PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuaför ariyorum ama bulamadim fikre ihtiyacim var

eses026
07 Ekim 2016, 14:38
Arbeitamta isci icin ilan verdim bir aydir bir kisiyi buldular oda Bewerbung bile yazmadi artik insanlar calismak yerine arbeitsamtan yasamayi istiyor, yoksa benmi yalnis yerde ariyorum isci, ordan geleninde kalitesi tartisilir tabiki!! bulmanin bir kolay yöntemi yada Fikri olan gazeteye veriyorum ondanda birsey cikmiyor parama yazik diye dusunuyorum!!!!

Mr.Robot
07 Ekim 2016, 16:20
Nekadar para veriyorsun? Ve hangi bölgede kaliyorsun?

gamberoglu2000
07 Ekim 2016, 17:02
Sen 3€ verirsen neden calissin insanlar arbeitsamt sana rekabet olarak 5€ veriyor sen olsan calisirmiydin? Ben sahsen calismam.

eses026
07 Ekim 2016, 17:18
Krefeld Willichte Dükkan!!1600 € brüt ama teil zeit biride olabilir...3 € para verilmiyor gamberoglu biz turk berberi tarzinda calismiyoruz, yasalarin öngördügü para neyse onu veriyoruz elden para vermek gibi birseyimiz yok yani ve en azindan 400-500 € bahsisi var yani. tabiki erkek ve bayan berberi olmali... daha cok kadin musterimiz var

Romeo29
07 Ekim 2016, 17:21
Hocaam kolay gelsin ,

ben münihte berber dükkani acmak istedim ama biraz arastirma yapinca Berberlerin kahrini cekmektense o isi yapmamaya karar verdim.
Münihte en kötü berber bile 1500 eur netto istiyor. Güya münihte taninmis, devamli müsterisi olan bir Berber benden umsatzin 20% istedi düsün artik!! Devamli müsterisi olan iyi bir berber 2500 - 3500 eur arasi netto maas ve arti prim istiyor münihte.
Diger Berber dükkani olan arkadaslardan biliyorum berberlerle ugrasmak cok ama cok zor, kimi geliyor sen de ise basliyor ama yarin biri gelipte 100 eur daha fazla verince hemen seni satip oraya gidiyor.

eses026
07 Ekim 2016, 18:03
haklisin dedigin gibi aynisi basima geldigi icin sikinti var Adam 150 € fazla vermismis felan filan gidene kapimiz acik, gidene dur demek olmaz kendin Berber degilsen uzak dur
malesef insanlar böyle yapcak birsey yok

Mr.Robot
08 Ekim 2016, 11:14
haklisin dedigin gibi aynisi basima geldigi icin sikinti var Adam 150 € fazla vermismis felan filan gidene kapimiz acik, gidene dur demek olmaz kendin Berber degilsen uzak dur
malesef insanlar böyle yapcak birsey yok

Ama sen kuaför ariyorsun, bayan ve erkek kuaförü, Türk berberleri sade erkek sac sakal yapiyor. Sizin bölgede 1600€ calisan kuaför varmi?

Birde öteki tarafdan bakarsak, 150€ daha ucuza calisan birisini bulsan acaba isiciye sen cikis vermezmisin, cikarmasanda illa bir yerden o parayi kesmeye ugrasmazmisin? Ne sen dükkani hayrina calistiracaksin nede calisan hayirla masraflarini ödeyebilicek.

Münihe gelince, benim bildigim almanyanin en pahali kira vs. olan bir bölge, duisburg massi ila münihte yasayamassin. Istanbulda bir berber ila kasaba berberi ani parayimi aliyor?

insanlar calismak yerine arbeitsamtan yasamayi istiyor...malesef insanlar böyle yapcak birsey yok

Iyide insanlar deyince sade iscileri kast ediyorsun sanirim, birde iscilere sormak lazim onlar is sahibilerinden ne düsünüyor. Hartz4den 3 kurus fazla eline gecse ne ise yarar calisan birisinin? Insanlar söyle böyle diyegimize piyasa bunu gerektiriyor diye düsünsek.
Kimse tembel evde bos bos oturmak istemez, kim istemez para kazansin ve hayatini yasasin, ama calisipta hartz4 masi almak nekadar mantikli?

Kisadan hesap yapsak, 1600€ brutto dan evli ve 2 cocuklu bir aileye kalan para 1273€ + bahsis. Yani toplam 1600€ desek, h4 alacagi 1500€ gibi tahmin ediyorum. 100€ hadi 200€ daha fazla alsa yaptigin masraflarida, ise gitmesi, kilik, kiyafet vs. vs., eline fazladan ne geciyor. Türkler benim bildigim ne Urlaubsgeld ne Weihnachtsgeld hicibirsey vermiyor. En az 40saat haftada ve 20 gün yillik izin, oda yasal oldugu icin. Sen kendin calisirmisin verdigin paraya?

