PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vergi indiriminden Emeklilik

Bence Deger
09 Eylül 2016, 18:41
Vergi indiriminden yararlanip emekli olmak

Arkadaslar Kisaca kendimden bahsedeyim.

1973 dogumluyum,1992 de almanyaya geldim ayni zamanda 92 de ise girdim.

2001 yilinda alman vatandasi oldum [ mavi kartliyim ]

2005 yilinda beyinden iki kere ameliyat oldum

yaklasik 9-10 senedir malulen emekliyim,100% raorluyum.

Türkiyede malulen emkli olmak cok zormus,iki senedir arstiriyorum.

Benimle ayni sartlara sahip bir arkadas,vergi indiriminden yararlanip emekli olmustu. ( takriben bilgi sahibiyim )

SORMAK ISTEDIKLERIM:

Allah nasip ederse 12. ayda Türkiyeye gitmeyi düsünüyorum. ( zamlanmadan önce? )

1.Kac hafta gitmeliyim ki islemerim bitsin,yada sizin tavsiyeleriniz

Bir SSK uzmanina gidip vekaletmi versem? Ne kadar para isterler?

Burdan giderken neleri götürmeliyim neye dikkat etmeliyim.

Vergi indirimi bildirisi ne kadar zamanda gelir?

Heyete girmem lazim, ayni günde termin alabiliyormuyuz?

3600 gün ile engelli emeklisi olursam,ne kadar maas alirim?

Bu yolla emekli olanlar,yada bilgisi olanlar,detayli bir sekilde anlatabilirmi?

Allah hepimizden razi olsun insallah.Tesekkürler...

tolgahamburg
09 Eylül 2016, 19:32
Türkiyede sgk lı çalışmaşlığın varmı?Vergi indirimi alıp emekli olmak için kriterlerin olması şart...Ayrıca kim diyorsa türkiyeden malulen yada erken emekli olmak zor külliyen yalan

Bence Deger
09 Eylül 2016, 19:40
Tolga,Erken emeklilik kolay da,malulen zor biraderim.Türkiyede calismisligim yok,bir iki hafta ssk li calismayi düsünüyorum.Calismazsan zaten vergi indiriminden yararlanamazsin

tolgahamburg
09 Eylül 2016, 19:48
Bencedeger; Türkiyede Sgk lı bir günü olmadığı için gerekli kriterleri dolduramıyorsun,erken emeklide olmazsın türkiyede sgk lı günün yok,bu sene başlatsan en erken gerekli borçlanmayıda yapsan ve ödeme muhtemelen 30.0000 eur 55 yaşından evvel emekli olmazsın.sana tavsiyem hasan karahaliloğluna danışmandır.Kolay gelsin

hOrOz
09 Eylül 2016, 20:04
bencede SSK direkt malulen yurtdışı borçlanması yapılması gerek ...

Birinci şarttan başlarsak;

“En az % 60 oranında iş göremezlik raporu”, yurtdışında bir çok vatandaşımız; %60 üzerinde raporlar alarak malulen emekli olmuş durumda
ama Türkiye’de malulen emeklilik için SGK sizin yurtdışında örneğin Almanya’da aldığınız raporu geçerli saymaz ve sizi Türkiye’de tam teşekkülü bir hastaneye sevk eder.
Şayet burada %60 veya üzeri rapor alabilirseniz Malulen Emekliliğin ilk şartını yerine getirebilirsiniz.

İkinci şart;

“Türkiye sigortasına en az 1800 günlük prim ödeme“

Şayet Türkiye’de 1800 gün prim ödemeniz yoksa bu süreyi Yurtdışı borçlanma yaparak tamamlayabilirsiniz.

Üçüncü şart;

“Türkiye’de en az 10 yıllık sigortalılık sürenizin olması “

Bunun anlamı şudur; malulen emeklilik için başvurmadan önce, en az 10 yıl geriye doğru Türkiye’de 1 gün dahi olsa bir işte çalışmışlığınızın ve sigortanızın olması demektir.
Türkiye’de hiç çalışması olmayan bir kişi bu şartı sağlamasının yolu; bulunduğunuz ülkedeki ilk sigortaya giriş tarihinizi Türkiye sigortasına ilk giriş tarihi saydırmak için SGK’ya dava açmaktır,
bu davanın sonucunda; Türkiye’de en az 10 yıllık sigortalılık süresini karşılarsınız.
Tabi bu davayı kazanmanız için bulunduğunuz ülke ile Türkiye arasında imzalanan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nde hizmet başlangıcı konusunda madde olması gerekmektedir.

