PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Islamic Banking hakkinda bilgi lazim

astropilot
19 Ekim 2016, 23:11
Arkadaslar selamun aleykum

Baslikta yazdigi gibi islamic banking hakkinda tecrübe ve bilgilerinizi ögrenmek istiyorum. Ev alma niyetim var fakat faize karismak istemiyorum. Islam degerlerine göre bankalardan duydum ve google aramasi sonrasinda KT Bank buldum.
Ama benim icin önemli olan tecrübe. Aranizda bu sekilde ev alan veya kredi alan oldu mu? Memnun kaldiniz mi? Ev alma konusunda bana önerebileceginiz seyler var mi?

Simdiden sagolun
Saygilarimla

SesSizliK
19 Ekim 2016, 23:26
dostum evet kuveyt türk almanyada subesi var ben bi kere aradim, araba almak istiyorum dedim onlarda faiz degil kar payi diyorlar ne kadar dedim kar payi yüzdeleriniz 5,5den basliyor dediler. yani normal privat krediler suan 3 ile 4.5 arasi duruma göre. mantik olarak bakinca 100 binlik bi ev buldun diyelim onlar evi aliyorlar üzerine kendi kar payi dedikleri miktari ekleyip sana o sekilde taksitle satiyorlar yani ortada nakit para dönmüyor burda tek sey belki bu sistemde normal krediye göre daha pahali oluyor ama sonucta ticaret iste al gülüm ver gülüm.

smarty55
20 Ekim 2016, 08:16
Yüzde 35% eigenkapital istiyorlar yani 200000 €ev 70 000 senin elinde olacak ve notarkosten falan filan senden olacak ben aradim öyle anlattilar önceden 25%simdi 35% eigenkapital dediler... benimde yastik altinda okadar param yok maalesef.hayirlisi

Not.. arac icinde eigenkapital olmasi gerekmiş

Fakat benim anlamadiğim birşey var..Islamda hüküm bir mal birisi sana karlida olsa vaadeli satarsa. Senin hakkin o mali her an satabilme imkanin olmasi gerekmiş. Banka bunu nasil cözüyor arastirmadim

iso98783
22 Ekim 2016, 00:35
kar payi lafi göz boyamaktan baska birsey degil,diger bankalarda faiz degil kira aliyoruz deseler ne olacak, sonucta ikiside bal gibi faiz iste hemde fazlasiyla onun gidin en ucuz nerdeyse ordan alin.
düzen böyle baska care yok.

moralist
22 Ekim 2016, 09:53
is olsun bu bankalarin arkasinda kimbilir kimler var,iste müslümanlarin duygusuyla oynayip kar yapma pesindeler

hekimoglu
22 Ekim 2016, 16:31
islami bankacilik diye bir sistemmi varmis nasil birseymiski o, göz boyamaktan baska birsey degilki faizin adini kar payi diye degistirmekle ikna oldugunu düsünenler vicdanlarida buna müsade ediyor bir rahatsizlik hissetmiyorlarsa inanma özgürlügüne sahiptirlerde gercek kelime oyunuyla insanlari kandirmaktir.

SesSizliK
23 Ekim 2016, 13:54
beyler olay düsündügünüz gibi degil, mantik olarak bence normal faizli krediden daha iyi sonucta ortada nakit para dönmüyor, yeni simdi örnek ahmetin arabasi var 10 bin euro mehmet diyorki ahmet ben senin arbayi almak istiyorum ama 10 pesin degilde sen bana bunu 4 yil taksitle sat, o zaman ahmette mehmede tamam olur ama o zaman sana bu arabayi 13 bine satarim 4 yil taksitle ödersin. Simdi burda faizli kredi olayi yok alan ve satan icin ticari bi anlasma var bunu ayirt etmek gerek. Burda asil tartisilmasi gereken konu butür banka yada finans kurumlari KAR payi dedikleri miktari yüksek tutmasidir yani madem bi is yapiyorsun isin icine islami üsulleri katiyorsun o zaman insanlara en minimum sekilde bunu yansitki insanlar senin sistemine yönelsin.

hekimoglu
23 Ekim 2016, 17:47
@benims, dostum zahmet etmis idiotensicher anlatmissin ancak günümüzde bankacilik sistemi faiz üzerine kurulmus öylede calisirken kelime oyunlarina kanip vicdan rahatlatarak kimi kandiricaz sorun bu.

