PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede Yaz uygulaması

Talha'linho 7
08 Eylül 2016, 07:56
Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulamasına her sene yıl boyu devam edilecek. ANKARA Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulamasının her sene yıl boyu sürdürülmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 6 Eylül 2016 tarihli ve 24005 sayılı yazısı üzerine, Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun'un 2. maddesine ilişkin değişikliği içeriyor. Kış saatine geçilmeyecek Buna göre, Bakanlar Kurulu Kararı'nda şu ifadelere yer verildi: "Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan '30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması' ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır." İlgili hüküm gereğince 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecek. Muhabir: Sefa Şahin

oemer45
08 Eylül 2016, 10:05
arkadaşımızı vermiş olduğu bilgi kısacası şudur ülkemizde artık kış ve yaz saat uygulaması kalmamıştır saatleri geri ileri alma uygulaması kalkmıştır.

moralist
08 Eylül 2016, 11:21
türkiye ile saat farki 2 olacak

Memoli1976x
08 Eylül 2016, 13:35
Bunu artik yavas yavas tüm Dünyada kaldirsalar iyi olacak.

44Malatya
08 Eylül 2016, 17:01
Doğru söylüyorsun Memoli kardeş, bir yararı olduğunu sanmıyoruum

Gercekler
08 Eylül 2016, 21:40
türkiye ile saat farki 2 olacak

Ama yazin yine sadece bir saat.

ido44
08 Eylül 2016, 21:45
Yilin 5 ay i 2 saat 7 ayi ise 1 saat fark olacak dile kolay 44 yil uygulandi....ülkemize hayirli olsun.

Mister
09 Eylül 2016, 10:38
teske yaz saatida kalksa

Azrail
09 Eylül 2016, 11:42
harbi bencede heryerde kaldirilsa bu süper olur gercekten, zaten hicbir yararida yok bence.

Impostor
09 Eylül 2016, 13:16
gün isigindan faydalanmanin yarari olmazmi? :)

türkiyede oynanacak sampiyonlar ligi ve uefa maclarimiz öne alinmalidir (18:00 Almanya) yoksa sampiyonlar ligi 00:30'da bitecek, uefa maclarida 00:50 :rolleyes:

Gercekler
10 Eylül 2016, 21:05
Bu yaz kis uygulamasi zaten sadece Avrupa ülkelerinin keyfi icin cikti. Malum su dünyadaki bati aski oldugu icin, onlarin bir bildigi vardir deyip, devletler hemen üstüne atladi.

Allah'tan artik bu yanlisdan dönülüyor. Nedeni ise, Avrupa askinin bitmeye basladigindan degil, bu simdiki sistem bize zarardi.

Almanya'da fabrikalar 6'da basliyor, saat 14 - 15 gibi hava kararmadan paydos ediyorlar. Ozamanlar daha süper marketler cumartesi acik degildi ve hafta ici saat 16'da kapatiyorlardi. Cogunuz bilmez bile bunu. Yani havanin 9 yerine 8'de aydinlanmasi bir saat elektrik kari veriyordu.

Bizde ise her zaman is yerleri genelde 9'da baslar, sonra gece yarisina kadar acik olurlar.

Almanya'da artik mecbur yavas yavas degisterecek bu saat uygulamasi. Artik fabrikalar sirf 8 saat calismiyor. Ayrica dükkan saat 20'ye kadar acik. Yani artik erken paydos olayi kalmadi. Böylece elektrik tasarrufu kalmadi.

Türkiye'nin yaptigi son derece dogru. Ama Almanya özellikle direnecektir. Almanya'nin en büyük sikintisi, artik cogu devletlere eskisi gibi hüküm edememesi. Bu gercegi halen kabullenmis degiller ve kolay kolay da kabulleneceklere benzemiyorlar.

hOrOz
11 Eylül 2016, 21:14
sanirrsan geçen senede Rusya vazgeçmişti

bir ara Almanya da söz ediliyordu ama sonradan vazgeçildi

mxm
11 Eylül 2016, 21:30
Baska ülkelerin hangi zamana uygun calisip calismadigi Almanya´yi hangi acidan etkiler veya umurunda midir düsünüyorum ama aklima en ufak bir sey gelmiyor neden acaba? :D

Ileri geri uygulamasi insanin yasamini berbat bir sekilde olumsuz etkileyen sacma sapan bir uygulama zaten, tüm dünyada kaldirilsin.

