PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Krank " li iken Patronun eve gelmesi

belalimisa
08 Eylül 2016, 17:52
Selam arkadaslar bundan 1 sene önce ben Krankli iken Patron evime geldi ve Abmahnungu elime sIkIstirip gitmisti.
Abmahnung sebebi belli idi sebeb ise uzun bir mesele.

Amma simdi sizlere sunu tanismak istiyorum.
Yaklasik 1 seneden den belli Rapor yapmadim veya olmadim ,
malum simdi ben Raporluyum . Doktor 2 Hafta bana Rapor yazdi , bundan 1 sene önce oldugu gibi Patron bugun benim evime geldi Zile basti , amma ben cikmadim benim oglan bakti ve benim uyudugumu söyledi . Patronda ben sonra yine ugrarim demis.

Benim anlamadigim sey ise , bu adam kafasina göre cikipta beni kontrol edermis gibisine gelebilirmimi evime ben Raporlu iken.
Birde sunu belirteyim ben bu firmamin 11 senelik iscisiyim.

Sizce bu patron geldiginde elinde herhangibi bir Zarf var ise alayimmi almayimmi , misal bu cikis olabilir veyada Abmahnung , veya ogluma söyleyim babam sizlen Raporu bittikten sonra görusecekmi desin.

BadBoy12
08 Eylül 2016, 18:15
Benim bildigim kadariyla senin patronun bunu yapmaya hakki yoktur ama su bahaney ile seni ziyaret ede bilir hal hatirini sormaya. Ama hepimiz biliyoruz asil amaci ne oldugunu. Onu eve almaya bilirsin ve arti sana verdigi herhangi bir mektup yasal olarak mahkeme önünde gecerligi yoktur. kagiti oldugu gibi cöpe ata bilirsin ve almadigini söylersin cünkü bunu kanitlicacak bir belgesi veya sahidi yoktur. Eger Krankmeldunugunu üc gün icerisinde is verenine vermediysen, sana abmahnung vere bilir yasal olarak.
Sen Raporlu iken yani Doktor tarafindan istirahatliysan sana ne abmahnung nede cikis vere bilir, tabiki eger senin is verenin senin gercek hasta olmadigini belgeliye biliyorsa ve sahitleri varsa arti bazi is verenler Dedektiv ile takip etiriyorlar biliyorlar, misal sen Krank yapiyorsun ve baska is ile mesgul oluyorsun veya kacak calisiyorsun bundanda isverenin haberi oluyor o zaman cikis vere bilir.

istersen bu verdigim linklere bak daha detayli bilgi ala bilirsin.

https://www.anwaltskanzlei-ruperti.de/kuendigung-wegen-krankheit/
https://www.flegl-rechtsanwaelte.de/kuendigung-trotz-krankschreibung
http://www.abmahnung.org/krankheit/

hOrOz
08 Eylül 2016, 18:23
arkadaşım Patron evine kadar gelebilir .. hangi kanun yasaklıyor ki ?...

sadece sen içeriye buyur etmezsen o zaman giremez

vereceği neyse Posta kutuna da atabilir ...

Kündigung veya Abmahnung bir şahidin olması durumunda posta kutusuna atılması halinde geçerlidir ...

Alsan da almasan da geçerlidir çünkü seni Abmahnen ve Kündigen yapmış olabilir

sana gelen sadece sana yapılan bildiridir ...

şunu unutmayın Krank lıykende Kündigen yapabilinir .. cami de kahvede duyduklarıızı unutun

belalimisa
08 Eylül 2016, 18:30
Arkaslar vermis oldugunuz bilgilerden dolayi tesekkurlerimi sunarim .
Dur bakayim yarin acaba yine gelecekmi , ben size yinede olaylari yazarim .
saygilarla

Romeo29
08 Eylül 2016, 19:29
Arkadasim sen Raporlu iken hic bir Is veren evine gelemez öyle bir hakki yoktur.
Kendim is verenim ve zamaninda Krank yapan elemani ev demi degil mi diye kontrol icin gitmistim. Sonunda daha cok sorun yasadim.

Sen Raporlu iken is veren sana hic bir sekilde abmahnung yada cikis veremez..Raporlu olmak sana verilmis bir sosyal hak, eger gercekten hasta ise yok sirf krank yapiyorsan etik olarak dogru degil ama bu konumuz degil ;)

hOrOz
08 Eylül 2016, 19:46
Arkadasim sen Raporlu iken hic bir Is veren evine gelemez öyle bir hakki yoktur.
Kendim is verenim ve zamaninda Krank yapan elemani ev demi degil mi diye kontrol icin gitmistim. Sonunda daha cok sorun yasadim.

Sen Raporlu iken is veren sana hic bir sekilde abmahnung yada cikis veremez..Raporlu olmak sana verilmis bir sosyal hak, eger gercekten hasta ise yok sirf krank yapiyorsan etik olarak dogru degil ama bu konumuz degil ;)

Arkadaşım patron gelir evin zilini çalabilir bunu hiç bir kanun engelleyemez fakat içeriye kabul edilmedikçe girmeye yeltenemez

birde şu çıkış-abmahnung verilemez diye yazmayın Krankliyken bile çıkış veribilinir ...

biraz iş kanunlarını bilerek yazalım tabiki belirli kuralları var

ben kendim Betriebsrat ta olduğum için 5 sene içinde iş kanunu (Arbeitsrecht) hakkında çeşitli seminerlere katıldım.

Tanyel
08 Eylül 2016, 19:59
Merhabalar.
Benimda zamaninda basiman bir olay gecmisti o aklima geldi.
Zamaninda Leih Firmada calisirken canima tak etmisti. Verdikleri 3 kurusa ev gecindirmeye calismak üstüne cocuk buyutmek bayagi zordu. Allah kimseyi Leih firmaya muhtac etmesin. Neyse 8 senenin sonunda konustum firmayla zam yapin dedim, burodaki bana ya beni yanlis anlama ama bizim verdigimiz bu istersen isten sen cik baska is bak kendine dedi. Birde ya sakin yanlis anlama iste senin iyiligin icin, sana baski yapmiyoruz demisti.
Öylemi tamam dedim. 8 ay icinde 7 ay krank yaptim. Bir gün eve bir mektup geldi, actik baktik MDK diye bir yer ilk defa duyuyordum. Bana yarina termin vermisler, yani düsünün 3 gun icinde bütün olay. Dün benim firmam AOK yi aramis biz bunun kranklarina inanmiyoruz diye ayni gun bana mektup yaziyorlar AOK. Öbürsü güne MDK ya termin veriyorlar. Aradim avukati nedir diye mecbur gitmen lazim dedi avukat. Uzatmiyayim gitttim kontrolumu oldum ordaki doktorda evet krankli dedi. Sonucta bu 8 ay sonunda ben kranki birakip is basi yapinca firma cikisimi verdi.
Yani krankliyken cikaramaz degil sadece cikarmaz. cunku sen avukata verdigin zaman butun masraflari ödemesi lazim haksiz oldugu icin.
Kontrol icin evine gelir tabiki ben kontrol icin geldim demez cünkü öyle bir hakki yok. Baska birsey vardi der, bir kagit vericektim der.
Bu arada Krankli olana evde durucak diye bir kaidede yok. Ben bel agrisindan cikmistim kranka. doktor bol bol yüzüceksin, bol yürüyüs yapicaksin demisti.
Almanyada hersey isciler icin ama sadece biraz isini yoluna göre yapman lazim.

özfenerli
08 Eylül 2016, 20:02
Burdan alıntı (http://www.ra-wittig.de/ratgeber/ratgeber-arbeitsrecht/kuendigung/kuendigung-waehrend-einer-krankheit/)

I. Darf der Arbeitgeber dem Arbeitnehmer während der Krankheit kündigen?

Bei der Kündigung während einer Krankheit geht es um den Zeitpunkt der Kündigung, also um die Frage, ob einem Arbeitnehmer gekündigt werden kann, wenn er krank ist.

Dass eine Kündigung während der Krankheit unwirksam ist, ist ein hartnäckiger Irrtum. Das Gegenteil ist der Fall. Kündigungen dürfen auch ausgesprochen werden, während der Arbeitnehmer krank ist. Geht dem Arbeitnehmer das Kündigungsschreiben während er krank ist zu, ist die Kündigung deshalb noch nicht unwirksam.

Arbeitnehmern bringt es daher nichts in die Arbeitsunfähigkeit mithilfe einer Krankschreibung zu flüchten, um der Kündigung zu entgehen. Arbeitgeber hingegen brauchen vor einer Kündigung nicht deshalb zurückschrecken, weil der Arbeitnehmer krank ist. Die Krankschreibung des Arbeitnehmers wegen krankheitsbedingter Arbeitsunfähigkeit ist kein Kündigungshindernis.

tolgahamburg
08 Eylül 2016, 20:33
Telefonla Ararda evine gelebilirde...eşim Alman ve operasyon müdürü patronu biraz entresan biri :)Kranka çıktığında hem evden hem cep telefonundan gün içerisinde bir kaç defa aramıştı:)

Gercekler
08 Eylül 2016, 21:26
Selam arkadaslar bundan 1 sene önce ben Krankli iken Patron evime geldi ve Abmahnungu elime sIkIstirip gitmisti.
Abmahnung sebebi belli idi sebeb ise uzun bir mesele.

