PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Önemli Duyuru Öğrenci Pasaportları

hOrOz
16 Ekim 2016, 21:20
Değerli Dostlar;
Çok Önemlidir: Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın dikkatlerine:
Yurt dışındaki kurumlarda, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Dengi okullar ile Üniversiteye devam eden
ve 25 yaşını bitirmemiş öğrencilere öğrenim gördükleri okullarından belge getirmek şartıyla bundan böyle
harçsız pasaport verilecek ve 104.-Euro yerine sadece cüzdan bedeli (31,5 Euro) alınacaktır.
Bu nedenle konsolosluklara pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın konsolosluğa gelmeden önce

mutlaka çocuklarının ‘Öğrenim Belgelerini‘ okullarından temin ederek getirmelerinde yarar görülmektedir.

Öğrenim Belgesi >< Schulbescheinigung >< Studiumbescheinigung >< Ausbildungsbescheinigung

Yeni uygulamanın yurt dışındaki vatandaşlarımızı ilgilendiren kısmı aşağıdadır:

1) 492 sayılı Harçlar Kanununa eklenen 85/h maddesi uyarınca, tahsilde olup,
25 yaşını doldurmamış öğrenci vatandaşlarımız için,
öğrenim gördüklerini okullarından alacakları ‘‘Öğrenim Belgesi‘‘ ile belgelendirmeleri halinde
ve pasaport defter bedelini (31,5.-Euro) ödemeleri koşuluyla (Harçsız) pasaport düzenlenebilecektir.
Yurtdışında öğrenim gören ve 25 yaşını doldurmamış olan
öğrencilerin Dış Temsilciliklerimiz aracılığıyla pasaport başvurusunda bulunmaları halinde,
bulundukları ülkenin /okul öncesi /ilköğretim/ ortaöğretim/ lise ve dengi/ eğitim sistemine dahil kayıtlı öğrenciler
ile yine Yurtdışındaki Yükseköğretim Kurumlarında öğrenim gördüklerini belgelendiren öğrencilerin
Dış Temsilciliklerimizce harçsız pasaport müracaatları kabul edilecektir.
(Bunlara yurtdışındaki kurumlarda aday çırak ve çırak öğrenciler tanımına karşılık gelen statüde olanlar da dahildir)

2. 18 yaşından küçük (Reşit olmayan) öğrencilere 5 yıl (Beş yıl) süreli pasaport verilecektir.

3. 18 Yaşından büyük (Reşit olan) öğrencilere 25 yaşına kadar pasaport verilecektir.

4) Sözkonusu düzenlemeden yararlanmak isteyen
vatandaşlarımızın, www.konsolosluk.gov.tr (http://www.konsolosluk.gov.tr) adresinden randevu aldıktan sonra randevu gün ve saatinde,
aşağıdaki belgelerle birlikte konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir.:

- Nüfus cüzdanı aslı (T.C. Kimlik no’lu – 15 yaşından büyükler için fotoğraflı),
- Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz),
- Eski pasaport (ilk defa pasaport alacaklar hariç),
- Öğrenim gördüğü okuldan alınacak Öğrenci Belgesi,
- Pasaport defteri harcı (2016 yılı için 31,5 Euro)

Öte yandan, 12 yaş ve üzeri başvuru sahiplerinin imza atmak üzere Konsolosluğa gitmeleri,
18 yaşından küçüklerin pasaport başvurusunda ise anne ve babalarının veya kanuni temsilcilerinin
müracaat sırasında şahsen ve birlikte hazır bulunmaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımıza ve derneklerimize önemle duyurulur.
Sevgi ve saygılarımla

fuk_18
17 Ekim 2016, 01:28
abi tamam da burda doganlar zaten cifte vatandas degilmi türk pasaportu ancak 18 yasindan sonra sececekte tc vatandasligini alacak pasaportu

hOrOz
17 Ekim 2016, 10:37
abi tamam da burda doganlar zaten cifte vatandas degilmi türk pasaportu ancak 18 yasindan sonra sececekte tc vatandasligini alacak pasaportu

dikkat edersen sadece çocuktan bahsetmiyoruz

o kanundan yararlanamayan bir çok gencimiz var ..mesela benim oğlan Almanya doğumlu ama doğumdan çifte vatandas değil