PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soru Almanya da Ev/Daire almak

cassano
22 Temmuz 2015, 20:20
Merhaba arkadaslar,

ileriye dönük daire veya ev alabilirim. Kira yerine eve gitsin. Velhasil burada herkes bu konuda bilgilerini paylasirsa sevinirim.

Misal ev alirken neylere dikkat edilmeli?
Evin icinde nerelere bakilmali?
Nasil masraflar cikar karsima?
Veya Kiracisi olan ev almak daha mi iyi?

Faizler su an 1,5 kadar düstü. Ev almak icin cazib ama bi yandan fiyatlar da ev icin ucmus durumda.

Böyle konularda yardimci olursaniz sevinirim.

Önemli notlari buraya yaziyorum. @ElTurco ve @avni64 bazi önerilerde bulundular. Notlari hemen alta ilave ediyorum.

Gutachter veya ev den anlayan birilerini götürüp yorum alinabilinir.
Kellerden basla disardan su aliyormu,

Kalifer eski mi yeni mi
Öl mu / Gas mi
Kanalizasyon eski mi yeni mi
Elektrik eski mi yeni
Camlarin durumu
Evin catisi

ElTurco
22 Temmuz 2015, 20:48
Merhaba!

Bende ev ariyorum. Fakat dedigin gibi fiyatlar cok yüksek. Fakat bence senin dedigin faiz (1,5) bence asla olmaz. Isim iyi oldugu halde 1 hafta önce bir banka bana %2,79 teklif etti, öbürü ise %3,31. Hatta fazla olan banka bile var. Yani sonucta bende sok oldum, fakat durum hergün degisiyor. Maalesef benim istedigim ev olmadi ve böylesiyle devam ariyorum. Bence dikkat edecegin sey: alacagin ev'e Gutachter götür. Senin görmedigin seyleri Gutachter görür. Belki 300-400,- € paran gidecek, fakat isini garantiye alirsin.

cassano
22 Temmuz 2015, 21:41
Bana 140.000 Euro ya kadar verdiler. Ama da önce den schwäbischen Hall Bau spar Vertrag vardı. Dediğin faizler çok yüksek. İyi bişey eli aya düzgün 250000 Euro dan başlıyor.

avni64
22 Temmuz 2015, 23:23
Ev alacaksan baktigin eve,anlayayan birilerini göster.
Kellerden basla disardan su aliyormu,
Kalaliferi nasil eskimi yenimi,
Kanalizasyon eski olabilir ileride basini agritir(yeni basimdan gecti)
Elektrik tesisati,da cok önemli,anlayan elektrikciye göster,
Camlari neyin nesidir,buaylarda alirsin kisin evi isitamazsin,
Önemli bir konuda evin catisi,

Simdi diger konu yukarda yazdigin gibi,kiraya ödeyecegime eve öderim.
Eger elinden bu isler gelmiyorsa haliyle bizim alacagimiz evler kullanilmis eski ev,aylik ev icin ödedigin aidat üzerine sürekli az ve cok masraf cikar unutmamak gerek.

Kiraci olan ev tabiki avantajli,eger saglam bir kiraci bulursan (kiracinin olmayacagi günleride hesap etmek gerek)
Bu isler okadar disardan görüldügü gibi degil,iyi hesaplayip düsünmeli.
2013 kasim ayinda 3 ailelik ev aldim bu isin icindeyim,bu yüzden yazdim.

Ev aldigima kesinlikle pisman degilim cogu seyi kendim yapiyorum.
Allah herseyin hayirlisini verir insaallah,benim diyeceklerim bukadar.

cassano
23 Temmuz 2015, 09:47
Bilgi icin tskler, ev almak kolay degil biliyorum. Maasim iyi su an, esim de calisiyor. Yatirim her zaman iyidir. Neticede ufak bisey alinmiyor. Evler o kadar pahali ki ister istemez ev yaptirmak bile aklimdan gecti.

avcilar kirali
23 Temmuz 2015, 10:15
Merhaba!

Bende ev ariyorum. Fakat dedigin gibi fiyatlar cok yüksek. Fakat bence senin dedigin faiz (1,5) bence asla olmaz. Isim iyi oldugu halde 1 hafta önce bir banka bana %2,79 teklif etti, öbürü ise %3,31. Hatta fazla olan banka bile var. Yani sonucta bende sok oldum, fakat durum hergün degisiyor. Maalesef benim istedigim ev olmadi ve böylesiyle devam ariyorum. Bence dikkat edecegin sey: alacagin ev'e Gutachter götür. Senin görmedigin seyleri Gutachter görür. Belki 300-400,- € paran gidecek, fakat isini garantiye alirsin.