Amma simdi sizlere sunu tanismak istiyorum.
Yaklasik 1 seneden den belli Rapor yapmadim veya olmadim ,
malum simdi ben Raporluyum . Doktor 2 Hafta bana Rapor yazdi , bundan 1 sene önce oldugu gibi Patron bugun benim evime geldi Zile basti , amma ben cikmadim benim oglan bakti ve benim uyudugumu söyledi . Patronda ben sonra yine ugrarim demis.

Benim anlamadigim sey ise , bu adam kafasina göre cikipta beni kontrol edermis gibisine gelebilirmimi evime ben Raporlu iken.
Birde sunu belirteyim ben bu firmamin 11 senelik iscisiyim.

Sizce bu patron geldiginde elinde herhangibi bir Zarf var ise alayimmi almayimmi , misal bu cikis olabilir veyada Abmahnung , veya ogluma söyleyim babam sizlen Raporu bittikten sonra görusecekmi desin.

Sorunun net cevabi burada:

https://www.gehalt.de/news/darf-sich-der-arbeitgeber-persoenlich-von-krankheit-ueberzeugen

Osmanbey34
21 Eylül 2016, 15:32
Horoz yazdigingi katiliyorum. Kontrol icin gelebilir ama iceriye almiya bilirsin...... Ve Patron seni kafaya taktisa cikara bilir . 1 Abmahnung ve ondan sonra 1 tane daha ..... hakli olsada haksiz olsada . seni biktiriyasakadar . Rechtsschutz varsa iyi :) yoksa kötü :( Abfindung almaya calis !

belalimisa
22 Eylül 2016, 05:58
Osmanbey arkadaş Rechtschutz var. Gerçi beni atmasina ata bilir belkimde amma lakin ben üzülürmuyum Hayır üzülmem. Benim Abfindung olayı ilgilendirir onu versin ne yapıyorsa yapsın. Şimdi bizim Patron çocuk gibi , benle şimdi bu 2 ay konuşmaz birde bizim orda meslek yapanlar var . Onlara söylüyor onlarda bana emrediyor şunu yap bunu yap. Buda haliyle benim zoruma gidiyor , yani mobing yapıyor bende mecburen doktora görünmek zorunda kalıyorum.
Neyseki benim kizdihim olay ise şudur gelip de beni kontroll etmesi.
Bunuda öğrendim kontroll etme sebebini ,acaba başka biryerde kaçak olarak çalışıyormu diye.
Bunuda benim iş arkadaşımın ağzını yoklamis ordan biliyorum.

hOrOz
22 Eylül 2016, 08:34
Horoz yazdigingi katiliyorum. Kontrol icin gelebilir ama iceriye almiya bilirsin...... Ve Patron seni kafaya taktisa cikara bilir . 1 Abmahnung ve ondan sonra 1 tane daha ..... hakli olsada haksiz olsada . seni biktiriyasakadar . Rechtsschutz varsa iyi :) yoksa kötü :( Abfindung almaya calis !

3. Abmahnungdan sonra çıkarabilir sadece hikaye bir 1.Abmahnung da bile işten atabilir
önemli olan Abmahnung içi gösterlen sebebin ağirlığı ..

Abfindung olayıda şöyle Firma Abfindung verecek diyebir kanun yok
Firma gönülllü olarak teklif edebilir veya siz mahklemede Kündigungsschutzklage açmanız gerek
Davanın sonuda iki taraf ya iş yerinin iade edilmesi veya Abfindung parası konusunda anlaşabilir

clon
22 Eylül 2016, 08:54
yani mobing yapıyor bende mecburen doktora görünmek zorunda kalıyorum.
.

* 20 senenin üzerinde büyük bir sirkette calisiyorum.
Bende mobing yüzünden kranka cikdim 3 aydir krankdayim,Bu 3 ay icerisinde.bana neyin var diye mektup geldi,(sizi ilgilendirmez diye cevap verdim)
ondan 3 Hafta sonra BEM Gespräch icin cagirdilar,(Krankim gelemem diye cevap verdim)
Gecen hafta yine BEM icin mektup geldi,Kafalarina göre bir gün ayarlamislar beni cagiriyorlar

Telefon Ettim krankim gelemem dedim,Kranksaniz yatalak degilsiniz dedi bana,Bende sizi ilgilendirmez,Krank oldukca gelme mecburiyetim yok dedim,Telefonda beni tehtid ve korkutmaya calisdi

Yinede randavuya gelemecegimi söyledim.sonunda bana kizip telefonu yüzüme kapatti :)

sonucda isden cok sogudum son bir senede,dahada calismak istemiyorum,Atsalar abfindubgu alip hemen tr ye döncem

enes67
22 Eylül 2016, 09:25
Selam,
Bende zamaninda uzun krank da kalmistim , is yerinden Birkac adam geldi Gewerkschaftdan (isverenin yala k cilari ) .
Neticesinde Krankli iken cikis verdiler ,
Abfindung olayi da mecbur deyil Almanyada , bana Avukat söylemisti ozaman , inanmadim baska Avukata gittim aynisini oda söyledi , ama cok sükür nasip imde varmis Abfindung az da olsa aldim Abfindung.

hOrOz
22 Eylül 2016, 10:19
* 20 senenin üzerinde büyük bir sirkette calisiyorum.
Bende mobing yüzünden kranka cikdim 3 aydir krankdayim,Bu 3 ay icerisinde.bana neyin var diye mektup geldi,(sizi ilgilendirmez diye cevap verdim)
ondan 3 Hafta sonra BEM Gespräch icin cagirdilar,(Krankim gelemem diye cevap verdim)
Gecen hafta yine BEM icin mektup geldi,Kafalarina göre bir gün ayarlamislar beni cagiriyorlar

Telefon Ettim krankim gelemem dedim,Kranksaniz yatalak degilsiniz dedi bana,Bende sizi ilgilendirmez,Krank oldukca gelme mecburiyetim yok dedim,Telefonda beni tehtid ve korkutmaya calisdi

Yinede randavuya gelemecegimi söyledim.sonunda bana kizip telefonu yüzüme kapatti :)

sonucda isden cok sogudum son bir senede,dahada calismak istemiyorum,Atsalar abfindubgu alip hemen tr ye döncem

BEM gitme mecburiyetin yok ama sizi ilgilendirmez dersen işverene büyük bir koz vermiş olursun

eğer ileride firma çıkış verirse ellerinde kartları iyi olacaktır çünkü biz elimizden geleni yaptık diyeceklerdir

BEM in problemlerin anlaşılması ve ortadan kaldırılması ortak noktaların bulunması içindir

BEM katillacak kişileri sen belirleyebilirsin Betriebsrat Personalbüro veya Schwerbehindervertretung

inanın benim çalıştığım firma yılbaşında kapatıldı yani 6 aydır bunalıma giriyorum

Piyasada iş yok olan yerlerde malum Leihfirmalar

birde yaşınız yüksek ise iş bulmak imkansız

ha sırtımı Jobcenter e dayarım derseniz verecekleri para nedir ki?

çocuksuz aileler fazla para alamıyor

demek istediğim işinize sahip çıkın ( bu hasta hasta çalışın demek değil .. hastaysan hastasındır ... biliyoruzki Almanya da yapılan Krankların %80 keyfidir) )

önceden işyerinde ahlanıp sızlananlar şimdi keşke işimize devam etseydik diyorlar

işinizin değerini işsiz kalınca anlarsınız

birde Abfindunga güvenmeğın çünkü yasal bir dayanağı yok eliniz boşta gidebilirsininiz .. hakimin kararı belirliyor

clon
22 Eylül 2016, 10:44
BEM gitme mecburiyetin yok ama sizi ilgilendirmez dersen işverene büyük bir koz vermiş olursun
birde Abfindunga güvenmeğın çünkü yasal bir dayanağı yok eliniz boşta gidebilirsininiz .. hakimin kararı belirliyor

Bana krankdayken termin yollayip ne oluo olmadigini sorduklari icin öyle dedim,cünkü onlarin öyle bir soru sorma hakki yok

Isde asil sorunda Abfindung icin yasal dayanak yok
Bana kalsa cikisimi alip Tr ye dönecemde,cikisimi alip gidersem pesimden gülerler enayi diye
o yüzden 5-10 ne alirsam kar diye düsünüyorum

hOrOz
22 Eylül 2016, 10:57
Selam,
Bende zamaninda uzun krank da kalmistim , is yerinden Birkac adam geldi Gewerkschaftdan (isverenin yala k cilari ) .
Neticesinde Krankli iken cikis verdiler ,
Abfindung olayi da mecbur deyil Almanyada , bana Avukat söylemisti ozaman , inanmadim baska Avukata gittim aynisini oda söyledi , ama cok sükür nasip imde varmis Abfindung az da olsa aldim Abfindung.

