PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyada gecici malülen Emekli olan

abbas2006
21 Şubat 2017, 13:24
MERHABA KARADENIZ KARDES

suan Almanyada gecici olarak malülen Emekliyim. yakindada Tr de 49 yasinda emekli olacagim

örnegin almanyaki gecici emekligim 2020 kadar?
Bu durumda Tr deki Emekli Maasimi sorunsuz 2020 ye kadar alabilirmiyim

Daha dogrusu Almanyadaki gecici emekliligim süresiz olana kadar
her uzatilmisinda Tr deki Emeklilik maasimi problemsiz alabilrmiyim

cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

slm. abbas

hOrOz
21 Şubat 2017, 13:32
yurtdışında ikamete dayalı soyal yardım almadıkça ve sigortalı çelışmadıkça emekli maaşını alabilirsin

eğer emekli durumu sona ererse bildirmeniz gerekli

01adanaLi01
13 Aralık 2017, 13:58
gecici emekli biri kac ay türkiyede kalabilir ? alman vatandasiyim

hOrOz
13 Aralık 2017, 14:25
gecici emekli biri kac ay türkiyede kalabilir ? alman vatandasiyim

ben sana yasal süreci yazayım şimdi bir çok kişi istediğin kadar diyecek

biliyorsun Türkiye giriş ve çıkışlar elektronik ortamda kayıt altına alınıyor

Dikkat edeceğin tek konu Mavi Kartla eğer çifte Vatandaş isen Türk Pasaportuyla Türkiye ye giriş yapman o zaman istediğin kadar kalabilirsin

sırf Alman Kimliği ile gidersen o zaman 90 gün .. geçirirsen ceza yersin 60-70 TL

veya Türkiye den oturma izni alman gerekecek

TipiTip
13 Aralık 2017, 14:33
Bende emekliyim gecici falan degil sürekli

Alman vatandasiyim Mavi kartim var

Burdaki yaptigim arastirmalarda sigortam ile vs vs. 6 aydan fazla kalamiyorum

Herkes en dogrusu gerekli yerlere kendisi sorsun

Internet aleminde cogumuz duymadan orada burada okumadan Bilgilenerek yaziyoruz

Sahsi basvurular Daha sahlikli olur her zaman

hOrOz
13 Aralık 2017, 14:55
Bende emekliyim gecici falan degil sürekli

Alman vatandasiyim Mavi kartim var

Burdaki yaptigim arastirmalarda sigortam ile vs vs. 6 aydan fazla kalamiyorum

Herkes en dogrusu gerekli yerlere kendisi sorsun

Internet aleminde cogumuz duymadan orada burada okumadan Bilgilenerek yaziyoruz

Sahsi basvurular Daha sahlikli olur her zaman

evet doğru AOK 6 aydan fazla Auslandkrankenschein vermiyor

eğer Türkiye den de emekliyseniz SGK karşılasın diyor

SGK ise ikametiniz Almanya diye onlarda AOK baksın diyor

bu bizim başımızdan geçen olaylar

ALSANCAK-35
13 Aralık 2017, 14:58
Alman vatandasi bir kimse baska ülkelerde (Türkiye dahil) yillarca sorunsuz kalabilir buraya kadar bir sorun yok. Fakat Alman vatandasi olan bu kisi,Almanya disinda 6 aydan fazla kalacaksa,Saglik birimlerine (bagli oldugu Krankenkasseye) ve diger gövenlik birimlerine haber vermek kendisi acisindan önemlidir.Eger Almanya'da bazi kurum ve kuruluslarla,yurtdisinda uzun müddet kalacagini deklare ve onaylatmassa,ileride kalacagi saglik ve idari kuruluslarla sorunlari sadece kendini baglar.

clon
13 Aralık 2017, 18:01
Mavi kartli Alman vatandasi ne kadar Türkiyede kalabilre cevap

AOK olayida su
Benim Anne Babam 1-2 sene kaliyor
Giderken illaki AOK ya haber vermeye gerek yok
simdiye kadarda hic bir problem cikmadi

[IMG]http://fs1.directupload.net/images/171213/kuxekehj.jpg (http://www.directupload.net)

ALSANCAK-35
13 Aralık 2017, 18:35
istenmezse tabiiki AOK ya haber vermeyebilirsin: 1-Saglik sigortasi kesintileri Türkiye'ye ödeniyorsa 2-Simdiye kadar sigortali olan kisinin Türkiye'de agir bir saglik problemi olmamissa.

karadeniz
14 Aralık 2017, 00:00
MERHABA KARADENIZ KARDES

suan Almanyada gecici olarak malülen Emekliyim. yakindada Tr de 49 yasinda emekli olacagim

örnegin almanyaki gecici emekligim 2020 kadar?
Bu durumda Tr deki Emekli Maasimi sorunsuz 2020 ye kadar alabilirmiyim

Daha dogrusu Almanyadaki gecici emekliligim süresiz olana kadar
her uzatilmisinda Tr deki Emeklilik maasimi problemsiz alabilrmiyim

cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

slm. abbas

Gerekli cevabi hOrOz arkadasimiz vermis.
Türkiye'de ikamette,bakanlar kurulu karari ile vatandasliktan cikan yabanci statüsünde olanlar 3 ay, bakanlar kurulu karari ile vatandasliktan cikan mavi kart sahibi olanlar süre yok Türkvatandaslarinin sahip oldugu haklara sahip,saglik hizmeti acisindan sosyal güvenlik sözlesmesi geregi bir ülkede 185 günden (6 ay) fazla ikamet ediliyorsa saglik hizmetini o ülkeden almak zorunda fakat knappschaftin daha toleransli oldugunu biliyorum bir yila kadar auslandskrankenschein alinabiliyor.
wolleerwerbsminderungsrente olanlarin Almanya disinda ne kadar kalabilecigi hakkinda bilgiye bende sahip degilim,arastirmalarimda cevabinida bulamadim.

