PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyada Emekliliği bozdurmak.

tammoloz
13 Kasım 2016, 13:14
Slm arkadaşlar,
Emekliliğimi bozup türkiyeye temelli dönecem inşallah..
Bana Prosedur nasıl oluyor bi bilgi verebilirmisiniz..
Parayı hemen veriyorlarmı..

moralist
13 Kasım 2016, 13:32
Türkiyede emeklilik isine yaramazmi anlamadim?

tammoloz
13 Kasım 2016, 14:19
Arkadaşlar sadece soruma cevap arıyorum, neden ve niçin yararmı yaramazmı diye sormadım...

giresun28
13 Kasım 2016, 15:03
hemen vermiyorlar.2 sene sonra alabiliyorsun emeklilik kesintilerini

aslankral
13 Kasım 2016, 15:09
temelli dönüsten iki sene sonra emeklilik kesintilerinizi alabilirsiniz, sadece sizden kesilen parayi aliyorsunuz isverenin ödedigi Alman devletine kaliyor,
iki sene para gelene kadar Türkiyede sigortali calismaniz yasak.

belalimisa
14 Kasım 2016, 06:07
Hazır konu açılmış iken acaba bu dedikleriniz bir Alman vatandasi içinde geçerlimidir ve nasıl bir yol cizmemiz gerek.

Dedikli
14 Kasım 2016, 10:32
temelli dönüsten iki sene sonra emeklilik kesintilerinizi alabilirsiniz, sadece sizden kesilen parayi aliyorsunuz isverenin ödedigi Alman devletine kaliyor,
iki sene para gelene kadar Türkiyede sigortali calismaniz yasak.

Türkiyeye kesindönüs yapanlar buradaki/Almanyadaki emeklilik kesintisini kendinden kesilin (is verenin ödedigi degil) istegi üzere bas vuru/dönüs tarihin den 24,ay sonra geri alabiliyor (bazen de bu sözkonusu primleri satip beklemeden pesin para alma imkani var) Türkiyeye döndügünde 2, sene bekleme sürecinde herhangi bir isyerinde/sigortali calisa biliyorsun.

ps:Alman vatandaslari icin eskiden böyle bir imkan vardi neyazikki bu kanun kaldirildi böyle bir imkan yok.

saygilar.

hOrOz
14 Kasım 2016, 10:57
Türkiyeye kesindönüs yapanlar buradaki/Almanyadaki emeklilik kesintisini kendinden kesilin (is verenin ödedigi degil) istegi üzere bas vuru/dönüs tarihin den 24,ay sonra geri alabiliyor (bazen de bu sözkonusu primleri satip beklemeden pesin para alma imkani var) Türkiyeye döndügünde 2, sene bekleme sürecinde herhangi bir isyerinde/sigortali calisa biliyorsun.

ps:Alman vatandaslari icin eskiden böyle bir imkan vardi neyazikki bu kanun kaldirildi böyle bir imkan yok.

saygilar.

hocam yanlış bilgi veriyorsun iki sene sigortalı calışmak yasak

eğer işe başlarsan süre her defasında tekrardan iki sene yeniden başlıyor

herhangi bir EU ülkesinde ikamet etmen de yasak edersen 2 sene olan süreç yine işlemiyor

cartelbjk
20 Kasım 2016, 17:05
slm...bu arada almanyada kur veya yeni adiyla Rehabilitation merkezlerinde tedavi gördüyseniz bu haktanda yararlanamiyorsunuz
en azindan ben böyle biliyorum.
yanlisim varsa arkadaslar beni düzelte bilirler.

