PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye`den emekli maasi icin istenilen bel.vs

rutas06
22 Ekim 2016, 17:12
Arkadaslar,

Bir kac ay icinde TR`den emekli maasi baglatmak isteyen oldu mu?
Olduysa sayet burdan (Almanya) ne gibi islem yapmak gerekiyor yani nerelerden ne kagit ve belge istiyorlar.
Gelecek ay TR`den emekli maasi baglansin diye müracat edecegim.
Bu ay burda calismama son veriyorum. issizlik parasinida almayacagim zaten minijob yapiyordum.
Tahsis Talep ve Beyan nasil doldurmamiz lazim bunun bir triki varmi?

Bilgisi olan arkadaslar yardimci olurlarsa memnun olurum.Simdiden herkeze TESEKKÜRLER.24edq50

moralist
22 Ekim 2016, 17:37
O belge bende var ankara sgk dan vermislerdi cok kolay sgk internet sitesinden indirebilirsin

rutas06
22 Ekim 2016, 20:08
O belge bende var ankara sgk dan vermislerdi cok kolay sgk internet sitesinden indirebilirsin

Tesekkürler, Tahsis taleb belgesi bende de var.
Ama ben o belgenin nasil doldurulmasi gerekli diye sordum.
Birde burdan ne gibi belgeler istiyorlar onu bilmek istedim.

moralist
22 Ekim 2016, 20:11
Foto son rentenverlauf olabilir

Bence Deger
24 Ekim 2016, 14:48
kardes eger senin emekli islemlein bittiyse,is maasa kaldiysa !!! Senden buradaki Joncebter den yardim almadigina dair belge istiyorlar,yoksa maas baglamiyorlar.Daha yeni geldi TR den,bana öyle söylendi sgk tarafindan.....

Yok eger yeni baslayacaksan, Renterversicherungsverlauf,mavi kart yada TC kimlik karti ( benim götürdüklerim )

Kolay gelsin..

moralist
24 Ekim 2016, 14:56
peki bu arkadas calisiyorsa onu sormuyorlarmi?

tolgahamburg
24 Ekim 2016, 15:05
Moralist elbette isterler fakat senin Tahsis taleb belgesini doldurup imza atman çalışmıyorum ve ikametgaha dair herhangi bir yardım almıyorumu taahhüt etmen demektir.

moralist
24 Ekim 2016, 15:08
Tamam da adama sormazlarmi senin almanyada ne isin var,orda beles mi geciniyorsunuz diye?

sayin28
24 Ekim 2016, 17:46
Ben yeni müracaat ettim ve aylık almaya başladım muracatta Güncel alış tarihi 3 haftayı gecmiyen Renterversicherungsverlauf, TC kimlik kart hepsi o kadar başka bir şey yok forumları onlar veriyor doldurmadada yardım ediyorlar. Eger ikamettiniz yurtdisi ise aylik baglandiktan sonra her yıl güncel Renterversicherungsverlauf göndermeniz lazım dediler.ve birde yurtdışında hastalık sigortasi ndan faydalanmak için bir yıllık belge verdiler.bende AOK verdim bana her 3 ayda Krankenschein veriyor onla sağlıktan faydalanıyorum.

moralist
24 Ekim 2016, 18:18
orda adres istiyorlar bu türkiyemi yoksa almanya adresimi bide foto istiyorlar mi?

clon
24 Ekim 2016, 18:36
Fotoda nerden cikdi ?
Bilmediginiz konulara yazip vatandaslarin beynini karistirmayin

moralist
24 Ekim 2016, 18:48
Dilekcenin asagida yaziyor

Kanoce
24 Ekim 2016, 18:54
Arkadasim Türkiyeden Mass baglanmasini talep edebilmen icin Elinde olan Evragi Doldurup 3 ayi gecmemis Versicherungsverlauf yeterlidir.
Ayrica Jobcenter HartzV yardim konularinda Evet Kendini bilmiyen bazi memurlar istiyorlar lakin Kanuni hic bir gecerliligi yok yani ISTEMEYE HAKKI YOK.
Bu konuda Mevcut Kanunda Tr de var.
Hayirli olsun Allah Saglikli ailenle yemeyi nasip etsin.

Bence Deger
24 Ekim 2016, 23:44
aynen moralist aynen

Valla Güzel dedin,Demekki neymis...Dostlar alisveriste görsünmüs...

Bence Deger
24 Ekim 2016, 23:47
Ya o degilde,nasil kandim bunlaraaklim almiyor,birde akilli oldugumu düsünüyordum.Adama güveniyorum ama,parayi calistiracak üc bey ay

Ahhhh kafam Ahhhhh

tolgahamburg
25 Ekim 2016, 00:19
Tamam da adama sormazlarmi senin almanyada ne isin var,orda beles mi geciniyorsunuz diye?Almanyadaki hayatını nasıl geçireceğin sgk yada memurları ilgilendirmezki :o

tolgahamburg
25 Ekim 2016, 00:24
Arkadasim Türkiyeden Mass baglanmasini talep edebilmen icin Elinde olan Evragi Doldurup 3 ayi gecmemis Versicherungsverlauf yeterlidir.
Ayrica Jobcenter HartzV yardim konularinda Evet Kendini bilmiyen bazi memurlar istiyorlar lakin Kanuni hic bir gecerliligi yok yani ISTEMEYE HAKKI YOK.
Hayirli olsun Allah Saglikli ailenle yemeyi nasip etsin.Yanlış bilgi veriyorsun...milleti yakacak

moralist
25 Ekim 2016, 10:51
Dogru bilgiyi verecek bir kurban araniyor:o

tolgahamburg
25 Ekim 2016, 11:03
hangi konuda

moralist
25 Ekim 2016, 11:23
Bu dilekcenin yaninda ne gönderilecek?

hOrOz
25 Ekim 2016, 11:30
Hayirli olsun Allah Saglikli ailenle yemeyi nasip etsin.

