PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : almanyada emeklige bas vurmak türkiyedeki emekli bas vurusuna saklamak

zülfikar
04 Eylül 2016, 10:17
selam arkadaslar
ben almanyadan doktorlarin bana emekli olma tavsiyesi üzerine emeklilige bas vurdum ve dilekcede dis ülkede emeklimisiniz veya bas vurdunuzmu diye bir soru vardi bende türkiyeden emkli olmak icin bas vurdum antragta gecen soruya evet vereyimdiye bana türkiyeden emekli yapmak istiyen sigorta sirketine sordum bana bunlar tuzak sorular cevap verme sen daha emekli degilsin emeklilige bas vurmak emekli oldu anlamina gelmez dediler simdi sorum ileride ortaya ciksa almanya sigortasi bana nasil bir sekilde muamele eder dilekceyi redmi eder . yoksa sigortadan bilgi sklamadan dolayi cezami gerekir

ikinci sorum hem almanyadan hem türkiyeden emekli olunca almanya nasil bir sekilde vergilendirme sistmi uyguluyor ? hem türkiye ve hem alamnya acsindan saglik ve bakim sigortasi nasil isliyor cevaplariniz icin simdiden tesükür ederim

selamlarimla
zülfikar

Gercekler
04 Eylül 2016, 23:23
selam arkadaslar
ben almanyadan doktorlarin bana emekli olma tavsiyesi üzerine emeklilige bas vurdum ve dilekcede dis ülkede emeklimisiniz veya bas vurdunuzmu diye bir soru vardi bende türkiyeden emkli olmak icin bas vurdum antragta gecen soruya evet vereyimdiye bana türkiyeden emekli yapmak istiyen sigorta sirketine sordum bana bunlar tuzak sorular cevap verme sen daha emekli degilsin emeklilige bas vurmak emekli oldu anlamina gelmez dediler simdi sorum ileride ortaya ciksa almanya sigortasi bana nasil bir sekilde muamele eder dilekceyi redmi eder . yoksa sigortadan bilgi sklamadan dolayi cezami gerekir

ikinci sorum hem almanyadan hem türkiyeden emekli olunca almanya nasil bir sekilde vergilendirme sistmi uyguluyor ? hem türkiye ve hem alamnya acsindan saglik ve bakim sigortasi nasil isliyor cevaplariniz icin simdiden tesükür ederim

selamlarimla
zülfikar

Aferin sana.. Senin o Türkiye'de sigorta sirketleri dedigin, zaten yasal degil.

Birincisi, zarari olsa, olmasa, vergi kesilse, kesilmese, dogru cevap vermeye mecbursun.

Ikincisi, sen, ben, baskasi, fark etmez, ne hak ile devletin sordugu soruya, birde üstelik yazli olarak, yalan cevap veriyorsun? 50 senedir halen Almanya'dayiz, basimiza ne geldiyse zaten bu yalan beyanlarda geldigini anlamayamadin mi? Milletin Merkez Bankasi olayini sen duymadin mi? Sanki Alman devleti Türklerin yüzde 70inin emekli borclanmasi yaptigini bilmiyor mu saniyorsun?

Ayrica sigorta sirketi diye bir sey yok. Bunlar ticari olarak illegal kuruluslar. Cünkü, cogunun SGK ile hic bir egitimi olmadigi icin, böyle bir is yapmasi yasak. Sadece SGK okumus veya Avukat cüpbesi giyen kisiler böyle bir islemi yapma hakki var. Mali Müsavir, muhasebeciler, özel sirket acentalarinin böyle bir hizmet vermeleri yasak. Bosunada devlet yasaklamamis. Gördügün gibi seni suca itmisler. Yarin basina gelince hepsi kaybolacak ortadan.

Yarin birgün emekli olunca merak etme, SGK TR2 ve TR4 diye belge gönderiyorlar Alman Emeklilik Kurmuna. TR2 belgesinde senin Türkiye'den emekli oldugunu söylüyor ve TR4 belgesindede senin sigortali Türkiye'deki calistigin yillar yaziyor. Dosyadaki memur senin Alman Emeklilik Dilekcesinde yalan beyan yaptigini görünce, baban Erdogan olsa altinda imzan var seni kurtaramaz. Hemen telefon ac ve bildir. Islem daha yeni baslamis, bir cezai islem uygulamazlar.

01adanaLi01
15 Eylül 2016, 14:51
peki türkiyeye sonradan ssk para yatirip eksik günlerini tamamlarsan ve burda voll ewerbsminderung rente olursan ne olur? ama türkiyeden emekliligine daha 5 sene var diyelim

hOrOz
15 Eylül 2016, 16:06
peki türkiyeye sonradan ssk para yatirip eksik günlerini tamamlarsan ve burda voll ewerbsminderung rente olursan ne olur? ama türkiyeden emekliligine daha 5 sene var diyelim

arkadaşım Türkiye ve Almanya emekliligi birbirine bağlı değil

sadece aldiğın para 10000€ yu geçerse Finanzamtı ve aylık 400 geçerse ise AOK yı ilgilendiriyor

01adanaLi01
21 Eylül 2016, 12:51
simdi burdan erken emekli olurken hastaliktan dolayi türkiyede calismisligin olup olmadigini staj yapip yapmadigini LVA soruyorlar bizde yok desek ne olur yada var desek ne olur (alman vatandasi cifte vatandas degil) ne gibi avantaj yada dezavantaji var ?

hOrOz
21 Eylül 2016, 13:04
simdi burdan erken emekli olurken hastaliktan dolayi türkiyede calismisligin olup olmadigini staj yapip yapmadigini LVA soruyorlar bizde yok desek ne olur yada var desek ne olur (alman vatandasi cifte vatandas degil) ne gibi avantaj yada dezavantaji var ?

sormalarının gereğı eğer buradaki süreleriniz yetmezse Türkiye deki süreleri de ekliyorlar

sen zaten var yok desen bile onlar SSK dan bilgileri alıyorlar

saklamaya gizlemeye ne gerek var ki ?

01adanaLi01
21 Eylül 2016, 14:05
yok saklamak icin degil avantaji yada dezavantaji merak ettim peki sonradan para yatirip ssk türkiyeye emekli olmak icin o zaman maasimizda artis olurmu primleri doldursak?

hOrOz
23 Eylül 2016, 01:05
yok saklamak icin degil avantaji yada dezavantaji merak ettim peki sonradan para yatirip ssk türkiyeye emekli olmak icin o zaman maasimizda artis olurmu primleri doldursak?

Türkiye ile Almanya emekliliği birbirini etkilemez