PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bireysel Emeklilik hakkinda bilgi

Chapter
27 Aralık 2016, 16:05
Selam Arkadaslar,

ülkemizde son dönemde daha fazla konusulan bir konu olan Bireysel emeklilik hakkinda bilgisi olan veya tecrübesi olan varmi ?

Burda bu konu altinda bilgimizi paylassak mutluluk duyarim..

selamlar

Romeo29
27 Aralık 2016, 17:34
Ben hanim icin düsünmüstüm ve bundan bir kac sene öncesi arastirmistim..
O zaman devlet sana yatirrdiginin 25% ek olarak yatiriyordu..Yani sen 200 TL yatiriyorsan devlette 50 TL yatiriyor. Tek cazip tarafi bu..
AMa o para ya buradan bir tane " fond gebunden" lebensversicherung yaparsan daha fazla kar etmen mümkün.

feza
31 Aralık 2016, 02:56
ben BESe 08/2014 girdim ve devam ediyorum. BESe katilmami cazip kilan Devlet katkisinin % 25, elimde TL olmasiydi,
56 yasimi 10 yilda tamamlamis olarak Devlet katkinin tamamini hak etmek ve % 5 stopaj vergi kesinti olmasi.
elimde TL olmasa euro bozdurup BES yaparmiydim? bilemiyorum,
cünkü TL döviz karsisinda deger kaybetme riski yüksek oldugundan yillik FON getirileri kur ve enflasyon kaybini koruyamaya bilir iyi hesap etmek gerekiyor.
Kurumlarin portföyünde bir cok cesit fon iceriyor ve senede 6 defa fon degisikligi yapma imkani var.
fon degisikligi piyasanin durumuna göre zamanlama iyi olursa yillik getiri yüksek olur ama iyi takip etmek gerekiyor.

BES hakkinda Internetde arastirirsaniz genelde negativ paylasimlari görürsünüz.
sebebi BES pazarlayan kurumlar tam detayli anlatmadiklarindan ve fazla bilgileri olmamasi
ve ayni anda yatirimcilarinda uzun süre portföyleriyle ilgilenmesinden kaynaklaniyor.
bana göre Tasarrufun kötüsü yoktur, bu az olur cok olur önemli olan iytiyac fazlasinin bir kismini biriktirmek.

01.01.2017 de sistemde bazi degisiklikler olacak.

BES hakkinda sorulariniza en dogru cevabi buradan Emeklilik gözetim merkezinden (http://www.egm.org.tr/) ala bilirsiniz.

feza
06 Ocak 2017, 03:35
2017 yilinda asgari ücret yillik 21.330 TL oldu, Devlet katkisindan 2017 yilinda max. 5332,5 TL faydlanma imkani var.
BES sözlesmesinin dolma süresi az kalmis yatirimcilar üst limiti yatirarak (imkani olan) az riskle yüksek kazanc elde etmis olurlar.

aslankral
06 Ocak 2017, 19:01
2017 yilinda asgari ücret yillik 21.330 TL oldu, Devlet katkisindan 2017 yilinda max. 5332,5 TL faydlanma imkani var.
BES sözlesmesinin dolma süresi az kalmis yatirimcilar üst limiti yatirarak (imkani olan) az riskle yüksek kazanc elde etmis olurlar.

sözlesme bitmesine 1 yil kala 21.330 TL yatirildiginda 5332,5 TL almak mümkünmü?
Benim Bes sözlesmesi 2012 de basladi 2022 de 10 sene doldugunda benim yas 52 olacak, 56 yasina kadar ödemyi devam edip katki payini hak edebiliyormuyum ?

feza
06 Ocak 2017, 21:00
sözlesme bitmesine 1 yil kala 21.330 TL yatirildiginda 5332,5 TL almak mümkünmü?
Benim Bes sözlesmesi 2012 de basladi 2022 de 10 sene doldugunda benim yas 52 olacak, 56 yasina kadar ödemyi devam edip katki payini hak edebiliyormuyum ?

devlet katkisisindan en üst limitden her sene ve son senede faydalana biliniyor.