TipiTip
23 Ekim 2016, 18:19
İslami Bankacılık demek

Saf düşünceleri ile bu olaya bakan

Arkadaşları kazıklamak demek !!!!!

Yıl 2016 .... İslami bankacılık gibi bir olay yok

Buna alet olmayın ...

Kar payı kelimeri ile milleti kazikliyorlar

moralist
23 Ekim 2016, 19:07
Ya benim türkiyede kuveytlilerle is yapan bir arkadasim var bi gün ona sordum bu kuveyt bankasi gercekten mi islami usüle göre is yapiyor mu diye bana güldü yok abi dedi bunlarin büyük ortaklari yahudiler demesin mi yani bizleri iyi oynatiyorlar müsaitiz galiba isin icine din girdimi

gamberoglu2000
23 Ekim 2016, 20:42
Ne islamigi 2016 yilindayiz acin gozunuzu arkadaslar bu gun baba ogluna bedava bir sey vermezken siz islamic faizlerden bilmem nelerden bahsediyorsunuz yahu hangi banka para kazanmayim musluman kardesim ev araba sahibi olsun der yada diyor?boyle dusunup bu gibi islerin pesinde kosan insanlar aptal bana gore kusura bakmayin ama gercek bu simdi ikinci meseleye deginelim bu kadar helali harami dusunen insanlarin bu gibi bir bordda isi ne?buda benim ikinci sorum bu bord her halukarda paylasim bordu selam yazmak hatir sormak icin bu borda uye olmamissinizdir sanirim birakin arkadaslar kendinizi kandirmaya.

moralist
23 Ekim 2016, 21:18
Arkadas bu müslümanlar heryerden mi kazik mi yerler ya,islam bankasi diyorsun senin basdüsmanina ait gizliden,ya bir yere müslüman diye güveniyorsun yabanci itihbarata hizmet eder,bizler niye bu kadar cabuk kandiriliyoruz yabi pes dogrusu pes

Emirdagli_03
09 Şubat 2017, 02:51
ya Kardes googldan arastirdim ve bir türlü kanit bulamadim, gercekten böyle birsey varsa lütfen rica ediyorum ispat etsin veyahut bize herhangi bir Link atsin bakalim gercektenmi öyle diye.
Ya benim türkiyede kuveytlilerle is yapan bir arkadasim var bi gün ona sordum bu kuveyt bankasi gercekten mi islami usüle göre is yapiyor mu diye bana güldü yok abi dedi bunlarin büyük ortaklari yahudiler demesin mi yani bizleri iyi oynatiyorlar müsaitiz galiba isin icine din girdimi

Impostor
09 Şubat 2017, 14:05
coca cola'ninda en büyük hisse sahibi arap din kardeslerimiz... siz niye hálá böyle seylere kafa takiyorsunuzki?...

boni
09 Nisan 2017, 22:41
Karpayl Veya Faiz ayni Konsuma tarzi.

hekimoglu
09 Nisan 2017, 22:44
Karpayl Veya Faiz ayni Konsuma tarzi.
Yaniliyorsun arkadasim önemli olan kendi kendini kelime oyununa getirip vicdanini rahatlatmaktir, ben faiz yemem diyen kar payina sarilip rahatliyorsa sikinti yok :-)

karadeniz
10 Nisan 2017, 01:45
Sizin bir ticarethaneniz var,ticarethanenin,kirasi,elektrigi,vergisi,vs,kaz anmadigi süre icinde giderlerinizi karsilayamasiniz,coluk cocugunuzun istikakini götüremesiniz ticarethaneyi yasatamasiniz kazanmak zorundasiniz kazancin adini kar payi veya faiz koyun ne fark eder vergisini verdiginiz zaman mesrulasmistir,helallesmistir,gecmiste merkez bankasi %11 faiz verirken kar payi diye %20 le insanlari kandirdilar magdur ettiler mantikli hareket ederek insanlarin iyi niyetini suistimal edilmesine firsat vermemek lazim.

