PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alman Kimliği ve vatandaşlık

dopingers
13 Kasım 2016, 19:49
Türkiye'de yaşayan, 2002 Almanya doğumlu olan hem Alman kimliği hem de Türk kimliği olan birinin belli bir yaşa gelince vatandaşlık seçmesi zorunlu mudur ve bunu nasıl seçer?
Bir diğer sorum ise Alman kimliğinin süresi bitmiş olması durumunda kimliği uzatması için gerekli belgeler tam olarak nelerdir ve nerelerden temin edilebilir?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.:):)

hOrOz
13 Kasım 2016, 20:28
bu arkadaş ne kadar dan beri Türkiye de yaşıyor
Alman Vatandaşlığı için bağlı olduğu yabancılar dairesindeki Einbürgerung dairesine başvurması gerekiyor
oradan gelecek cevaba göre Einwohnermeldeamt ta yeni Alman kimliği çıkartabilir

onlar oradan onu oradan yönlendirirler

eğer aşagıdaki sartlari yerine getiremiyorsa

21. yaşını doldurduğu tarihe kadar 8 yıl düzenli olarak Almanya’da yaşamış ya da

21. yaşını doldurduğu tarihe kadar 6 yıl Almanya’da okula gitmiş ya da

21. yaşını doldurduğu tarihe kadar Almanya’da bir okul diploması almış ya da

21. yaşını doldurduğu tarihe kadar Almanya’da bir meslek eğitimini tamamlamış ya da

yukardaki koşullar yerine gelmese de özel durumu gereği Almanya’ya bağı olan genç de istisnai olarak başvuru üzerine çifte vatandaşlık hakkını kazanabilir.

http://i.hizliresim.com/9g8RBk.jpg

dopingers
13 Kasım 2016, 20:47
Bu arkadaş Almanya'da doğmuş olup bütün hayatını Türkiye'de geçirmiş bir arkadaş. Haliyle bu koşullardan hiçbirini karşılamıyor. Ancak orada yazılı olan özel durumdan kasıt tam olarak nedir acaba beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

hOrOz
13 Kasım 2016, 21:29
Bu arkadaş Almanya'da doğmuş olup bütün hayatını Türkiye'de geçirmiş bir arkadaş. Haliyle bu koşullardan hiçbirini karşılamıyor. Ancak orada yazılı olan özel durumdan kasıt tam olarak nedir acaba beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

özel durumların ne olduğunu bende bilmiyorum

ama şunu söyliyebilirim bunlar çok kısıtlı haklardır

sanırım o arkadaş 21 yasına gelince ya Alman yada Türk vatandaşlığını seçmek zorunda kalacaktır ..

zamanı gelince Yabancılar Dairesi mektup gönderecek tabiki Türkiye de olduğu için eline geçemeyecek

belki Alman Konsolosluğu ile irtibata geçilebilinir