PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyeden emekli olan bir kişi Almanyada çalışabilir mi?

Aslanbey34
19 Aralık 2016, 00:22
Merhabalar

Benim bir sorum olacaktı.
Türkiyede çalışarak 4-C den emekli oldum. Şu anda emekli maaşı alıyorum. 700-900 euro arası (kur çıkıp indikce değişiyor). Yani para yatırarak emekli olmadım normal kamuda memurdum.
Şimdi Almanyada oturum ve çalışma izni aldım. Burada çalışırsam Tr ye bildirip maaşımı almayacakmışım öyle bir şeyler okudum. Ama tam olarakda bi bilgiye ulaşamadım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi. Şimdiden teşekkürler.

karadeniz
19 Aralık 2016, 01:17
Merhabalar

Benim bir sorum olacaktı.
Türkiyede çalışarak 4-C den emekli oldum. Şu anda emekli maaşı alıyorum. 700-900 euro arası (kur çıkıp indikce değişiyor). Yani para yatırarak emekli olmadım normal kamuda memurdum.
Şimdi Almanyada oturum ve çalışma izni aldım. Burada çalışırsam Tr ye bildirip maaşımı almayacakmışım öyle bir şeyler okudum. Ama tam olarakda bi bilgiye ulaşamadım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi. Şimdiden teşekkürler.

3201 sayili kanun geregi yurtdisi borclanmasi geregi emekli olmadiysaniz calisabilirsiniz,Türkiye'den emekli olanlar daha önceleri sgk destegi ödeyerek calisabiliyorlardi suan kaldirildi, http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1196802-calisan-emeklilere-destek-primi-mujdesi

haveri68
19 Aralık 2016, 19:47
karadeniz ustanin dedigi gibi borclanma yapmadan emekli olanlar calisabilirler maas almaya da devam edebilirler

Aslanbey34
20 Aralık 2016, 00:10
Teşekkürler

Karahaliloğlu emeklilik hizmetlerine mail yazmıştım onlarda çalışabilirsin demişler.

Şu anda sağlık sigortası için uğraşıyorum. Yabancılar polisine müracaat ettim 4 hafta sonra e-AT (elektronische Aufenhaltstitel) belgesini verecekler onu ve forumu doldurup göndermem yeterli mi birde ikametgah denmiş bu forumda okumuştum. Belediyeden aldım ama geçerlilik süresi 10 gün diyor bu sıkıntı olmaz galiba.
Türkçe tercüme yaptırmam gerekli mi?
Birde bunu Ankara SGK ya yabancı işlemler bölümüne elden göndereceğim. Onlar bana buraya mı gönderirler yoksa bir arkadaşa mı aldırtayım.

tolgahamburg
20 Aralık 2016, 07:57
http://www.sgk.com.tr/mevzuatlar/2014_22_sayili_genelge.pdf Aslanbey34 senin için geçerli olan genelge.Yaşın kaç bilmiyorum ,Birde isteğe bağlı sigorta kaç para onuda araştır derim.Çalışmayı düşünüyorsan.Karahaliloğlu emeklilik hizmetlerine danışarak iyi yapmışsınok78rcp...Sağlık yardım belgesi;http://www.alomaliye.com/wp-content/uploads/2015/07/sgk-genelgesi-2012-38.pdf

Aslanbey34
11 Ocak 2017, 15:19
Merhabalar
Yabancılar polisden oturum için kimlik verdiler. Bunun fotokopisi yeterli olurmu sgk için. Başka bi evrak isteyecekmiydim.
Sağlık işlemleri için
http://zaman-online.de/t%C3%BCrkiyeden-emekliler-almanyada-sgkn%C4%B1n-sa%C4%9Fl%C4%B1k-sigortas%C4%B1ndan-faydalanabiliyor-242644

Yani sgk ya gondereceğim onlarda burdan AT 21 almam için belge göndereceklermiş.

karadeniz
12 Ocak 2017, 00:32
BU HAKTAN YARARLANMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Türkiye’de ikamet edip SGK’dan emekli olan bir sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere geçici olarak Almanya’ya gelmeleri halinde sözleşme gereğince A/T 11 belgesi 2 ve 3 ayı geçmeyecek bir süre için veriliyor. Ancak SGK emeklisi Almanya’da ikamet ediyorsa o zaman kendisine geçerlilik süresi bir yıl olan A/T 21 belgesi düzenlenip veriliyor.

Bunun için emekli vatandaşın öncelikle emekli aylığına hak kazanıp emekli aylığını bağlatması ve Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’nde (SPAS) sağlık yardımlarına müstahak olunduğunun ve emekli aylığı, gelir ya da aylıkların ödenmesine devam ediliyor olması ve ikametgâhının Almanya’da olması gerekiyor.

Bu şartları oluşan gurbetçi emekli SGK’nın “www.sgk.gov.tr/Sigortalılık/Form ve Dilekçeler” internet adresinden temin edebileceği “Almanya’da Sağlık Yardımları Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini” usulüne uygun şekilde doldurması ve doldurduğu bu belgeye Almanya’da en az bir yıllık süre ile ikamet izini olduğuna dair Alman yabancılar dairesinden alacağı bir belge veya oturma müsaadesini gösterir e-AT (elektronische Aufenhaltstitel) belgesini ekleyerek bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’nin “Yurtdışı İşlemleri Servisi” ne vermesi yeterli oluyor.

Başvuruyu alan Yurtdışı İşlemleri Servisi gerekli incelemeyi yaptıktan sonra A/T 21 belgesini düzenleyip veriyor. Bu belge bir yıl süreli olarak verilse de Almanya’daki ikamet biri yılı aşkın olacağından her yıl birer yıl olmak üzere uzatılabilmekte.

Aslanbey34
12 Ocak 2017, 08:38
Belge vermediler bir yıl oturur olduğumu gösteren kimlik verdiler. Bunun fotokopisi yeterli oluyor mu?