Bizim is yeride isci ariyor, produksiyon büyüdügü icin, yasli, genc, emekli, eli ayagi tutan ne varsa alacagiz ama gelen yok. 10 kisi ile telefonla görüstüm bu hafta, nerdeyse yalvarir durumdayiz, 1 kisi geldi. Saati 10-12€ veriyoruz, is agir degil, pis veya zehirli dedil, 1-2 haftada herkesin kolayca yapbilecegi gibi, 40 saat haftada vs. ama gelen yok.

Uzun lafin kisasi, sistemde bir yamukluk var, calisan birisinin maasi seneden seneye 5% artiyormu, calismayip parasini yatiran en az 10% kazaniyor, calisana sadece ölmeyecek kadar maas veripte sonra insanlar tembel demek kolay.
1200€ cok büyük bir rakam, ama afrikada yasarsan ve orada harcarsan.

PS: Türk berberleri, iscilerini sömürmekten baska birsey degil yaptiklari, 9-10€ sac kesiyor, haydi baskasi bir dükkan aciyor fiyati 8€ düsürüyor. Müsteri bu fiyatlara alisti senelerdir, 15€ verirmi birdaha? Adam gibi calisip calistirnda vardir illaki.

eses026
09 Ekim 2016, 20:30
sen heralde norvecten felan yaziyorsun ve dukkan acip isci calistirmanin cok basit bir durum oldugunu ve berberler demet demet parayi kenariya koyuyor....benim gece gunduz it gibi calisip fiannsamtindan kiraya suya carta curta nasil odeyecegimi dusunurken, insanlarin benim ödedigim vergiyle yan gelip yatmasini onurlu gururlu sanilmasi, pazarliga gecilmesi dusuncesi bence epey ilginc bir dusunce yada sosyal yardimdan para alip schwarz calismasi.sanirim yakinlarinin sosyal parayla yasamasindan rahatsiz olman olabilir. normal fabrikalarin buyuk capli olmayan fabrikadakiler 2000-3000 kazandigini saniyorda olabilirsin biz Patron olmakla paraya para katilmiyor. bu paralari az goruryorsan dedigim gibi gidersin arbeitamta alirsin paralari

Mr.Robot
11 Ekim 2016, 18:40
1. sen heralde norvecten felan yaziyorsun ve dukkan acip isci calistirmanin cok basit bir durum oldugunu ve berberler demet demet parayi kenariya koyuyor....

2. benim gece gunduz it gibi calisip fiannsamtindan kiraya suya carta curta nasil odeyecegimi dusunurken,

3. insanlarin benim ödedigim vergiyle yan gelip yatmasini onurlu gururlu sanilmasi, pazarliga gecilmesi dusuncesi bence epey ilginc bir dusunce yada sosyal yardimdan para alip schwarz calismasi.

4. sanirim yakinlarinin sosyal parayla yasamasindan rahatsiz olman olabilir.

5. normal fabrikalarin buyuk capli olmayan fabrikadakiler 2000-3000 kazandigini saniyorda olabilirsin biz Patron olmakla paraya para katilmiyor.

6. bu paralari az goruryorsan dedigim gibi gidersin arbeitamta alirsin paralari

1. Almanyadan katiliyorum, tabiki dükkan acmasida calistirmasida zor birsey ve berberler demet demet para kazanmadigida ortada. Kaldigim sehirde Türk berberlerin hepsi tiklim tiklim dolu, tras olmak icin doktorda kadar bekliyoruz. Peki bukadar calisiyor neden "köseyi" dönemiyor?

2. Gece günüdüz calisiyorsan hayrinami calisiyorsun, tek kendine calisiyorsun, finanzamt olaylarina baslarsak nasil calisildigini bilmiyorum degil, o ayri konu. Sende calisma, al parayi yat kenara, arasira kacak bir iki tras is tamam, niye yapmiyorsun ozaman okadar zor geliyorsa?

3. Vaybe, senin ödedigin vergi ile kimse yan gelip yatmiyor bundan emin olabilirsin. Isyeri calistiriyorsun diye kendini isciden müsteriden, hatta calismayandan daha iyi hissedebilirsin ama senin durumunu söyle anlatayim: Eskiden köleler var iken 5-10 köle arasinda 1 tane iri ve gaddarini secip eline kirbaci veriyordular, "sen bunlari calistir biraz daha ekmek al" diye kandirip öteki kölelere yapmadigini biraktirmiyordular. Artik zincir, kirbac vs. kalmadi, borcla ve nefsinin sürüklediginden dolayi kendi kendini kölelige atiyor. Iste buradada bu kölelerin basina gecen posisyon kimde oldugunu düsündünmü belki bir paralel görürsün, sonucta finanzamta, ceryan, su, kira, borc vs. ödemek zorundasin, vur kirbaci. Dükkan actiniz diye "is veren" hayalinle ... En fazla o kölelerin basindaki, baska birsey degil.

