PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Firmenauto (Leasing) ile Türkiye'ye Gitmek

SinanAy
24 Şubat 2017, 19:51
Hayirli aksamlar.

Ben simdiye kadar firma arabasiyla bir kac kez Vekaletle Türkiye'ye gittim. Bu yila kadar arabanin sahibi Firma'ydi, yani leasing degil eigentum'du.

Bu yil yeni araba verecekler ama araba firmanin eigentum'u degil, leasing auto olacak.

Acaba bu arabayla da firmadan vekalet alarak Türkiye'ye gidebilirmiyim?
Ya da herhangi baska bir belge daha almama gerek var mi?

Bu konuda deneyimi olanlar varsa, simdiden vereceginiz bilgiler icin tesekkür ederim.

Selametle.

hOrOz
24 Şubat 2017, 20:22
arkadaşım Leassing olunca araba yine firmanın üzerine sigortalı oluyor sadece arabanın sahibi leasing firması

yani sen yine firmandan vekalaet alacaksın

Selam
24 Şubat 2017, 21:35
benim bildigim leasing araba olursa araba üreticisi ile leasing yapan sirketin arasindaki yazili anlasmada bulunan hususlara göre araba kullanilir.
örnegin leasing olan araba yalnizca EU icinde kullanilir veya senede 12.000km´den fazla sürülmez diye anlasma varsa konuyu acan arkadas icin bu sorun olur.

karadeniz
24 Şubat 2017, 21:42
fahrzeugscheinde kimin üstüne kayitliysa ondan vekalet almali.

SinanAy
26 Şubat 2017, 18:09
Cevaplariniz icin tesekkürler.

Kilometre sinirlamasi bizim araclarda yok cünkü zaten haftada 400-500 km is icin yapiyoruz. Yani senede 25000 - 30000 km arasi.

Sigorta bakimindan araclar hep Avrupa sigortali oluyor, bende Kapikule'de girmeden önce kendim sigorta yaptiriyordum.

Bakalim, eger arkadasin dedigi gibi arabanin kagitlarinda (Zulassungsschein) firmanin ismi yazarsa problem olmaz, Vollmacht alirim. Ama Leasing firmasinin ismi yazarsa Türkiye icin Vollmacht almak biraz zor olur galiba.

Hayirli aksamlar.

AKSU43
20 Haziran 2017, 19:21
Selam kardeşim eğer olursa patron bana da araba alacak inşallah olursa ben de aynı senin gibi firma arabası(Leasing) ile gidecem benim sana sorum Vollmacht ADAC den alınca geçerli oluyor mu? Benim araba bir ara kayınçonun üzerindeydi kayınço yanımda olduğu halde adac den aldığımız Vollmacht ı
Kabul etmemişti gümrükteki memur ama bu olay 2004-2005 te olmuştu.Şu anki durum nedir??

SinanAy
20 Haziran 2017, 20:44
Selam kardes,
kusura bakma gec gördüm yazdigini...

bu seneye kadar firmanin bana yazdigi uyduruk bir vollmacht'la (ÖAMTC, ADAC; Noter felan degil) hic problemsiz gittim geldim.. sadece gecen yildan itibaren arabanin sahibi olarak görünen firmadan o firmanin iscisi olduguna dair kagit istiyorlar. ben gecen sene bilmiyordum, adam kartvizit felan yokmu dedi var dedim gösterdim bu senelik olur ama seneye imzali mühürlü bir yazi göstermen gerek dedi.. en iyisi de gebietskrankenkassa'dan bir kagit.

Bunun nedeni de millet bir firma arabasiyla önce kendisi gidiyor, sonra arkadasina veriyor o gidiyor, sonra kayincosu gidiyor, sonra amcasi gidiyor vs.. ama hicbirinin firmayla alakasi yok.. bunun önüne gecmek istiyorlar anlasilan.

