkesin kendi fikri kendi dusuncesidir her dusuncuye saygimiz sonsuzdur

SesSizliK
16 Mart 2017, 20:10
Matematigin beyaa kuvetli ama ben 128 den bahsetmedim
varsayalim senin dedigin gibi 156 bin olsun
yarin faizler yine 4-5 % cikinca nasil 20 senede bitecek ?

size 20 sene, yarin gibi geliyor gibime geldi

Baska bir örnek, Artik Rakamlarla yazma zamani

2007 de Ev icin >> 115,000 euro cekdim faiz orani 4,XX üzeri
vertrag austosda bitiyor bu 10 sene icinde

Ben bu süre icinde bankaya 85,000 geri ödemis olucam ve bu paranin 50000 faize gitmis
30,000 krediden düsmüs olacak

Bazi arkadaslar burda 2% tilgungla 20 senede 200-250 bin euro borcu bitiriyor

üstede belirtigim gibi faizler asla böyle kalmaz.20 senede bitircez diye aldiginiz ev 40 senede biter

kardes bende bunu dedim iste yani burda ayda 650 euro kira öder gibi alirsin yaparsin diyenlere hitafen yazdim ben onu, yani ayda 650 euro kira vermim kendi eviminin taksidini ödiyeyim diyenler icin. :) benim verrdigim örnek en masumane olani suanki güncel faiz oraninindan bunun fazlasi olur eksigi olmaz tabikide.

Safak
19 Mart 2017, 12:36
2003 Senesinde Sıfırdan Ev yaptırdım. Toplam 218 bin euroya mal oldu.. elde avucta tüm paralar gitti, + 160 bin euro borc cektim. %4.7 den yanlız 13 senede 72 bin euro faiz ödemişim daha ana para yok icinde.
Buzaman icerisinde ev icin birsürü giderler oldu.. bu işler dışarıdan göründüğü gibi değil.
Borc bitmesi Allahtan birşey olmazsa 20 sene sonra bitecek.

eger ben ozamanlar 100 bin euroya kadar bir daire almış olsaydım... şimdi borc coktan bitmiş olacaktı...

Not: Mustakil ev ile Dairenin arasındaki Rahatlılık özgürlük farkı ayrı onu belirteyim...

karar Ev almak isteyenlere .....

44Malatya
19 Mart 2017, 13:28
2013 Senesinde Sıfırdan Ev yaptırdım. Toplam 218 bin euroya mal oldu.. elde avucta tüm paralar gitti, + 160 bin euro borc cektim. %4.7 den yanlız 13 senede 72 bin euro faiz ödemişim daha ana para yok icinde.
Buzaman icerisinde ev icin birsürü giderler oldu.. bu işler dışarıdan göründüğü gibi değil.
Borc bitmesi Allahtan birşey olmazsa 20 sene sonra bitecek.

eger ben ozamanlar 100 bin euroya kadar bir daire almış olsaydım... şimdi borc coktan bitmiş olacaktı...

Not: Mustakil ev ile Dairenin arasındaki Rahatlılık özgürlük farkı ayrı onu belirteyim...

karar Ev almak isteyenlere .....

Evi yaptirdigin tarih 2003 olmasi gerek, yanlis anlamadiysam. Tarihi yanlis belirtmissiniz.

Saygilar

Safak
19 Mart 2017, 14:44
Evi yaptirdigin tarih 2003 olmasi gerek, yanlis anlamadiysam. Tarihi yanlis belirtmissiniz.

Saygilar

Arkadaş Senin Kartal gözlerinden gaçmamış... 2003 senesi doğrudur...düzeltim...