PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ev almak istiyorum

Hakan741
24 Ağustos 2016, 17:14
Selam arkadaslar ben almanyadan ev almak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve özellikle neye dikkat etmem lazim ev alirken

talo176
24 Ağustos 2016, 17:40
Yeni, eski?
Gelirin ne kadar?
Evde kac kisiniz?
Kapital varmi?
Hic bilgi vermeden sana kimse yardim edemez?

iso98783
25 Ağustos 2016, 00:05
en önemlisi aldigin evi ödeyebilecek durumda olman ve ev bakarken gaza gelme sakin cünki sadece evin taksitleri ile is bitmiyor gerisi zevkine kalmis bisey

Hakan741
03 Eylül 2016, 12:51
Gelirim iyi cok sükür 2 kisiyiz yeni ev almak istiyorum

clon
03 Eylül 2016, 13:39
en önemlisi aldigin evi ödeyebilecek durumda olman ve ev bakarken gaza gelme sakin cünki sadece evin taksitleri ile is bitmiyor gerisi zevkine kalmis bisey

Evin taksitleri ile isler bitmiyor diye vatandasi korkutmayin
Alti üstü 3 ayda bir 300 euro fazla öder ,cöp +vergi+ ve sigortalar

akbaba
03 Eylül 2016, 16:27

benim tavsiyem Mehrfamilienhaus,en az 2-3 kiracin olmali.
anladigim kadar yasin genc,gelirin iyi.
hem rahat etmek,hemde iyi bir yatirim yapmak istiyorsan mehrfamilienhaus.
yeni ev alirsan ticari olarak karin olmaz,yeni evde oturmanin keyfini cikarirsin,eve yatirdigin paradan kar etmek icin cok seneler beklersin.
makul yasta,bakimli eski bir binayi alip,birazda masraf edip yenilersin,kiracilarin ödedigi parayla bankanin parasini ödersin,hatta üste para bile kalir, sen bedavaya oturursun.yillar gectikce,kiralar artar,binanin degeri artar,durduk yerde kar edersin.Cocuklarin icinde iyi bir yatirim olur.
heryerde arsa ve evlerin m² fiyatlari bellidir.mesala benim oturdugum yerde arsa m² 600€ civari, evlerin m² 2000€ civari.
bir mal alirken kar edilir,piyasa fiyatini düsünerek yatirim yap, zaten bankalarda kredi verirken buna bakiyor, bina kac para eder?sen kac para kredi istiyorsun?
uzun olduysa kusura bakma,kafana birsey takilirsada yaz.
Allah yardimcin olsun..

Unit
03 Eylül 2016, 16:56
Gelirim 1600 Euro ,
borcum, 10,000 euro kredi cekmisdim.
niyetim bir ev almak, yanliz yasiyorum bekarim, yasimda 36
eigen kapitalim yok, borcluyken nedersiniz olurmu bir ev almak , bakna 96 bin euro ev icin veririz diyor
bilgi edinmek istiyorum, cevablariniz icin simdiden tesekürler.

talo176
03 Eylül 2016, 17:04
1600€ fazla bir sey degil arkadasim..
Nerden baksan 500 euro (+nebenkosten) sirf ev icin gider..
Yani 1000 euro bile kalmiyor.. cep internet araba vs derken 600-700 € kaliyor cebinde.. alisveris yapinca paran bitmis olur.. izin felan yapamazsin.. evlenmek istersin dügün icin paran olmaz vs vs.. iyi düsün..

talo176
03 Eylül 2016, 17:16

Peki nerde kaliyorsunuz.. stadt? Ortschaft?
Evin fiyatlari sizde ne kadar?
Esiniz calisiyormu?
Evi alinca sadece evi ödemekle bitmiyor.. bahcesi, yolu vs.
Nerden baksan oraya da gider 30-40 bin..

Gercekler
04 Eylül 2016, 22:55
Selam arkadaslar ben almanyadan ev almak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve özellikle neye dikkat etmem lazim ev alirken

Neye mi dikkat etmen gerekir? Önce yardim isterken yardim istedigin insalara yardimci olmaya dikkat etmen gerek!

Hic bir sey anlatmamissin, milleti gereksiz yere yoruyorsun. Milletin sana ayligini, yasini, disini, isini soracaginida mi tahmin edemiyor musun?
Kusura bakma, bu "siz anlatin, ben ayagimi uzatip ben bir dinleyim" mantigi. Istersen evide biz sana bulup sunalim! Birbucuk cümlede isi kesip atmissin.

Millet yardim ediyor, ikinci cevap daha da beter:

Bir bucuk cümleden, yarim cümleye düsmüssün. Ya yardim istiyorsun, millet sana 99 soru sormus, halen lütf edip dogru dürüst cevap vermiyorsun.

Ben olsam silerdim böyle soruyu. Zaten konu basligi tam anlasilir degil.

Hakan741
05 Eylül 2016, 19:20
4000€ maas aliyorum netto ve yeni ev almak istiyorum yasim da 30 kenarda hic param yok yani hep izine gidiyordum birikirdigim parayla yeni ev almak istiyorum neubau yani yeteri kadar anlasildi mi kardes ?

kara70
05 Eylül 2016, 19:42
Merhaba Arkadasim,
Ev almakta kararli isen sakin krediyi uzun vadeli yapma, 5 senelik yap sonra herhangi bir sebepten dolayi Satmak zorunda kalirsan fazla vorfälligkeitsentschädigung ödemezsin.
Saygilar

Gercekler
05 Eylül 2016, 20:44
4000€ maas aliyorum netto ve yeni ev almak istiyorum yasim da 30 kenarda hic param yok yani hep izine gidiyordum birikirdigim parayla yeni ev almak istiyorum neubau yani yeteri kadar anlasildi mi kardes ?

Evet simdi oldu.

Sizin orada evler ne kadar bilmiyorum. Ama yeni bir ev herhalde en az 300.000 Avrodur. Kapitalin olmadigi icin, bu borcu emkline kadar bitirebilmen icin en az aylik 2000 Euro taksit ödemen gerekir.

