PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye’ye yiyecek götürmek yasak!

D.J.El-Rey
09 Temmuz 2015, 22:27
Bu sene 01.Temmuzdan itibaren Türkiyeye giris yapan yolcu beraberi getirilen gıda maddelerinin ülkeye girişi ve getirilmesi yasaklanmis.

Acaba bu konuda bir bilgisi olan var mi?Bir asli var mi yok mu?baya bi arama yaptim ama pek bir bilgiye edinemedim.

Kaynak (http://www.sonhaber.nl/gundem/turkiyeye-yiyecek-goturmek-yasak-h36508.html)

Tual
09 Temmuz 2015, 22:37
Gida maddeleri degil, hayvansal ürünler icin bu kisitlama:

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=9.5.15862&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

D.J.El-Rey
09 Temmuz 2015, 22:40
Yolcu beraberi yurda girişi mümkün olmayan orijinal ambalajlı veya ambalajsız bu tür gıda maddeleri (peynir, konserve, et, çikolata, çay, bal, şekerleme ürünleri vb.) bozulabilir nitelikte olduğundan yolcu beraberi eşya ambarlarına alınamamaktadır diye yaziyor

Bu haber nekadar dogru bilmiyorum,daha cok fake gibi geldi bana.

afatsum
09 Temmuz 2015, 23:15
s.a. arkadaslar
Tual arkadasin verdigi sayfaya bakarsaniz bu yeni birsey degil.Resmi gazete 01.02.2012 yilinda bu kanunu yayinlamis.
Buradan anlasilan bu kanun 3 senedir var ve kimsenin haberi yoktu.Kisacasi birileri yine kuyuya tas atti bizlerde cikarmaya calisiyoruz.
Ben yillardir Türkiyeden köy peynirimi getiririm gümrüklerde kimse bisi demedi ve bundan sonrada getiricem.Tabi bu benim tercihim.Götürmeye gelince her zamanki gibi cikolota dan baska bisi götürmem.Yasaksada yapacak bisi yok götürmeye devam.

aksarayli
09 Temmuz 2015, 23:22
evet ayni seyi bende duydum ve okudum.Bundan böyle artik az göterecegiz.

GIDA ÜRÜNLERİ
1- Çay 1 kg.
2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.
3- Kahve 1 kg.
4- Çikolata 1 kg.
5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

İsteyen yolcular 1 kg çikolata veya 1 kg şekerden mamul yiyecek haklarının tamamını yani 2 kg’lık hakkı söz konusu eşyadan sadece birisi için kullanabilirler.

OmOz
12 Temmuz 2015, 21:06
Resmi kaynak olarak burayi buldum. Insallah yararli olur.
http://rotterdam.bk.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=237507

atsiz77
12 Temmuz 2015, 23:40
Hadi et mamüllerini anlıyorum, ama şeker kahve çay niye?

cassano
13 Temmuz 2015, 08:26
Et gibi bozulabilecek seyleri anlariz. Tamam götürülmez ama cikolata, cay veya kahve yi gibi seyleri götürmek isterim. Niye getirmim o kadar da olsun. O kadar yol dan geliyoruz, o kadar döviz birakiyoruz. Cikolatalari da mi cok gördüler.

Bu sene giderken gelirken aranma olayini tecrübemi burada paylasirim.

satobyte
13 Temmuz 2015, 09:20
Hayret edilecek sey ,varmi ki acaban ta Avrupa´dan Türkiye ye et falan götüren ,ilk defa duyuyorum ne geregi var sanki, bunlarin hepsi kendi topraklarimizda da var hemdecok ucuz ,dönüste peynir ,zeytin,tarhana tamamda giderken olmayacak sey ilk defa duydum ve birazda bizler abartiyoruz galiba sunu bunu götüreyim diye

atsiz77
13 Temmuz 2015, 13:50
Hayret edilecek sey ,varmi ki acaban ta Avrupa´dan Türkiye ye et falan götüren ,ilk defa duyuyorum ne geregi var sanki, bunlarin hepsi kendi topraklarimizda da var hemdecok ucuz

Anlaşılan Türkiye'deki et fiyatlarından haberin yok.
Dünyadaki en pahalı Ülkelerden birisi Türkiye Cumhuriyeti

dalga
13 Temmuz 2015, 14:31
Insanlarimiz daha önceleri Türkiyeden buraya.Bulgur , Fasulya, Nohut, Sade yag, peynir felan getiriyorlardi.