Bu arada Leasingauto'nun Zulassungsschein'da Besitzer olarak Firmanin ismi yaziyor. yani ayni vollmachtla yine gidilebiliyor.

a2001
29 Haziran 2017, 12:38
Arkadaşlar bende bu sene inşallah 6ıncı kez şirket arabasıyla izine gitcem. Geçen sene olan bir olayı anlatayım.
Her sene ADAC'den vekaletname alıp izin yaptım. Geçen seneye kadarda hiçbir sıkıntı olmadı. Evrakları topluyor patronumla ADAC gidip imzalattırıyordum. Geçen sene ama ADAC'de çalışan kadının biri benim patronun imzasını kabul etmedi. Aslında haklıda kadın. Çünkü ADAC'den vekaletname alabilmek için Geschäftsführer veya Prokurist imzası ve nüfus cüzdanı kopyası gerekiyor. Önceki yıllarda ne ben nede bir ADAC yetkili buna dikkat etmiş. Benim "küçük" patronun imzasıyla işlemleri yaptırmıştık.
Eğer büyük bir şirkette çalışıyorsanız o imza yetkili insanlara ulaşmakta zor. Patronum ne dediyse kadın kabul etmedi. Nasıl o zaman 5-6 kez sıkıntı olmadı şimdi oluyor dediğimiz halde kadın mühür'ü basmadı. Protokole uymam gerekiyor dedi. Allah'dan orda yabancı uyruklu bir çalışan bana el hareketlerle sakin olmamı söyledi ve yârin tekrar gel dedi. Gittim ve oğlan mühür ve imzayı verdi ama seneye başka bir yol bul dedi.

Bende bu sene başında konsolosluğa vekaletname için ne gerekiyor diye mail attım. Yabancı şirketlere ait arabalar için vekaletname çıkartmıyoruz dediler.

Bu sene yine küçük patronun imzasıyla başka bir ADAC ofisine gittim. 3 dk içinde halloldu. İmza ve mühürle çıktım.

Anlatmak istediğim dikkat edin ve erkenden işlemlere başlayın. Eğer bir ofiste sıkıntı olursa diğerine gidiniz.

siniroldum
03 Haziran 2018, 03:13
Sana anlattigim sekilde Gümrüklerde kesin sikinti cekmeden gecmek istiyorsan bu sekilde Evraklarini düzenle:
1. Sirketin senin Adina yazdigi Vollmacht. Icerigi: Hiermit bestätigen wir die Korrektheit der Beiligen ADAC Vollmacht für Herr ........ und dem Fahrzeug mit dem amtlichen Kennzeichen ....
2. 3 ayi gecmemis ADAC Vollmacht. Sirketin mührü ile Sirketin Gschäftführer imzasi
3. Amtsgerichtin kopyasi. Sirketin Geschäftsführer oldugunu kanitlimak icin bu evrak gerekli.
4. Geschaftführerin Personalausweis kopyasi ve o Evragin üzerinde Sirketin Mührü ile Imzasi. Buda Vollmacht ve ADACínin üzerindeki Imzanin tasdiklemek icin.
5. Yesil Kart. Bu konu aslinda cok hassas. Neden dersen. Burda TR üzerinde cizik olmamis bir yesil Kart lazim. Diyelimki Sirket bunu sana temin etti. Bu durumda Arabanin Asya yakasinda Vollkasko gecerlimi? Benim basima geldi ondan seni bu konuda uyarmak istiyorum. Cogu sigorta sirketleri Yesil Kart´da TR üzerinde cizik olmadigi halde Asya bölümünü sigortalamiyor. Buda senin icin büyük sikinti. Leasing Araclar Leasing Firmasi Vollkasko sigortliyor. Bu Sigorta Asya Bölümünde gecerli olmuyor. Asya bölümünde kaza durumunda sadece Karsi tarafinin hasarini karsiliyor. Senin Aracindaki hasari karsilamiyor. Onun icin bu konuyla alakali TR üzerinde cizik yoksa bu durumu aydinliga kavustur. Bizim Sirket Allinaz´da oldugu icin bir sikinti olmadi. Benim yesil kart´da TR cizik degil ve ek olarak yesil kartin alt Bölümünde "Die Vollkaso Versicherung gilt für die gesamte Türkei"
Bu sekilde Evraklarini düzenlersen hic bir sikinti olmuyor. Ama Sigorta konusunu aydinliga kavustur. Yoksa KArdesim basini cok büyük bir sikinti alirsin.