PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisindan emekli olmak hakkinda sorular

misterno
06 Ekim 2016, 05:21
Bu borclanma yapilirken 1999 oncesi borclanilan gunlerin emekli maasina etkisinin cok yuksek oldugunu ogrendim. Borclanma yaparken asgariden azamiye 6 kata kadar borclanma yapilabiliyor.

Benim SGK ilk girisim 1987 ve yurtdisi ilk ise baslayis tarihi 1993 oldugu icin 1999 oncesi borclanabilmem mumkun. Toplam 5 binden biraz fazla borclanmam gerekiyor yani bir kismi 1999 oncesi bir kismi ise 1999 sonrasina kaliyor.

Sizce 1999 oncesi borclanmayi azamiden yani en yuksekten ve 1999 sonrasini asgariden yapmak emekli maasini cok artirirmi?

Bir baska degisle borclanmaya 6 kat daha fazla para vermeye degermi?

Ne kadar borclanirsak ne kadar emekli maasi alirizi gosteren bir tablo yada formul varmidir?

Ikinci sorum ise borclanma SGK giris tarihinden mi yoksa yurtdisinda calismaya baslama tarihindenmi baslar?

Simdiden tesekkurler

orhan_bln
09 Ekim 2016, 16:34
Bu borclanma yapilirken 1999 oncesi borclanilan gunlerin emekli maasina etkisinin cok yuksek oldugunu ogrendim. Borclanma yaparken asgariden azamiye 6 kata kadar borclanma yapilabiliyor.

Benim SGK ilk girisim 1987 ve yurtdisi ilk ise baslayis tarihi 1993 oldugu icin 1999 oncesi borclanabilmem mumkun. Toplam 5 binden biraz fazla borclanmam gerekiyor yani bir kismi 1999 oncesi bir kismi ise 1999 sonrasina kaliyor.

Sizce 1999 oncesi borclanmayi azamiden yani en yuksekten ve 1999 sonrasini asgariden yapmak emekli maasini cok artirirmi?

Bir baska degisle borclanmaya 6 kat daha fazla para vermeye degermi?

Ne kadar borclanirsak ne kadar emekli maasi alirizi gosteren bir tablo yada formul varmidir?

Ikinci sorum ise borclanma SGK giris tarihinden mi yoksa yurtdisinda calismaya baslama tarihindenmi baslar?

Simdiden tesekkurler

borclama tablosunu burda sunmustum
http://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?24073-Yurtd%FD%FE%FD-bor%E7lanmas%FDna-y%F6nelik-%F6nemli-makale

misterno
09 Ekim 2016, 22:47
uzun yillar yaptigim arastirma sonucunda Karadeniz arkadasimin dedigi gibi bir uzmana danismakta fayda var

Kendi zamanima acidim. Son 7 yildir bu isi arastiriyorum email hesabimda yuzlerce email olustu ama hala %100 acikliga kavusmamis seyler kafamda. Yani siz hic girmeyin bu islere bir uzmana danisin. Ama danissaniz da yuzde yuz emin oldugum seyleri bi yazayim

1) Sahsi kanatim bir an once borclanin cunku ben Turk hukumetinin yerinde olsam coktan bu emeklilik hakkini kaldirmistim. devlet korkunc zarara ugruyor. Ote yandan TR de alacaginiz parayi bir kenara birak bedava saglik sigortaniz oluyor ama bunun kalitesi olaganustu dusuk. sahsi tecrubelerim ve duyduklarim bu yonde. Yani TR deki saglik sigortasina fazla guvenmeyin ozel hastanelere asla. Sistem her gun daha kotuye gidiyor dahada pahalaniyor. SGK farkini verip ozel hastanede bakim ise hicte ucuz degil AB seviyelerinde

2) Gunleri borclanirken kesinlikle tarih belirtin. Yani su su tarihler arasi borclanmak istiyorum diye. Yoksa sizi en gec gunlerden yani en dezavantajli gunlerden borclandiriyorlar. Istanbul Unkapani SGK dakiler tam devlet memuru. "Biz vatandas ne isterse onu yapariz" diyorlar dogru yolu gostermiyorlar. Ayni ozelliklere sahip iki kisiden birinin biri 700 lira maas oburu 1500 lira maas alabilir. Cunku kagidiyanlis doldurmustur

3) SGK ya bir sey sormayin ugramayin bile. Uzman bulun onun uzerinden gidin. 500 lira hicbir sey cunku karsiliginda aldiginiz cok daha yuksek.

------------------------

Bu sistemde bir cok seyi anladim ama su yuksekten odeme meselesini anlayamadim tam. Uzman diyorum ama muhendisligin verdigi ruh iste hala arastiriyorum. Kabaca Ali tezel in dedigi asgariden odeyin cunku yuksekten odemek size 100-200 lira kazandiracak buna degmez diyor

Ote yandan email araciligiyla kontak kurdugum 50 ye yakin uzmaninda hepsi bize su kadar para ver senin emekli maasini yuksek cikartiriz diyorlar. Ben rakamlara bakiyorum 50 bin lira fazla verip ayda 200 lira fazla almak hic mantikli degil. Cunku sahsim icin konusmak gerekirse benim emekliligim ocak 2018 de geliyor ama daha en az 20 sene calisicam. Yani o 50 bin lirayi gider mantikli bir yere yatiririm 20 sene sonra gelecek ayda 200 lira fazladan fazlasini kazanirim

Ama baskalari da derki ben calismiycam emekli maasini hemenalmak istiyorum o zaman 50 bin lira / 200 lira kendini 250 ayda cikariyor ki o bile degmez

Neyse siz anladiniz.