Hocam yanlış bilgi veriyorsun ... hangi kanun muş bir de numarasını yazsan

hem Hartz 4 alıp hemde emekli maaşı alanlar sonu pek iyi değil onu söylüyeyim

Zaten Alman Hartz 4 yasasına göre bildirmek gerek Türk yasalarına görede suç ...

yeni Hartz yönetmeliğe göre yanlış beyan verenler 5000€ ya kadar cezalandıralacak
http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/hartz-iv-haertere-strafe-fuer-trickser-oder-troedler-a-1117939.html

moralist
25 Ekim 2016, 11:55
Evet hartz 4 alanlar cifte kiskac altinda hem sgk ya sikayet edilir hemde jobcentere yani cifte yanarsin

rutas06
25 Ekim 2016, 14:33
Ben yeni müracaat ettim ve aylık almaya başladım muracatta Güncel alış tarihi 3 haftayı gecmiyen Renterversicherungsverlauf, TC kimlik kart hepsi o kadar başka bir şey yok forumları onlar veriyor doldurmadada yardım ediyorlar. Eger ikamettiniz yurtdisi ise aylik baglandiktan sonra her yıl güncel Renterversicherungsverlauf göndermeniz lazım dediler.ve birde yurtdışında hastalık sigortasi ndan faydalanmak için bir yıllık belge verdiler.bende AOK verdim bana her 3 ayda Krankenschein veriyor onla sağlıktan faydalanıyorum.

Sayin28,bilgi icin cok tesekkürler.
En saglam bilgi sizin söyledikleriniz galiba yenide maas baglanmis Allah güzel günlerde,saglikla yemeyi nasip etsin.
Bende 5. ayda parami yatirdim simdi burda calismiyorum TR`den emekli olayim dedim.
Sizce bir mahsuru yoksa Yasiniz kac ve hangi yillari borclandiniz,ne kadar maas baglandi onunda bilgisini verebilirmisiniz.
Benim yas 51 ve 1983ve 1984 yillari TR`de calismisligim ve burdada(almanya) 1990 ve 2004 yillari boclandim. Bilmem ne maas aliriz. Sizinle kiyaslamak icin sordum eger mahsuru varsa paylasmayin.

Saygilar,
sayin28

moralist
25 Ekim 2016, 15:34
Asgari maas 1500 tl civarinda

hekimoglu
25 Ekim 2016, 16:06
Dilekcenin yaninda gelirin olmadigini ispatlayabilecegin Rentenversicherung dan alacagin Versicherungsverlauf yeterlidir diye biliyorum.

karadeniz
25 Ekim 2016, 16:58
3201 sayili yasa geregi yurtdisindan emekli olmak (maas talebinde bulunacaklar) icin gerekli belgeler,
1- TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT BELGESİ (http://www.sgk.gen.tr/emeklilik/tahsis-talep-formu.html)
2-3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK ALANLARA MAHSUS YOKLAMA BELGESİ (http://yeniposta.de/okuyucudosyalari/yoklama.pdf)
3-3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK TALEBİNDE BULUNANLARA MAHSUS BEYAN VE TAAHHÜT BELGESİ (http://cevapmatikemeklilik.com/Formlar/3.pdf)
Yurtdisindan emekli olmus olanlar icin,emekli olduguna dair belgenin Türkceye cevrilmisi (emekli oldugunuzu belgelerseniz size daha sonra calisip calismadiginiz sorulmaz) ,yurtdisindan emekli olmayanlar, rentenversicherungsverlauf (1 ayi gecmemis olmali)
Emekli maas talebinde bulunanlar her türlü sartlari yerine getirmeleri halinde sonraki ay itibari ile emekli maaslari baslar
Yurtdisindan emekli olmamis olup yurtdisinda ikamet edenler,yilda veya iki yilda bir rentenversicherungsverlauf'u sgk.muna vermeleri yani calismadiklarini belgeleme adina emeklöi maaslarinin kesilmesini önlerler

moralist
25 Ekim 2016, 18:08
Sagol abi demek jobcenter kagidi gerekli degilmis bilgilendirme icin tesekkürler

rutas06
25 Ekim 2016, 20:21
Evet, yazilanlara göre jobcenter`dan kagit almaya gerek yok gibi. Ama benim duydugumda issizlik parasi ve sosyal yardim almadiginizida beyan etmeniz gerekli diyenler var.
sayin28, yukarda yazmis oda sadece rentenversicherungsverlauf vermis SGK`ya.
En iyisi o belgeleride almak lazim yanimizda bulunsun.
Tesekkürler arkadaslar24edq50

moralist
25 Ekim 2016, 20:29
Aslinda tam olarak ne oldugu belli degil anlasilan hangi memura denk geleceginiz önemli keyfiyetine göre islem yapacak

tolgahamburg
25 Ekim 2016, 20:45
------------------------------------------------------

tolgahamburg
25 Ekim 2016, 20:46
belli moralist fakat anlamak istemiyor gibisin:rolleyes:

moralist
25 Ekim 2016, 20:48
yok benim 25 kisi var tanidigim bunun 12 sinden jobcenter den kagit istenmis 10 kisiden rentenverlauf ve fotoraf istenmis 3 kisinin evraklari 5 aydan beri cikmamis yani burda tecrübe konusuyor dostum