Ben dava ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız; 10 yıllık sigortalılık süresini sağlamanın diğer yolu; 3600 gün borçlanma yapmaktır.
Bu durumda hizmet başlangıcınız 10 yıl geriye gideceğinden bu şartı sağlamış olursunuz. Dava ile uğraşmazsınız ama iki kat prim ödemiş olursunuz.

Bence Deger
09 Eylül 2016, 20:07
Tolgahamburg, Tesekkürler,Lakin yanlisin olmali diye düsünüyorum.En yakin arkadasim ( ayni sartlarda oldu ) dedigim yapti ve oldu. Inan bana herkes birseyler diyor,ama ben SSK Ankarayada sordum,benimkine yakin bir cevap verdiler

Engelli emeklisi benimkisi,Vergi indriminin espriside burda zaten.Yas haddi yok,beklemek yok. Saygilar

tolgahamburg
09 Eylül 2016, 20:37
Ustad 30.000 eur varsa hemem ol derim.Birde buralarda yazmana gerek yok en yakın arkadaşına sor o sana yardımcı olacaktır;)selamlar

Bence Deger
09 Eylül 2016, 20:37
Horoz, Tesekkür ederim. Sanirsam bu konuda bilginiz var.Benim düsüncem 3600 gün ile emekli olmak,bn maliyeti tahkriben 63000 TL

Ama vergi indirimi almak icin yaklasik bir hafta ssk li ise girmek yazim.O esnada vergi indirim,hastane sevki vs Yaniliyormuyum?

Eger beni iyice aydinlatirsaniz cok sevinirim

Saygilar

Bencwdeger yaş haddi yok fakat başlangıç yılın önemli ve senin herhangi bir sgl başlangıcın yok.....Bir tablo ekliyorum belki o zaman anlarsın.http://www.directupload.net/file/d/4473/aks2yuhq_jpg.htm

Inan anlamiyorum,Ben almanyada 1992 de ise giedim,onu saymiyorlarmi? Geri kalanini borclanacam olmuyormu?

Bence Deger
10 Eylül 2016, 12:55
Karadeniz kardes ve Horoz kardes, Benim sorunum söyle. Malulen mi olsam vergi indiriminden yararlanip erken mi emkli olsam.Bazilari diyor ki, maluen emkli olmak cok uzun ve yorucu bir sürecmis dogrumu?

Benim hastaliklarima göre % 60 alabilirmiyim sizce?

Beyinde tümör vardi almislardi ( hipofiz tümörü )

Sag göz % 10 Görüyor
sol göz % 45 görüyor
Endokronik hastaliklar ( asagida )
Şekersiz Diyabet (diabetes insipidus) - Hifofiz calismiyor
Ha birde bir senedir,panik atak gibi birsey var.Tanisini koyamiyor doktorlar.Sara nöbeti gibi,ama sara hastasi degilim

O an geldiginde hissediyorsun,icini bir ürperti korku sariyor,ve farkinda olmadan agliyorsun.En fzla bir dakika sürüyor ama perisan ediyor beni.

Bir günde 6-7 kere yokluyor ( her zaman degil cok sükür ) cok bunaldigimda geliyor.NEDIR BU HASTALIK?

Baktigimda sanki %60 alacakmisim gibi geliyor,ama siz ustalar daha iyi bilirsiniz...

Simdi size göre erken emeklimi yoksa malulen emklimi? Maas farki yok sanirim.Birde maluneln olursam daha mi az prim ödüyorum? 1800 gün?

TR de calismisligim yok, almanya ise baslangic 06.1992 mavi kartliyim 2001 den beri- malulen mekliyim burda 2007 den beri

simdiden tesekkürler

Gercekler
10 Eylül 2016, 13:17
Bence Deger arkadasim, kimse saglik heyetin ne verecegini burdan bilemez. Sen bizden iyi biliyorsun, doktorlarin eline düstünmü, basina gelecegini bilmiyorsun.

En büyük sorun mavi kartlin olman. Mavi kartlilar sadece Türk vatandasi olarak yasadiklari süreleri borclanabiliyorlar. Yasin kac ve kac yasinda Alman Vatandasi oldun?