Romeo29
12 Eylül 2016, 18:38
Selamlar ,
madem herkes sallamis bari bende sallayayim ;)

@Gercekler nickili arkadas gene bir sürü yanlis bilgi paylasmis.
Yaz / Kis saati uygulamasini almanlar ikinci Dünya savasinda isgal ettikleri kuzey avrupa ülkerin deki Enerji harcamasini asgari seviye ye düsürmek icin basladi.
Ama bunu almanlarda daha önce düsünen insanlarda vardi eger yanilmiyorsam bunlarda biri de eski USA baskanlarindan biri idi ama uygulamaya ilk önce Almanya ikinci dünya savasindan sonra basladi.
Japonya ve Norvecte yapilan uzun capli arastirmalar da yaz / Kis saati uygulamasinin enerji tasarrufunda büyük etki yaptigi kanitlanmis. ( Hayret isvicre bilim adamlari bu konuyu arastirmamislar ;) )
Öyle dükkanlarin acilma ve kapanmasi ile alakali birsey degil yani zira o mantikla bakarsak ispanyada , italya da , yunanistan da baska calisma saatleri var ama nedense onlar da uyuyorlar uygulamaya.

Bence asil tartismamiz gereken konu neden igdir dan gecen paraleli( 26-45 ve 36-42 ) baz aldilar? Buradaki püf nokta secilen paralel ve meridiyen!
Gecenlerde okumus oldugum bir makale de AKP hükümetinin bu uygulamaya 9 sene önce gecmek istemesi ve zaman gelen tepkilerden cekinerek uygulamamasi. Neden mi cekindiler ? Bu uygulamadan sonra türkiye ilen Suudi Arabistan ayni saat paralilinde ve yazilan teoriye göre AKP hükümeti de bu uygulama ile Namaz saatlerini onlara ayarlamak istemis.
Sen avrupaya yakin Paralel / Meridiyen degil de arap yarim adasina uygun Paralel/Meridiyen baz alindi ?

Bu uygulamadan dolayi avrupa ile is yapan bircok firma zor duruma düsmeyecek mi ?

hOrOz
12 Eylül 2016, 19:05
bu kadar saçma bir yorum okumadım ..

bir zamanlar bir gazeteciye aynı oyunu yapmışlardı ..Hac bu yıl da Kurban'a rastladı! diye

madem birileri yanlış yaziyor sende yanlışlarla daha yanlıs bilgiler veriyorsun

tarihten bahsediyorsak ilk uygulama 30 Nisan 1916 ile 1 Kasım 1916 da uygulanmıştır

O zaman Rusya da Suudilere göre saatlerini ayarlamışlar çünkü onlarda 2011 de sadece yaz saati 2015 den itibaren sadece kış saati uyguluyorlar.

senin teorine göre o zaman Avrupayla iş yapan Japon firmalari batması gerek

Romeo29
12 Eylül 2016, 19:56
bu kadar saçma bir yorum okumadım ..

bir zamanlar bir gazeteciye aynı oyunu yapmışlardı ..Hac bu yıl da Kurban'a rastladı! diye

madem birileri yanlış yaziyor sende yanlışlarla daha yanlıs bilgiler veriyorsun

tarihten bahsediyorsak ilk uygulama 30 Nisan 1916 ile 1 Kasım 1916 da uygulanmıştır

O zaman Rusya da Suudilere göre saatlerini ayarlamışlar çünkü onlarda 2011 de sadece yaz saati 2015 den itibaren sadece kış saati uyguluyorlar.

senin teorine göre o zaman Avrupayla iş yapan Japon firmalari batması gerek

@hOrOz arkadasim Vermis oldugum hangi bilgi yanlis söylermisin?
Ikincisi ben idia eden den alinti yaptim..Madem sana sacma geliyor neden peki orta avrupa saatine yakin 30.boylam ( GMT+2 izmit ) saatine uyarlanma di da taaaa igdir 45.boylam baz alindi ?

Ulusal bircok sirket saat farkindan dolayi islerini yapmakta zorlandigi kanitlanmis birsey degilmi ? Amazonda calisan bir arkadasim sirf merkezi yönetimle görese bilmek icin sabahin 5.inde uyanip konferez yapiyordu yada gecenin gec saatinde uykusundan uyandirilmislii coktur.
Hem ben calisma saatlerine göre ayarlanmadigini söyledim , ayarlanmadigi zaman batar demedim.!! Bir de yapilan arastirmalarin oldugunu ve yaz kis saati uygulamasinin eenerji kazanci sagladigini tespit ettiklerini söyledim.

Ruslar kismina gelince , onlarin cografi durumu bizimkine nazaran daha degisik oldugu icin öyle bir karar almis olabilirler, detayini bilmedigim icin daha fazla birsey diyemiyecegim ama senin de malumundur ki Rusyanin büyük bir yüz ölcümü sibirya da kaliyor ve orada fazla yasandi yoktur.