Ben yalnizca kendi harcadigim zamana kizdim. Emeklilik olayini bu kadar karisik yapmanin ne anlami var. Ecnebi adam gitmis web sitesini kurmus orada hersey bariz belli. Uc kaat yok yanlis anlama yok

Bu arada ben 69 dogumluyum ilk giris 85 bir kac ay calistiktan sonra 93 te yurtdisi ve o zamandan beri gurbetteyim. SGK nin sitesinde emekli maasi hesaplama yeri var. Borclanmayi yaptim onlarida SGK goruyor ve bana ayda bugunun parasi ile 1563 TL gosteriyor.

Ama alamam cunku yurtdisinda calisiyorum. Sonra basima bela gelsin istemiyorum. Aam etrafimdaki hemen herkes hem bu emekli maasini alip hemde calisiyorlar. Uyardim ettim ama benimle alay ettiler. Orasi Turkiye nereden bilecekler falan filan

tolgahamburg
10 Ekim 2016, 00:24
Alay etmeye devam etsinler,başlarına geldimi anlarlar;bugün hasan karahalıloglu programında biri aradı soruyor ne yapabilirim diye,emekli olmuş minjob yapmış sgk 40 bin tl aldığı maaşlara istinaden borç çıkartmış...

moralist
10 Ekim 2016, 11:44
iyi is aslinda adami emekli et parasini al sonra faiziyle geri al adamlar iyi etüt etmis paragöz bir millet oldugumuzu helal olsun

hOrOz
10 Ekim 2016, 11:53
iyi is aslinda adami emekli et parasini al sonra faiziyle geri al adamlar iyi etüt etmis paragöz bir millet oldugumuzu helal olsun

Hocam suç devlette değil .... milletimiz de .. aç gözlü yalancı dolandırıcı sahtekar olmuş çıkmış

tartarken terazinin kefesini silen millet bu duruma dönmüştür

Hacısı hocası sağcısı solcusu yalan dolan ile yaşamaktadır

vermeden almak sadece bizim uyanık Türk lerde var

bir vereyim iki isterim hesabı

bu sadece Türkiye de değil Almanya da böyle

Hakkıyla namusuyla yapanlara bir şey yapılmıyor nedendir acaba ??

misterno
10 Ekim 2016, 17:34
Valla ben amerikadayim sirf cevremde en az 20 kisi var boyle. Merak ediyorum ileride birgun abd nin sgk si ile tr nin sgk si ayni almanya ile arasinda oldugu gibi link kuruldugunda geriye donuk bakacaklarmi? Cunku 10 seneden beri calisip maas alanlar biliyorum manyak bir ceza gelmesi lazim. Kafadan bi 100 bin lirayi gecer ceza heralde

tolgahamburg
10 Ekim 2016, 18:08
Misterno amerikadaysan sıkıntı yok çünkü Türkiyenin amerikayla sosyal güvenlik antlaşması yok ... rahat ol

misterno
10 Ekim 2016, 18:12
Misterno amerikadaysan sıkıntı yok çünkü Türkiyenin antlaşması yok rahat ol

Iyide 5 sene sonra anlasma oldugunda sgk geriye donup arastirirsa batariz valla

Ayrica sgk kanununda anlasma yapilmamis ulkelerde calisabilirsiniz demiyor. Ne tr nede yurtdisinda calisamazsiniz sosyal yardim veya issizlik maasi bile alamazsiniz deniyor

tolgahamburg
10 Ekim 2016, 18:15
Amerikayla olmaz Oboma bile beceremedi:Dayrıca sosyal güvenlik antlaşması olmayan ülkeden hangi kurumdan belge isteyecek

misterno
10 Ekim 2016, 18:23
Amerikayla olmaz Oboma bile beceremedi:Dayrıca sosyal güvenlik antlaşması olmayan ülkeden hangi kurumdan belge isteyecek

Türk Maliyesi ile ABD Gelir İdaresi IRS arasında bugün çok önemli bir anlaşmaya imza atılıyor. ABD’de yatırımı olan Türkler ile Türkiye’de yatırımı olan ABD’lilerin bilgileri karşılıklı paylaşılacak. Sadece yatırımı olan değil, orada bir telefon numarası bulunan bile bu anlaşmadan etkilenecek

http://m.gazetevatan.com/abd-de-copu-olanin-bilgisi-maliye-ye-833172-ekonomi/

tolgahamburg
10 Ekim 2016, 18:41
İlginç:p belli bir rakamın üzerinde Türkiye’de finans kuruluşlarında varlığı olanların gelirleri GİB aracılığıyla bildirilecek,bir dip not var araştır derim.

misterno
10 Ekim 2016, 18:58
İlginç:p belli bir rakamın üzerinde Türkiye’de finans kuruluşlarında varlığı olanların gelirleri GİB aracılığıyla bildirilecek,bir dip not var araştır derim.