Bence Deger
10 Eylül 2016, 13:40
Gercekler merhaba,

Cevabin icin teskkürler.Yukarida yaziyor ben 1973 lüyüm.Su anda 43 yasindayim, 28 yasinda alman vatandasi oldum.

hOrOz
10 Eylül 2016, 15:20
Horoz, Tesekkür ederim. Sanirsam bu konuda bilginiz var.Benim düsüncem 3600 gün ile emekli olmak,bn maliyeti tahkriben 63000 TL

Ama vergi indirimi almak icin yaklasik bir hafta ssk li ise girmek yazim.O esnada vergi indirim,hastane sevki vs Yaniliyormuyum?

Eger beni iyice aydinlatirsaniz cok sevinirim

Saygilar

Inan anlamiyorum,Ben almanyada 1992 de ise giedim,onu saymiyorlarmi? Geri kalanini borclanacam olmuyormu?

Slm

bu konuda biraz internette araştırdım

biz sağlık heyetinin ne kadar vereceğıni tabiki buradan bilemeyiz

bence ha vergi indirimi ha malulen emekli başvurusu arasında bir fark yok aynı yola çıkıyor

ikisindede tam teşeküllü bir sağlık kuruluşunda aynı sağllık heyetine çıkacaksınız ..onlar karar verecek

birde sizin hiç sigortalık süreniz yok olmayan şeyi nasıl hak edeceksiniz ?

eğer sakatlikk yüzdesini alırsanız ona göre primleri borçlanacaksınız

http://fotocdncube.gazetevatan.com/newpics/news/060420131928522746325_4.jpg

http://www.calismarehberi.com/ahmet-adiguzel-makale,22.html
http://www.calismarehberi.com/ahmet-adiguzel-makale,36.html

Bence Deger
10 Eylül 2016, 15:39
*horoz* TR de calismis olmasi önemli degil diye biliyorum. Ben bir iki hafta bie ise girecem,vergi indirimine basvuracam,sevk hastane ssk .....

Benim almanyadaki baslangici saymiyorlarmi? Kafam o kadar karisikki,en iyisi bir ssk uzmanina gitmek.Onlar ne kadar para istiyor acaba?

hOrOz
10 Eylül 2016, 15:50
*horoz* TR de calismis olmasi önemli degil diye biliyorum. Ben bir iki hafta bie ise girecem,vergi indirimine basvuracam,sevk hastane ssk .....

Benim almanyadaki baslangici saymiyorlarmi? Kafam o kadar karisikki,en iyisi bir ssk uzmanina gitmek.Onlar ne kadar para istiyor acaba?

borçlanırsan Almanya başlangıç sayılir

Bence Deger
10 Eylül 2016, 15:56
tabikide borcalnmak lazim.Onu biliyorum ben,yaklasik olarak 65000 tl ödemem gerek,bu sartlarda olur degilmi?

tolgahamburg
11 Eylül 2016, 02:16
sen bu hastalıklarla malulende vergi indirimlide emelkli olursun her hastalık puan sende baya var hatta h sınıfı ehiyet alıp vergisiz arabada alırsın bence türkiyede yaşamaya başla.sgk danışöanları 2000 eur işini çözer standart tarife

Bence Deger
11 Eylül 2016, 23:06
TolgaHambur@ Cok tesekkür ederim kardesim.Türkiyede yasamayi kim istemez ahh ahhh. Ama zamani degil daha.

Hele cocuklar büyüsün,meslek falan,bakalim nasip......

Baygi cok aliyorlarmis bu ssk danismanlari,ben 200-300 saniyordum.En iyisi kendim yapayim.

Sana bir soru daha sorabilirmiyim?

Simdi ben emekliyim, kendi adima herhangi bir sosyal yardim almiyorum ama,Esim aliyor ( ev kirasi vs vs )

1.Bunlar beni etkilermi?
2.TR de emekli olsam,burdaki sosyalamt,finanzamt,krankenkasse ile herhangi bir sorunum olurmu?

Cok sacma aslinda, Türkiyenin ne menfaati var bu hususta? Burdaki para yetmezse,ordaki emeklini buraya cekeceksin,buda TÜrkiye ekonomisine zarar,Yanlismi düsünüyorum?

Cevaplarin icin simdiden Tesekkür ederim