Gercekler
12 Eylül 2016, 20:20
Arkadaslar internettede bu yaz saatleri konusunda degisik bilgiler var. Hangisi tam dogru büyük ihtimal bilinmeyecek hic bir zaman.

Bilinen suki, saatler ile oynanmasi insanlarin saglini kötü etkilemesi. Elin Norvec'inde yazin 20 saat gündüz, 4 saat gece ise, ve kisinda tam tersi, onlarin acisindan mantikli olabilir. Ama elin oglunun kari olcak diye bende ülkece bunu uygulayacagim diye bir sey yok. Cogu devletlerin saf oldgu zamanlarda böyle bir kurallar cikarmislar kendi cikarlari ile. Gelismekte olan ülkelerde bunlarin bir bildigi var diye ve modern gözükmek icin uygulamis. Avrupa'nin bu üc devleti (Almanya, Fransa ve Ingiltere) artik eski gibi dünyada kimse kayda almadigi icin, bunlarda ne yapacagini sasiriyorlar.

Saatlerin alinmasi, saglik acisindan, siyasi acidan ve ülkenin cikari acisindan gayet mantiklidir. Önemli olan bu.

hOrOz
12 Eylül 2016, 20:28
Igdır ın baz alınmasının sebebi bir saatlik saat farkının elde edilmesi .. yoksa öküzün altında buzağı aramaya gerek yok
olayı siyasi veya dini unsurlara bağlamak abesle iştigaldir

Hatta Almanya da bile bir arasöz konusuydu meclise kadar gelmişti https://www.bundestag.de/presse/hib/2014_11/-/338990

Uluslararası ortak saat kullanımı amacıyla ortak bir başlangıç belirlenerek (Greenwich) oluşturulmuş,
on beş boylamın güneş önünden bir saatte geçişi esas alınarak on beş boylam aralıkla çizilen saat dilimleridir.

Bir ülke on beş boylam aralıklarından hangisi içerisinde yer alıyorsa o boylamın saatini ulusal saati olarak kullanır.

Türkiye'de kışın ikinci saat dilimi olan (GMT+2) İzmit'ten geçen 30°doğu meridyeni saatlerini ayarlarken
yazın ise gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla Iğdır'dan geçen 45°D boylamına (üçüncü saat dilimi) saatlerini ayarlamaktadır.

Türkiye'de saatler kış döneminde başlangıç meridyeninden 2 saat, yazın 3 saat ileridir.
Yaz saatinde Iğdır'da, kış saatindeyse İzmit'te Güneşin doğuş ve batış saatleri coğrafya sorularında sabit olarak hesaplanır.( 06-18 )

Bir ülke içinde meridyenlerden herhangi birinin yerel saatinin ülke sınırları içinde kullanılmasına ulusal saat (ortak) saat denir.

Cengiz Bond
12 Eylül 2016, 20:29
@Romeo: sen takmissin kafaya arabistana. gelecek doguda, cin ve hindistanda oldugu icin, böyle olmasi daha iyi degil mi? avrupada ne varmis ki saat birimimiz ayni olsun?

mxm
12 Eylül 2016, 21:36
avrupada ne varmis ki saat birimimiz ayni olsun?

Türkiye zaten Avrupanin dibinde oldugundan saat ayarlamasina hic bir gerekce de yok bana göre.Ha 1 saat ileri, ha 3 saat ileri pek büyük bir etkisi olmaz ama Avrupada ne var dersen bak orada farkli düsünürüm.Türkiye ticaretinin kacta kaci Avrupa ile yapiliyor?Türkiye´deki yabanci mallarin ne kadari Avrupadan geliyor ve hangi ülke bunlara rakip olabilecek durumda?Cinin yaptigi cakma Mercedesi mi alacagiz?Ya da Cinin , Hindistan´in üretemedigi hangi mallari onlara satabiliriz?

Ithalat ve Ihracat arasindaki farklardan acikca bahsedilmedigi sürece hayal kurmaya devam.

Romeo29
12 Eylül 2016, 23:39
@Romeo: sen takmissin kafaya arabistana. gelecek doguda, cin ve hindistanda oldugu icin, böyle olmasi daha iyi degil mi? avrupada ne varmis ki saat birimimiz ayni olsun?

@Cengiz Bond hacim nereden anladin hemen kafayi Arabistana bagladigi mi ?Cok mu belli oldu ya ?