Betriesbrat olayını bizler biraz yanlış anlıyoruz .. Betriebsrat ismi üzerinde işyeri konseyi demek işçi temsilcisi değil

Betriesbrat ın görevlerinden biride işyerinde çalışma ortamının sürmesidir ...firmanın çıkarlarınıda korumak demektir .. bende zamanında yaptım

önüne öyle şeyler geliyorki şaşarsın adam Bandscheibenvorfall diye Krank yapıyor ama evde banyoyu tamir ediyor

resimlerinide işyerinde herkese gösteriyor ..

ne karar verirsin ??? ondan sonra Scheissss Betriebsrat

Osmanbey34
24 Ekim 2016, 02:13
belalimisa yazdigim gibi seni kafaya taktilar sa ata bilirler bunu bil. Burada herkez ayni seyi yaziyor . Abfindung hakin yok ...... Kündigungsschutzklage vs.... ayni muhabbet.

Bir kitapta yazan var bide gerecek hayat var..
Örnek Sana seninin Patronon örnek vereyim 9 Tane Abmahnung verdi, ve bu abmahnunglar dogru veya yanlis olsun farketmez... sen ne yaparsin avukat tutarsin ve klagen yaparsin. ama mahkemede savici Abmahnung konusuna girmeden sunu teklif eder " is durumuna son verelim mi bunu ister misiniz deyi sorar" ve ve cevap evet olursa o zaman sana Abfindung teklif eder .

buna almanyada " gestörtez Arbeitsverhältnis yada Vertrauensbruch vs derler "

dr.metin
24 Ekim 2016, 14:13
arkadasim patronun eve gelip sana abmahnung verebilir bunun kanunda yeri var. bunu senin dosyana ekleyebilir malesef

Cesur69
24 Ekim 2016, 21:36
Üst düzey yönetici gelemez ancak yaninda herhangibi calisan bir görevliyle mektubu gönderebilir yasal olarak geschäftsführer, leitende Person cikis yada abmahnung getirmesi yasak

hOrOz
24 Ekim 2016, 22:13
Üst düzey yönetici gelemez ancak yaninda herhangibi calisan bir görevliyle mektubu gönderebilir yasal olarak geschäftsführer, leitende Person cikis yada abmahnung getirmesi yasak

kim demiş ?? Nerede yazıyor ?

Firmanın şefinden kimde bu iş için Vollmacht varsa o kişi kündigen yapabilir ... kapına kadar gelir eline de verebilir

belalimisa
25 Ekim 2016, 02:36
Neyseki ZwischenZeugnissi aldım zorda olsa. Dediğiniz gibi patron bana kafayı takmış. Açık açık bana söyledi seni öylede olsa böylede olsa hiç Abfindung ödemeden çıkartacam diye imadan bulundu. Şimdi ise hergün beni mobing yapıyor . Normalinde ben makineden çalışıyorum elime verdi Süpürgeyi halleyi temizlettiriyor. Yapacak birşey yok sonuçta ....... Patron. Bende dişimi sika sika yapıyorum. Benim sınırlarımi zorluyor doğru bir zamanı bekliyorum. Berufsgenossenschaft şikayet edecam makinenin Notaus sökülmüş buna benzer çok yasak olaylar var. Şimdi berufsgenossenschaft numarasini bulmaya çalışıyorum gizliden isim vermeden şikayet etmek icin. Inşallah öbür işyerinde güzel bir haber gelirde bunlarla hiç uğraşmam.
Inanin işe gidesim hiç yok , aynı okul çocuğu gibi sızlana sizlana gidiyorum.

tr-22
25 Ekim 2016, 12:16
belalimisa@

Kardesim internet kullanabiliyorsun ver google bulundugun sehirdeki DGB ile irtibata gec http://www.bgbau.de/.
Sanirim dedigin gibi sefin seni kafaya takmis her ihtimalde cikisini vermek istiyor,sana cikis verememesinin sebebi ise,meslegini yeni yapmissin,her is yeride meslek yaptirdigi kisiler 1 yil calistirmak zorundadir,calistirmadigi taktirde bir yillik tazminat vermek zorundadir.

Sende bir yil sonra seni rahat caikabilecegini hesaba katarak kendine simdiden yeni bir is aramani tavsiye ederim.

hOrOz
25 Ekim 2016, 12:59
Neyseki ZwischenZeugnissi aldım zorda olsa. Dediğiniz gibi patron bana kafayı takmış. Açık açık bana söyledi seni öylede olsa böylede olsa hiç Abfindung ödemeden çıkartacam diye imadan bulundu. Şimdi ise hergün beni mobing yapıyor . Normalinde ben makineden çalışıyorum elime verdi Süpürgeyi halleyi temizlettiriyor. Yapacak birşey yok sonuçta ....... Patron. Bende dişimi sika sika yapıyorum. Benim sınırlarımi zorluyor doğru bir zamanı bekliyorum. Berufsgenossenschaft şikayet edecam makinenin Notaus sökülmüş buna benzer çok yasak olaylar var. Şimdi berufsgenossenschaft numarasini bulmaya çalışıyorum gizliden isim vermeden şikayet etmek icin. Inşallah öbür işyerinde güzel bir haber gelirde bunlarla hiç uğraşmam.
Inanin işe gidesim hiç yok , aynı okul çocuğu gibi sızlana sizlana gidiyorum.

hangi iş dalında çalışıyorsun ??

olduğun sehirdeki Arbeitsschutzbehörde veya işyerinin bağlı oldugu Berufsgenossenschaft ?

belalimisa
25 Ekim 2016, 15:28
Horoz@ abicim ,
Ben Metall bronjeden çalışıyorum.
Ama IGM bağlı değiller , küçük bir firma 12 tane işçisi var.
Berufsgenossenschaft diye araştırdım amma , şikayetlenmek için bir bölüm bulamadım.

hOrOz
25 Ekim 2016, 15:42
şimdi senin bağlı oldungun Berufgenossenschaft Holz und Metal ..

bazı şehirlerde Gewerbeaufsichamt a başvurabilirsin veya bağlı olduğün Regirungsbezirk neresiyse sorumlu olan daire

mesela ben Köln e bağlıyım
https://www.fms.nrw.de/brkoeln/form/display.do?%24context=626C68941DC7FC0FC40F

belalimisa
25 Ekim 2016, 15:43
Arkadaşlarim abilerim açmalarim hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım. BG numarasini sonunda buldum. Anumium oluyormuş konuştum amma simdikide artık cesaret ve fijdan işi. Birazdaha bekleyim durumlara bakayım ne olacak ne olmayacak. Artık damarıma tam bastimi iş işten gececek. Tabi nede olsa onlar bir firma , ceza onlara fazla komaz diye düşünüyorum. Neyseki herşeyden bir hayır vardır.

hekimoglu
25 Ekim 2016, 16:13
Bu gibi durumlarda "aus eigene erfahrung" genelde BG gelmeden is yerini arayip it iti isirmaz misali biz geliyoruz diye haber veriyorlar. Aramizda yönetici konumunda calisan arkadaslar teyit edecektir mutlaka :-)

tr-22
25 Ekim 2016, 16:17
Senin yerinde olsam hemen DGB üye olurum pirivat olarak,ileride karsilasacagan olumsuzluklarda onlarin avukatlari hemen devreye gecer.

Bildigim kadariyla 10-12 kisiye kadar calistiran firmalar sendikaya baglanmak zorunda degiller,tabiki bunu Horoz kardesimiz daha iyi bilir,kendisi sendikada vertraunsmanlik yapmis kisi,sana detayli bir sekilde aciklama yapabilir.

brian_usta
25 Ekim 2016, 16:39
abmahnung nicin verildi ?

eve gelebilir ama sen iceri alirsin almazsin senin bilecegin birsey.

istersen eiscafede otur yine birsey diyemez eger doktor seni yatakliktir diye rapor yazmadiysa.

bunlar ayri seyler ama gelip abmahnung vermesi baska bir konu.

belalimisa
25 Ekim 2016, 20:40
http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/arbeizeugnissm50rxdevoq.png

Sizce bu Arbeitzeugnis nasil birsey , kötü birsey belirtmismi acaba caktirtmadan.

EnesD58
25 Ekim 2016, 21:24
Arkadaşım, hiç negativ birşey yok. Hep positiv şeyler yazmış.

tr-22
25 Ekim 2016, 21:52
http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/arbeizeugnissm50rxdevoq.png

Sizce bu Arbeitzeugnis nasil birsey , kötü birsey belirtmismi acaba caktirtmadan.