saygilar

hOrOz
20 Kasım 2016, 17:34
slm...bu arada almanyada kur veya yeni adiyla Rehabilitation merkezlerinde tedavi gördüyseniz bu haktanda yararlanamiyorsunuz

saygilar

aynen ... ok78rcp

dadaloglu38
20 Kasım 2016, 21:16
kura gitmisseniz bu hakki kaybetmiyorsunuz sadece oraya harcanan para ne ise onu kesiyorlar kesin dönüsden 6 ay sonra sgk müracaat ediyor islemler 1.5 yil sürüyor onun müracaati icin sgk forum var onu alip doldurup gönderiyorsunuz en son burdaki emekli sandigindan aktüel emekli dkümani elinizde olsun

cartelbjk
21 Kasım 2016, 21:28
kura gitmisseniz bu hakki kaybetmiyorsunuz sadece oraya harcanan para ne ise onu kesiyorlar kesin dönüsden 6 ay sonra sgk müracaat ediyor islemler 1.5 yil sürüyor onun müracaati icin sgk forum var onu alip doldurup gönderiyorsunuz en son burdaki emekli sandigindan aktüel emekli dkümani elinizde olsun
slm... evet öyle olacak...rehanin maslaflari bayagi tuzlu oluyor ben 150 diyeyim sen200-250bin euro de.
emekcinin emeklilik icin birikimi tükenmis olmus oluyor... elde var sifir

akdenizli33
21 Kasım 2016, 22:46
bir kur masrafi nasil olyor 200000€ bir aylik masraf.zannetimyiorum

catli50
21 Kasım 2016, 23:06
ben bir mühendisden duydum
eger kur a gitmediysen burdaki senin ödedigin prim iki yilda tr ye geliyor
is verenin anteil ini isden cikmadan isverenle anlasirsan isverenin anteil ini da tr ye aktarma yapabiliyorlar ama önceden anlasman lazim imis
ben pek inandirici bulmadim ama bana bir emekli mühendis demisti
selamlar

hOrOz
22 Kasım 2016, 18:25
ben bir mühendisden duydum
eger kur a gitmediysen burdaki senin ödedigin prim iki yilda tr ye geliyor
is verenin anteil ini isden cikmadan isverenle anlasirsan isverenin anteil ini da tr ye aktarma yapabiliyorlar ama önceden anlasman lazim imis
ben pek inandirici bulmadim ama bana bir emekli mühendis demisti
selamlar
her anlatılana inanma derim çünkü saçmalık kesinlikle işverenin primlerini geri ödemiyorlar

dalga
18 Aralık 2016, 13:35

saygilar

Arkadaslar Yanlis bilgi vermeyin. Evet Kura gittiginiz Tarihten itibaren geriye dönük bütün primleri geri alma imkaniniz yok. SGB 10 pragrafina göre bu hakktan yabancilar Memlektine döndüklerinde yararlanma imkani oluyor. yani Kendi ödedikleri primleri alabiliyorlar.
Eger bir Hastalik tedavisi icin talebte bulunulduysa bu hakki geriye dönük alamiyor. Ancak Kurdan sonraki tarihten itibaren calistigi seneleri geri alabilme imkani tekrardan devereye giriyor. Ve ödenen primler alinabiliniyor. Yani Kurdan sonraki calimis vede ödenmis olan primler.
Kur basvurusunda Size özelliikle LVA Emeklilik kasasindan bildiri geliyor vede Uyariliyorsunuz. Sizin böyle bir hakkiniz var yani geri dönüste ödemis oldugunuz primleri. Hala kura gitmek isitiyormusunuz diye soruyorlar. Siz evetle cevablandirdiginiz andan itibaren isleme aliyorlar. Bende böyle bir bildiri aldim.
Saygilarimla

derbder1
18 Aralık 2016, 14:06
isverendemi benim emeklilik sigortama para yatiriyor bunu her is veren yapiyormu yoksa istege baglimi benim calsitigim yer kücük bir firma acaba orasida ödüyormudur.maas kagidinda yazarmi ödedigini.tesekürler..

hOrOz
18 Aralık 2016, 14:16
isverendemi benim emeklilik sigortama para yatiriyor bunu her is veren yapiyormu yoksa istege baglimi benim calsitigim yer kücük bir firma acaba orasida ödüyormudur.maas kagidinda yazarmi ödedigini.tesekürler..