Ha dersen, ben zaten 10 sene sonra satar gecerim, orasini bilmem tabi. Ama su var, lafta kolay satiliyordu, icratda zor. Söyle düsün, sen niye ikinci el ev almak istemiyorsun? Cünkü hersey yeni ve gönlünce olsun istiyorsun. Iste evi satarkende ev almak isteyenler öyle düsünüyor.

Ev süphesiz daireden daha rahatdir. Ama benim bildigim ev sirf rahat etmek icin degil, birgün kar etmek icin alinir. Yani kiradan kurtulmak icin. Emekli olasiya kadar borcun bitmeyecek büyük ihtimal. Bitse bile, ev eskimis olacak, ve tamirat icin para lazim olacak. Yani sen bu isten hic bir kar'in olmayacak.

Ha dersen, millet nasil yapiyor. Millet evi aldigininda ev fiyatlari bukadar sismemisti. Bugün 300.000 olan ev ozaman 200.000'di yenisi. Vatandaslarimiz kullanilmis aliyordu 130000 - 150000, kendisi taksit taksit tamir ettiriyor "schwarz" olarak.

Ben sahsen daire aldim. Tamam, ev gibi rahat degil, ama borcum 15 senede bitiyor. Ondan sonra kar etmeye geciyorum. Alirken daireye cok dikkat ettim. Evin catisi komple Aluminium ile kapli. Yani hic bir zaman cati küflenip eskimiyor. Aluminium ile bir nevi komple catiyi "wasserdicht" kaplamislar. Isitma sistemi "Fernwärme". Fernwärme demek, bizim evin bodrumunda kazan yok. Yan binanin kazanin bagliyiz. Aylik 15 Avro kiralama bedeli veriyoruz. Ama tamiri, kazanin degismesi onlara ait. Yani senin anlayacagin cati ve bodrumdaki kazan hic bir zaman eskimyecek. En ucuz cati tamiri 80000 Avro. Evin büyüklügüne göre. Kazanlarda 500000 Avro'dan basliyor. Yani hic bir zaman bu eskiyecek derdim yok. En cok bunlar masraf aciyor bir evde.

Etrafimda ev alan cok var Neubau. Nezaman bitiyor diye sordugumda, Allah biliyor diyor. Izine gidemiyorlar, evde en ufak bir sey bozulcak diye ötleri kopuyor. Hele birde coluk cocuk varsa, adam birde ek ise gidiyor.

akbaba
06 Eylül 2016, 21:57
Gercekler, ben seni cok sevmeye basladim arkadasim...

Gercekler
06 Eylül 2016, 22:24
Gercekler, ben seni cok sevmeye basladim arkadasim...

Aman abi dur...;)

Hakan741
07 Eylül 2016, 18:04
Vallah ne yalan söylim cok kararsiz kaldim şimdi ha düsünüyorum 650€ kira da oturuyorum devam mi otursam kirada yoksa ev mi alsam kafam iyice allak pullak oldu

clon
07 Eylül 2016, 20:38

Cevabin kimeyse güzelmis ;-)

Sen milletin yazdiklarina bakma, yasin cok genc evi ödemek icin önünde 35 sene var (Emeklilige kadar)
Faizler cok düsük, aldigin eve aylik 1200 euro ödemen olsa,3 ayda bir c.a 200-300 euro nebenkosten ödersin

Sondertilgung filan yaparsin borcun zamanindan önce biter

Hani ayligin gercekden 4000 euro ise rahatlikla istedigin evi alirsin,ama biz gibi garibansan 2000 euro aylik aliyorsan,o zaman ev fiyatinda fazla ucma derim

Simdiden Hayirli olsun

Gercekler
07 Eylül 2016, 20:45
clon arkadasimiza katilamiyor.

Clon arkdasim, buyur interhyp sayfasina gir ve 300000 Euro kredi sec ve aylik 2000 Euro taksit de. Bak ne zaman bitecek - mezarda!

Ayrica faizler 30 - 40 yil düsük kalmayacak. Faiz oranin sadece yüzde 1% artmasi, taksidin 2 ile 5 yil arasi uzamasi demek.

Birde 40 yil uzun süre var. Bunun hastaligi var, issizligi var. Arkadasimiz hic yiyip icmesin mi? Coluk cocugu olacak, bunlarda masraf. Allah korusun, Hartz 4 düssdünmü, evini sat diyecek. Dairen oldumu demiyorlar.

Daireyi alir, borcu biterse, ve halen isi gücü, sagligi sihhati yerindeyse, daireyi satar yine ev alir.

clon
07 Eylül 2016, 20:54
clon arkadasimiza katilamiyor.

Clon arkdasim, buyur interhyp sayfasina gir ve 300000 Euro kredi sec ve aylik 2000 Euro taksit de. Bak ne zaman bitecek - mezarda!

Ayrica faizler 30 - 40 yil düsük kalmayacak. Faiz oranin sadece yüzde 1% artmasi, taksidin 1,5 yil uzamasi demek.

Arkadas 4000 euro kazaniyorum diyor,o yüzden o arkadasda sorun olmaz(Eger kazanci dogruysa)
Bugün kim 4000 euro kazaniyor icimizden ?

Neyse ben senin diger yazdigina deginmek istiyorum
Mezar olayina

Millet ev aliyor ama dedigin gibi mezara kadar ödüyor, ve devamini,da cocuklari ödüyor orda sana katiliyorum
Bunlar hesap kitap yapmadan alinan evler
yeterki evimiz olsun misali

Yani milletin evi ödeyip bitirme gibi bir derdi yok(cogunun)

Gercekler
07 Eylül 2016, 21:00
Arkadas 4000 euro kazaniyorum diyor,o yüzden o arkadasda sorun olmaz(Eger kazanci dogruysa)
Bugün kim 4000 euro kazaniyor icimizden ?