Senden cok memnun olduklari yaptigin bütün isleri sirasiyla yazmislar,senin icin cok pozitiv bir durum,yani negativ olan hic yazi yok.Kendini ferah tutup istede cok istekli calisip kendini biraz ispatlamalisin.

eren67
25 Ekim 2016, 22:17
Formulierungen für Sehr gut (Note 1)

Wer „sein Aufgabengebiet beherrschte“, „optimale Lösungen fand“, über „hervorragende und fundierte Fachkenntnisse verfügt“, „neue Situationen stets sehr gut und sicher meisterte“ ist ein „Musterschüler“ mit der Arbeitszeugnis Note 1 sehr gut. – Andere Formulierungen in der Zeugnissprache für „sehr gut“ sind:

„erledigte seine Aufgaben stets selbstständig mit äußerster Sorgfalt und Genauigkeit“
„erledigte zugeteilte Aufgaben stets zu unserer vollsten Zufriedenheit“
„war im höchsten Maße zuverlässig“
„arbeitete stets zuverlässig und genau“
„erzielte herausragende Arbeitsergebnisse“
„hat vereinbarte Ziele selbst unter schwierigsten Bedingungen zumeist noch übertroffen“
„stets hochmotiviert“
„zeigte außergewöhnliches Engagement“
„wurde von Kollegen, Vorgesetzten und Kunden stets als freundlicher und fleißiger Mitarbeiter geschätzt“

belalimisa
25 Ekim 2016, 22:52
Bak buna şaşırdım iyi yazdığına , kafasına taşmi düştü ne etti.
Şimdi merak ettim benden kicik olan patron iyi yazmazi hayret verici.

Osmanbey34
26 Ekim 2016, 02:02
belalimisa benim tahminim seni cikarmak istiyor. Isveren niye iyi yaziyor ?? düsün bakalim . Kötü not verse is belki bulamassin . iyi notta daha cabuk is bula bilirsin. bence ileriye dönük iyi plan yap. Sana Özel Message atmisdim belki sana akil vere bilirim cünkü ayne sey benim basimdan gecti.... Burada detail li aciklamak istemiyorum.

Isyerinde her adim atigina dikkat et ! Seni evde ziyarete geliyorsa ve sana baksa isler veriyorsa o zaman seneryo yu yazmis demek / bence ....

belalimisa
27 Ekim 2016, 15:56
Evet sonunda beklenen geldi , bugun patron beni Büroya Cagirdi.

Bana 6 tane Abmahnung verdi :

29.01.2016 = 10 dakika gec kalmisim ise / malesef hatirlamiyorum dogrumu birsey diyemiyecam belkim dogrufurda
01.03.2016 = 8 dakika gec kalmisim ise / malesef bunuda hatirlamiyorum dogrumu diye belkide dogrudurda
19.07.2016 = 30 dakika gec kalmisim ise / males bunuda hatirlamiyorum dogrumu diye belkide dogrudurda
07.10.2016 = 13 dakika gec kalmisim ise / Burasi dogru hatirliyorum gercekten gec kaldim .
25.10.2016 = 15 dakika gec kalmisim ise / Burasida dogru hatirliyorum gercekten gec kaldim .
19.10.2016 = Bu tarihtende yanlis kesim yapmisim , musterinin istedegi ölcuden kisa ( ufak ) kesmisim , burasi yalan cunku ben kestigim mali hep kontrol ederim.

Bu sebepten dolayi elime verdi 6 Abmahnungu v, bundan sonrada seni Kündigen yapacam dedi. Bende hic biryere imza atmadan aldim ciktim disari kardesimle konustum telefonla , oda dedi alma git geri masasina koy Postayla yollamasini söyle dedi . Bende gittim masasina koydum , lutfen postayla gönderin bana dedim , parton olmaz dedi , ben masaya koydum ciktim . Sonrada gördum elinde zarfla is yerinde ayrildi . Galiba postaneye gitti.

Simdi arkadaslar Horoz@ abicim osmanbey@ , morelim acayip sekilde cok bozuk , zaten makineninde haylen notaus yerini yapmadilar daha , ben yarin ev doktarina gitsem olurmu , saka degil isten kacmakta degil cidden morelim cok bozuk bu sekilde nasil calisayim.
Avukati aradim oda beni 1 saat sonra geri arayacak , dur bakalim o ne diyecek .

Sizlerinde bilgilerinize igtiyacim var .

Saygilarimla

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS:

Simdi 10 dakika önce avukatimla konustum, durumlari ona anlattim .
Bana kesinlikle ise gitmememi söyledi , zaten gidecek durumumda yok , hemen isyerini aradim ve arattirdim yarin ise gelemeyecegimi söyledim , sebebi de 6 abmahnundan sonra sinirlerim bozuldu dedim.Calisa bilecek durumda degilim dedim.

Artik ipler koptu , pazartesi gunude avukata terminim var.

Arkadaslar sonuclari buraya yazmakta devam edeyimmi , herkes bilgilensin diye , yoksa bosuna mesgulmu etmis oluyrum bilemedim.

Ama haklarinizi helal edin , sizlerinde zamaninizi aldim , bana cok yardimci oldunuz.

Saygilarimla

tolgahamburg
27 Ekim 2016, 20:36
bizim iş yerinde bir Senegalli vardı aynı problemleri yaşadı ,gerçi kendide biraz sorunluydu agresifti tavsiyelerde bulunuyorduk iş yeriyle aranı düzelt diye fakat çaba göstermedi en sonunda sözleşmesini yenilemediler sadece bitene kadar çalıştı...

hOrOz
27 Ekim 2016, 21:05
sen yazmaya devam et nede olsa birbirimizle paylasım yapıyoruz

avukat niye işe gitme dedi onu anlayamadım ? işverenin eline koz veriyor ?

bence en iyisi Abmahnungları beklemek lazım dı ..

çünkü her Abmahnung hemen Abmahnung değildir ..belirli kurallar ı vardır

mesela zamanı yazması gerekir sonra seni uyarmasi gerekir mesela bir daha yaparsanız diye (bunlar oluşmuş)

birde sana olacak sonucu yazması gerekir mesela takrarı durumunda seni Kündigen yapacağını dair tehtid olması gerek

bunlar yoksa o zaman Abmahnung geçerli sayılmaz

birde şunu untumayalım Abmahnung illa yazıli olması şart degil sözlüde Abmahnen yapabilinir

tr-22
27 Ekim 2016, 21:36
Bence avukati araya sokmadan isine devam edebilirdin.Aslinda bana göre senin sefin en büyük hatasi, simdiye kadar sana hic bir uyari vermemesi,senin ise ilk iki gec gidmende dahi seni sözlü uyarida yapabilirdi daha dogrusu ise neden gecigtigini sorabilirdi,sen 5 kez gec kalmissin hic bir sorun olmadan,sonrada bunlarin hesabini birden ver olmaz öylesey,on ay öncesini sen nasil hatirlayacaksin.

Yaptigin istende kesim hatasi olmus,neden sana ertesi gün gelip hesap sormamis,bir hafta sonra gelip burada hatali is yaptigini sana söylüyor.
Seninde anliyacagan sefin yapilanlari hepsini biriktirip senin önüne koymus,bu senin önüne koyduklarinida hepsini ayri ayri magnung diye düsünme,sana daga önce ihtar vermis olsa zaten,seni ücüncü ihtarda kapi arkadasi yapabilirdi.

Bunlarin hepsi yapilan ise uyumsuzluk olsada,hepsini birden önüne koydugu icin ilk ihtar olarak gecer,ikinciye seninle tekrar konusur daha fazla dikkatli olmani ister,cünkü ücüncüde sana cikis verebilmekle uyayir.

hOrOz
27 Ekim 2016, 21:48
Bence avukati araya sokmadan isine devam edebilirdin.Aslinda bana göre senin sefin en büyük hatasi, simdiye kadar sana hic bir uyari vermemesi,senin ise ilk iki gec gidmende dahi seni sözlü uyarida yapabilirdi daha dogrusu ise neden gecigtigini sorabilirdi,sen 5 kez gec kalmissin hic bir sorun olmadan,sonrada bunlarin hesabini birden ver olmaz öylesey,on ay öncesini sen nasil hatirlayacaksin.

Yaptigin istende kesim hatasi olmus,neden sana ertesi gün gelip hesap sormamis,bir hafta sonra gelip burada hatali is yaptigini sana söylüyor.
Seninde anliyacagan sefin yapilanlari hepsini biriktirip senin önüne koymus,bu senin önüne koyduklarinida hepsini ayri ayri magnung diye düsünme,sana daga önce ihtar vermis olsa zaten,seni ücüncü ihtarda kapi arkadasi yapabilirdi.

Bunlarin hepsi yapilan ise uyumsuzluk olsada,hepsini birden önüne koydugu icin ilk ihtar olarak gecer,ikinciye seninle tekrar konusur daha fazla dikkatli olmani ister,cünkü ücüncüde sana cikis verebilmekle uyayir.

hocam birinci üçüncü diye bir kural veya kanun yok bunlar sokakta kahvede cami derneğinde konuşulan şeyler

eskiden yapılan hatalarda sonradan Abmahnung yapılabilinir

ama mesela diyelim Abmahnung yapılmiş aradan 3-4 sene problemsiz geçmiş yine aynı hata tekrar edilmiş o zaman eski Abmahnung dikkate alınmaz

isterse ilk Abmahnung dada atabilir.. tabiki burada önemli olan yapılan hatanın vahimliği

Osmanbey34
29 Ekim 2016, 00:37
belamis bi zaget beni yarin ara sana özel message attim / bak benim yazdiklarim cikti / Karneyi iyi vermis ben neden iyi karne verdigingi yazmistim. Ve sana 6 ve 9 herneye Abmahnung verir yazmistim oda aynen dedigim gibi cikti. tel acarsan sana yardimci ola bilirim . board ta özel seyleri yazmak istemiyorum.

