PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cocuklarin türk pasaport yok problem olurmu ?

boogy
18 Şubat 2017, 17:50
Merhabae arkadaslar,

benim cocuklar alamanyada dogdu ve direk olarak almanyaya kayit edildi, yani alman pasaportlari var.
Ve 16 veya 18 yasina girerlerse (allahin izniyle) alman vatandaslari tam olarak secenek yapacaklarmis.

Türkiyeye tatile giderkende bi problem olmadi hic.
Ben hic birini Türkiye Konsolusluklarda Bilgi vermedim.

Ya simdi bu cocuklari ben kayitlarini yapayimmi yapmayimmi ?

Salamlar

gamberoglu2000
18 Şubat 2017, 18:06
siz ebeveyn olarak turk vatandasi iseniz zaten sizin kutugunuze istesende istemesende geciyor 21 yasina gelince secim yapmak zorunda ama bildirmedim diyorsun o halde sorun yok alman makamlari bilgi isteyebilir senin bildirip bildirmedigini bilmediklerinden dolayi zamani geldiginde mutlaka bilgi isteyeceklerdir pasaport isi onemli degil benim cocugumda 2000 dogumlu turk pasaportunu hic almadim kimlik var turkiyeye girerken soruyorlar hangi kimlikle giris yapmak istedigini zamani gelince karari kendi verecek eger cifte vatandaslik kabul edilirse bu cocuklarda 1000€ yatiricam kimlik kalsin elinde diyecem bakalim ne olur o zamana kadar bilemiyoruz su an.

fuk_18
18 Şubat 2017, 19:44
tamam da gamberolglu sen bildirmisin sanirim turk konsolosluguna cift vatandas yukardaki arkadas sanirim sadece alman vatandasi´türk kimlik yada kaydi hic yapmamis bu durumda konsoloslukda kaydi oldugunu sanmiyorum cocugun

ALSANCAK-35
18 Şubat 2017, 20:18
Cocuklarin kaydini TC Nüfus dairesine bildirmeniz zaten mecbur ve yeterli.Ayrica birde Türk pasaportu almanizi tavsiye etmem cünkü kapilarda hicbir ise yaramiyor Alman Ausweiss yeterli oluyor,bosuna Türk pasaportu icin masraf yapmamis olursunuz.Kolay gelsin.

gamberoglu2000
18 Şubat 2017, 21:44
fuk18 arkadas bu cocuklar hic turkiyeye gitmedimi anne baba hanesinde soyisimde kimlerin isimleri geciyor anne baba yaninda yoksa bu cocuklar nasil giris cikis yapti bunu diyorum sen istesende istemesende aile kutugune isleniyor yani cocuklar gorunuyor.

Memoli1976x
18 Şubat 2017, 21:48
fuk18 arkadas bu cocuklar hic turkiyeye gitmedimi anne baba hanesinde soyisimde kimlerin isimleri geciyor anne baba yaninda yoksa bu cocuklar nasil giris cikis yapti bunu diyorum sen istesende istemesende aile kutugune isleniyor yani cocuklar gorunuyor.

Ustam Sen Konsolosluga Cocugun oldugunu bildirmezsen Nasil islenecekki?

Adamlar bilgiyi nerden alacaklar?

hOrOz
18 Şubat 2017, 21:53
eğer bu çocuklar Nüfus a bildirilmediyse zaten Türk Vatandaşı değildir ..

Nüfus Cüzdanları ve TC Numarası yoktur

bildiğim kadar sırf Almanlar Pass ( sadece Pass veriyorlar galiba Personalausweiss değil ) verdi diye Alman Vatandaşı veya çifte vatandaş olunmuyor ...

Alman Vatandaşlığına geçerken hangi ülkenin vatandaşı olduğuna dair Pass istemiyorlar mı?

boogy
18 Şubat 2017, 23:32
Sadece alman passaportlari var, yani konsolusluga hic bir bilgi de verdim, kayit da yaptirmadim.
izinede gidiyoruz hemen hemen her yil problemsiz, cocuklarin alman pasapaortlarini gösteriyorum gümrükde, kendimin ise türk pasaportunu gösteriyorum problem olmadi hic.

Ben sadace ilerde ne olacak acaba diye düsündüm 18 yas olurlarsa, konsolusluk bize para cezasi veririmi acaba diye.... niye kayit edirmediniz simdiydiye kadar diye sorarlarsa...veya baska bir problem mi olabilir diye ilerde.

Ama arkadasin dedigi gibi hic bir kayitlari yok veya bir bilgi de vermedim türk konsolusluguna.
Türk Nüfüsu veya pasaportlari yok yani.

saygilar

bekci74
19 Şubat 2017, 00:12
Sadece alman passaportlari var, yani konsolusluga hic bir bilgi de verdim, kayit da yaptirmadim.
izinede gidiyoruz hemen hemen her yil problemsiz, cocuklarin alman pasapaortlarini gösteriyorum gümrükde, kendimin ise türk pasaportunu gösteriyorum problem olmadi hic.