4. yakinlarim cok sükür odu durumda degil, ama malesef birisi berber olarak bir Türk berber dükkaninda calisiyor, ne yapsin ekmek parasi icin katlaniyor. O yüzden o dükkanlari iyi biliyorum. Misal 9€ kesiyordular simdi patron 10€ cikardi, olan kime oldu, müsteriler zaten 10€ verip cikiyor bahsis olsun 1€ diye, simdi oda patrunun cebinde, isci yine kendi düsünsün.

5. Illa en basit produktionshelferi kast ediyorsan onlar zaten H4 den az biraz daha para aliyordur. Ama 3 sene ausbildungu basiri ile yapmis birisi brüt 1600€ ile eve gidemez.

6. Bu paralari az görmüyorum, dedigim gibi afrikada yasarsan kral gibi gecinirsin.
Devlet yardim ediyor, tamam ama nasil hesapliyorlar o yardimi, düsün icinde sicak su bile dahil degilmis! O hesaplanan ölmeyecek kadar gereken para, tabi iyice köprü altinda yatmadinmi cok görünüyor degilmi? Ve hemen tembellik yaratiyor, sen simdi ayda 160-180 saat calisan ve meselgi olan birisinden nasil o paraya karsilik calismasini bekleyebilirsin? Sen o paraya kendin calisirmisin bunu kendi kendine bir sor sonra baskasina teklif et. Bugün arbeitsamttan hanim geldi isyerinde konusmak icin, issizim yok diyor, nasil oluyor 5 milyon issiz varken? Kisacasi verceginiz paraya kimse gelmez diyor kibarcasi.

Dönelim 1.deki soruya neden harhar calisna dükkanlar para kazanamiyor? Acaba Türk berberlerinin burada dükkanlar actiktan sonra piyasanin icine ettikleri icin olmasin? Almanlar 15€ den asagi kuru tras etmezken bizimkiler nasil 8€ kesiyor? Her eline makas alip bir alman meister ile anlasip dükkan acmasi ile fiyat kirmasindan olmasin? Kacak isci, damatlari bogaz tokluguna calistirip, 3 kesip 1 göstermekden olmasin? Fiyatlari piyasa beliliyor deyip cikiyorsunuz isin icinden, fiyatlari siz beliyorsunuz, müsteri ne yapacak kendimi kesecek sacini?
Ama müsteri 10€dan fazla vermiyor, neden versinki? Bugun 10 verdigine yarin neden 15€ niye versin? Ama bugun 15 verip yain 8 verirse tabiki oraya gider, almanlar zaten ucuzcu oldugunu biliyoruz, her konuda yiyecek icecek ucuz olsun ne olursa olsun. Ya peki günde 100 trasi 8€ yerine 50 trasi 15€ yapsan ayni parayi almayacakmisin? Ve o tras olmayan 50 kisi, pahali diye hippi gibimi gezecek, tras olmacaklarmi? Ama bir oyun bozan hirbo geliyor piyasanin icine...

Benim fark ettigim, biz Türklerin bir is dalina girdigimiz an, fiyatlarin, kalitenin, güvencenin asagayi düsmesi. Neden?
Misal olarak almanyada dönermi yapiliyorduda almanlara karsi rekabet olmak zorundaydilar? Elin italyani, gerci o iside türkler araplar yugo ve albanierler aldi ele, üc kurusluk hamurun üstüne salcaya sürüyor al 5€, neden döner 2,50€?
Öteki fastfoodlara bakarsan en cok iceren ve en saglikli olan döner, ama bir currywurst pommes kadar yok fiyati? Neden? Döner 20 cent pahali olunca dönermi yimeyecek?

Insallah olmaz ama pek yakinda olacaklardanda su var, asylant'lara calisma izini ciktimi ozaman piyasa iyice karisacak, almanlar nasil sikayetci oluyorsa Türk berberlerinden sizde ozaman araplardan yakinacaksiniz. Bakalim 5€ kim keser ve müsterileriniz acaba nereye gider. Bunlarinda baslarina almancasi olan birisi gectimi al sana bir sürü bedava köle.
Niye saldilar sanki buraya saniyorsun, insanlik icinmi. Sade "ucu" kime degecek, orasini daha ayarliyorlar. Almanlarin olmayacagi belli, "alt" tabakada is yapanlar düsünsün.