Neyse ben senin diger yazdigina deginmek istiyorum
Mezar olayina

Millet ev aliyor ama dedigin gibi mezara kadar ödüyor, ve devamini,da cocuklari ödüyor orda sana katiliyorum
Bunlar hesap kitap yapmadan alinan evler
yeterki evimiz olsun misali

Yani milletin evi ödeyip bitirme gibi bir derdi yok(cogunun)

Var arkadasim kazanan. Örnek, Münihteki BMW, Ingolstadt daki Audi, Stuttgartdaki Mercedes...Bunlar birak 4000 Euro aylik vermeyi, üstüne Urlaubsgeld, Weihnachtsgeld birde yillik extram prim veriyorlar. Gecen sene BMW normal bantda calisan bir iscisine 6000 Euro ek prim verdi.

Milletin evi ödeyip bitirme gibi bir derdi yok yazmissin. Dogru. Ama sorun bu degilmi? Bunlar hesap kitap bilmeyen insanlar. Bunlarin yasam stili borc üzerinde kurulmus zaten. Bunlar Almanlar gibi günlük yasayan insanlar. Yarini düsünmeyen. Yeterki havam olsun mantigi. Benim gayem benim daireyi cocuguma birakmak. Ha kendisi belki oturmaz, ama satar eline bir para gecer. Ha kiymetini bilirmi, onu zaman gösterecek. Ama ben yapayimda görvimi, babam yapmamis olsun.

Ben cok hesap kitapci bir insanimdir. Yasim 36 ama ailemi garantiye aldim. Kendi emeklimi Türkiye'de yatirdim, haniminkini yatirdim, dairemin borcuda bitecek. Yarin sabah bana bir sey olsa, hanimin otomatikmen 1200 Euro net geliri oluyor. Kira vermeyecegini düsünürse, kimseye muhatac olmuyor ömür boyu. Üstelik birde 450 ek is yapsa, deli gibi yasar. Inaninki beni kayinvaldem cok seviyor. Niyese acaba...;-)

clon
07 Eylül 2016, 21:15
Milletin evi ödeyip bitirme gibi bir derdi yok yazmissin. Dogru. Ama sorun bu degilmi? Bunlar hesap kitap bilmeyen insanlar. Bunlarin yasam stili borc üzerinde kurulmus zaten. Bunlar Almanlar gibi günlük yasayan insanlar. Yarini düsünmeyen. Yeterki havam olsun mantigi.

Katilmamak mümkün degil :)

Tigin
07 Eylül 2016, 21:21
Selam

@Gercekler

Arkadasim, ben mercedesteyim valla aylik 4000€ almiyorum. Hem de 25 senedir calisiyorum....

Gercekler
07 Eylül 2016, 21:22
Direkt mercedes de misin, yoksa autohaus bayide falan mi?

Cok tanidigim var.

clon
07 Eylül 2016, 21:23
Bende Rewe,de 2000 euroya 20 takla attiriyorlar

Gercekler
07 Eylül 2016, 21:35
Vallahi Rewe yine iyi veriyormus. Lidle bakiyorumda, kadinlari 1000 - 1100 Euroya calistiriyorlar. Yazik günah vallahi. Kadin mal mi yerlestirsin, kasayami baksin, temizlik mi yapsin. Resmen kölelik yapmislar.

Ama arkadasim para hersey degil. Tabiki parasiz birsey olmuyor. Allah herkese daha da cok versin. Benimkindende fazla versin. Ben acikca söyleyim mutlu oldum arkadasimiz 4000 Euro aylik aliyor diye. Ne güzel. Arkadasimizi belki okumus dokumustur, Allah'da böyle bir risk vermistir. Insallah daha da fazla olur.

Benim bir arakdasimin oglu vardi Realschulede. Notlari cok güzeldi. Biz Üniversite falan okur düsünürken, cocuk tutdur araba tamirciligi yapcam diye. Ben, arkadasim, dilimizde tüy bitti, etme tutma diye, cocuk dinlemedi. illaki araba tamircisi olcam diye her yere Bewerbung yazdi. Elide yatkin, zaten Hobbywerkstattda kücük araba tamiri falan yapiyordu arkadaslari ile.

Sonra baktik olmuyor. BMW'nin merkezine Bewerbung yazdirdik, oranin ayligi güzel diye. Adamlar teste falan cagirdi. Sonra Vorstellungsgespräche Hobbywerkstattdaki ara tamir ederkenki resimlerini falan götürdü yaninda. Adamlarin cok hosuna gitti. Dersler de iyi. Personalchef bir Meister cagirmis. Meistere sormus bu resimler acaba gercekmidir sence diye. Meister cocuga o yaptigi islerden bir kac soru soru soruyor. Bizimki tikir tikir cevapliyor. Personalchef hemen Kfz-Mechaniker olarak Lehre baslatti. Arkadasda razi oldu, BMW'nin ayligi güzel diye. Ama BMW'nin bir bayisinde calissa, yani Autohausda, bu maasin yarisini bile alamazdi.

talo176
07 Eylül 2016, 21:47
aldigin eve aylik 1200 euro ödemen olsa,3 ayda bir c.a 200-300 euro nebenkosten ödersin
Her iki üc ayda nerde ödüyorsun sen nebenkosten arkadasim?
Her ay ödüyorsun onu.. her 3 ay da cöp parasini ödüyorsun.. onu karistirma.. üstelik her üc ayda grundsteuer ödüyorsun.. 150€ olabilir, ama 300€ da olabilir..
200 euro diyelim + 35 cöp + 50 gez.. eder 285, hadi diyelim 300.. 300 euroyu 3 bölersek, eder 100€ + nebenkosten.. oda nerden baksan 250-300 eder.. yani toplam 350-400 eder ayda (nebenkosten / cöp / grundsteuer / gez)..

