PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Birikmis Param var. Devlet el koyarmi.

Cihan
22 Eylül 2016, 09:32
Slm Arkadslar. Hartz4 aliyorum. Birikmis Param var Devlet el Koyarmi. Bu parayi, Peflegegeld aldigimdan dolayi Biriktirmistim. Acaba sorun cikarmi. tskl

hOrOz
22 Eylül 2016, 10:02
Slm Arkadslar. Hartz4 aliyorum. Birikmis Param var Devlet el Koyarmi. Bu parayi, Peflegegeld aldigimdan dolayi Biriktirmistim. Acaba sorun cikarmi. tskl

belirli sınırlar var onun üstündeki paralar servet sayıliyor

Devlet senin parana el koyamaz ama Hartz4 icin ödediği parayı geri ister

paranı yastık altında sakla herhangi bir yere yatırma veya bankada kasaya koyma

Cihan
22 Eylül 2016, 12:24
belirli sınırlar var onun üstündeki paralar servet sayıliyor

Devlet senin parana el koyamaz ama Hartz4 icin ödediği parayı geri ister

paranı yastık altında sakla herhangi bir yere yatırma veya bankada kasaya koyma
Tskl Cevapiniz icin, Yanliz bu biriktirmis oldugum para Gizli veya sakli bir Para degil. Devlet biliyor. Benim bu parayi aldigimi. Iste biriktirdim biraz Kötü günler icin ne olur olmaz diye.

hOrOz
22 Eylül 2016, 12:30
Tskl Cevapiniz icin, Yanliz bu biriktirmis oldugum para Gizli veya sakli bir Para degil. Devlet biliyor. Benim bu parayi aldigimi. Iste biriktirdim biraz Kötü günler icin ne olur olmaz diye.

hocam sakklı ve gizli veya illegal demiyorum

Hartz4 almak için bazı kriterler var belirli bir servetin olabiliyor

eğer bu servetin belirli sınırları geçiyorsa Hartz4 alman zorlaşır iptal edebilirler ve geri ödemek zorunda kalırsın

sorun burada ...

Bu parayı Jobcenter e bildirmişmiydin ?

Cihan
22 Eylül 2016, 13:14
Bu parayı Jobcenter e bildirmişmiydin ?
Yok Bildirmedim. Yanliz belirli bir servet derken ne kadar olabilir.

guengoer52
22 Eylül 2016, 13:16
Arkadaşım parayı devletten pflegegeld olarak almış olabilirsin onda sorun yokta senin bu parayı harcamayıp biriktirdiğini kim biliyor parayı bankada tutuyorsan zaten saklayamazsın. Sorun parayı ne karşılığı kazanıp biriktirdiğinde değil normalinden fazla birikimin oldumu sana önce onu ye sonra gel diyebilirler parayi bankada tutma denmesi o yüzden.

https://anwaltauskunft.de/magazin/leben/soziales/842/hartz-iv-wie-viel-vermoegen-darf-man-haben/
Burada herşey yazıyor birikimin ordaki miktarların altında yada üstündemidir bilmem ya geleneksel yastık altı mevduat yada yiğitlik edip koyarım bankaya demek sana kalmış :-)

moralist
22 Eylül 2016, 14:58
parayi cek türkiyede bir bankaya yatir

Cihan
22 Eylül 2016, 23:00
Arkadaşım parayı devletten pflegegeld olarak almış olabilirsin onda sorun yokta senin bu parayı harcamayıp biriktirdiğini kim biliyor parayı bankada tutuyorsan zaten saklayamazsın. Sorun parayı ne karşılığı kazanıp biriktirdiğinde değil normalinden fazla birikimin oldumu sana önce onu ye sonra gel diyebilirler parayi bankada tutma denmesi o yüzden.

https://anwaltauskunft.de/magazin/leben/soziales/842/hartz-iv-wie-viel-vermoegen-darf-man-haben/
Burada herşey yazıyor birikimin ordaki miktarların altında yada üstündemidir bilmem ya geleneksel yastık altı mevduat yada yiğitlik edip koyarım bankaya demek sana kalmış :-)
Almanca olarak pek anlayadim. Sana zahmet olmasa, Lütfen Tercümesini yaparsan sevini.
Birikmis olarakta yedibin euro var.

hOrOz
22 Eylül 2016, 23:47
7000€ da problem olmaz bende çok büyük bir meblağı sandım

yaşınida belirtseydin tam hesaplayabilırdik

mesela yaş başına 150€ Freibetrag

diyelim 45 yaşındasın

45x150€ = 6750€ +750€ Freibetrag =7500€

farzedilimm yenge 40 yaşında

40x150€ = 6000 € +750€ =6750 €

çocuk başı nada 3100€

burada dikkat edilecek nokta paraları toplam hesaplamayacaksın

çünkü benim başıma gelmişti toplam parayı bir kişinin üzerine yatırmıştım

dediler eşinizin parası var o size bakın sonra hesapları ikiye böldüm itiraz ettim kabul ettiler

yani senin hakkın senin üzerinde yengeninin veya çocukların hakkı onlarin üzerindeki hesapta olacak

