PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bmw 5.20i benzinli 1998 model yakıt durumu nasıl?

Aslanbey34
18 Ocak 2017, 12:25
Merhabalar

bmw 5.20i benzinli otomatik 1998 model şehir içi kullanımda 100 km de ne kadar yakar?

afghan
18 Ocak 2017, 13:52
Ustam, bunu sana kimse net bir sekilde söyleyemez.

Kimi fazla gaz vererek kaldirir arabayi, kimisi uzaktan lamba kirmizi yaninca ayagini gazdan ceker yuvarlanir.
Sehir ici derken hangi sehirden bahsediyorsun, bu bile degisir. Düz bir cografyaya sahip bir sehir ile daglik alandaki bir sehir ayni olmaz.
Ne kadar trafik var, sürekli yalniz mi yoksa araba dolu mu gezersin?
Arabanin inspeksiyon durumu nedir? Yagi taze mi? Bujiler temiz mi?

Ben sana söyle bir ipucu vereyim.
Ben sahsen aldigim arabalarin kagit üstündeki verilerine güvenir ve ona göre hareket ederim. Sebebi ise, o degerlere cok güvendigimden degil, benim sürüs stilim ile suana kadar kullandigim arabalarin neredeyse hepsinde o degerlerin ya altinda kaldim, veya tutturdum.
Yani standardlanmis testlerde elde edilen yakit verileri ile benim sürüs stilim demekki cok yakin, bu sebeple ben bu verilere bakarak hareket ediyorum.

Sana da tavsiyem, suana kadar kullandigin arabalar ile ne yaktigina bak, sonra kagit üstü veriler ile kiyasla. Veriler den ne kadar yukari veya asagi yaktigina bakarak bu araba ile ne kadar yakacagini bulursun.

Örnek olarak benim arabam ve benim kullanma stilime göre yakit:

BMW 525i, Model 2001, 5 Vites Manuel, Yer Köln, genellikle 2 yetiskin bir bebek.
Kagit üstü verilere göre
Sehir ici 13,1l
Sehir disi 7,2l
Ortalama 9,4l

Benim kullanimima göre
Agirlikli Sehir ici 10,5l
Agirlikli Sehir disi 8,0l
Ortalamam benim 9,2-9,3 arasi.

Insallah yardimci olabilirim.

Aslanbey34
18 Ocak 2017, 17:30
Teşekkürler

SHARVELADZE
19 Ocak 2017, 00:56
burdan (http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/6-BMW/38-5er.html?fueltype=2&constyear_s=1997&constyear_e=1999&minkm=15000&exactmodel=520i&powerunit=2) cesitli kullanicilarin yakit degerlerine bakabilirsin