O yuzden tr deki butun hesaplarimi bu kanun cikmadan once kapattim.

hekimoglu
10 Ekim 2016, 21:33
Bu TR deki hesap bilgilerinin Türklerin yaşadığı dış ülkelerle paylaşılacağı meselesini hiç TR de hesabı olanlar arasında müşteri temsilcisiyle görüşüp bilgi alan varmı? Internet ortamında forumlarda paylaşılan bu iddia ile ilgili ben bir soru yönelttim kesinlikle doğru olmadığını, banka sözleşmelerinde sadece FATÇA konusunun ABD ile ilgili ve yanlızca ABD vatandaşlarına ait hesapları kontrol amacı taşıdığını başka hiç bir ülkeyle bilgi paylaşımının söz konusu olmadığını söylediler. Konuyu iyice araştırıp birinci ağızdan bilgı almadan her söze inanmamanızı öneririm.

misterno
10 Ekim 2016, 21:50
Bu TR deki hesap bilgilerinin Türklerin yaşadığı dış ülkelerle paylaşılacağı meselesini hiç TR de hesabı olanlar arasında müşteri temsilcisiyle görüşüp bilgi alan varmı? Internet ortamında forumlarda paylaşılan bu iddia ile ilgili ben bir soru yönelttim kesinlikle doğru olmadığını, banka sözleşmelerinde sadece FATÇA konusunun ABD ile ilgili ve yanlızca ABD vatandaşlarına ait hesapları kontrol amacı taşıdığını başka hiç bir ülkeyle bilgi paylaşımının söz konusu olmadığını söylediler. Konuyu iyice araştırıp birinci ağızdan bilgı almadan her söze inanmamanızı öneririm.

Eger almanya tr deki sgk ile bilgi alis verisinde bulunmasaydi bu kadar turk vatandasi emekli maasi alirken almanyadanda sosyal yardim aldi diye buyuk cezalar almazdi.

Yani avrupa ulkelerinin emeklilik sistemleri ile tr deki SGK arasinda bilgi alisverisi yillardan beri var. Anlasma olmayan ulkeler ise birgiun anlasma yapildiginda geriye donup bakilabilecegi icin bi farki yok.

Fatca ve fbar ise baska. Dunyada birtek abd kendi vatandaslarini global duzeyde vergilendirir. Avrupa ulkeleri boyle birsey yapmiyor

aqua05
11 Ekim 2016, 17:17

Hocam anlamadigim emekli olan kisilere minijob yasak.SGK yi kandirdik diyelimde Allah i nasil kandiracagiz Allah in bildigini kuldan sakliyoruz.Böyle yapan kisileri anlamiyorum.Günün birinde bu uc kagit ortaya cikar onudami düsün müyoruz.Hanim 630 euroya kadar calisiyor .3600 gün ödedim 58 yasinda emekli olur dediler.Benim aklim yokmu bunu mini joba cevirip.7000 euro daha ödeyip hemen emekli olsun 52 yasinda.Sen devlet e kizma Milllet e kiz.

guengoer52
13 Ekim 2016, 23:32
Emekli aylığı alanların almanyada minijob yada sosyal yardım almaları durumunda emekli aylığı alma haklarını kaybetmeleri bunu bildirmediklerinde yakalanıp ceza yemeleri tamamen ayrı bir konu, uyanık insanlarımızın yakayı ele vermelerine sebep iki ülke arasındaki sosyal güvenlik sözleşmeleri dolayısıyla bilgi paylaşmalarından kaynaklanıyor genelde, birde kişi iki ülkeden birden emekli aylığı alıyorsa talep olmadan otomatik bilgi paylaşımı gerçekleşiyor.

karadeniz
14 Ekim 2016, 15:28
Türkiye'den emekli olmuş olup suistimal yapanlar hakkında,görüş ve yaşadığım !
Türkiye ile Almanya sosyal güvenlik sözleşmesi gereği bilgi alış verişinde daha ziyade eksik bilgi,hastalık,yurtdışından emekli olmuş olup yaşamını memleketinde idame ettirenler kapsamında,3201 sayılı yasa gereği emekli olanların tesbiti sondaş usulu,emekli maaşınızı kesiyorlar size haber verme gereği bile duymadan siz sgk.arayıp sorduğunuzda sizden çalışmadığınızın belgesini istiyorlar sizde rentenversıcherungverlauf,u gönderiyorsunuz emeklilik için prim ödemesi yoksa emekli maaşının kesildiği tarihten itibaren devan ediyor,şikayet üzeri emekli maaşı kesilmesi söz konusu,en dikkat çeken kısmı 6 aydan fazla yurtdışında ikamet edip giriş çıkışları beyan etmeyenler.

birebir
15 Ekim 2016, 17:48
1984 yilinda Türkiyede SSK.baslangicim var. 1991 de Almanya ya geldim, Almanya da ilk ise giris tarihim 1993 de. Dilekcenin 11. maddesinde borclanma tarihleri kismini hangi tarih itibariyla borclanma baslangic olarak yazabilirim? ( 1991 yilindanmi yoksa 1993 yilindanmi?) 1966 dogumluyum 3600 günden emekli olmayi düsünüyorum. Kac yasinda emekli olabilirim?
Bilgi verecek olan arkadaslara simdiden tesekkürler....

karadeniz
15 Ekim 2016, 21:48
1984 yilinda Türkiyede SSK.baslangicim var. 1991 de Almanya ya geldim, Almanya da ilk ise giris tarihim 1993 de. Dilekcenin 11. maddesinde borclanma tarihleri kismini hangi tarih itibariyla borclanma baslangic olarak yazabilirim? ( 1991 yilindanmi yoksa 1993 yilindanmi?) 1966 dogumluyum 3600 günden emekli olmayi düsünüyorum. Kac yasinda emekli olabilirim?
Bilgi verecek olan arkadaslara simdiden tesekkürler....