300.000€ da öyle 1200 € ödemekle 35 senede ödüyemezsin.. kusura bakma..

hOrOz
07 Eylül 2016, 21:51
eğer elinde birikmiş bir kapitalin yoksa ev almak pahalıya patlayabilir

sadece evin nebenkosten ları değil bir diğer giderlerini hesaplamak gerekir

belirli bir süre sonra Kalorifer bozulacak şu bozulacak bu bozulacak bunları dikkate almak gerekir

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

bazen bir meslek öğrenmek üniverstiyi bitirmekten daha iyi

çevremde bir kaç arkadaş var sadece bak bak okudu desinler diye üniversiteyi bitirdiler

bisi Elektrik üzerine okudu bakkalda toptancı halinde çalışıyor

birisi diplom makina mühendisi ama tekstil ile uğraşıyor

bacanak var üniversiteyi bitiremedi ama hobby si elektronik ve programlama idi

Almanya Netzwerk ve Router (https://www.lancom-systems.de/startseite/) üreten bir firmada Entwicklung Chaef olarak çalışıyor

yani bazen okumak pek işe yaramıyor ..

şimdi benim oğlan bu sene üniversiteye başlayacak fakat 2-3 yerden de Ausbildung yeri için başvurmuştu onları takip ediyoruz

benim kanatimce Ausbildung yapsın sonra yine okuyabilir

fakat yapacağı Ausbildung yerleri Stadt larda ...

talo176
07 Eylül 2016, 22:05
Hocam kaloriferi birak.. ev 300 bin ise, nerden baksan putz icin, bahce icin, kanalisation ve yol masraflari karsilamali (eger privatweg ise)..
Rahat 30 bin i bulur.. yeni mutvak vs..
Notar / grundewerbsteuer vs..
Ölme esegim ölme..

Ben ev aldigimda rahat 1 sene her hafta mektup geliyordu.. fatura!!!
Postakutusunu acmaya korkuyordum...

Neyse ben kimseyi korkutmak istemiyorum..
Ama sunu söyleyim.. gelirim cok iyi.. mercedes te calisiyorum ve 9 sene evel neubau almistim.. fiyati ama 167.500 (bremen de).. 300 bin degil.. ve 35000 kapitalim vardi (bankaya vermedim, mobilya bahce vs icin lazim olmustu)..
Yinede sIkInti aylar seneler yasamistim basinda..

Safak
07 Eylül 2016, 23:56
2003 Senesinde 450 metre kare Arsa aldım 42.000 euroya ve bu arsanın üzerine Müstakil 110 metre kare Ev yaptıdım. Eigenkabital 40.000 vardı Bunun üstüne Labodan 76.000 Bankadan 84.000 cektim Toplam 160.000 euro borca girdim.. o günün şartlarından bugünümüze kadar herse izine gidemedim.. elimdeki 40.000 euro kapital Laminat ic boya Sıcak su icin Solar Anlage..Mobilya ile Evin Bahcesine gitti..
Bugün ise 2016 yılındayız hesaplayın 13 Senedir Evin borcu ne halde diye sorarsanız... Biliyorsunuz Benim zamanımda Eigenheimzulage'de vardı Ben bu parayı da yemedim.. yaklaşık 35.000 euro Eigenheimzulage'yide borca yatırdım..ilk 8 sene ayda 650 euro ödüyordum 8'ci seneden sonra Bankada değişiklik yaptık Bankadaki 10 senelik anlaşmayı bozduk son 2 sene icin Cezası 3800 euro ödedim yeni anlaşma ile ayda 870 euro ödemeye başladım..Labo ile beraber Bugün ise borcum 70.000 euro daha var.. Bu zaman icerisinde evde kücük masraflar ciktı. Heizunganlage bozuldu. ve buna benzer başka hesaplar da cok oldu..Allaha Şükür Sağlığım yerinde Calışıyorum Allahtan o günden beri işsizde kalmadım... Cocuklar evlenecek kenarda fazla birikimim olmadı..Simsiyah Saclarım Karbeyaz Oldu.. Daha yazılacak cok şeyler var ama..neyse

tolgahamburg
08 Eylül 2016, 00:53
@safak mücadelecisin Allah kolaylık versin.

clon
08 Eylül 2016, 09:50
Her iki üc ayda nerde ödüyorsun sen nebenkosten arkadasim?
Her ay ödüyorsun onu.. her 3 ay da cöp parasini ödüyorsun.. onu karistirma.. üstelik her üc ayda grundsteuer ödüyorsun.. 150€ olabilir, ama 300€ da olabilir..
200 euro diyelim + 35 cöp + 50 gez.. eder 285, hadi diyelim 300.. 300 euroyu 3 bölersek, eder 100€ + nebenkosten.. oda nerden baksan 250-300 eder.. yani toplam 350-400 eder ayda (nebenkosten / cöp / grundsteuer / gez)..

300.000€ da öyle 1200 € ödemekle 35 senede ödüyemezsin.. kusura bakma..

Grundsteur+cöp+versicherungen+ su
Bunlari kendin ödeme planina göre ayarlaya biliyorsun,Her ay ödemene gerek yok

Bunun nesi yalan olabilirki ?

Senin Her ay dedigini duydugum kadariyla Daire sahipleri ödüyormus

talo176
08 Eylül 2016, 10:27
Sonucta ödüyormusun ödemiyormusun?
Ö dü yor sun..!

Hesap etmistim..
Bak yine hesap ediyorum..
300.000 ise aldigi para, 10 sene yaparsa (diyelim 1,5% den veriyor banka ve 4% tilgung), o zaman bankaya verecek olan para ortalama 1350€ ediyor..
Simdi nebenkosten 250€ (su elektrik gas) ise ve grundsteuer gez cöp parasi da her 3 ay da 300€ ediyorsa, eder ayda 100€.. yani 350€..
Etti 1700€.. simdi sigoratasi internet/telefon onlari saymiyorum.. ama saysan nerden baksan o da eder 50€ ayda..

Hesap bitmedi..
Grunderwerbsteuer/notar..
Garten/auffahrt/putz..

Privatweg ise;
Strassenkosten/kanalisation..

Yani 300.000 bin de kalmiyor.. rahat 330 bini bulur..
O zaman benim hesap ettigim abtraga bir 50-70€ daha katmalisin..

