PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bes nedir diye soranlar veya merak edenler ?

haveri68
05 Ocak 2017, 15:46
Üstad Ali Tezel yine cok anlasilir sekilde anlatmis .

Emekliliği ‘BES’lemez

BES olarak adlandırılan sistemin adının aslında ‘Bireysel Yatırım Danışmanlığı’ olduğunu belirten Tezel, sisteme girenlerin ömür boyu maaş almayacağını söyledi, çalışanları uyardı: 60 gün dolmadan sistemden çıkın

Bireysel emeklilik sistemini (BES) 45 yaş altı çalışanlara zorunlu hale getiren düzenleme, 1000 ve üzeri çalışanı olan firmalarda başladı. Daha az çalışanı bulunan işyerlerinde ise kademeli geçiş öngörüldü. Konuyla ilgili görüştüğümüz Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, bireysel emeklilik sistemini anlattı. Bireysel emeklilik sisteminin zorunlu hale getirilmesini doğru bulmadığını ifade eden Tezel, “Zaten çalışanlar çok düşük ücretlerle açlık sınırının altındaki rakamlarla çalışıyor. Siz çalışana ‘Tasarruf etmiyorsun, ben senin kafana zorla vurup tasarruf ettireceğim’ diyorsunuz. Bu aslında bir despotluktur, doğru bir şey değil. Zaten çalışanlar, durumları imkan verse, aç kalmasa tasarruf edecekler. Ama asgari ücret düzeyinde ücret alan birisine ‘Ayda 53 lirana el koydum’ demek bu sene asgari ücretliye zam yok demektir. Bunun anlamı bu” ifadelerini kullandı.

‘SİSTEMDEN ÇIKIN’

Tezel, çalışanlara 60 gün dolmadan sistem çıkması uyarısında bulundu. 61. günde sistemden çıkmak isteyenlerin yaklaşık 1400 lira ceza ödeyeceğine dikkat çeken Tezel, şunları söyledi: “Yaklaşık 3.5 milyon kişi kendi isteğiyle bireysel emeklilik sistemine girdi. Bunların şikayeti şu: ‘Paramız enflasyon karşısında eriyor. Bir tek yüzde 25 devlet katkısı var onun hatırına kalıyoruz.’ Orada da hata var. Birileri tasarruf edecek diye neden benim verdiğim vergilerden yüzde 25 katkı veriyoruz? Benden yüzde 70 daha az vergi al ben tasarruf edeyim. Onu da yapmıyor. Bireysel emeklilik sistemine kendi istek ve arzusuyla girenlere, girmeyenlerin ödediği vergilerden yüzde 25 para aktarıyorsunuz. Yani zengini daha zengin fakiri daha fakir yapıyorsunuz.”

‘ÖMÜR BOYU MAAŞ YOK’

Sistemin emeklilikle hiçbir alakası olmadığını söyleyen Tezel, “Aslında sistemin adı ‘Bireysel Yatırım Danışmanlığı Sistemi’dir. Emeklilikle hiçbir alakası yoktur. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı gibi düşünmeyelim. Ömür boyu maaş vermeyecekler. ‘Ali Efendi 10 yıl sistemde kaldın, 56 yaşına geldin. Seni emekli ediyoruz’ diyecekler. Ver emekli maaşını diyeceksiniz, ‘Hayır’ diyecekler. ‘Sen 25 bin lira vermişsin, 20 bin lira neması olmuş, 45 bin lira paran var. Al bu 45 bin lirayı güle güle. Bir daha görüşmeyelim’ veya ‘45 bin lirayı ayda 1000 lira olarak verelim, 45 ay sonra para bittiğinde bir daha görüşmeyelim’ diyecekler. Bu sistem, emekli eden bir sitem değil” uyarısında bulundu.

Ozdeniz
05 Ocak 2017, 16:02
Emeğine sağlık..