Borclanma tarihi olarak calismaya basladiginiz tarih 1993,eger askerliginizi 540 gün yaptiysaniz askerligide borclanin,calismaya baslamadan askerlik yaptiysaniz borclanma ile askerlik kadar ise baslama tarihi geriye gider askerligi 1984 yilindan sonra yaptiysaniz 2000 tarih öncesi borclanma ile avantajli olursunuz

tolgahamburg
15 Ekim 2016, 22:00
Emekli olup minijob yada benzeri işlerde çalışmak isteyen emekli maaş ödemesini durdurmalı...benim bildiğim

birebir
16 Ekim 2016, 06:50
Borclanma tarihi olarak calismaya basladiginiz tarih 1993,eger askerliginizi 540 gün yaptiysaniz askerligide borclanin,calismaya baslamadan askerlik yaptiysaniz borclanma ile askerlik kadar ise baslama tarihi geriye gider askerligi 1984 yilindan sonra yaptiysaniz 2000 tarih öncesi borclanma ile avantajli olursunuz
Askerligimi 1986 da yani Sigorta baslangicimdan sonra yaptim. Yinede ödemeyi düsünüyorum. Sorumun son kismi unutulmus sanirim : 3600 güden borclanirsam kac yasinda emekli olabilirim. Sigarta baslangicim 01.10.1984

karadeniz
16 Ekim 2016, 07:37
Askerligimi 1986 da yani Sigorta baslangicimdan sonra yaptim. Yinede ödemeyi düsünüyorum. Sorumun son kismi unutulmus sanirim : 3600 güden borclanirsam kac yasinda emekli olabilirim. Sigarta baslangicim 01.10.1984

3600 günle yani yaslilik emekliligi 55/60 yas arasi,askerligi borclanmanizla 08/09/1999 tarihi oncesi yaklasik 10 yila yakin borclanma yapmis olursunuz.

kurtun58
19 Ekim 2016, 08:16
medyada araligin sonunda taban pirim miktari 17,57 den 61,50 lira yükselecegini ifade eden yazilar var.bu ne kadar gercek arkadaslar.böyle olursa yurtdisi emeklilik cazibesini yitirir

Fedayi38
19 Ekim 2016, 09:46
uzmanlar nediyor bu ise gercekten asli varm?

hOrOz
19 Ekim 2016, 16:44
medyada araligin sonunda taban pirim miktari 17,57 den 61,50 lira yükselecegini ifade eden yazilar var.bu ne kadar gercek arkadaslar.böyle olursa yurtdisi emeklilik cazibesini yitirir

uzmanlar nediyor bu ise gercekten asli varm?

hani bir atasözü vardir delinin biri kuyuya taş atmış bin kişi çıkaramamış

aynen bu yazilarda böyle ...

Aylık asgari ücret miktarı 30’a bölünerek günlük asgari ücret belirleniyor. Ortaya çıkan miktarın yüzde 32’si günlük borçlanma miktarı olarak tespit ediliyor.

ve 6 ayda bir yeniden hesaplanıyor

giresun28
19 Ekim 2016, 18:31
Ssk calistayi tavsiye karari almis.ama buna hükümet uymak zorunda degil.

muratcan6793
20 Ekim 2016, 11:24
Arkadaslar, Benim Türkiye de sigorta numaram 1975 yilinda acildi. Türkiye de emeklilik icin borclanmayi hesaplattim ve cikan miktari ödeyecegim. 1957 dogumluyum ve su an minijob isine sahibim. Türkiye de acilan sigorta numaram eski oldugundan bu sartlarda olmama ragmen emekli olup emeklimi alabiliyormusum. Eski yasaya göre bu mümkünmüs. Bu ne derece dogrudur? Bu konuda bilgisi olan varsa ve aydinlatirsa sevinirim. Burada sorun yasamak istemiyorum.

hOrOz
20 Ekim 2016, 12:20
Arkadaslar, Benim Türkiye de sigorta numaram 1975 yilinda acildi. Türkiye de emeklilik icin borclanmayi hesaplattim ve cikan miktari ödeyecegim. 1957 dogumluyum ve su an minijob isine sahibim. Türkiye de acilan sigorta numaram eski oldugundan bu sartlarda olmama ragmen emekli olup emeklimi alabiliyormusum. Eski yasaya göre bu mümkünmüs. Bu ne derece dogrudur? Bu konuda bilgisi olan varsa ve aydinlatirsa sevinirim. Burada sorun yasamak istemiyorum.