Almanya da 5 sosyal sigorta vardır

Arbeitslosenversicherung (ALV)
Gesetzliche Krankenversicherung (GKV)
Pflegeversicherung (PV)
Deutsche Rentenversicherung (RV)
Gesetzliche Unfallversicherung (UV)

Unfallversicherung sadece işveren öder geri kalanlar kimisi yarı yarıya işci ve işveren tarafından karşılanır
Rentenversicherung yarı yarıyadır sen ne kadar ödediysen işveren de o kadar öder

kaçak çalışmıyorsan her işveren otomatik olarak öder

derbder1
18 Aralık 2016, 15:11
yani ben 100€ ödüyosam isverendemi 100€ ödüyor , yani toplam 200€ mu yatmis oluyor ayda benim emeklilik sigortama, bunu ben maas kagidinda görebiliyormuyum peki.

aqua05
19 Aralık 2016, 00:38
yani ben 100€ ödüyosam isverendemi 100€ ödüyor , yani toplam 200€ mu yatmis oluyor ayda benim emeklilik sigortama, bunu ben maas kagidinda görebiliyormuyum peki.
Yok arkadasim maas kagidinda göstermiyor.Hastalik kasasinada sende ödüyorsun aynisini isverende ödüyorsun Mesela oda gözükmez.Ancak emeklilik kasasindan her sene Gelen bildirinin arka sayfasinda Yazar Toplam olarak senden ve isverenden kesilen Miktar.

karadeniz
19 Aralık 2016, 00:41
Bildigim kadari ile %9 siz %9 is veren

belalimisa
19 Aralık 2016, 06:07
Tamam alman vatandaşlarina böyle bir imkân yok , pekala ben 2 sene sonra Türk vatandaşına dönsem ozaman hak kazanıyormuyum. Yoksa nezaman Türk vatandaşına döndüm ise ozaman mi sayılıyor.

dalga
22 Aralık 2016, 14:05
Tamam alman vatandaşlarina böyle bir imkân yok , pekala ben 2 sene sonra Türk vatandaşına dönsem ozaman hak kazanıyormuyum. Yoksa nezaman Türk vatandaşına döndüm ise ozaman mi sayılıyor.

Aslinda soruyun icinde kendin cevabi vermektesin. Hangi statüyle ödeme yapiyorsan o Tarihten itibaren ödenen Primler geri iyade edilmektedir.
Saygilarimla.

anatolianlion
23 Aralık 2016, 01:18
merhaba,
ben 2012 yılının ağustos ayında Almanya dan kesin olarak döndüm. 2013 yılı temmuz ayında Türkiyede işe başladım ve ara ara çalıştığım için hiçbirzaman tamamı 2yıl olacak şekilde boş kalmadım. Prim iadesi için başvuru yaparsam aradaki boşluklar değerlendirilirmi aceba? Ayrıca herkesin durumu aynı değil li neden ili yıl işsizliği şart koşuyorlar!!!
Prim iadesi hakkım olup olmadığını veya almanyada iki farklı eyalette ikamet ettiğimden dolayı son ikamet ettiğim bayern eyaletinin Emekli kasasına başvurmam yeterli olurmu aceba?
Teşekkürler.

hayalet
23 Aralık 2016, 12:35
Arkadaşlar, Almanya'da ki emeklilik primlerini Türkiye'ye kesin dönüş yapıp alabilmek için, Kanun 2 Yıl beklemenizi söylemiyor. Kanunun söylediği, son 2 Yıl Almanya'da emeklilik kasasına prim yatırılmaması gerektiğidir. Örneğin benim Annem, 2004 Yılından itibaren hiç çalışmadı ve bir geliri yoktu (Arbeitsamt vs.), sadece ev hanımıydı ki öncesinde 17 Yıl çalışmıştı ve kesin dönüş için 2016 Yılının ilk çeyreğinde doğru makamlardan bilgi alırken, bize söylenen buydu. Türkiye'ye dönünce hemen SGK üzerinde Prim iade için başvuru yapabilirmişiz. 24 Ay prim yatırmama zamanını geride bıraktığımız için sadece işlem sürecini beklemek gerekiyor. Bu arada Annem TR'de 2006 dan itibaren emekli..