yilmaz68
14 Aralık 2017, 00:32
Ben 7 senedir emekliyim 3er sene 3er sene uzattılar
2014 yılından beri Türkiye de yaşıyorum aok 9ay 11ay gibi ausland krakschein veriyor en son giden sene 7. Ayda girişi çıkış yaptım.
Ben Alman vatandaşı hanım Türk vatandaşı.
1. Ayda giriş çıkış yapacağız bana kalsa gitmiyeceğim ama hanım torunları özledim gidelim diyor bende onlar gelsin diyorum :)

neco54
14 Aralık 2017, 00:32
Birde suna dikkat etmesi gerekiyor malulen gecici emekliler.
Belirli araliklarla burdaki Doktora gidip tedavinizi yaptirmak zorundasiniz.
Yoksa emekliliginiz elden gidebilir. Emekli oldum diye isler bitmiyor.

S&S

yilmaz68
14 Aralık 2017, 00:41
Birde suna dikkat etmesi gerekiyor malulen gecici emekliler.
Belirli araliklarla burdaki Doktora gidip tedavinizi yaptirmak zorundasiniz.
Yoksa emekliliginiz elden gidebilir. Emekli oldum diye isler bitmiyor.

S&S
Ben hiç bir doktora güvenmiyorum ondan dolayı gitmiyorum kendimi daha iyi hissediyorum.

neco54
14 Aralık 2017, 00:54
Beni yanlis anladiniz galiba, verilen emeklilik süresinde 1-2-3 yilin sonunda emekliliginiz bitince uzatmak istediginiz zaman
Rentenversicherung doktorlardan raporlarinizi istiyor. Siz Burda belirli araliklarla doktora gitmezseniz. Sorun yasayabilirsiniz.
Yani emekli oldum, yan gel Osman hesabi olmuyor.
Burda tanidigim bir kac kisinin emekliligini geri cektiler. Sebebide nasil olsa emekli oldum diye doktora belirli araliklarla gitmediginden dolayi.

S&S

Birde hangi hastaliktan dolayi emekli olundu buda önemli

yilmaz68
14 Aralık 2017, 01:17
Teşekkür ederim
2 kere uzattım son 3 - 4 ayda gelen evrakları doldurdum kendi elimle verdim, sıkıntı olmadı.

3 - 4 sene çıkarmadıkları heyet kalmadı en son çare Erwerbsminderungsrente yaptılar.

S&S

01adanaLi01
15 Aralık 2017, 15:05
Teşekkür ederim
2 kere uzattım son 3 - 4 ayda gelen evrakları doldurdum kendi elimle verdim, sıkıntı olmadı.

3 - 4 sene çıkarmadıkları heyet kalmadı en son çare Erwerbsminderungsrente yaptılar.

S&S

kardes bende ayni senin durumdayim iki kere uzattilar benimkide 2019 kadar simdi doktora 3 ayda bir gidiyorum istemeden 1969 dogumluyum kac kere daha uzatacaklar ne zaman fest olurum 60 % var

Emekli
15 Aralık 2017, 15:19
kardes bende ayni senin durumdayim iki kere uzattilar benimkide 2019 kadar simdi doktora 3 ayda bir gidiyorum istemeden 1969 dogumluyum kac kere daha uzatacaklar ne zaman fest olurum 60 % var

Bende 9 sene sürdü,baktilar düzelme yok Emekliligi Fest onaylayip verdiler.

Emekli
15 Aralık 2017, 15:42
Ben hiç bir doktora güvenmiyorum ondan dolayı gitmiyorum kendimi daha iyi hissediyorum.

Nasil hic bi Doktora gitmiyorum,pekiyi tedavi hap ilac bunlarida mi almiyorsun?

Kardesim ben senin hastaligini bilmiyorum ama,senin buraya yazdigin gibi inanilacak gibi degil.

Zaten sigorta böyle doktora gitmeselerde Emekliligini keseriz hesabini yapiyorlar.

Sigortada calisan tanidigim bi Arkadasa Türkiyede fazla kalmak istiyorum diye sormustum,bana sakin sigortaya bildirme yoksa seni kirmizi cizgiyle isaret yapiyorlar demisti,yani takibe aliyormuslar.Benim Rente fest oldugu halde bende daha 3 ayda bi kontrola gidiyorum.Doktora gözükmessen fest Renteni dahi kesebiliyorlar.

Neco kardesimizin dedigi gibi Emekli oldum diye, yan gel Osman hesabi olmuyor.

neco54
19 Eylül 2018, 15:55
Voller Erwerbsminderungsrente olanlarin Almanya disinda ne kadar kalabilecigi hakkinda bilgiye bende sahip degilim,arastirmalarimda cevabinida bulamadim.

Bu konu kakkinda bir bilgilere ulasaldinizmi ?

Benim esimde 47 yasinda ve Voller Erwerbsminderungsrenteden fest oldu 2037 yilina kadar. Bunda fazla sikinti cikacagini tahmin etmiyorum simdilik
185 günü süresine dikkat edilirse.

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olursaniz,lütfen bizleri aydinlatirsaniz memnun oluruz.

hekimoglu
19 Eylül 2018, 18:30
Rentenkasse süresiz emekli yapsa bile maluliyete sebep olan rahatsızlığın tedavi sürecini takip etmeyi bırakmaz. Uzun süre Almanya dışında kalan biri için sıkıntı doğabilir.

Uzun süre Almanya dışında kalacakların bunu Rentenversicherung a bildirmesi zorunludur. Hastalıktan hastalığa değişebileceği için herkese farklı şeyler söyleyebilirler.