hocam ayni soruyu tekrar tekrar sormaktansa şimdiye kadar açılan konulara bir okumaya zahmet göstersek

bu sorunun cevabı çok detaylı olarak yüzlerce kez yazıldı

http://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?10569-T%FCrkiyeden-emeklilik-ve-Minijob
http://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?13739-Tr-den-emeklilik-ve-Almanyada-devam-calismak

karadeniz
21 Ekim 2016, 14:46

muratcan6793,1975 yilindaki calismaniz ssk.kapsamindaysa siz sgk.den calismaniz karsiligi 55 yasinda emekli olmus durumdasiniz mevcut kismi emekliliginizi yaslilik emekliligine cikartabilirsiniz yani 3600 güne tamamlayarak,yanliz yurtdisinda adrese dayali sosyal yardim alamaz,mini jop calismasi yapamaz,calisma yapamasiniz.

KaraKasirga
06 Kasım 2016, 20:41
arkadaslar ben 1980 dogumlugum

ausbildunga 1996 da obasladim.

2006 yilinda 2960gün primi yatirdim.

Gecen senede yaklasik 700 gün yatirarak 3600 günü tamamladim.

simdi benim anlamadigim 3600 gün benim emekli olmam icin yetiyormu?

5400 günüm olunca ne fark ediyor?

karadeniz
16 Kasım 2016, 18:35

08/09/1999 tarihine kadar calismaya baslayanlar 3600 günle yaslilik emekliligine 55/60 yas arasi hak kazanir,normal emeklilik ile yaslilik emekliligi arasinda cok kayde deger fark yok,takriben 100/150Tl.gibi

clon
16 Kasım 2016, 18:49

senin icin Biraz erken degilmi :) :)

hekimoglu
28 Kasım 2016, 18:36
Yurtdisi borclanma basvurusu yapan bir ev hanimi ödeme tahakkuk belgesiyle ödemeyi almanyadan ziraat bankasindan yaptiktan sonra Türkiye`ye gitmeden aylik baglatma basvurusunu nasil nereye hangi belgelerle yapmalidir?

moralist
28 Kasım 2016, 20:33
1.4.2016 den sonra borclanip emekli olanlar almanyada calissalar bile aylik alabilirler artik

KaraKasirga
29 Kasım 2016, 15:32
08/09/1999 tarihine kadar calismaya baslayanlar 3600 günle yaslilik emekliligine 55/60 yas arasi hak kazanir,normal emeklilik ile yaslilik emekliligi arasinda cok kayde deger fark yok,takriben 100/150Tl.gibi

sgol usta

senin icin Biraz erken degilmi :) :)

yavas yavas hazirliklara basladik:D

hekimoglu
29 Kasım 2016, 16:24
Yurtdisi borclanma basvurusu yapan bir ev hanimi ödeme tahakkuk belgesiyle ödemeyi almanyadan ziraat bankasindan yaptiktan sonra Türkiye`ye gitmeden aylik baglatma basvurusunu nasil nereye hangi belgelerle yapmalidir?

Arkadaslar, yeni konu acmadan bu islemler hakkinda bilgisi olanlar tecrübelerini paylasabilirlermi. Bir yakinim bu soruyu sordu kesin bilgim olmadigindan yanlis yönlerdirmek istemiyorum.

hOrOz
29 Kasım 2016, 17:42
Arkadaslar, yeni konu acmadan bu islemler hakkinda bilgisi olanlar tecrübelerini paylasabilirlermi. Bir yakinim bu soruyu sordu kesin bilgim olmadigindan yanlis yönlerdirmek istemiyorum.

http://www.iskur.us/ssk/emekli-ayligi-baglatmak-icin-sgkya-nasil-basvuru-yapilir.html

tolgahamburg
29 Kasım 2016, 18:37
Moralist;kim dedi yanlış yazdın sanırım...çıkmadı o kanun

aslankral
29 Kasım 2016, 18:49
1.4.2016 den sonra borclanip emekli olanlar almanyada calissalar bile aylik alabilirler artik

moralist bu haberin kaynagi varmi ?

moralist
29 Kasım 2016, 19:23
Evet Ali Torlak söyledi

moralist
29 Kasım 2016, 19:26
https://m.facebook.com/profile.php?id=550779794
Ben burda sordum tasdikledi

aslankral
29 Kasım 2016, 23:18
dogrusu $u $ekilde
Türkiyede emekli olduktan sonra calisanlarin isvereninden prim kesiliyordu bu sekilde emekli maasi alirken calismak serbestti,
bu primin yurdisindaki isverenden kesmenin mümkün olmadigindan Türkiyeden emekli olanlarin halen yurtdisinda calismasi yasak.
01.04.2016 da Türkiyedeki emekli calisanin isverenden kesilen prim kaldirildi, Türkiyede emekli olan calistigi maasini ful aliyor.
Ali Torlak, artik kesinti sorunu olmadigindan yurtdisinda TR den emekliyken calismanin sorun olmayacagini iddia ediyor ve bu konuda beraber calistigi bir Avukat hanimla davalar acti,
dava sonuclari 2017 senesinin ilk aylarinda belli olacakmis muhtemelen.