Arkadasimiz masaAllah iyi kazaniyor.. ama su anki yasam tarzini ev aldiginda unutmali..

Not: 300 bin de 10 sene sonra halen restbetrag 170 bin felan..

Tigin
08 Eylül 2016, 11:07
Selam

Mercedes ta Werk Sindelfingen de calisiyorum. He o parayi alanlar var gece vardiyesinde calisirsan o paraya yakin kazanirsin.

Arkadasa tavsiyen en az 2 sene para biriktirsin ve bu sira icinde söyle bir 50000€ biriktirirse isleri daha kolaylasir. Hem bu sirada neler olup bittigini görür.

Yani piyasa nereye yönleniyor onu görür.

moralist
08 Eylül 2016, 11:19
1500 euro gelirin varsa rahat rahat ödersin hem kiraya havaya para ödeyecegin ac kal kendi evin olsun

talo176
08 Eylül 2016, 11:37
1500 ile nasil ev aliyorsun.. bir hesap yapta bende 2. Veya 3. Evimi alayim..

cassano
08 Eylül 2016, 13:37
Bende kendimce bir tane Doppelhaushälfte baktim, fiyati ise 345.000 Euro. Ev kendisi güzel di, hosuma gitmeyen ise ev icin de putz ve Fußbodenheizung yoktu. Banka ile konustum, degerlendirdim, biraz eski borcum var ve Eigenkapital 30.000 Euro üstünde, bana yapilan Angebot ise, en az 30 yil boyunca 1450 Euro ödemem gerekiyordu. Simdi 30 Sene bana biraz cok geldi.

Alirmiyim, alirdim, cünkü esimle birlikte yaklasik 5000 Euro gelirim var.

Simdi ise Wohnung bakiyorum, bi tane ise buldum degerlendiriyorum. Tek düsündügüm Wohngeld ise 280 Euro. Daire 92 metrekare dairenin fiyati 140.000 Euro ve rahatlikla 10 sene icinde ödeyebilirim. Neden böyle karar aldiysam, her sene izine gitmek istiyorum, iyi araba almak istiyorum ve Türkiyeden daire den almak istiyorum. Buda benim düsüncem.

Kanaatimce, ev alirken yan giderleri iyi bilmek ve Zinsbindung nasil. Faizler her daim az kalacak degil.

clon
08 Eylül 2016, 13:48
Sonucta ödüyormusun ödemiyormusun?
Ö dü yor sun..!

Hesap etmistim..
Bak yine hesap ediyorum..
300.000 ise aldigi para, 10 sene yaparsa (diyelim 1,5% den veriyor banka ve 4% tilgung), o zaman bankaya verecek olan para ortalama 1350€ ediyor..
Simdi nebenkosten 250€ (su elektrik gas) ise ve grundsteuer gez cöp parasi da her 3 ay da 300€ ediyorsa, eder ayda 100€.. yani 350€..
Etti 1700€.. simdi sigoratasi internet/telefon onlari saymiyorum.. ama saysan nerden baksan o da eder 50€ ayda..

Hesap bitmedi..
Grunderwerbsteuer/notar..
Garten/auffahrt/putz..

Privatweg ise;
Strassenkosten/kanalisation..

Yani 300.000 bin de kalmiyor.. rahat 330 bini bulur..
O zaman benim hesap ettigim abtraga bir 50-70€ daha katmalisin..

Arkadasimiz masaAllah iyi kazaniyor.. ama su anki yasam tarzini ev aldiginda unutmali..

Not: 300 bin de 10 sene sonra halen restbetrag 170 bin felan..

Valla tam olarak nasil olyuor bu isler anladiysam arap olayim
Ayni is yerinde calisdigim bir türk arkadas 12 sene önce hamburgun icinden 320 bin euroya Reihenhaus aldi,Her sene türkiyeye izinede gidiyor
o kadara ev alip icinde oturmaya kalksam geceleri uyuyamam
ama vatandas rahat, sikinti yapmiyor,Nasil olsa borc bitmeyecek diye herhalde

Gercekler
08 Eylül 2016, 21:17
Vallahi arkadaslar hesap ortada. Daire olsun, ev olsun. Eger 20 senede en gec o borcu bitiremiyorsaniz, kendinizi asiri fazla sikmadan, bilinki o gayrimenkul size iki gömlek büyüktür.

Bu kadar basit bu hesap.

Ama iste insanoglunun icinde nefis bunlari duymak istemiyor. Onlar almis, biz niye alamayalim mantigi ile hareket ederseniz, er veya gec bomlarsiniz.

Safak
10 Eylül 2016, 00:30
Ben başımdan geceni az cok yazdım...

Ev almak isteyen hesapları iyi yapsın..birincisi Meslek sahibi olmak.. ikincisi Şuanki verdiğiniz kıra 400,- euro ise Ev aldığınızda 500,-euro'yu gecmesin..
cünkü evdeki hesap carşıya oymuyor...kendi evim diyorsun paranın gideceği yer cok oluyor..

kara70
10 Eylül 2016, 03:30
Merhaba arkadaslar,
Bende bundan 4 yil evvel 3 ailelik bir mülk edindim. Maalesef evdeki hesap carsiya uymadi.Tadilat yapilmasi gerekiyordu ise koyulunca da insan herseyin iyisinden isteyince masraflar aldi basini gitti,
Ve suan inanin zor durumdayim siz siz olun hesabinizi kitapinizi iyi yapin öyle yola cikin.
Insan neredeyse yasama sevincini kayipediyor isler yolunda gitmeyince.
Saygilar