Blade55
06 Kasım 2016, 22:00
yeni gelismelerden haberdar edersen sevinirim bizde bilgilenmis oluruz gercekten cok enteresan konu ve gelisen olaylar.. saygilar

belalimisa
07 Kasım 2016, 04:55
Yeni gelişmelerden haliyle ruhsal olarak sinirlerim bozuldu. Şu an 2 haftalik doktorum beni raporladi evdeyim. Avukattan iş yerine mektub gitmiş.
Ve birde işyeri beni AOK şikayetlenmiş, MDK"dan mektub geldi eve. Benim gerçekten hasta olduğumu düşünmüyorlar galiba. Gutachten yapılacağını yazmislar. Bende bunu pazartesi günü Avukata götüreceğim nasıl bir adım veya bir işlem yapılacagini ondan öğrenecegim.

Yeni olayları ve bilgileri sizlerlen tabiki paylaşaçağım.
Şimdilikle sağlıcakla kalın.

Saygılar

Blade55
08 Kasım 2016, 20:30
Allah kolaylik versin usta gercekten zor, insallah tez zamanda hayirli bir son'a ulasir.. saygilar

belalimisa
11 Kasım 2016, 12:42
Merhaba arkadaşlar bir yeni olay olarak şöyle birşey oldu.

Iş yerinin avukatı benim Avukatı aramış ve söylemişki anlasalim diye.

Anlaşma ise 12 senenin tazminat verelim. Buda 13.800€ gibi para yapıyor.

Bende bu anlaşmayi Red ettim, para istemediğimi söyledim.
Ben isimi Istiyorum çalışmak istediğimi soylettim geri.
Tabiki ilk önce benim sağlığım yerine gelince.

Ve şu anda MDK dayım bekleme yapıyorum.

Hayirlisiyla bakalım

belalimisa
11 Kasım 2016, 19:02
Dediğimiz gibi bugün MDK sorununuda aşmış olduk.
Ilk başta MDK benim ev doktorumun bana vermiş olduğu Raporu çürüttu dağa doğrusu çalıştı.
Bana işe gitmemem içi bir sebep görmediğini söyledi.
Lakin durumu ben çok güzel anlatinca kendisine işin içinde zaten yalan yok sadece doğruları bastırarak bastırarak anlatinca benim rahatsız olduğumu anladı ve siz şu an çalışmak için uygun değilsiniz diyerekten karşı firmaya veya nere yazıyorsa oraya diktiert gerät len yazdırıyordu.

Lakin gerçekten sandığınız gibi MDK basite almayın . Bazı ben işlemler yapmamış olsaydım baştan kaybedilmisti.

Ben bunun içinde Osmanbey@ teşekkürlerimi sunarım.
Şimdi bu MDK çok uzun bir mesele , şimdi şunu biliyorumki herşey sandığımız gibi bildiğimiz gibi değilmiş bazı işlerin çok püf noktaları varmış.

Şu anlık bu kadar gelen gelişmelerden illaki sizlere sunacağım.

Osmanbey34
12 Kasım 2016, 02:24
Belalimisa gecmis olsun / ok78rcp

belalimisa
14 Aralık 2016, 18:37
selamlar yine ben :-)

6 Hafta Rapordon sonra 12.12.2016 ilk günü is günüm oldu .
Ilk günde patron tarafinda hakeretlere ugrandim ama direk yuzume degilde bir is arkadasina laf captirarak bana söylemis oluyor .
Firmaya bugün 1 tane Rate girmis onu bulnda atin disari diye :-) yani beni kassetiyor. Ilk günüm böyledi .
2 ci günümde bana verilen auftrag dan 50 mm kalinligindan olan mali kesmem gerekirdi , ama o mal firmada yok 100 lük mali kullanmami istedi , bende itiraz ettim.
Kesmem dedim cünkü Auftrag da 50 lilik yaziyor , ben Chefim dedi ben diyorsam olur dedi , bende auftragin üzerine bestätigen yapin dedim 100 lük mali kullana bilirim diye .
Oda kesmiyormusun dedi , bende hayir kesmiyorum dedim . Iceri buraya gitti yaklasik 20 dakika sonra elinde bir kagtila geldi burayi imzala diye , nedir bu diye sorduhumda
bu ben sana söyledim kes diye sende kesmiycegim diye itiraz ettihin icin dedi. Haliyle ben imzalamadim beni rahat birakin dedim Avukatimi aratmak mecburunda birakmayin dedim.
Sonrada bürasina gitti bidaha gelmedi.
2 Gün calistikdiktan sonra bugun Doktora gitmek mecburunda kaldim , gercektende Bel agrilarim olustu , ayahimin altinda cins cins birseyler cikmaya basladi , oda bel agrisinda geliyormus .
23.12.2016 ya kadar tekrardan raporluyum. Bu arada bende orhopädie gidecam belimi gösterercehim gercektende ne varmis .

Blade55
15 Aralık 2016, 19:35
dikkat et seni "Arbeitsverweigerung" dan isten cikarmaya calisiyor (verdigim isi yap dedim yapmadi)

V/S
15 Aralık 2016, 21:43
Ustam isin zor, Allah kolaylik versin.
Suan is bulmak cok zor ama bence para karsiligi cikis almaya bak.

Ya sen gideceksin yada o patronun. Sana 13 bin avro teklif etmis
ama o paraya cikilmaz. Tabiki tazminatli cikis alma hakkin yasal
olarak yok, ama is veren seni cikarmak istiyorsa , para karsiligi
bunu denerler.

En az 35 bin olsa isini görür. Bunun Yarisi Finanzamta gidiyor.
Sene sonunda ausgleich yaparsin. 2. Kabul edersen parali cikisi
3 ay Sperre alirsin Arbeitsamtdan ve 3 Ay giderini (Krankenversicherung) kendin karsilaman lazim.
Tabiki ben illa calisirim diyorsan, sana zorluk cikaracakdir. Yani huzurun olmaz.

Ileri zamanda patronun gidecese (emekli) o Zaman hadi idare edersin.

belalimisa
23 Aralık 2016, 04:19
Bugün eve Maaş kagdim geldi , normalinde 2300€ Brutto gehaltim vardi. Malesef patron sadece 836€ Brutto vermiş. Hemen AOK sordum Krankengeld düşüdummu diye. AOK 5 gün sonra haber verecek. Ve hemen Doktorada söyledim , doktorun deyişi Hayır normalinde Krankenkasse düşmedin dedi.
Sizce patron neden kesti neye dayanarakta yaptı. Haftaya avukata termin var bakalım o ne diyecek. Şimdi işin kötü tarafıda bu 1 ayda bütün borçlar harçlar gelecek , ne yapacam şaşırdım.

Neyseki her şerden vardır bir hayır.

Memoli1976x
23 Aralık 2016, 05:39
Arkadasim kac haftadir Kranksin?

belalimisa
23 Aralık 2016, 06:14
6 hafta rapordaydim morel bozukluğu yüzünden. Sonra 3 gün çalışmaya gittim buseverde belim ağrıdı için tekrardan rapordayim 2 haftadan belli.
Yani 6 hafta mobing den ciktim.
2 haftadan belli de bel ağrısından dolayı.

egeli
23 Aralık 2016, 08:02
İnşallah en yakın Zaman'da herşey gönlünce olur.
Allah yardımcın olsun.
Önemli olan aile huzuru. Sıkıntımızı eve götürmemeye çalışalım. İnşallah bu sıkıntılı günleri başarılı ile atlatırsın. Allah sana daha iyi bir iş ve bereketli daha çok maaşlı bir iş nasip etsin.

belalimisa
23 Aralık 2016, 15:40
egeli@ abicim allah razı olsun inşallah cümlemize nasip eyler.
Çok para değilde huzur olsun yeter derim.

egeli
28 Aralık 2016, 10:34
Yeni bir gelişme var mı?

belalimisa
28 Aralık 2016, 16:37
Şu an bir yeni gelişme yok 12.01.2016 mahkeme vardı o tarih 19.01.2016 ya kaydırildi . Bu olacak mahkeme bana verilen Abmahnunglar icin. Yani yanlış anlaşılmasın Kündigung için değil. Firma dağa bugüne kadar kündigen yapmadı. Bende şu an ayin 06.01.2017 kadar raporluyum ondan sonrası neler olacaktır ben kendimde bilmiyorum eğer ki ağrılarım devam ediyorsa varsa tekrardan doktora gideceğim. Yeni bir gelişmeden illaki sizleri bildiririm.
Saygılar

belalimisa
21 Ocak 2017, 06:31
Geçen perşembe günü mahkememiz oldu. Kısa bir özet geçeyim yeni gelişmiş olaydan.

Bana hakem 3 secenek sundu.