karadeniz
30 Kasım 2016, 00:05

Emkeli olmak kisi,3 sarti yerine gelmesi halinde emekli maasi baglanir,yas,emeklilik icin prim süresi,sigortalilik süresi.
1-TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT BELGESİ
2-3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK TALEBİNDE BULUNANLARA MAHSUS
BEYAN VE TAAHHÜT BELGESİ
3-3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK ALANLARA MAHSUS YOKLAMA BELGESİ
4-Aktuel renteversicherungsverlauf 1 ayi gecmeyecek
Bu belgeleri sgk.muna göndererek emekli maasinin baglanmasini istiyebilir.

tolgahamburg
30 Kasım 2016, 11:11
aslan kral sgdp prim kesintisi memurlar ve kendine ait işi olanlar için kalktı...4a yönünden bir firmada yada bir kişi yanında çalışanlardan sgdp kesintisi devam etmektedir.Bir dava en az 2-3 sene sürmektedir...Anlaşın millet yolunacak tavuk arıyor;)Yurt dışı borçlanmasıyla emekli olan kesinlikle çalışamaz kanun değişmedi.....

moralist
30 Kasım 2016, 12:26
Peki hartz 4 alanlarin durumu nasil?

tolgahamburg
30 Kasım 2016, 13:38
:)hartz 4 alanlar emekliliğini muhtemelen bildirmemiştir die düşünüyorum?bence işleri Allaha kalmış günümüz bilgi toplumu bir gün ortaya çıkar die düşünüyorum ,bildiğin yapan varsa bildir nasıl yapıyorlar öğrenelim???

hOrOz
30 Kasım 2016, 14:06
Peki hartz 4 alanlarin durumu nasil?

Hartz 4 alanların emeklilik primleri 2011 senesinden beri ödenmiyor

fakat H4 alanların emekli maaş kayıpları olmaması için halen kayıtlı görülüyor

yani Prim ödemesi yok fakat emeklilikleri devam ediyor

zaten emekli olmanın şartlarindan biriside sosyal yardım almamaları

moralist
30 Kasım 2016, 14:59
Gecen bir tanidiktan 70000 tl geri istediler birde tanidigim 4 kisi var hartz 4 aliyorlar 12 senedir aliyorlar maaslarini yani bu sansa mi kalmis anliyamadim

hOrOz
30 Kasım 2016, 15:38
Gecen bir tanidiktan 70000 tl geri istediler birde tanidigim 4 kisi var hartz 4 aliyorlar 12 senedir aliyorlar maaslarini yani bu sansa mi kalmis anliyamadim

riziko alan kişiye ait

daha öncede yazdım

ha askere kurşun sıkmışsın ha devlete kazık atmışsın arada bir fark yok

rahat rahat emekliliğini almak varken daima yakalanma korkusu içinde yaşamak mı istersin ??

düşün bir kere Almanya da gelir bildirmiyorsun Alman Kanunlarına göre suçlu duruma düşüyorsun diğer taraftan Türkiye nezdinde de suçlu duruma düşüyorsun

seçim sana ait

hekimoglu
30 Kasım 2016, 16:58
Bu konuda kimse kendini uzman diye tanımlayan çakallara kanıpta başını derde sokup birde parasından olmasın. Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olup yurtdışında emeklilik aylığı dışında kazançları olamaz şartı kalkmadığı sürece suyu bulandırıp balık avlamaya çalışanların tuzağına düşmeyin.

akbaba
11 Aralık 2016, 15:48
bir vatandasimiz 30 sene almanyada calisip vefat ediyor. Türkiyede sadece dövizle askerlik yapmis, emeklilik veya sgk ile hic iliskisi olmamis.
simdi esi soruyor, vefat eden esinin üzerinden, yurtdisi borclanmasiyla,dul maasi talep edebilirmi?
ben mantiken mümkün görmedim, ama kanunlari bilmiyorum, mantiksiz cok kanun var....

hOrOz
11 Aralık 2016, 15:56
bir vatandasimiz 30 sene almanyada calisip vefat ediyor. Türkiyede sadece dövizle askerlik yapmis, emeklilik veya sgk ile hic iliskisi olmamis.
simdi esi soruyor, vefat eden esinin üzerinden, yurtdisi borclanmasiyla,dul maasi talep edebilirmi?
ben mantiken mümkün görmedim, ama kanunlari bilmiyorum, mantiksiz cok kanun var....

böyle bir şey var .. benim teyzem vefat eden eşine yaptırmıştı

sanırım buradaki yazı yardımcı olabilir
http://www.aksam.com.tr/yazarlar/yurtdisi-borclanmasiyla-olum-ayligi-da-alinabilir/haber-356375

akbaba
11 Aralık 2016, 16:41
cok tesekkürler Horoz usta. mantiksiz bulsamda,kanunen hakkimiz olan birseyden faydalanmak suc degil.

hOrOz
11 Aralık 2016, 16:46
cok tesekkürler Horoz usta. mantiksiz bulsamda,kanunen hakkimiz olan birseyden faydalanmak suc degil.

ilk başta banada saçma gelmişti ama böyle bir olanak varmış ..

kanun dışı bir şey olmadiğı için herşey kanuni ve yasal

karadeniz
11 Aralık 2016, 17:37
Yurtdışı borçlanma ile dul ve yetimlerin Türkiye’den ölüm aylığı hakları

GİRİŞ

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın ve mavi kartlı insanlarımızın bulundukları ülkelerdeki emeklilik şartlarının ağırlığından dolayı Türkiye’den borçlanma yolu ile emekli olma yönünde yoğun talepleri olduğu gözleniyor.