Simdi ise Tam tersi burdan oraya götürülmeye baslandi. Sucuk, Aycicek yagi. Et bile götürenleri Sahsi görüsmelerimde diyen cevrem var.
Bazi Pahaliliklari insanlar kendileri cikartiyor. Ramazan gelince Artan fiyatlar gibi.
Devlet disarda Ihracat edilen ET olunca basiyorlar yaygarayi. Bizm üretttigimiz Hayvanlar ucuza gidiyor diye. Stok yapanlarda ayri bir Konu.sonrada pahaliliktan bahsediliyor. Bir 1994 Model golf burda para etmezken. Türkiyede ayni araba.5 ile 6bi € Senelerce arabalar Kullaniliyor hic fiyatlari düsmüyor. Buda icerdeki zengilerin Devlete dayatmalari.yüzünden.
Birde sunun Üstüne basarak belirtmek istiyorum . Saticilar hemen dolara veya Euroya endexskli Fiyat belirliyorlar .
Konuda Farkli farkli örnekler verilebilinir. Ya bu diyardan gidecegiz yada Ülkenin durumuna katlanarak O Ülkede yasami sürdürecegiz.
Saygiliarimla.

afatsum
13 Temmuz 2015, 15:59
S.A Arkadaslar Kac tane TV götürebilirim Türkiyeye arabayla?
Gecen sene 1 tane götürdüm TR sinirinda 24 lira bandrol ödedim.
Peki 2 Tane götürebilirmiyim?

satobyte
13 Temmuz 2015, 16:04
arkadasim atsiz77 adi üstünde izin yapacaksin ,izin demek para harcamak demek , izinde giden paraya bakmiyacaksin bu benim görüsüm ,yok para harcamiyayim diye burdan etinden sütüne kadar götürecek olursan ne anladin o izinden bu bana ters arkadasim sizi bilmem, ne kadar avrupali diye dislansakta sonucta memleketim kazanacak

cassano
13 Temmuz 2015, 16:35
arkadasim atsiz77 adi üstünde izin yapacaksin ,izin demek para harcamak demek , izinde giden paraya bakmiyacaksin bu benim görüsüm ,yok para harcamiyayim diye burdan etinden sütüne kadar götürecek olursan ne anladin o izinden bu bana ters arkadasim sizi bilmem, ne kadar avrupali diye dislansakta sonucta memleketim kazanacak

Kendi yemegini buradan götürenlere bende karsiyim. Abartmaya gerek yok, paran yoksa gitme izine. Ama benim amacim türkiye gittigimde hediye de götürmek. Amcan cikolata istiyorsa götürürüm veririm.

Kimisi köyünden fasulye getiriyor almanya ya, getirsin kardesim. Insanda heves var, bende fasulye getirdim. Mis gibi de yedim. Zaten yeni nesil'in fasulyeden haberi de yok ya, oda ayri konu.

Velhasil ufak tefek hediyelik seyler gitsin. Ama 5 koli aldi den nussnacker götürürsen herkes baska gözle bakabilir :)

zipkin1
13 Temmuz 2015, 23:33
serefsizler türkiyeyi yidiler bitirdiler simdi aurupalilarin getirdiklerine göz diktiler

sen almanyaya et yada sut urunleri getirebilirmisin

satobyte
14 Temmuz 2015, 10:11
biz türkler biraz da uyanikliga kaciyoruz ama yine düsünürsen zararli kendimiz cikiyoruz ,örnek verecek olursak hayliyle hepimizin alisveris yaptigi avrupada bir türk marketine gideriz ilk isimiz fiatlar ve 10 kurus zam konmus diye diger markete gideriz, iki market arasi 3 bilemedin 5 km ama o yakacagimiz benzini hesaplamayi aklimiza geitiremeyiz,en iyi taze meyve almak isteriz ama cok cok ucuz olmasini isteriz , herhalde bu bize has bir duygu ve düsünce veya uyanik davranmak mi bilmiyorum,getirenlere karsi degilim cünki ucuza aliyorsun ve burda 4,5 ay ailenle yemegini karsiliyorsun,ama burdan götürenlere katilmiyorum sadece o agirliktaki yaktigin benzin parasiyla memleketinden yine alabilirsin alacagini ,kimin ne götürüp ne getirecegine de bize laf düsmez sadece görüsümü izah etmeye calisiyorum kendi adima saygilar

fatih18
14 Temmuz 2015, 10:54
Arkadaslar,
bazen acelececi davraniyoruz veya önyargi ile parliyoruz. Almanyanin koydugu yasaklari kabulleniyoruz ,
konu Türkiye olunca ...
Eski tabiri ile Tekel ünrünlerinin yurda sokulmasi sinirli.. Yukarida belirtilmis.
ÖTV tabii Ürünleri ise kisisel Ihtiyac icin 1 Adet ve Bandrol almak zorunlulugu var.
Ülkeler hosumuza gitmese bile kendi Ürünlerini bir sekilde korumak zorunda ..
Almanyaya gelirken kisi basi 1 Karton getirebiliyoruz ..