akbaba
10 Nisan 2017, 19:07
ünlü ekonomi yazari Ege Cansen, islami Bankaciligin ne oldugunu cok güzel izah etmis,
http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/ege-cansen/marangoz-usulu-sevisme-1756305/

boni
16 Nisan 2017, 09:30
Yaniliyorsun arkadasim önemli olan kendi kendini kelime oyununa getirip vicdanini rahatlatmaktir, ben faiz yemem diyen kar payina sarilip rahatliyorsa sikinti yok :-)
Akbaba Cok Güzel bir link koymus. bir bak.

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/ege-cansen/marangoz-usulu-sevisme-1756305/

Becerikli01
24 Nisan 2017, 20:43
en büyük sermaye DIN'dir !!!

ton
24 Nisan 2017, 23:12
aranizda ne cok alimler varmis sasirdim
dini konu ile alakali bir meseleyi ehline sorup ogrenmek veya biraz zaman ayirip dini kaynaklardan okuyup ogrenmek yerine herkes kafasina gore yorum yapiyor farkinda olmadan dinden bile cikar insan dikkat etmek lazim cunku ayetle haram olan bir seyi helal olan baska bir seyle ayni tanimlamak cunku faiz ayetle sabit haram oldugu
haram olan bir seyi yapmak baska helalla ayni saymak baska haram olan bir seyi yapmak sadece insani gunahkar eder ama yine muslumandir

akbaba
25 Nisan 2017, 00:02
aranizda ne cok alimler varmis sasirdim
dini konu ile alakali bir meseleyi ehline sorup ogrenmek veya biraz zaman ayirip dini kaynaklardan okuyup ogrenmek yerine herkes kafasina gore yorum yapiyor farkinda olmadan dinden bile cikar insan dikkat etmek lazim cunku ayetle haram olan bir seyi helal olan baska bir seyle ayni tanimlamak cunku faiz ayetle sabit haram oldugu
haram olan bir seyi yapmak baska helalla ayni saymak baska haram olan bir seyi yapmak sadece insani gunahkar eder ama yine muslumandir

bildigim kadar, Kur'an riba'yi haram kilmistir. riba bildigimiz tefeciliktir. ihtiyaci olan kisiden yararlanmak,verdigi borcdan fazla para istemektir. bir örnek vereyim, evlenecegim,paraya ihtiyacim var, senden borc istiyorum, sende biliyorsun zor durumdayim,10 veririm ama 12 geri isterim diyorsun, bu riba oluyor.
bankalarin verdigi faiz, dalgali kur sistemi,enflasyon,paranin deger kaybi konularinda ilahiyatcilar-diyanet koskoca sanli-söhretli profesörler anlasamiyor, biz burda zaten anlasamayiz.
Ben vicdanen kafama uyan kaynaklara inaniyorum,Allah hepimizi haramdan korusun

hekimoglu
25 Nisan 2017, 12:42
@ton arkadasimiz yorumlardan nasil öyle bir sonuc cikarttigini pek anlamadim ama sanirim ben dahil bazi yorumcularin biraz igneleme biraz sakaya getirerek yapmis olduklari yorumlari sen yanlis anlamis olabilirsin diye düsünüyorum. Sözlerinde haklisin ancak onu faiz in adini kar payi diye degistirerek vicdanlari rahat 5 vakit namaz kilabilenlere anlatabilmen gerekiyor anlayabilirlerse.

hayrim
25 Nisan 2017, 23:21
haram haram dediler erbakanin paralarini mercimek denilen adam faizde batirdi o yüzden haram helal artik millet yiyor kusura bakmayin git alman bankasina saglam yap isini diyerleri hava civa kardesim almanyadasin mecbursun alman bankasiyla calismaya