Ancak bunlar arasında ister Türkiye’de olsun ister yurtdışında olsun, vefatlarından önce yurtdışında çalışan veya ev hanımlığı süreleri olan kişilerin hak sahiplerinin (eşi, çocukları ve ana babası) Türkiye'den hangi tür haklarının olduğunu bilinmedikleri gibi Türkiye'den dul, yetim veya ölüm aylığı alabilecekleri akıllarına bile gelmiyor.

Örneğin Fransa’da 18 yaşından sonra 10 yıl çalışması bulunan Mustafa beyin vefatıyla dul kalan eşi iki çocuklu Emine hanım, eşinin çalışmalarını yurtdışı borçlanma yolu ile borçlanıp, bedelini ödedikten sonra evlenmemek şartıyla ömür boyu dul maaşı, erkek çocukları eğitimlerine devam ettiği ve gelirleri olmadığı müddetçe 25 yaşına kadar, kız çocukları evlenmemek, geliri olmamak şartıyla yine ömür boyu yetim maaşı alma hakkı olduğunu aklına bile getirmiyor.

Oysa 3201 sayılı yurtdışı borçlanma yasası ve mevzuat bunlara şartları oluştuğu takdirde dul ve yetim aylığı alma hakkı veriyor.

HAK SAHİPLERİNİN BORÇLANMASI İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ ?

Normal yurtdışı borçlanmalarda olduğu gibi hak sahibi SGK internet sitesinden de elde edebileceği “Yurtdışı borçlanma talep dilekçesi”ni usulüne uygun doldurarak veya normal bir dilekçeye ;

- Ölene ait çalışılan ülke emeklilik kasasından alınacak hizmet cetveli aslı
- Ölen yurtdışında kendi adına ve hesabına çalışanlardan ise bağlı olduğu vergi dairesi, ilgili meslek kuruluşu veya birliklerince verilen hizmet belgesi
- Ölenin sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen süreleri ise bulunulan ülkelerdeki Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerden alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri veya yurtdışında çalışılan işyerlerinden alınacak hizmet sürelerini gösterir bonservisleri ile birlikte pasaportlarında bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri
- Ölen ev hanımı ise sürenin geçirildiği ülkeden alınacak ikametgah belgesi ve bunun noter veya konsolosluklarca onaylanmış Türkçe tercümesi aslı veya çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlik veya ataşeliğinin bulunduğu Türk temsilciliklerince ikamet belgesine istinaden düzenlenecek belge, bunlar temin edilemezse, ölenin yurtdışına çıkış ve yurda giriş tarihlerinin, fotoğraf ve künye bilgilerinin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopisi ya da emniyet müdürlüklerinden alınacak yurda giriş-çıkış çizelgesi
- Ölene ait ve öldüğünü gösterir Nüfus Kayıt Örneği
- Ölen mavi kartlı ise mavi kartı veya yabancı ülke kimliği ile birlikte Kapalı Nüfus Kayıt Örneği
- Ölen mavi kartlı ise o ülke makamlarınca verilen ölüm belgesi ve onaylı Türkçe tercümesi
eklenecektir.

Başvurular ölenin daha önce Türkiye’de çalışması olup olmadığına, kısmi aylık alıp almadığına göre Kurumun ilgili birimlerine yapılacaktır.

Başvurular hak sahibi tarafından Kuruma bizzat yapılacağı gibi(başvuru Kurum kaydına girdiği tarihtir) yurtiçinden veya yurtdışından taahhütlü, iadeli-taahhütlü veya acele kargo ile de (başvuru postaya verildiği tarihtir) yapılabilir. Normal posta ile gönderilen başvurular Kurumun kaydına geçtiği tarih başvuru tarihi olarak kabul edilecektir.

NE KADARLIK BORÇLANMA YAPMAK GEREKİR ?

Hak sahiplerine borçlandıkları yurtdışı sürelerine istinaden aylık bağlanabilmesi için; tahakkuk ettirilen borcun tamamının ödenmiş olması, 5510 sayılı Kanunla mülga kanunların yürürlükteki hükümlerine veya sosyal güvenlik kanunlarına göre aylığa hak kazanılmış olması ve Kuruma yazılı başvuruda bulunulması şartları aranacaktır.

Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden sigortalıların şayet Türkiye’de daha önce bir gün dahi SSK (4/a) sigorta girişleri varsa, borçlanmalarla 900 güne tamamlanmaları yeterlidir.

Ekim 2008 tarihinden önce Türkiye’de daha önce bir gün dahi SSK (4/a ) kapsamında sigorta girişi olan ancak Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden sigortalının hak sahiplerinin 900 güne borçlanma yolu ile tamamlanmasını SGK kabul etmemekte, 900 günün en az beş yılda çalışma ile tamamlanması şartını aramaktadır. Veya 1800 güne tamamlamaya borçlanma hakkı vermekte. Yargıtay 21 HD’si bu 900 günlük sürenin borçlanma yolu ile de tamamlanacağına karar verdiğinden bu işleme karşı dava açmak gerekecektir.