1. Abfindung 20.000 € ve 4 ay Kündigungsfrist.

2. Ilk 4 Abmahnungen silinmesi ve son kalan 3 Abmahnungen September 2017 ye kadar dosyada tutulması, ve benim normal şartlarda işime devam etmem.

3. Bütün Abmahnunglarin silinmesine ama bunun içinde araştırılmasına gerek var ve Beweise olma şartıyla. Bendende Beweise olmadığı icin.

Yani kararı Hakem bana bıraktı bende 2'ci seçeneği seçtim. 20.01.2017 kadar raporluydum. Ve allahın izniyle Pazartesi günü sabahci olarak işime tekrardan başlayacam. Bakalım nasıl bir gelisme olacak orasını bende merak etmekteyim.

Şu anlık bu kadar , yeni gelişmelerden illaki sizlere paylaşacam.

hayrim
22 Ocak 2017, 02:33
benimde belim agridi fazla agir tasimaktan elektrikciye helfer olarak girdim ama bunlar elbise verdiler 13 euro detarjan parasi aliyorlar gönderiyorlar yikanip geliyor neyse dr gittim hastanede igne yapti belime o igneler sabaha kadar beni sanki felc etti sabah 6 da dr cagirdik kalcadan igne yapti 20 dakika sonra normale döndüm dr gittim filim cektiler belden yattim gecer gibi oldu yüzmeyede gittim bir ay calistim ama ayaktaki uyusma gecmedi ayak agrilari topallattirinca ameliyat oldum agusosta oldum gecen sef elbiseleri istedi kündigen vermis kagit geldi uzun krank oldugum icin zaten ise arbeitsamt araciligiyla girmistim adam ordan para aldi ocak sonu girdim bu fest yaptiydi ama uzun krank olunca artik yapicak bir seyde yokis pis agir bir gün aksama kadar tavan duvar kesme yapiyordum ve kestikten sonrada kiriyordum priz yerlerini aciyordum birde bu beton yiginlarini eimerlerle tasiyordum arabaya cöpler dolduruluyor sabahta cöpe dökülüyordu birde bazen suriyelilerin evlerine mobilya tasiyorduk kalp ameliyat bel ameliyat 2o pozent önce vardi 10 da dedik gönderirlerse toplam 30 olur dedik birincide bir sey gelmedi ikincide geldi 10 ama asagi yazdiklarindan toplamda kabul olmuyormus avukata danisip mahkemeye gidecez bizde

egeli
22 Ocak 2017, 11:24
Bence ikinci seçenek iyi.
İş bulmak çok zor. İnşallah işler düzelir.

Blade55
24 Ocak 2017, 13:58
birinci secenek de cok fena degil imis sonucta piskolojik baski var isveren tarafindan ama insallah hakkinda hayirlisi olur kardes

belalimisa
25 Ocak 2017, 05:30
Pek hayırlı olmadı Pazartesi günü iş başı yaptım . Hemen ilk 45 dakikanın içinde Abmahnung aldım. Salı dan itibaren Raporluyum tekrardan .
Daha sonra güzel bir tadayli şekilde sizlere paylaşırım.

webci
25 Ocak 2017, 13:03
belalimisa seni pisikolojikmen bitirecekler,arkana adam takarlar,is yerinde kimseden beklenmeyen caliskanlik senden beklenecek,bu isin sonu iyi degil..eger durumun cok kötü olmayip borcun yoksa tazminatini al ve ordan cik,evinde huzurun bozulacak esinle cocuklarinla kavga edeceksin,isveren senle artik köse kapmaca oynar,üc bes günlük rapor hicbir isini görmez.ev doktorun türk degilse durumu anlat,ne yapabilirsin sor ..anlasilan seni mobbing etmisler,is yerinde imzaladigin esitlik ilkelerine aykiri davranmislar,pisikolojini bozmuslar,kendi hastaliginda eklenince rapor almak zorunda kalmisin,sen en iyisi ev dokuna söyle sana piskologdan termin alsin,yok ben korkarim, isveren baskisina dayanamam,cesaretim yok diyosan,oradan seni oyle veya böyle kovarlar haberin olsun..eline firsat gecmisken tazminatini almaliydin,,bazen zararin neresinden dönülse kardir,,

belalimisa
25 Ocak 2017, 17:59
Eyvallah webci@ kardeşim.
Şimdi gerçekten biraz dinlenmeye ihtiyacım var.

belalimisa
12 Şubat 2017, 03:58
Arkadaşlar BEEM 'de Einladung geldi , görüşmek istiyorlarmis. Böyle bir konuşmaya giden oldumu olduysa ne gibi bir konuşma nasıl geçiyor , bilgisi olan varsa kısa bir anlatırsa memnun kalirim.

hOrOz
13 Şubat 2017, 10:19
Arkadaşlar BEEM 'de Einladung geldi , görüşmek istiyorlarmis. Böyle bir konuşmaya giden oldumu olduysa ne gibi bir konuşma nasıl geçiyor , bilgisi olan varsa kısa bir anlatırsa memnun kalirim.

Betriebliches Eingliederungsmanagement (BEM) de genellikle senin niye çok kranka çıktığınının sebebleri araştırılır

bunu yılda 6 haftadan fazla rapor alanlara § 84 Abs.2 Satz 1 Neuntes Buch Sozialgesetz*buch (SGB IX) kanuna göre yapmak zorundadır

Betriebsrat, Betriebsartz Işveren Temsilcisi olur .. avukat falan filan olmaz

tabiki senin onayın olmadan olmaz fakat bu demek değildirki gelen davetiyeyi git çöp kutusuna at

eğer yapmazsan ileride çıkış filan olursa işyeri der " biz elimizden geleni yaptık " krankheitsbedingte Kündigung verirlerse mahkemede elindeki kartlar kötü olur

bu görüşmelerde mesela işyerinde senin probleminde neler yapılabilinir

senin hasta çıkmaya zorlayan problemin kaynağı araştırılır ve problem nasıl kaldirabilinir onu görüşürler

belalimisa
13 Şubat 2017, 19:52
Horoz@ kardeşim teşekkür ederim bilgi icin.
Amma ben şu an Raporluyum bunu başka birzamana ertelense olmazmi. Raporu iken şimdi onlarla konuşmak istemiyorum. Birde çok ani çok hızlı gelişti. Gerçi ben yanlış birşey konuşmayım diye avukatlan görüşmeye hiç zaman bile olmadı. Bu haftada benim avukat hasta iyimi.

Osmanbey34
14 Şubat 2017, 14:32
horoz abi ,

bizi iyi bilgilendiriyorsun tesekürler ok78rcp

hOrOz
14 Şubat 2017, 15:07
Horoz@ kardeşim teşekkür ederim bilgi icin.
Amma ben şu an Raporluyum bunu başka birzamana ertelense olmazmi. Raporu iken şimdi onlarla konuşmak istemiyorum. Birde çok ani çok hızlı gelişti. Gerçi ben yanlış birşey konuşmayım diye avukatlan görüşmeye hiç zaman bile olmadı. Bu haftada benim avukat hasta iyimi.

eğer hastaysan hasta olduğunu bildir ve Termini başka bir tarihe aldır

senin belin gerçekten mi ağrıyor yoksa psikolojik mi ...?

bazi kişilerde işyeri psikolojisi bozuk olunca olmadık ağrılar sızılar çıkıyor

yani çalışamıyor çalışmak istemiyor korkuyor (Burnout) ... bu konuda psikoloğa gitmek de faydalıdır

hasta bir kişinin gitmesinin generel olarak gitmeye mecburiyeti yok

şunuda söyliyeyim bu BEM den sonra sana krankheitsbedingte Kündigung yani hastalıktan dolayı çıkış vereceklerdir ..

çünkü bu BEM konuşmasını krankheitsbedingte Kündigung yapmadan önce yapmak zorundalar

bu konuda mahkeme kararı da var ..

Gericht:

Landesarbeitsgericht Nürnberg

Aktenzeichen:
7 Sa 592/14

Typ:
Urteil

Entscheidungsdatum:
01.09.2015

Leitsätze:
Der arbeitsunfähig erkrankte Arbeitnehmer ist grundsätzlich nicht verpflichtet, an einem vom Arbeitgeber angeordneten Personalgespräch teilzunehmen.