Ben sadace ilerde ne olacak acaba diye düsündüm 18 yas olurlarsa, konsolusluk bize para cezasi veririmi acaba diye.... niye kayit edirmediniz simdiydiye kadar diye sorarlarsa...veya baska bir problem mi olabilir diye ilerde.

Ama arkadasin dedigi gibi hic bir kayitlari yok veya bir bilgi de vermedim türk konsolusluguna.
Türk Nüfüsu veya pasaportlari yok yani.

saygilar

Bagli bulundugun yerdeki konsolosluktan termin almak suretiyle cocuklara mavi kart alabiliyorsun.

1-bunun icin Alman nufüs dairesinden uluslararasi dogum belgesi aliyorsun.
2-Iki ladet resim

tolgahamburg
19 Şubat 2017, 00:49
rahat ol bir şey olmaz bekçi 74 dedikleri doğrudur....ama sende tc de kayıt ettir yani:cool: çocukları kayıda almazsanda fark etmez uluslar arası kanunlar neticesinde senin çocukların ve mirasçıların;)ve çoğu türkte bazı kanunları bilmiyor boşanmalar gibi önceden alman vatandaşı yada türk vatandaşı olman farketmez tc bildirmezsen ileride başın ağırır sana demedim bilgi notu olarak düştüm;)

uzayli
19 Şubat 2017, 09:20
YENİ DOĞAN ÇOCUĞUN NÜFUS’A KAYDI
Nüfus mevzuatımız uyarınca, Türk vatandaşlarının yurtdışında doğan çocuklarıyla ilgili bildirimleri, doğum tarihinden itibaren 60 gün içerisinde Temsilciliklerimize yapmaları gerekmektedir. 60 günlük yasal süre içinde doğumun bildirilmesi halinde, işlem ücreti 5 Euro’dur. Doğumun 60 günden daha geç bildirilmesi halinde işlem ücreti idari para cezası 21 Euro (günlük kura göre değişebilmektedir) ile birlikte 26 Euro’dur.
Yurtdışında doğan çocukların nüfusa kayıt işlemlerinin, ilke olarak doğumun gerçekleştiği yerin bağlı olduğu bölgeden sorumlu temsilciliğimiz aracılığıyla yaptırılması gerekmektedir.

gamberoglu2000
19 Şubat 2017, 09:40
Ustam Sen Konsolosluga Cocugun oldugunu bildirmezsen Nasil islenecekki?

Adamlar bilgiyi nerden alacaklar?
memoli ustam sen haklisin bir sey dedigim yok demek istedigim giris cikislarda zaten isleniyor gozukuyor bu cocuklarin bu aileye ait oldugu onu demek istiyorum turk vatandasi alman vatandasi o ayri mesele bildirse ne olur simdi su olur para cezasi var bildigim kadariyla o kadar oda yuksek bir mebla degil.

VoLKan
19 Şubat 2017, 09:47
arkadaslar merhaba bende sizlerie birsey sorup bilgi almak istiyorum , benim 1.cocugum 2010 dogumlu ve 2.ci cocugum ise 2015 dogumlu simdi konuyu baslatan arkadas gibi bende cocuklarin dogumundan beri hic konsolosluga bildirmedim ve Nufus Cüzdani + Türk Pasaportlari Yok , sadece alman passlari var Türkiyeye giderken hic sorun yasamadim , simdi ben bu sene 7.ci ayda türkiyeye memlekete gidince nufus dairesine gidip 2 cocugumada nufus cüzdani cikartmak istiyorum acaba bir sorun bir problem olurmu ( Cikartabilirmiyim )ve cikatirsam sayet sorunsuz almanyaya döndügümde birsey yapmam gerekmi acaba , simdiden tesekkürler arkadaslar !!!

clon
19 Şubat 2017, 10:03
Benim cocuklarimda Dogustan alman vatandasi ( su an 28 yasindalar)
Ben 2000 senesinden beri Alman vatandasiyim,Gecen sene Tekrar türk vatandasligina gecmek istedim

cocuklari Türkiyede Nüfus müdürlügüne bildirmedigim icin Tekrar Türk vatandasligimda gecisim yapilamadi

DenizCan
19 Şubat 2017, 10:35
Boogy kardesim, eger Türk vatandasi isen Konsolosluga git ve cocuklari kütükte üzerine yazdir. Cocuklar yasini doldurana kadar Alman kimligi ile kalabilir, Cocuklar yaslarini doldurduktan sonra Türk ya da Alman vatandasligini kendileri secmeleri gerekir. Eger Alman vatandasi kalmak isterlerse konsolosluktan mavi kart alabilirler.

fuk_18
19 Şubat 2017, 12:30
nufusa cocugu gec bildirmenin cezasi 25 euro bu 1 gun gecsede ayni para 10 yil gecsede ayni para eger daha önce hic bir kaydi yok ise türk konsoloslugunda zaten türkiyede gorunmuyordur ve kayit yapilmayan birinin otomatik kaydida olmaz

türk vatandasligina kabul icin uluslar arasi dogum belgesi gerekli ancak o sekilde kayit yapiliyor