akbaba
10 Eylül 2016, 11:34
neden illa evin borcunu bitirmeyi düsünüyorsunuz?
cebinde 300-400bin euro parasi olanlar icin hayat zaten baskadir,onlari hic karistirmayalim,
eger orta direktenseniz,cok paraniz yok,belki 20-30bin euro kapital varsa,
önünüzde iki yol var, ya ömür boyu kira vereceksiniz, ömür boyu verdiginiz kirayi hesap edin,elinize ne kaliyor birde ona bakin
yada ev alacaksiniz,borca gireceksiniz, simdi ev alanlar,ödedikleri kiradan az,banka aidati yatiriyor,yani evi alip rahatliyor.
evi makul bir fiyata aldiysaniz,fiyati hic düsmez,aksine hersene artar.borcu bitireyim diye hayatinizdan taviz vermeyin,az tilgung ödeyin,izine gidin,gezin...
birakin borc bitmesin,seneler gectikce sadece sunu hesap edin, borc ne kadar? ev kac para ediyor

bende hikayemi yazayim,2005 yilinda 6FH aldim, bende binada oturuyorum, sadece noter-finanzamt parasini kendim verdim,420bin euro kredi aldim.
aldigim zaman,kiracilardan aldigim para,bankanin aidatini karsiliyordu,ben bedavaya oturuyordum.
11 sene gecti, kiralar ortalama 500euro'dan 650euro'ya cikti. evimi satmaya kalksam,800bin eurodan asagi satmam,sokagimda 3 oda dairelere 150bin istiyorlar.
gecen 11 sene hayatimdam hicbirseyi kisitlamadim,hersene izine giderim,iyi araba,gezme,yeme-icme hic bakmam
borcum hala var,330bin'den cok var. varsin olsun,evin degeri bunun cok üstünde.

ev alacaklari lütfen korkutmayalim,hesabinizi iyi yapin,senelerce vereceginiz kira nereye gidecek? borc kötü birsey degildir.karsiligi varsa borcdan korkmayin.

talo176
10 Eylül 2016, 11:47
Burda hic birimiz sakina ev almayin diyen olmadi.. bende senden yanayim.. lakin bazi arkadaslarin malesef fazla geliri yok ve kendilerini sIKIntIya sokuyorlar..
Sen yine iyi almissin, tebrik ederim.. ama herkes senin gibi sansli degil ve düsün tam tersine gitseydi.. yani zinsler yükselmis olsaydi, o zaman otomatikmen evin degeri düsecekti.. ve düsün o arada kaloriferler bozuldu ve baska yapilacak seyler cikmis olsaydi vs vs.. o zaman iste izin yaparmiydin her sene..? Rahat uykun bile olmazdi!

Maksat milleti uyarmak.. hesabinizi iyi edin..
Bosananlar bile oldu bu yüzden..

clon
10 Eylül 2016, 12:06
Maksat milleti uyarmak.. hesabinizi iyi edin..
Bosananlar bile oldu bu yüzden..

Bizim burda 20 türk ev aldiysa 10 u bosandi
Artik bizim türk kadinlarimimiz eskisi gibi degil sikintiya gelemiyorlar

yani düsünün 25 yasindaki bir cift ev alsa,sonu pek hayirli olmuyor

44Malatya
10 Eylül 2016, 12:12
Mrb arkadaşlar, 97 yılında evlendim ve 3 odalı bir dairede kirada oturuyorduk. Bu süre içinde bir oğlum ve bir kızım oldu. Çocuklar şimdi 14 ve 9 yaşında, 4 odalı daireler pahalı olduğu için bundan 2 yıl önce ev almaya karar verdik. 320 bin euroya 2000 yapımı bir dhh aldım, ev Keller ile 4 kat, her katta tuvalet/banyo var, 2 balkonu ve giriş yeri fbhz ve şöminesi var, üst bölümler parke.
Eigenkapital 70 bin, bankadan 250 bin çektim, her ay 1000 euro bankaya ödüyorum, benim ve eşimin aylığı 3 bini geçiyor, yıllık sondertilgung olarak 5 bin üzeri ödüyorum.

thaflowkilla
10 Eylül 2016, 12:29
Arkadaslar yeri degil ama birsey sormak istiyorum. Bende Daire alma niyetindeyim. Yaklasik 90metrekare ve 4 oda. 31 yasinda ve unbefristet isim var. Suan icin 1900 eur aliyorum. Seneye yaklasik 200 Eur artacak. Evliyim bu arada. Esim calismiyor.

Almak istedigim Daire'nin fiyati 120.000 EUR ve herseyi yeni olacak. Suan benim kalacagim kat bitti. Elektrik, Cam, Kalorifer, Banyo, Dus, Duvarlar yani hersey yeni. Toplaminda 3 Aile olacak. En alt henüz bitmedi, yapim asamasinda. Ve Cati daha bitmedi. Mart ayinda felan bitecek gibi.

Acaba bu fiyati karsilayabilirmiyim? Cok aklima yatti, fakat ödeyemem tereddütündeyim. He Hausgeld olayi da yok suan icin. Binadakilerin hepsi komple yeni tasinacak.

Bu arada Maklergebühr'de yok.

Bi akil verin, cok istiyorum aslinda. Eve gücüm yetmez, o yüzden cok havada ucmak istemiyorum.

Saygilar

akbaba
10 Eylül 2016, 12:50
biz Türklerin kötü bir hastaligi var,biri birsey yapsa,cogu insan pesinden aynisini yapiyor, hic düsünmeden,hesap-kitap etmeden.sonuda bazen hüsran oluyor,haklisiniz tabii.
ev alacaklar iyi düsünmeli,ihtiyac nedir? ilerde ne olabilir?cocuklarin gelecegi nasil olacak? Daire, 1FH ,rheinhaus ,DHH , MFH hangisini almali?
1FH,rheinhaus veya DHH almak isteyenler iyi düsünmeli,fiyatlari cok,geri ödemesi zor. 2-3 veya 4 katli ev oluyor. günümüzde cocuklar 20 yasindan sonra ayriliyorlar.kari-koca kalacaksiniz,yaslandiginizda bu koca evlerde,alt kattan üst katlara nasil cikacaksiniz,nasil temizleyeceksiniz? böyle evlerin ticari getiriside cok olmuyor. en cok sorun böyle evlerden cikiyor. 300bin euroya rheinhaus alanlar var,nasil geri ödenecek bu para? sonra basliyor bosananlar,hastalananlar vs...
yaslaninca ideali dairede oturmaktir.hem gelir azalir,hemde saglik azalir,zahmetsizi dairede oturmaktir.
eger Mehr Familien Haus alirsaniz, 3-4 dairelik, ister tek dairesinde,isterseniz birlestirirsiniz iki dairesinde,siz rahatca oturursunuz,cocuklarin ayri odalari olur, siz yaslaninca cocuklar ayrilir ailelerinden,sizde bir dairesine gecersiniz. kiracisi oldugu icin banka aidatini rahat ödersiniz. ticari olarakda böyle evler daha cok kar yapar.