Vorinstanzen:
Arbeitsgericht Nürnberg, Urteil vom 04.09.2014, 10 Ca 2110/13

belalimisa
15 Şubat 2017, 05:01
Sağol Horoz@ kardeşim , BEM belirtdim hastayim gelmeyeceğim diye.
Ama şurası gerçek den doğru psikolojik olarak dan bozuldum. Ne gibi nasıl bir hareket yapacam. Parayı alsam çıkam diye düşündum , çıkıncada Arbeitsamt dert olacaktır. Şimdikarlik ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum.
Ama şurası kesin psikolojik olarakta uzun bir süre raporlu olurum galiba. Tabi bu kendi görüşüm böyle psikolojik ne der ne vaydasi olur orasını bilmiyorum.

hOrOz
15 Şubat 2017, 12:18
Sağol Horoz@ kardeşim , BEM belirtdim hastayim gelmeyeceğim diye.
Ama şurası gerçek den doğru psikolojik olarak dan bozuldum. Ne gibi nasıl bir hareket yapacam. Parayı alsam çıkam diye düşündum , çıkıncada Arbeitsamt dert olacaktır. Şimdikarlik ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum.
Ama şurası kesin psikolojik olarakta uzun bir süre raporlu olurum galiba. Tabi bu kendi görüşüm böyle psikolojik ne der ne vaydasi olur orasını bilmiyorum.

bence bir psikologa git .. durumunu iyice anlat ... psikolojim bozuldu filan anlat ... eğer krank yazarsa epey uzun süre yazarlar

bizde bir alman bayan vardı bir gitti .. işyerinde sorunları vardı ... kendisini bir daha görmedik

eseslim26
18 Şubat 2017, 19:04
Arkadasim daha yeni basima geldi bende krankli iken firmadan üc kisi keldiler benim cikisimi getirdiller imza atsanda atmasanda sait olursa yeterli oluyormus ben avukata verdim avukat söyle dedi sahit oldugu zaman cikisini verirler dedi bende tazminat davasi actim firmaya anlayacaksin yapacak birsey yok sahit oldumu yapacak bir sey yok

belalimisa
23 Şubat 2017, 05:30
Evet yeni gelişme var , 24.02.17 de tekrardan MDK çağırdılar. Bu cuma günü gidip görünecegiz bakayım. Busever benim umudum yok , doktorun vermiş olduğu raporu kesin curutecektirya ya nasip diyelim. Raporlu olma sebebim de ayağımin altında HühnerAuge çıktı yâni tavukgözü derler turkcede. Bakalım ne olacak.

Birde hemen şunu belirteyim BEM den tekrardan davetiye geldi, gel konuşalım diye , avukatim red etti davetiyeyi raporlu olduğum icin. Sözde red etme hakkımız varmış.

Çok sıkıntıliyim inşallah şu MDK iyi gecer.

clon
23 Şubat 2017, 08:02
Evet yeni gelişme var , 24.02.17 de tekrardan MDK çağırdılar. Bu cuma günü gidip görünecegiz bakayım. Busever benim umudum yok , doktorun vermiş olduğu raporu kesin curutecektirya ya nasip diyelim. Raporlu olma sebebim de ayağımin altında HühnerAuge çıktı yâni tavukgözü derler turkcede. Bakalım ne olacak.

Birde hemen şunu belirteyim BEM den tekrardan davetiye geldi, gel konuşalım diye , avukatim red etti davetiyeyi raporlu olduğum icin. Sözde red etme hakkımız varmış.

Çok sıkıntıliyim inşallah şu MDK iyi gecer.

BEM den korkmana gerek yok ( Ben bundan 5 sene önce wege-unfall gecirdigim icin El bilegimden schwerbehinderung var,Termine schwerbehinderten beauftragte ile gittim)
Bana iki sefer BEM Termini geldi,ikisinide iptal ettim birisi gecen sene Kasim ayinda idi,Digeri Ocak ayinin baslarinda

Bakdilar ben hep krank aliyorum,is alir almaz bana 3 üncü termini yollayip Gespräch oldu
Neyin var neden kranksin diye sordular
Ich bin kein Hellseher ich weiss nicht was ich hab dedim

Bana 2000 senesinden bu yana yapdigim krank günlerinin listesini cikarmislar.Lan iyide neden 4 senedir böyle pokunu cikardi gibisime sorular sordu :)
Hic birine cevap vermedim

Yani kisacasi:cevap vermeye mecbur degilsin

belalimisa
25 Şubat 2017, 05:37
Çok şükür dün cuma günü 2 ci MDK görüşmemiz iyi geçti. MDK kontroll etti ve gerçekten hasta olduğuma kanaat getirdi. Sorulan sorular ise hangi doktora gittin nezaman gittin sonuç ne oldu. Biraz zorda olsa çok şükür Kurtulmuş oldum.

Amma şunu açık etmek isterim veya bazı arkadaşları uyarayim , eğer gerçekten hasta değilseniz işiniz zor olur ve devam ireli gitme şansınız yok gibi görünüyor.

egeli
27 Şubat 2017, 19:22
Güzel geçtiğine sevindim.

mr_koc_ac
27 Şubat 2017, 19:35
No comment.

belalimisa
01 Mart 2017, 17:10
Patronun kontrol edermis gibi evine gelmesi tuhafima gitti.
Benim kendi isyerimden bildigim, krank yapmanin dozunu kacirirsan, ozaman yasal olarak istersen 20 senelik isci ol, cikartabiliyorlar.

koc1990@ ilk önce tesekkurler ederim ,
ama benim tahminim öyle kolay olsaydi beni coktan kapinin önüne koyardi . Tabiki onlarda bir acik bekliyorlardir cikartmak icin , hatta onlarin avuki bizim avukata söylemis ben bi isciyi istemiorum diye , mahkemedende zaten söyledi cikartmak ici herhan gibi bir sebebimiz yok diye.
Senin dedigin gibi mahsuzdan alakasiz rapor yapmis olsaydik , dedigin gibi belkim dolandirmadan dolayai ata bilir , ama yinede kesin birsey diyemem .
Su anlik ben raporluyum daha , allahtan hayirlisi olsun bakalim.

elektroniker
10 Mart 2017, 16:35
merhaba

benimde simdi basima geldi -- 3 haftalik raporum var - 2. haftasinda bana mektub geldi haftaya (3. hafta ) pazartesi termin personalgespräch icin

ne yapmaliyim ?? fena giripe yakalandim, daha yeni yeni kendime geliyorum

selamlar

Osmanbey34
10 Mart 2017, 18:22
isyerin ile durumun nasil ? abmahnung var mi ? sireket te sac kisi calisiyor ?

dalga
10 Mart 2017, 18:26
merhaba

benimde simdi basima geldi -- 3 haftalik raporum var - 2. haftasinda bana mektub geldi haftaya (3. hafta ) pazartesi termin personalgespräch icin

ne yapmaliyim ?? fena giripe yakalandim, daha yeni yeni kendime geliyorum

selamlar

Sevgili Kardesim

Kranke Arbeitnehmer müssen nicht an Personalgespräch teilnehmen.

Cagiran firma Konusmaya davet ediyor etmesinede icerigini ve ne konusalacaginida bildirmiyor. Hele hele egerki Is anlasmasinda bir degisiklik olacaksa ona hic gitmek zorunda oldugunu da iceren bilgiler var,.

Verecegim linkte Yüksek Mahkeme bir emsal karar vermis. Bilmiyorum nekader almanca biliyorsunuz. Okunaizi tasfiye ediyorum.
http://www.zeit.de/karriere/2016-11/bundesarbeitsgericht-krankheit-attest-teilnahme-personalgespraech-pflicht
Buda farkli sebebten dolayi Konusmaya davet edilme.
http://www.arbeit-und-arbeitsrecht.de/kommentare/kranke-arbeitnehmer-muessen-nicht-personalgespraech-teilnehmen

Su bölümlerdede anladigim kadariyla Hasta olan bir isci hic bir sebeble . Isverenin toplantisina kaltima mecburiyeti yoktur diye bir emsal teskil eden karar almis. almasinada. Tekrardan itirazda bulunulmus. Sonucu belli degil anladigima göre.

Bölüm:1 Nürnberg im September 2015 ein richtungsweisendes Urteil gefällt: Es entschied damals, dass ein nachweislich arbeitsunfähiger Beschäftigter gerade nicht dazu gezwungen werden kann. Und zwar unabhängig von der Frage, ob er gesundheitlich dazu in der Lage wäre (Az.: 7 Sa 592/14). Allerdings:

Blüm 2:Entscheidung:
Nach dem LAG ist die Kündigung nicht sozial gerechtfertigt (§ 1 Abs. 2 KSchG). Die Klägerin ist zwar wiederholt nicht zu dem von der Beklagten angeordneten Personalgespräch erschienen. Dazu war sie aber nicht verpflichtet i. S. d. § 106 GewO.

elektroniker
10 Mart 2017, 19:24
isyerin ile durumun nasil ? abmahnung var mi ? sireket te sac kisi calisiyor ?

isyerinle durumum iyi, abmahnung yok, 650 kisi civari calisiyor

MEGAbond
10 Mart 2017, 22:36
isyerinle durumum iyi, abmahnung yok, 650 kisi civari calisiyor

is yerinde durumun ne olursa olsun,,krank isen kesinlikle gitmiyeceksin,,telefon acip,grip oldugunu kimseye bulastirmak istemedigini ve yorgan dösek yattigini ima ediceksin,,,veyahutta krank'ini sonlandirip toplantiya gideceksin,,,ikisinin ortasini yani krankli oldugun halde gidersen,,,bir dahaki seferde,,krankli iken geldin ya simdi neden gelmiyorsun,,kaciyormusun muhabbetleriyle karsilasabilirsin.nacizane fikrim.
gecmis olsun bu arada

Osmanbey34
11 Mart 2017, 00:19
isyerinle durumun iyise o zaman problem yok. haber ver krankim de hastaligina söyleme. hastaligin hic kimseyi ilgilendirmez.