Sigorta girişleri ve ölümleri Ekim 2008 tarihinden sonra olan sigortalıların hak sahipleri ise 1800 gün borçlanarak veya 900 günü borçlanma yapmaksızın 5 yıllık sigortalılıkları süresinde çalışılarak tamamlanmışsa aylığa hak kazanabilecekler.

Türkiye’de çalışması bulunmayan (ne zaman ölürse ölsün) ölen sigortalıların hak sahipleri ise 1800 gün borçlanma yaparak Bağ-Kur (4/b) kapsamında aylığa hak kazanabilirler.

Aynı şekilde hak sahiplerine bağlanan kısmi aylıkların tama çıkartılmasında da 1800 gün prim ödeme şartı aranacaktır. Ancak, 506 sayılı Kanunda öngörülen 5561 sayılı Kanun gereğince 2008 yılı Ekim ayı başından önce ölen sigortalının hak sahiplerine aylık bağlanmasında ve kısmi aylıkların tama çıkartılmasında 5 yıllık sigortalılık süresi içinde 900 gün prim ödeme gün şartının yerine getirilmesi yeterli olacaktır.

Borçlandıkları yurtdışı süreler dikkate alınarak kısmi aylıkları tam aylığa yükseltilen hak sahipleri, ölenin varsa askerlik hizmetini borçlanmaları halinde akit ülkeden ölüm aylığına hak kazanıyor iseler (Ör: Almanya’dan) bunların talepleri halinde askerlik hizmetleri borçlandırılacaktır. Bu şekilde borçlandırılan askerlik süresi sadece sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında ilgili akit ülkeye hizmet olarak bildirilecek, almakta oldukları aylıkların yükseltilmesinde değerlendirilmeyecektir.Böylelikle bulundukları ülkelerde de ülke mezuatına göre ölen sigortalıdan dul veya yetim aylığı almaya hak kazanabilecekler.

Borçlanma bedelleri tahakkuk ettirilip kendilerine tebliğ edilen hak sahibi bu bedeli tebliğden itibaren 3 ay içerisinde ödeyecektir. Askerlik ve doğum borçlanmalarında ise ödeme süresi 1 aydır. Bedel bu sürede ödenmezse tamamı, bir kısmı yatırılmış ise kalan kısmı için borçlanma işlemi iptal edilecektir. Yani ödeme için taksit imkanı bulunmamaktadır.
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1700.htm

akbaba
11 Aralık 2016, 18:52
Karadeniz usta,yine hizir gibi yetistin
inanilacak gibi degil,yurtdisinda vefat edenin,dul esine evlenmedigi sürece ömür boyu ve cocuklara egitim gördükleri 25 yasina kadar dul ve yetim maasi.
biran kendimi dünyanin en zengin ükesinin vatandasi sandim...

karadeniz
11 Aralık 2016, 19:37
Karadeniz usta,yine hizir gibi yetistin
inanilacak gibi degil,yurtdisinda vefat edenin,dul esine evlenmedigi sürece ömür boyu ve cocuklara egitim gördükleri 25 yasina kadar dul ve yetim maasi.
biran kendimi dünyanin en zengin ükesinin vatandasi sandim...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ‘Bu ülke bu yükü kaldıramaz,
Zamaninda maliye bakani emeklilikde 300 bin kisi icin söylemisti sanirim bu rakam kadarda yurtdisi emeklisi vardir,gerisini siz düsünün.

birebir
11 Aralık 2016, 22:04
17.10.2016 tarihinde Almanya dan postayla emeklilik icin gerekli belgeleri gönderdim. 24.10.2016 tarihi itibari ile belgelerimin ilgili Sosyal Güvenlik il müdürlügüne ulastigini internetten görebiliyorum. Bu günne kadar müracatimla ilgili olarak bana herhangi bir cevap gelmedi. Yaklasik 2 ay oldu. Biraz daha bekleme süremin oldugunu biliyorum.
Fakat bu süre sonunda da bir cevap alamazsam yada simdiden ne yapabilirim ? Anlayacaginiz biraz endiseliyim.

karadeniz
11 Aralık 2016, 22:35
17.10.2016 tarihinde Almanya dan postayla emeklilik icin gerekli belgeleri gönderdim. 24.10.2016 tarihi itibari ile belgelerimin ilgili Sosyal Güvenlik il müdürlügüne ulastigini internetten görebiliyorum. Bu günne kadar müracatimla ilgili olarak bana herhangi bir cevap gelmedi. Yaklasik 2 ay oldu. Biraz daha bekleme süremin oldugunu biliyorum.
Fakat bu süre sonunda da bir cevap alamazsam yada simdiden ne yapabilirim ? Anlayacaginiz biraz endiseliyim.

birebir,sgk.mundan cevap genellikle gec geliyor yaklasik 3,4 ay gibi,önemli olan evraginizin sizin eline gectikten sonraki 3 ay dönemi bu süreye dikkat etmelisiniz,talebiniz gecersiz kalir yeniden bas vuru yapmaniz gerekir, buradan kimlik bilgilerinizle adiniza cikacak evragi takip edebilirsiniz, https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/