Senin aslinda yanlisin var.Arkadas su an 15 seneligine alacak %1,36 dan...Sen en iyisi bankani deyistir.Ben gecen sene bu vakitler bir ev daha almistim,bugünkü kadar düsük faiz olmasa da 2,3% den aldim

@cassano yatirim amacli evi alacaksan kiraci olsun derim,aksi taktirde kendin oturacaksan bos bir ev al derim.kiraciyi cikarmak cok zor,su an kendim kiracimlen ugrasiyorum.Mahkemeye verdim Räumunsklageyi kazandim,adam banamisin demiyor.8 aydir kira yok,yeni yeni kira ödemeye basladi.Aslinda 500,- Euro ödeyecek bana senin ev o kadar etmez deyip 400 ödüyor.Mahkeme,Avukat,eksik kiralar derken 7500-8000 e patladi......
Yani iyi düsün ona göre karar ver derim..saygilar

cassano
23 Temmuz 2015, 10:24
@avcilar kirali

dedigine katiliyorum, babamin basindan gecti, kötü kiraci denk gelirse ugras dur. Para ödemez evin icini temiz kullanmaz. Hakkimizda hayirlisi dileyilim.

thaflowkilla
23 Temmuz 2015, 21:18
Peki Doppelhaushälfte'nin ne gibi dezavantajlari oluyor? Normal evlerden daha ucuz degil mi? Tamam bir tane komsun oluyor, ona da eyvallah. Var mi baska bir kusuru? Diklat etmemiz gereken bir durum var mi?

cassano
24 Temmuz 2015, 08:27
Peki Doppelhaushälfte'nin ne gibi dezavantajlari oluyor? Normal evlerden daha ucuz degil mi? Tamam bir tane komsun oluyor, ona da eyvallah. Var mi baska bir kusuru? Diklat etmemiz gereken bir durum var mi?

Bazen ortak bahce kullanimi oluyormus, belki de biraz buna dikkat etmek gerekir.

Evler yan yana ise ses gelir mi komsu dan. Ve tabiki komsunun iyi cikmasi ayri bi konu ve sans diyim.

aqua05
25 Temmuz 2015, 22:31
Bazen ortak bahce kullanimi oluyormus, belki de biraz buna dikkat etmek gerekir.

Evler yan yana ise ses gelir mi komsu dan. Ve tabiki komsunun iyi cikmasi ayri bi konu ve sans diyim.

Arkadasim hic bir sey einfamilienhaus un yerini tutmaz.Doppelhaus da yan komsun yamuk ciksa Grill yapsan grill in dumani bana geliyor evime giriyor diye problem yapar.Iyi dusun ona gore al bir atasozu vardir.Ev alma komsu al diye.Cok dikkar et alirkene.Benim einfsmilienhaus var eski 70 senelik felan ama kafam rahat karisan yok gece 2 de muzik yapiyorum problem yok.

f4scistx
26 Temmuz 2015, 03:16
kesinlikle einfamilienhaus öneririm, huzur her zaman sadece evle alakali degil ama eger durumun yetiyorsa kesinlikle al ve gerisini düsünme
alirkana kesinlikle anliyan birilerinle bak, eskise rütübet cam kalorifer vs
dach cok eskise yeni dach yaparsan + dämmung vs sana bi 12-20 arasi bulur. 3 ayda bi abgabelarin olur. faizleri 1,5-2 arasi zor, alabilmen icin eigenkapital baya olmasi lazim.

zorlanmazsan kesinlikle al, ben suna karsiyim : ev aliym misal 3 ailelik birisinde ben oturiym, eh ozaman ne anladim bu isten. ha fazla zorlanmazsin yada hatta kar yaparsin ama sonucta yine yalniz olmayacaksin. ama 2. ev olarak olur yan gelir olur

doppelhaushälfte de komsun önemli + evin duvarlari, eger cok kalinsa ve komsun iyise o da düsünülebilir ama tabi 2.plan bu

bu arada kesinlikle zaten cogulari öyle gas li olsun. allah herkese nasip etsin gönlüne göre versin.

uzun oldu biraz ama miktar ilk basta tabiki fazla geliyor, gerci kaldigin yeride bilmiyorum.

ama büyük bir yada normal daireye ciksan ve 20 senede ödesen o miktar cikacak + milletle ugrasacaksin.

cassano
26 Temmuz 2015, 09:13
@f4scistx Kredi veriyorlar ama bi daha konusmam gerek. Ulm'un güneyi 30 Km uzaklikda, ileriye dönük olsun diyorum. Nedeni yasim 31, su an almanya da kalmaya devam. kira yerine eve ödim diyorum. Ufak da olsa Einfamilienhaus da olsa güzel olur. Cok büyük bisey de istemiyorum, garaj ve en az 4 oda oldu mu yeter.

Dediklerine katiliyorum, komsu cok önemli. Su an kira dayim. Kimisi cok iyi kimisi de cok kötü.