hOrOz
28 Aralık 2016, 22:21
merhaba,
ben 2012 yılının ağustos ayında Almanya dan kesin olarak döndüm. 2013 yılı temmuz ayında Türkiyede işe başladım ve ara ara çalıştığım için hiçbirzaman tamamı 2yıl olacak şekilde boş kalmadım. Prim iadesi için başvuru yaparsam aradaki boşluklar değerlendirilirmi aceba? Ayrıca herkesin durumu aynı değil li neden ili yıl işsizliği şart koşuyorlar!!!
Prim iadesi hakkım olup olmadığını veya almanyada iki farklı eyalette ikamet ettiğimden dolayı son ikamet ettiğim bayern eyaletinin Emekli kasasına başvurmam yeterli olurmu aceba?
Teşekkürler.

Prim iadesi için SSK Yurtdışı Servisine başvuracakın onlar hallediyorlar

Arkadaşlar, Almanya'da ki emeklilik primlerini Türkiye'ye kesin dönüş yapıp alabilmek için, Kanun 2 Yıl beklemenizi söylemiyor. Kanunun söylediği, son 2 Yıl Almanya'da emeklilik kasasına prim yatırılmaması gerektiğidir. Örneğin benim Annem, 2004 Yılından itibaren hiç çalışmadı ve bir geliri yoktu (Arbeitsamt vs.), sadece ev hanımıydı ki öncesinde 17 Yıl çalışmıştı ve kesin dönüş için 2016 Yılının ilk çeyreğinde doğru makamlardan bilgi alırken, bize söylenen buydu. Türkiye'ye dönünce hemen SGK üzerinde Prim iade için başvuru yapabilirmişiz. 24 Ay prim yatırmama zamanını geride bıraktığımız için sadece işlem sürecini beklemek gerekiyor. Bu arada Annem TR'de 2006 dan itibaren emekli..

SİGORTALILARA PRİM İADESİ Türk vatandaşı olan bir sigortalıya primlerinin iade edilmesindeki ön koşul iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanya’yı terk etmiş olmasıdır.

http://www.sabah.de/partial/haber/haber?titleforurl=81513-2

dadaloglu38
20 Ocak 2017, 23:18

saygilar.

kardeşim bazende primleri nasıl satıp hemen alınabiliyor açıklama yaparmısınız

Acemibiri
15 Haziran 2018, 13:09
Bir iki yil önce bizim Türkler is verenin ödedigi kisminda alinabilecegini ve hatta bu konuda mahkemeye basvurduklarini duymustum.
Acaba bu konuda bir gelisme olmadimi??

hOrOz
15 Haziran 2018, 13:33
Bir iki yil önce bizim Türkler is verenin ödedigi kisminda alinabilecegini ve hatta bu konuda mahkemeye basvurduklarini duymustum.

böyle bir şey yok işveren primlerinin ödenmesi gibi

Birbey 3.0
16 Haziran 2018, 00:41

Red, tikla ve indirilen mahkeme kararini pdf olarak oku.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0ahUKEwjAp_mG4NbbAhVL1SwKHbguCQwQFgg8MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.gesetze-bayern.de%2FContent%2FPdf%2FY-300-Z-BECKRS-B-2016-N-118712%3Fall%3DFalse&usg=AOvVaw1IqFboBgQBAJLscwyHw5EZ

