PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Freiwilligezulage hakkinda bilgi lazim

üsküdar
23 Eylül 2016, 11:47
Selamün aleyküm.
Ben 28 senedir P&G,de calisiyorum. Ilk girdigim yillarda iyi calisanlara beurteilung esnasinda sene sonunda 75 DM fazla zam aliyorduk bu asagi yukari 10 sene sürdü.
2012 yilinda firma kendi icinde sistem degistirdi.(büroda calisanlarin maaslarini arttirmak icin).Aylik kagidinda E6,i E4 ya indirdiler.(2012,den itibaren).Bu vakte kadarda 3 kere gewerkschafliche zam geldi.Benim ve benim durumumda olanlara bu zam yansimadi.Sordugumdada,bana ödemis olduklari freiwilligezulageyi kesip ayligima eklediklerini gördüm.Yani 2012,ten beri ayligim ayni kaldi,fakat bu arada firma 4 sene zarfinda 3 kat büyüdü.Internette arastirdim,eger firma kötüye giderse freiwilligezulageyi kesebilir diye okudum.Calisanlarda biliyor fakat korkudan birsey yapamiyorlar.Benim tek basima birsey yapma imkanim varmi?Gewerkschafa yazdim cevap vermediler.Betriebsrata gittim,isverenin yaninda duruyorlar.
Tesekkürler..

hOrOz
23 Eylül 2016, 12:00
şimdi bu konu epey karışık

mesela bir firma yıllarca herhangi bir Vertrag bağlı olmadan bir Zulage ödüyorsa buna betrieblicher Übung diyorlar.. bunu firma kendiliğinden kaldıramıyor

ama şimdi sizin iş anlaşmalarınız ve Betriebsvereinbarung larınız nasıl onu bilmek lazım böyle bir ek ödeme yazılı olarak var mı?

eğer sendikaya üye isen Betribsrat değil herhangi bir sendika avukatına danışabilirsin