PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede Daire Merkezi sistem

asam2
14 Aralık 2016, 19:06
Ustalar Türkiyede Dairede Isitma sistemi Merkezi olursa ve Payölcer ( Kalorimetre ) takarlarsa Dairelere kisin orda olunmazsa ve Kaleriförler kapali ise yinede Para ödenilirimi acaba ?
Birisi dedi Dairenin Vanasi kapatilir ve öylece gider olmazmis.Biride dediki mecburiymis en az 15 derece olacakmis evdeki kaleriferler .
Acaba bu sisitemde Gurbetciler ne yapiyor Dairesi olan ?
Bir Bilgisi olan varmi ?

enespasa
14 Aralık 2016, 19:44
minimum sicaklita yanacak arkadasim kapatamiyosun.benim bacanakta aldi gecen sene sifir daire.onunkide yaniyor mecburen

asam2
14 Aralık 2016, 19:46
acaba ne kadar tutar bu minimum yakitta ?

tolgahamburg
14 Aralık 2016, 19:57
merkezi olursa semtine sitesine göre değişir,200-500 tl arası,merkezi olursa daire boş bile olsa aylık aidatı ödemek zorundasın.

asam2
14 Aralık 2016, 20:34
Acaba şu Payölcer ( Kalorimetre ) faydası olurmu ?
Bu Merkezi sistemin hebsindemi var yoksa Yen'i bişeymi ?

Safak
14 Aralık 2016, 21:03
Biz Toki'den daire satın aldık, birsene dir icinde oturmuyoruz boş daire hic eşya bile yok her ay yakıt parası ödüyoruz Türkiyemiz de malesef böyle.. cok itiraz ettik mahkemeye bile verseniz dairedeki Kaleriför peteklerini sökmek bile fayda etmiyor. yatırım icin ileriye dönük yatırım gibi düşünce kesinlikle Size Türkiyeden daire tavsiye etmiyorum.

tolgahamburg
15 Aralık 2016, 00:03
istanbuldaki sitedeki evimde merkezi değil kombili,çeşitli alernatifler var ona göre çözüm bulursun o kadar büyük problem değil.

asam2
15 Aralık 2016, 16:31
tolgahamburg usta merkezi sistemi bireysel kombiyemi cevirttin oluyormu öyle

karadeniz
16 Aralık 2016, 18:55
5627 sayili,ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU,kapsaminda kalorifer giderlerinin %30 temel gider,diger %70 isi giderleri olarak hesaplaniyor,kis sezonu evde olmayanlarinda isi tüketimi olmayacagindan mukellefiyeti %30 olacaktir.
Benim yasadigim olay,enerji verimligi kanunu 5 yillik gecis süresi dahilinde apartman yönetimi ile anlasmistim kis sezonu evde bulunmadigimdan giderlerin %50 ödeme yapayim diye yaklasik 3/4 yildan sonra apartman yönetimi bana giderlerin daire basina düsen ödemelerin %100 ödememi söylediler,itiraz icin arastirmalarim neticesindeki buldugum belgeleri apartman yönetimine verdim mahkemelik olursak daire basina düsen %100 ödemelerin %30 öderim ama ben yinede eskisi gibi %50 ödeme ile devam edeyim dedim daha sonra beni aradilar eskisi gibi devam edelim dediler,yanliz bulundugum apartmanda,mantolanma yapilmamis ve isi ölcer takilmamis durumda.
Apartman yönetimine sunulacak belgeleri daha sonra burada sunarim.

tolgahamburg
16 Aralık 2016, 20:04
tolgahamburg usta merkezi sistemi bireysel kombiyemi cevirttin oluyormu öyleevet site ortak karar aldı bireysel kombiye dönüldü.

asam2
16 Aralık 2016, 20:54
karadeniz usta bu giderlerin toplamindanmi vanayi kapatmis olsam 30% mi ödemem lazim.Yani dairenin birisi ortalama yillik 3000tl yaksa ve ben hic kullanmasam 900tl mi ödeme mecburiyeti var.

karadeniz
16 Aralık 2016, 22:25
karadeniz usta bu giderlerin toplamindanmi vanayi kapatmis olsam 30% mi ödemem lazim.Yani dairenin birisi ortalama yillik 3000tl yaksa ve ben hic kullanmasam 900tl mi ödeme mecburiyeti var.

Enerji tasarufu kanunda bir apartmanin tüm giderlerindeki %30 temel gider her dairenin ödemesi gerekli, kalan %70 her dairenin tükettigi isi nisbetinde,siz kis sezonunda evde olmayinca isi tüketimide olmayacaktir.

18/04/2007 tarih,5627 sayili,Enerji verimliligi kanunu

Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca, eski merkezi sistem binalarda ısınma giderinin daire veya metrekare başına bölünmesinin yerine pay ölçer adı verilen elektronik ısı ölçerlerin kullanılarak ısıtma giderlerinin paylaştırılması 02.05.2012 tarihinden itibaren zorunluluk kazanmistir.

Enerji Verimliliği Kanunu, Kanun No: 5627, Madde 7-(1)-c: Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz.

5627 sayili enerji verimliligi kanunu:http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/05/20070502-2.htm

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına ilişkin Yönetmelik
Resmi Gazete Sayı: 26847, Tarih: 14 Nisan 2008
Madde 8 geregi,

Madde 8-(1): Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin %70'i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısı giderlerinin %30'u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır.

Merkezi isitma ve sihhi sicak su sistemlerinde isinma ve sihhi sicak su giderlerinin paylastirilmasina iliskin yönetmenlik:http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.12084&MevzuatIliski=0

asam2
17 Aralık 2016, 12:53
Usta tam anlamadım ben
kullanmazsam bişey ödemiycemmi şimdi.
Diyelim 20 daire var binada ben almanyadayım kullanmıyom ozaman bişey ödemiycemmi?

karadeniz
17 Aralık 2016, 16:32
Usta tam anlamadım ben
Diyelim 20 daire var binada ben almanyadayım kullanmıyom ozaman bişey ödemiycemmi?

Binanizda,izalasyon icin mantolama ve dairenizde kalorifer peteklerinde isi ölcer varmi ?

metzeman
18 Aralık 2016, 02:05
Usta tam anlamadım ben

Merhaba aslinda sistem almanya´daki ile ayni, diyelimki senelik toplam gider 10.000 lira (bunun icinde gas-bakim ücreti-isi pay öcer kirasi dahil)
%30´u yani 3000 lirasi metrekare üzerinden dairelere dagitiliyor, diyelimki dairelerin toplami 1000m² olsa 10 daire var diyelim hepside ayni büyüklükte,
ozaman daire basi 300 lira düsüyor,
geri kalan %70 ise isi pay ölcerlerin üzerinden hesaplaniyor.

Bisey ödemiyecem diye birsey yok, düsünsene elektrik abonesi oluyorsun ama hic tüketim yok ama aylik hizmet tahsis ücreti ödemen lazim adam taa senin kapina kadar elektrigi getirip baglamis masraf yapmis, iste kaloriferde ayni hesap ..

Isi pay ölcer yok ise apartman yöneticisine itiraz edersen kanunen mecbur taktirmak zorunda.

asam2
18 Aralık 2016, 12:46
Teşekkürler usta bilgi icin