Gercekler
10 Eylül 2016, 13:20
Merhaba arkadaslar,
Bende bundan 4 yil evvel 3 ailelik bir mülk edindim. Maalesef evdeki hesap carsiya uymadi.Tadilat yapilmasi gerekiyordu ise koyulunca da insan herseyin iyisinden isteyince masraflar aldi basini gitti,
Ve suan inanin zor durumdayim siz siz olun hesabinizi kitapinizi iyi yapin öyle yola cikin.
Insan neredeyse yasama sevincini kayipediyor isler yolunda gitmeyince.
Saygilar

Biraz daha konuyu detayli anlatabilirmisin. Gördügün gibi bagzi arkadaslar ev almanin cocuk oyuncagi saniyorlar, nasil olsa bank kredi veriyor, yarin satar geceriz mantigi ile.

Evi kaca aldin, ne gibi bilmedigin pürüzler cikti sonradan, ne kadar Eigenkapitalin vardi, ne kadar ödüyorsun...

kara70
10 Eylül 2016, 14:49
Peki biraz daha detayli anlatmam gerikiyor galiba. Evi 290000 € ya aldim,ve 70000 € Eigenkapital vardi kredi 10 senelik 2,95 den aldim benim hesabim dogruydu aslinda fazla Tadilat yapmadan evi kagitlayip oturmakti. Elde avucta biraz para kalsin diye. Lakin Hanim ille surasi böyle olsun burasi söyle olsun diye
tutturunca, büyük insaat kacinilmaz oldu.hani Fayans var m2 si 8 € ya göze ve gönüle hitap etmiyor m2 si 28 € olan daha hos ve güzel ister istemez pahali olanini aliyorsun bunlari yapmisken mecburElektrik ve Su Tesisatini da yenilemek gerekiyor. Eh oldu olucak bütün panjürlerde yenilendi hemde elektrikli ve sonucta elde Para kalmadi.
Simdi ise Evin disinda mutlaka yapilmasi gereken isler var ama buna da Maddi durum elverisli degil.
Saygilar
Not: ayda 1200 € ödüyorum 1520 € warmmiete aliyorum

Safak
10 Eylül 2016, 16:10

Senin evin parasını kiracılar ödüyor..ya Ben ne yapam,
ömür boyu kazandığımı Almanyada bir eve bağladık
Zamanında buraya Ev yapacağıma Türkiyeye yapsaydım. şimdi Lotto tutturmuş olurdum.

akbaba
10 Eylül 2016, 16:27
Peki biraz daha detayli anlatmam gerikiyor galiba. Evi 290000 € ya aldim,ve 70000 € Eigenkapital vardi kredi 10 senelik 2,95 den aldim benim hesabim dogruydu aslinda fazla Tadilat yapmadan evi kagitlayip oturmakti. Elde avucta biraz para kalsin diye. Lakin Hanim ille surasi böyle olsun burasi söyle olsun diye
tutturunca, büyük insaat kacinilmaz oldu.hani Fayans var m2 si 8 € ya göze ve gönüle hitap etmiyor m2 si 28 € olan daha hos ve güzel ister istemez pahali olanini aliyorsun bunlari yapmisken mecburElektrik ve Su Tesisatini da yenilemek gerekiyor. Eh oldu olucak bütün panjürlerde yenilendi hemde elektrikli ve sonucta elde Para kalmadi.
Simdi ise Evin disinda mutlaka yapilmasi gereken isler var ama buna da Maddi durum elverisli degil.
Saygilar

kara70 kardesim,sen neyi sorun yapiyorsun,ben anlayamadim,bundan iyisi can sagligi demek lazim,1520 warm mietenin,kalt mietesi 1100 filandir, banka aidatini kiracilarin ödüyor, sen bedavaya oturuyorsun.
modernisierung icin uygun krediler var,krediyi aldigin bankandan sorabilirsin,bunuda ayni ev kredisi gibi vergiden düsebilirsin.
kredi faizleri cok düsük,bence elinizdeki parayi eve harcamayin,kredi cekin. ben senin yerinde olsam,tadilat parasinida kredi cekerdim, zaten binada bedava oturuyorsun.
kara70 kardesim, eve masraf ettin,elektrik-su-pancur ama sunuda hesapla evinde degerlendi.
simdi kendin hesap et, borcun ne kadar? evinin degeri ne kadar?

akbaba
10 Eylül 2016, 16:47
Arkadaslar yeri degil ama birsey sormak istiyorum. Bende Daire alma niyetindeyim. Yaklasik 90metrekare ve 4 oda. 31 yasinda ve unbefristet isim var. Suan icin 1900 eur aliyorum. Seneye yaklasik 200 Eur artacak. Evliyim bu arada. Esim calismiyor.

Almak istedigim Daire'nin fiyati 120.000 EUR ve herseyi yeni olacak. Suan benim kalacagim kat bitti. Elektrik, Cam, Kalorifer, Banyo, Dus, Duvarlar yani hersey yeni. Toplaminda 3 Aile olacak. En alt henüz bitmedi, yapim asamasinda. Ve Cati daha bitmedi. Mart ayinda felan bitecek gibi.

Acaba bu fiyati karsilayabilirmiyim? Cok aklima yatti, fakat ödeyemem tereddütündeyim. He Hausgeld olayi da yok suan icin. Binadakilerin hepsi komple yeni tasinacak.

Bu arada Maklergebühr'de yok.