deli-kadir
20 Temmuz 2015, 22:39
Arkadaslar sizinle bir bilgiyi paylasmak istedim:

Az önce trakya bölge müdürlügünü aradim ve tam olarak nelerin yasak oldugunu ögrenmeye calistim.

Bayanin verdigi bilgiye göre cikoltada sakinca yok. Istediginiz kadar getirebilirsiniz. Cay ve kahveyi fazla abartmamak üzere, yani "hediyelik" kadar oldugu sürece sorun yok, yalniz belli bi sinirlama yok. Hayvancilik ve tarim bakanliginin getirdigi kurala göre ise, hayvansal ürünler tamamen yasak. Bir kilo dahil olmaz dedi telefonda. Yani sucuk, et, peynir vs. yasak

Albatros
20 Temmuz 2015, 23:31
Kadir arkadaş yazdıkların doğru.Yakında gideceğim için bende soruşturdum;şu anda et ve sucuk sorgulanıyormuş.Diğer yasaklananlar henüz güncel değilmiş.Ama abartılmışsa tabi ki...Haftaya gideceğim İpsala gümrüğünden haber yazarım.İzinciler için çok çok önemli olduğuna inanıyorum.

deli-kadir
21 Temmuz 2015, 09:54
Kadir arkadaş yazdıkların doğru.Yakında gideceğim için bende soruşturdum;şu anda et ve sucuk sorgulanıyormuş.Diğer yasaklananlar henüz güncel değilmiş.Ama abartılmışsa tabi ki...Haftaya gideceğim İpsala gümrüğünden haber yazarım.İzinciler için çok çok önemli olduğuna inanıyorum.

Aynen kardes. Bilgiler gerçekten çok önemli. Bende inşallah tecrübelerimi yazarim

gök36
22 Temmuz 2015, 16:10
Ben 13.07.2015 kapikuleden giris yaptim. 4 paket kangal sucuk kahve vs gibi seyler vardi rahat gectim.
sadece gümrüklük seyler varmi diye sordular.o kadar.

dreamceng
21 Mart 2016, 21:21
yilbasinda atilan raket yani havaii fisekleri götürmek yasakmidir

hOrOz
21 Mart 2016, 22:17
yilbasinda atilan raket yani havaii fisekleri götürmek yasakmidir

sence ???
patlayıcı ve yanıcı maddeler bavulda olsa yasak

ANLAGE 5-B VO (EU) Nr. 185/2010
LISTE DER VERBOTENEN GEGENSTÄNDE- REISEGEPÄCK
Die nachfolgend aufgeführten Gegenstände dürfen von Fluggästen nicht im aufgegebenen
Gepäck mitgeführt werden:
Spreng- und Brandstoffe sowie Spreng- und Brandsätze, die in der Lage sind, schwere

Verletzungen hervorzurufen oder
die Sicherheit des Luftfahrzeugs
zu gefährden, einschließlich:
- Munition,
- Sprengkapseln,
- Detonatoren und Zünder,
- Minen, Granaten oder andere militärische Sprengkörper,
- Feuerwerkskörper und andere pyrotechnische Erzeugnisse,
- Rauchkanister und Rauchpatronen,
- Dynamit, Schießpulver und Plastiksprengstoffe.

enes67
21 Haziran 2022, 14:51
Selam Arkadaslar,
Memleketden peynir zeytinyagi seyler getirmek yasak , yakalanlara cok para cezasi verdiklerini okuyoruz , Sirp , Hirvat , Bulgar da .

Benim sorum , Araba ile izine giderken 2-3 gün yollarda geciyor , yollarda yemek icin aldigimiz yiyeceklerin de cezasi varmi ?

webci
21 Haziran 2022, 15:04
Yok usta kendi ihtiyacini alabilirsin..sadece kapali ve acilmamis paketler sorulur..
Ben bir keresinde arabanin arkasina yani arka koltugun ayak kismina teneke peynir koymustum
Uzerini kapattim,slowenyada arama yapildi ama sadece söyle bir bakkti..tenekeyi pas gecti,,,