Cihan
23 Eylül 2016, 00:31

diyelim 45 yaşındasın

çocuk başı nada 3100€

dediler eşinizin parası var o size bakın sonra hesapları ikiye böldüm itiraz ettim kabul ettiler

yani senin hakkın senin üzerinde yengeninin veya çocukların hakkı onlarin üzerindeki hesapta olacak
Tskl vermis oldugunuz bilgiden dolayi. Yanliz bu para bankada degil iste nasil söylüm ( yastik altinda :o)
Arabam bozuldu Satacam. 4.000 Euro /7.000 Euro Birikmisim var toplam 11.000 Euro luk iyi bir Araba alacam sikintim orrda.

tolgahamburg
23 Eylül 2016, 00:36
7500 eur geçemez alacağın araba:DHartz4 alırken sen 11.000 Euro luk iyi bir Araba almayı unut:p

hOrOz
23 Eylül 2016, 00:40
Tskl vermis oldugunuz bilgiden dolayi. Yanliz bu para bankada degil iste nasil söylüm ( yastik altinda :o)
Arabam bozuldu Satacam. 4.000 Euro /7.000 Euro Birikmisim var toplam 11.000 Euro luk iyi bir Araba alacam sikintim orrda.

şimdi diğer problem Jobcenter 7500€ ya kadar arabalara bir şey demiyor ....7500€ nun üstündeki arabayı sat demiyor ama yardımı kesiyor ..

bence arabayı taksitle al o zaman pek bir şey diyemiyorlar

akdenizli33
23 Eylül 2016, 00:40
Parayi cek Türkiyede yad abirda birinin Kontosonu yolla.Olurda sorarsa borcum vardi arkadasa ödedim dersin

hOrOz
23 Eylül 2016, 00:43
Parayi cek Türkiyede yad abirda birinin Kontosonu yolla.Olurda sorarsa borcum vardi arkadasa ödedim dersin

ya biraz konuyu takip edipte yorum yazsanız

Para yastık altında Jobcentere bildirilmemiş

aslında paranın meblasında bir problem yok şimdi pahalı bir araba alsa parayı nereden buldun diyebilirler

tolgahamburg
23 Eylül 2016, 07:22
Horoz türkiyede bir işlem için ikametgahımı 3 aylık tc ye aldırmıştım daha sonra eşimden bu 3 ayı finanzamt maaşından kesinti yaptı,basit bir şey için bize hesabı kesildiyse hayli hayli Jobcent ve finanzamt hesabını soracaktır....11.000 eur yu

Putkiran
23 Eylül 2016, 07:30

diyelim 45 yaşındasın

çocuk başı nada 3100€

Selamun aleykum usta yukarda bi hesaplar yapmissin yeni bilgim oluyo boyle birseyden. Benim bildigim 50€ bile olsa jobcenter kesiyo onu. Ama hesabindan anladigima gore 45 yasinda bir kisinin 7500 euro ya kadar parasi olsa bile jobcenter bisey demiyo. Hesabin sonundaki 750€ nedir..?

Cihan
23 Eylül 2016, 09:11
Hayirli Cumalar. Herkese cevaplarindan dolayi tskl. En iyisi bir baskasinin üzerinden taksit ile alacam. sorarlarsa ben o kisiye ödüyorum derim.

hOrOz
23 Eylül 2016, 09:12
Hayirli Cumalar. Herkese cevaplarindan dolayi tskl. En iyisi bir baskasinin üzerinden taksit ile alacam. sorarlarsa ben o kisiye ödüyorum derim.

hocam bunlar yaş işler ... arabayı güvendiğin bir kişinin üzerine açtır .. sen kullan

Selamun aleykum usta yukarda bi hesaplar yapmissin yeni bilgim oluyo boyle birseyden. Benim bildigim 50€ bile olsa jobcenter kesiyo onu. Ama hesabindan anladigima gore 45 yasinda bir kisinin 7500 euro ya kadar parasi olsa bile jobcenter bisey demiyo. Hesabin sonundaki 750€ nedir..?

750€ Serbest ödenek yani acil işler için kullanabilmen için gerekli olan üzerindeki para miktarı

mustafa200222
23 Eylül 2016, 23:26

Arkadasim. Kimse Sana bir şey sormaz git istedigin.arabayi al. 11000. Euroya.ne desinler. Burda millet 15000 lik arabalara biniyor sorun olmuyor. Taksitle felan alman.bulasma faize kolay gelsin

Kumgibi
23 Mayıs 2017, 11:19
selamlar
Arkadaslar gecen hafta eurohaber de duydum,2018 yeni yasa cikiyormus,hartz4 alanlarin türkiyedeki mal varliklari arastirilacakmis buna benzer kanun daha öncede cikmis.ama bu kez hertür gayrimenkul(ev arsa bag bahce tarla daire vs)varsa simdiye kadar aldiklari hartz4 parasini geri alacakmis hükümet ve 1 yila kadar hapis deniliyor.
Simdi soru su:2018 de yasa ciktiktan sonrasi icinmi gecerli olacak?Yani hem yardim alan hemde Türkiyede 2018 ocak ayindan itibaren gayrimenkulu olanlarimi ilgilendirecek?!!
YADA hem yardim alan hem gayrimenkulu olan Geriye dönükmü bakilacak
BILGISI olan bir zahmet yazsin

yadikar
23 Mayıs 2017, 15:59

Arkadasim devletin verdigi Peflegegeld parasi sana degil sana bakan insan icindir, bu yüzden sakin kimseye Peflegegeld parsini biriktirdim falan deme yoksa Jobcenter den önce parana Peflegekasse el koyar ve gelecekteki ödemelerini de keser.