Acemibiri
17 Haziran 2018, 19:49
@hOrOz kardes böyle birsey var demedim.Bizim Vatandaslar Isverenin ödeme yaptigi kismida alabilmek icin Mahkemeye bas vurmuslardi iste mahkeme aksi yönde 20.10.2016 tarihinde karar vermis.
tesekkürler Birbey 3.0

hOrOz
17 Haziran 2018, 20:00
@hOrOz kardes böyle birsey var demedim.Bizim Vatandaslar Isverenin ödeme yaptigi kismida alabilmek icin Mahkemeye bas vurmuslardi iste mahkeme aksi yönde 20.10.2016 tarihinde karar vermis.
tesekkürler Birbey 3.0

lehimizde böyle bir şey zaten bekleme

Birbey 3.0
17 Haziran 2018, 20:38
Acemibiri, bu daha öncede 80yıllarda dava oldu ve red geldi.

Red konusunda haklılar.

Daha detaylı anlatayım. Bir Alman, yada başka millet bu emekli parasını çekemiyor. Sadece Türklere var bu hak. 1973'deki ek protokol işci anlaşmasında ise yazıyorki, Türkiye'ye aylıklar kesindisiz ödenir. Orada çekilen emeklik parası kesintisiz ödenir diye birşey yok. Orijinal Almancasını okudum. Rentenzahlungen yazıyor, Beitragserstattung yazmıyor. Bizimkinler ikisinide aynı kefeye atıyor. Yani bizim ozamanki hükümet kimse, tahminen Ecevit'di, dikkat etmemişler.

Ayrıca birde AB kurulmadan önce ön kuruluşları vardı. Türkiye'ye buraya üye olmak üzereydi. 1977 gel gir demişler bize biz istememişiz. Bir kaç yıl sonra fikir değiştiriyoruz girmek için dilekce veriyoruz. Bu seferde o AB ön kuruluşu kabul etmiyor. Yani bir nevi 1977 evet dese hükümet bugün AB üyesiydik.

Neyse, ozamanlar ama bir iyi niyet anlaşması yapılıyor. Assozierungsabkommen. Burda diyorki, Türkiye AB ülkesi olamasa bile, bir AB ülkesi vatandaşından daha kötü davranalamaz. Geçmişte hatırlarsan yeni oturum kartlarına 60 Euro aldılar, AB vatandaşına ise 28.80 Euro. Burda Alman mahkesi biz hal verdi ve paraları geri aldık.

Burdaki davada diyorki davayı açan, bana Türküm diye kötü davranıyor. Hakimde diyorki, sana AB vatandaşından daha kötü davranan yok. Tam tersi diyor. AB vatandaşı parasını hiç çekemiyor, sen hiç yoktan yarısını alıyorsun.

Bunlardan hariç, yinede Alman devleti haklı. Bizler sigorta ile bankayı ayırt edemiyoruz. Sigorta kàr amaçlı değil koruma amaçlı yapılan birşey. Örnek, sen araba sigortası yapıyorsun, kaza yapmazsan paranı alabiliyormusun? Hayır. Çünkü sigorta seni korudu. Riski senin üzerinden aldı. Bunuda bir bedeli var. Emekli sigortasıda öyle. İşe girdiğin ilk günden itibaren seni malüliyete, eşinin dulluğuna, çocukların yetim ve öksüz kalmasına sistem seni korudu.

Ha banka nedir. Banka sigorta gibi riski üstünden azaltmaz
Sadece parayı para ile satıyorsun. Malül olmuşsun, dul kalmışsın, çocuğun yetim veya öksüz kalmış bakmaz.

İşte biz bu ince farkı görmüyoruz. Sigorta, banka hepsiki aynı kefene atıyoruz.

Biz istyoruzki, sigorta bizi korusun, ama başımıza birşey gelmezsede parayı geri verirsin. Oldu canım.

Ha bu davalar nerden çıkıyor. İsmini açıkalamayacağım. Seçim zamanları bağzı hükümetler oy kabmak için bu davaları teşvik ediyorlar.