Ev giderleri icin de bi liste yapip buraya yazarim.

f4scistx
26 Temmuz 2015, 11:29
ulm yakinlarinda akrabalarim var :)

yasin da cok genc daha kesinlikle al. 4 odali yeter 2 cocugun oldu mu tamamdir. cok asiri büyük zaten fazla yok. yeni yapilan evler burda cogu zaman 110-130 m2

thaflowkilla
28 Temmuz 2015, 11:56
Liste güzel olur @cassano

cassano
28 Temmuz 2015, 12:16
Büyük evin derdi de büyük oluyor. Liste yapacam yakin zaman da.

atilla79
21 Nisan 2016, 21:44
ben Duisburg dan yeni Doppelhaushälfte aldim ve 6 aydir oturuyorum. Allahdan komsum iyi cikdi...Giresunlu bir aile. Sikinti yok yani allaha sükür.
Eger yeni sifir ev yapdirirsan benim gibi dikkat etmen bir konuda Vermessungsbüro nun faturasini senin ödemen gerekmesi. Yani Katastrocular geliyor evin ve arsanin ölcülerini yapiyorlar ve faturasini sen ödüyorsun. Bana 790 Euro Fatura geldi. Ilk önce itiraz ettim. Bunu Bauträger ödemesi gerekiyor dedim ama Kaufvertragda benim ödemem gerekdigi yaziyor. Yani Kaufvertragda nasil anlasildiysa öyle. Buna mutlaka dikkat edilmeli.

Sdt
21 Nisan 2016, 21:49
yeni konu acmadan sorayim,
einfamilienhaus mu daha iyi yoksa mehrfamilienhaus mu?

cassano
25 Nisan 2016, 11:59
Mehrfamilienhausda artisi kiraci var, gelir olabilir. Ama kiraci da sans isi, kötü de cikabilir. Einfamilienhaus da kendince rahat yasayabilirsin.

Kanuni1974
26 Nisan 2016, 01:38
selamunaleyküm arkadaslar
Arkadaslar ben bir 4 odali ev buldum voll Kellerli (Bungalow) fiyati 250000€ + Nebenkosten 31000€ +15000€ tamir yani toplam 296000€. Ev cok güzel hersey yapili, Ev Wolfenbüttel de benim yasim 43 sizce bu evi alabilirmiyim. Eigenkapitalim yok benim bir 3 odali dairem var onunda hala borcunu ödüyorum bize kücük geliyor ama kiraya vermek istiyorum,Arkadaslar bana bir akil verin cünkü nerdeyse 6 senedirki ev ariyorum ve bulamadim buluyorum fiyat cok yüksek ve 100000€ tamir icin harcamam lagzim.
saygilar

avni64
26 Nisan 2016, 03:49
selamunaleyküm arkadaslar
Arkadaslar ben bir 4 odali ev buldum voll Kellerli (Bungalow) fiyati 250000€ + Nebenkosten 31000€ +15000€ tamir yani toplam 296000€. Ev cok güzel hersey yapili, Ev Wolfenbüttel de benim yasim 43 sizce bu evi alabilirmiyim. Eigenkapitalim yok benim bir 3 odali dairem var onunda hala borcunu ödüyorum bize kücük geliyor ama kiraya vermek istiyorum,Arkadaslar bana bir akil verin cünkü nerdeyse 6 senedirki ev ariyorum ve bulamadim buluyorum fiyat cok yüksek ve 100000€ tamir icin harcamam lagzim.
saygilar
Elinde peşinat olmadan bankalar vollfinanzierungu pek sıcak bakmıyorlar,bu halde 10 bankaya başvursan 8 tanesi kesin rededer.Dairenin borcu bitseydi ipotek ederdin durum başka olurdu.aylık gelirde çok önemli bankalar böyle durumlarda kolay kredi vermiyolar.
Ben 2,5 sene önce 255 bin artı 32 bin yan masrafları kredi olarak Sparkasse dan aldım.3 tane sağlam aylık kağıtı gösterdim kabul ettiler,istersen bir sparkasseya sor derim.

cassano
28 Nisan 2016, 12:36
Eigenkapital olmazsa faizi yüksek olur, öyle de verirler senin durumunda diye düsünüyorum

Kanuni1974
29 Nisan 2016, 04:13
Elinde peşinat olmadan bankalar vollfinanzierungu pek sıcak bakmıyorlar,bu halde 10 bankaya başvursan 8 tanesi kesin rededer.Dairenin borcu bitseydi ipotek ederdin durum başka olurdu.aylık gelirde çok önemli bankalar böyle durumlarda kolay kredi vermiyolar.
Ben 2,5 sene önce 255 bin artı 32 bin yan masrafları kredi olarak Sparkasse dan aldım.3 tane sağlam aylık kağıtı gösterdim kabul ettiler,istersen bir sparkasseya sor derim.

selam avni64
benim aylik gelirim cocuk parasi haric 3200€ yinede vermezlermi kredi sence.
saygilar

avni64
29 Nisan 2016, 05:24
selam avni64
benim aylik gelirim cocuk parasi haric 3200€ yinede vermezlermi kredi sence.
saygilar
Kazancın iyi görünüyor,bu miktara mutlaka kredi verecek banka çıkar. Demek istediğim almak istediğin kredi miktarının hepsini evkredisi olarak almak.
Ben kredi aldıgımda birkaç bankayla görüştüm,çoğunluğu evin parasını evkredisi yan masrafları ise ortalama yüzde sekiz gibi privatkredi olarak teklif etmişlerdi.
Sparkassedan bütün krediyi ev kredisi olarak 3 prozentten aldım,benim için en uygunu orasıydı.