Sanirim bazi arkadaslara yazdiklarimi dikkatlice okumadi ki baska manalar cikariyorlar.
Iki yazim da da belirtigim gibi ben sadece bir idia yi aktardim , isteyen herkes istedigine inana bilir!! Eger yanlis animsamiyorsam , birileri birini buraya odbusman olarak atamadi demi?

Gelecek hangi anlamda dogu da imis ? Üretmeyen , birsey icat etmeyen sadece baskalarinin buluslarini cok ucuza imal etmek mi gelecek ?
Gecen Wirtschaftwoche de okudum , cogu büyük firma artik yatirimlarini uzak dogu dan cekiyormus zira oradaki iscilik ücretleri artiyormus. ( Sahsem kendim de büyük bir sirketi bayiligini yapiyorum ve son birkac sene de aldigimiz mallarin fiyatlari hep artiyor ve sebeb olarakta artik cin de de isciligin pahalastigi söyleniyor.)
Gelecekten kastin eger Ekonomik durum ise bence yanliyorsun , avrupali icin gelecek Balkan ülkeri ve hatta türkiye!!

Avrupa da ne varmis diye soruyorsun ya , ne yok ki ? En önemlisi ne var biliyormusun? Zamaninda avrupadan cok cok cok üstün olan Arap bilim adamlarinin, cinli Bilimadamlarinin icatlarinin/buluslarinin üstüne birseyler ekleyip ayni seyi sana satmasi var!!
Ben sahsen Avrupa hayrani degilim ama yaptiklarini da görüyor , izliyorum.

Igdır ın baz alınmasının sebebi bir saatlik saat farkının elde edilmesi .. yoksa öküzün altında buzağı aramaya gerek yok
olayı siyasi veya dini unsurlara bağlamak abesle iştigaldir

Hatta Almanya da bile bir arasöz konusuydu meclise kadar gelmişti https://www.bundestag.de/presse/hib/2014_11/-/338990

Uluslararası ortak saat kullanımı amacıyla ortak bir başlangıç belirlenerek (Greenwich) oluşturulmuş,
on beş boylamın güneş önünden bir saatte geçişi esas alınarak on beş boylam aralıkla çizilen saat dilimleridir.

Bir ülke on beş boylam aralıklarından hangisi içerisinde yer alıyorsa o boylamın saatini ulusal saati olarak kullanır.

Türkiye'de kışın ikinci saat dilimi olan (GMT+2) İzmit'ten geçen 30°doğu meridyeni saatlerini ayarlarken
yazın ise gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla Iğdır'dan geçen 45°D boylamına (üçüncü saat dilimi) saatlerini ayarlamaktadır.

Türkiye'de saatler kış döneminde başlangıç meridyeninden 2 saat, yazın 3 saat ileridir.
Yaz saatinde Iğdır'da, kış saatindeyse İzmit'te Güneşin doğuş ve batış saatleri coğrafya sorularında sabit olarak hesaplanır.( 06-18 )

Bir ülke içinde meridyenlerden herhangi birinin yerel saatinin ülke sınırları içinde kullanılmasına ulusal saat (ortak) saat denir.

@hOrOz bir yerde sana katilmakla beraber , herseyin altinda buzagi aramak olayinda gibi , seninle ayni fikirde degilim zira gecmis 14 sene icinde hükümettin yaptigi herseyin ama herseyin altinda baska birseyler , baska art niyetler cikti. Olayi siyasilestirmemek icin istermiyorum!!!
Hükümet kanadindan yapilan aciklama sahsen beni tatmin etmedi , seni etmis olabilir birsey diyemem.

hOrOz
13 Eylül 2016, 17:58
@hOrOz bir yerde sana katilmakla beraber , herseyin altinda buzagi aramak olayinda gibi , seninle ayni fikirde degilim zira gecmis 14 sene icinde hükümettin yaptigi herseyin ama herseyin altinda baska birseyler , baska art niyetler cikti. Olayi siyasilestirmemek icin istermiyorum!!!
Hükümet kanadindan yapilan aciklama sahsen beni tatmin etmedi , seni etmis olabilir birsey diyemem.

ya siyasileştirmek istemiyorum diyorsun ama senin niyetin siyasi

olmayan bir şeyi buraya yazmak art niyettir

her hükümetin her vatandaşı tatmin etmesi mümkün değildir

sen istediğin gibi anlamaya devam edebilirsin sorun yok

ben 50 yaşına girdim ben kendimi bildiğim bileli saatleri ileri ve geri alma sistemi böyledir ..

Memoli1976x
13 Eylül 2016, 19:22
Arkadaslar, Konuyu siyasetlendirmeyelim!!!