PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mavi kart ile türkiyede ssk calismasi yapma hangi sartlara tabi

giresun28
17 Ekim 2016, 17:05
Merhaba, icinizde sade mavi kartli Alman vatandasi olup , türkiyede sigorta nr si almak icin ssk li calismis olan varmi ?

Tanidik birinin yaninda 5 günlük calisacaktim muhasebecisi nin söyledigi şu.

siz alman vatandasisiniz isverenin yabanci uyruklu kişi calistirma müsadesi olmali tanidiginizin bu müsadesi olmadigindan onun yaninda calisma yapamazsiniz.

Konu hakkinda bilgisi olan yazsin lütfen.

hOrOz
17 Ekim 2016, 17:10
5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi çerçevesinde Mavi Kart almış olanlar veya almaya hak kazananlar,
yapılacak mesleğin icrasına ilişkin olarak ulusal mevzuatımızdaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve özel kanunlarda yer alan hususlar saklı kalmak koşuluyla,
6735 sayılı Kanun hükümleri gereğince Bakanlığımızdan çalışma izni almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ayrıca bu kapsamda bulunanların çalışma izin talepleri de Bakanlığımızca karşılanmamaktadır.

sadece çalışacak kişinin usullere göre o süreler zarfında Türkiye de olması gerek

Çalışma Bakanlığı

http://www.calismaizni.gov.tr/yabancilar/kapsamdisi-ve-mavi-kart/

tolgahamburg
17 Ekim 2016, 17:49
5 günlük çalışma olmaz genelde sgk 30 gün üzerinden ödenir ve 30 günün sonunda türkiyeden çıkış yapmalı yoksa ileride sıkıntı olur...

clon
17 Ekim 2016, 18:05
Ben evvelki sene izinde 2 haftalik calisma yapdim(calismadimda calisdi gözükdüm)
su an Tr den hazir emekliyim

karadeniz
17 Ekim 2016, 19:34
Merhaba, icinizde sade mavi kartli Alman vatandasi olup , türkiyede sigorta nr si almak icin ssk li calismis olan varmi ?

Tanidik birinin yaninda 5 günlük calisacaktim muhasebecisi nin söyledigi şu.

siz alman vatandasisiniz isverenin yabanci uyruklu kişi calistirma müsadesi olmali tanidiginizin bu müsadesi olmadigindan onun yaninda calisma yapamazsiniz.

Konu hakkinda bilgisi olan yazsin lütfen.

Gerekli bilgileri arkadaslar yazmis ama bakanlar kurulu karari ile Türkvatandasligindan cikmis olup mavikart sahibi yani TC. numaraniz varsa,Türkiye'de oldugunuz süre icinde ssk.calismasi yapin sorun olmaz,muhasebeci sizi yanlis bilgilendirmis,
5901 sayili vatandaslik kanunu,madde 28

Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar

MADDE 28 – (1) Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve kendileri ile birlikte işlem gören çocukları; millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme ve seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.

Secme,secilme,siyasi haklar haricinda Türkvatandaslarina taninan haklara sahipsiniz