Bu arada arkadasim, is yerinle durumun cok önemli !! burada arkadaslar genelikle mahkeme karar larini kopyalayip buraya sunuyor .

bir mahkeme karari var bir de gercek hayat !

karina takma birsey olmaz. Krankdan sonra konusma normal .....

elektroniker
11 Mart 2017, 10:19
bir mahkeme karari var bir de gercek hayat !

evet haklisin -- gercek hayata göre hareket etmek lazim diye düsünüyorum - simdi isyerinle problem yokken neden problem olsun

gitmeye karar verdim -- umarim yalnis karar degildir

derler ya nasil yaparsan yap - yalnis yaparsin

bakalim ne diyecek, buraya yazarim

ama bu yaziyi bir isciye 32 sene burda ve nerdeyse toplam 2 ay krank olana gelmemeli -- bunu beklemezdim

selamlar

Osmanbey34
11 Mart 2017, 15:03
elektroniker

kafaya cok takma. sonucta daha ortada birsey yok. bir gelisme olunca yazarsin.

sana simdiden tavsiye. Konusmada dediklerine dikkat et ! ve bi tavsiyem daha . bu devirde hic krank yapmamak da normal degil :) arada sirada cik dinlen. gecmis olsun

elektroniker
14 Mart 2017, 12:44
merhaba arkadaslar

evet pek bir sey olmadi - 3 hafta oluyor neyiniz var gibisine konusdu - bende fena gripe yakalandim dedim ve daha tam iyi olmadigimi söyledim - ve gördüde -ama bu haftadan sonra isbasi is basi yapabilecegimi söyledi iy olursunuz diye - bende iyi olmak istiyorum dedim - öylelikle ciktim -- yani uzun lafin kisasi daha fazla krank yapmamami istemis oldu

selamlar

Osmanbey34
14 Mart 2017, 21:58
gecmis olsun.

efsane999
01 Ağustos 2017, 11:56
Raporlu olma durumunda ise gelmeme veya o hastaliktan dolayi cikis verilemiyor. Ama diger türlü Baska bir sebepten Abmahnung yada Sözlesme bitimi oldugunda verilebilyior diye biliyorum!

belalimisa
14 Eylül 2017, 02:45
Efasane999 kardeş bende öyle saniyordum ama malesef tam olrak öyle değil.
Şimdi nasıl anlatsam bu durumlara göre değişiyor. Bazı duruma göre evet bazı duruma göre hayır. Bunun binbir türlü yolu kanunu işlemleri var.
Amma lâkin cok şükür ki ben çıktım kurtuldum bu illet firmadan.
Şimdi kafam cok rahat , artık nasibimizde ne varsa onu yeriz.

egeli
16 Eylül 2017, 06:42
Efasane999 kardeş bende öyle saniyordum ama malesef tam olrak öyle değil.
Şimdi nasıl anlatsam bu durumlara göre değişiyor. Bazı duruma göre evet bazı duruma göre hayır. Bunun binbir türlü yolu kanunu işlemleri var.
Amma lâkin cok şükür ki ben çıktım kurtuldum bu illet firmadan.
Şimdi kafam cok rahat , artık nasibimizde ne varsa onu yeriz.Hadi geçmiş olsun.

belalimisa
16 Eylül 2017, 12:36
Eyvallah kardeşim

kemalcolm
16 Eylül 2017, 16:14
Slm. Bir olay anlatayım konu ile alakalı. Bizzat bir arkadasımın basından gecen hadise.
Ben zamanında Deutschepost ta yani DHL de paket dagıtım isındeydim. Bu türk ısveren de DHL den subunternehmen olarak ıs alıyordu. Neyse gelgit zaman fıkir ayrılıgına dustuk isverenle, bana aniden yarın ise gelme dedi. ok dedim.
krank yaptım. daha sonra posta ile evime is cıkıs kagıdını gondermis fakat ben evde yoktum, postaneye geri gelmis sonra ne olduysa mektup bana ulasmadı. daha sonra ben avukat tutum türk avukatım cıkıs kagıdı eline gelmedigi mudeetce
isten cıkaramaz. bekle biraz dedi. bırkac ay gecti. mahkemeye cıktık ısveren avukat tutmamıstı. mahkeme calısanına cıkıs kagıdı ulasmadıgı ıcın 4 ay calıstım 6 ayda gecen zaman 1 senelik maasını odemek zorunasın kararı verdi . neyse bu
pis cimri daha sonra avukat tuttu. cıkıs kagıdımı gonderdi. son is mahkemesinde 1 senelik maas alabilirsin dedi ama 1 senede ne kadar calıstıysan kazandıgın aylıklar düsülüp, calısmadıgın aylar odenecek yada sana 2 aylık maasın odenmesini
kabul edersen dava kapanır dedi. ben devamlı sigortalı calıstıgım icin 2 aylık maas yeterli dedim, sonucta 2 ay aniden isten cıkarıldıgım ıcın biraz bocaladım.
Sadede gelim bana yarın ise gelme demeseydi kendine is bak 1 ay sonra isi bırak deseydi bende mahkemeye gitmeyecektim. oda cezasını cekti .(rechtshutz um oldugundan mahkemeye para vermedim.)
demem oki cıkıs kagıdı elinize vermesi bu mahkeme olaylarını iyi bildiginden cıkıs kagıdı elime gecmedi bahanesi olmasın ve mahkemeye vermesin diye. isveren uyanık mıs.
saglıcakla kalın.
(bu olaylar birkac sene once olmus. soru sorarsanız herzaman online degilim, cevap vermeyebilirim

Osmanbey34
17 Eylül 2017, 11:07
1. konuyu tam anlamadim ama bana göre senin patronun acemi gibi geliyor yada kücük sirket. normal bi isveren direkt avukat tutardi.
2. sizin davaniz yine ayri bi konu. sonucta siz "vergleich " yapip anlasmisiniz. abfindung aldiysan o zaman iyi . abfindung almadiysan o zaman arkadasin avukati da iyi degil !
3. ana soru icin cevap: evet krank iken patron eve gele bilir ama birsey yapamaz.
4. Burada genel olarak yaziyorum: suan sirketler iscilerini yavaz yavaz tamizliyorlar ve onlanrin yerine yeni ucuz isciler aliyorlar. kanunlara güvenip te sakin yanlis birsey yapmayin. kanun bi yere gercek hayat bi yere. kisacasi isveren sizi cikarmak isterse cikarir. onun icin her zaman kendinize su soru sorun...

4.1 ben bu sirkette calismak istiyor muyum ? o zaman isvere kibar ve olumlu davranin
4.2 isyerinden cikmak istiyor saniz. bi konzept yapin ve ona göre davranin.

5. avukatlara sakin güvenmeyin. ve kendi kaldiginiz sehirden avukat tutmayin. cünkü bunlar bir birini taniyor . bu iyi de olabilir kötü de. konuya göre degisir.

Slm. Bir olay anlatayım konu ile alakalı. Bizzat bir arkadasımın basından gecen hadise.
Ben zamanında Deutschepost ta yani DHL de paket dagıtım isındeydim. Bu türk ısveren de DHL den subunternehmen olarak ıs alıyordu. Neyse gelgit zaman fıkir ayrılıgına dustuk isverenle, bana aniden yarın ise gelme dedi. ok dedim.
krank yaptım. daha sonra posta ile evime is cıkıs kagıdını gondermis fakat ben evde yoktum, postaneye geri gelmis sonra ne olduysa mektup bana ulasmadı. daha sonra ben avukat tutum türk avukatım cıkıs kagıdı eline gelmedigi mudeetce
isten cıkaramaz. bekle biraz dedi. bırkac ay gecti. mahkemeye cıktık ısveren avukat tutmamıstı. mahkeme calısanına cıkıs kagıdı ulasmadıgı ıcın 4 ay calıstım 6 ayda gecen zaman 1 senelik maasını odemek zorunasın kararı verdi . neyse bu
pis cimri daha sonra avukat tuttu. cıkıs kagıdımı gonderdi. son is mahkemesinde 1 senelik maas alabilirsin dedi ama 1 senede ne kadar calıstıysan kazandıgın aylıklar düsülüp, calısmadıgın aylar odenecek yada sana 2 aylık maasın odenmesini
kabul edersen dava kapanır dedi. ben devamlı sigortalı calıstıgım icin 2 aylık maas yeterli dedim, sonucta 2 ay aniden isten cıkarıldıgım ıcın biraz bocaladım.
Sadede gelim bana yarın ise gelme demeseydi kendine is bak 1 ay sonra isi bırak deseydi bende mahkemeye gitmeyecektim. oda cezasını cekti .(rechtshutz um oldugundan mahkemeye para vermedim.)
demem oki cıkıs kagıdı elinize vermesi bu mahkeme olaylarını iyi bildiginden cıkıs kagıdı elime gecmedi bahanesi olmasın ve mahkemeye vermesin diye. isveren uyanık mıs.
saglıcakla kalın.
(bu olaylar birkac sene once olmus. soru sorarsanız herzaman online degilim, cevap vermeyebilirim