Bi akil verin, cok istiyorum aslinda. Eve gücüm yetmez, o yüzden cok havada ucmak istemiyorum.

Saygilar

kardesim keske simdi kac para aylik kira ödüyorsun,onuda yazsaydin.
ev icin 120.000€ nasil fiyat,cevredeki evlere göre fiyat azmi?cokmu?normalmi? bir mal,alinirken kar edilir.uygun fiyatli olmasi lazim.
120.000bin euro kredi ceksen,faizler 2% bile degil, senelik 2400€ faizi olur,bu kadarda tilgung ödesen, bankaya yatiracagin para aylik 400€.
dairende haus geld yokmus, nebenkosten 3 dairelik binada 200€ desek, ayda ödeyecegin para 600€.
ben simdi ödedigin kiranin 600€'dan az oldugunu hic sanmiyorum.kira mecbur ödenecek paradir,ister calis,ister calisma mecbur ödemelisin.
31 yasinda,bence ev alip iyi yapiyorsun,4 oda iyi,orta kat iyi, 3 daireli binanin avantaji,diger ev sahipleriyle anlasip, bina islerini kendi aranizda yaparsiniz,nebenkostenler az olur, bahce bakimi,wartung,anten,winterdienst..filan. ama komsularinla iyi anlasamazsan basin agrir. 2000€ gelirim var,ayagimi yorganima göre uzatmak istiyorum,der gibisin. anladigim kadar bina yeni gibi,ilerde masrafda cikarmaz.
ben Mehr Familien Haus almadan yanayim, kara70 gibi, kiracin olursa kiracilar bankayi öder,sen bedavaya oturursun. ama senin bilecegin is, bu dairede fena degil gibi,burdan ne yazarsak yazalim,hesabini iyi yap,Allah yardimcin olsun kardesim..

thaflowkilla
10 Eylül 2016, 18:27
kardesim keske simdi kac para aylik kira ödüyorsun,onuda yazsaydin.
ev icin 120.000€ nasil fiyat,cevredeki evlere göre fiyat azmi?cokmu?normalmi? bir mal,alinirken kar edilir.uygun fiyatli olmasi lazim.
120.000bin euro kredi ceksen,faizler 2% bile degil, senelik 2400€ faizi olur,bu kadarda tilgung ödesen, bankaya yatiracagin para aylik 400€.
dairende haus geld yokmus, nebenkosten 3 dairelik binada 200€ desek, ayda ödeyecegin para 600€.
ben simdi ödedigin kiranin 600€'dan az oldugunu hic sanmiyorum.kira mecbur ödenecek paradir,ister calis,ister calisma mecbur ödemelisin.
31 yasinda,bence ev alip iyi yapiyorsun,4 oda iyi,orta kat iyi, 3 daireli binanin avantaji,diger ev sahipleriyle anlasip, bina islerini kendi aranizda yaparsiniz,nebenkostenler az olur, bahce bakimi,wartung,anten,winterdienst..filan. ama komsularinla iyi anlasamazsan basin agrir. 2000€ gelirim var,ayagimi yorganima göre uzatmak istiyorum,der gibisin. anladigim kadar bina yeni gibi,ilerde masrafda cikarmaz.
ben Mehr Familien Haus almadan yanayim, kara70 gibi, kiracin olursa kiracilar bankayi öder,sen bedavaya oturursun. ama senin bilecegin is, bu dairede fena degil gibi,burdan ne yazarsak yazalim,hesabini iyi yap,Allah yardimcin olsun kardesim..

Öncelikle cevabin icin cok tesekkür ediyorum.
Suan 60 metrekare ici. 550 EUR ödüyorum ve 3 oda. Ve merkeze uzak, yani yaklasik 10 km.
Tasinmak istedigim ev ise, tam merkezde. Ev fiyati olarak söyle söyleyin, belki 80-90 bine bulunur ama herseyi eski olur ve tamir gerektirir.
Almak istedigim ev yeni degil, ama bastan asagiya yenileniyor. Söyle söyleyim.
Bu islerle ugrasan bir kisi bu evi ucuza kapmis, kendi iscilerini ayarlayio, ucuza getirerek tamamini yeniliyor evin.
Ve aslinda bu orta kat, ilk gittigimde ve bu kisi ile tanistigimda (Ocak 2016) bu kat maalesef satildi dedi. Sonra eger, ne olur ne olmaz, belki alici kredi alamaz, aksilik cikar dedi. Tekrar 6-7 hafta sonra ara beni dedi. Bende aradim. Gercekten de o kisi alamamis evi AMA baskasina satmis. Dedim neden yaptin, hani bana söz vermistin felan filan. Birsey diyemedi. Kusura bakma satildi dedi (Nisan 2016). Bundan bi kac gün önce Adamla tekrar görüstüm ve bu kez evi alan kisinin passportunda pürüz cikmis ve Nisandan beri bekletiyormus. Artik usandim beklemekten dedi. Dedim iyi sat bana. Ben aliyorum dedim. Ok dedi, söz de anlastik yani.
Pazartesi bankaya gidip (Sparkasse) Krediyi soracagim. Verirler mi acaba bilmiyorum. Daha önce hic bir bankaya sormadim.
Durum böyle yani. Bir nevi sanki Allahtan bana nasipmis diyorum bu ev. iki kisi de alamadi.

Simdi ki durum söyle. Adamda para kalmadigi icin tamire devam edemiyor ve bir daireyi satip o para ile insaati tamamlamak istiyor. (Alt kat ve Cati). Yani bende alacagi para ile.

Tek korkum aslinda catiyi yapmamasi, kabak basima patlar korkusu.

Bu arada bu kisi Türk degil.

akbaba
10 Eylül 2016, 18:56
80-90bine 4 oda daire varsa, sen neden 120bin ödeyeceksin?
4 oda dairenin tadilati ne tutacak? sen 80-90bine 4 oda daire al, icine 20bin harca, hemde kendi zevkine göre yaparsin,fistik gibi olur.
yada söyle sorayim,sen bu evi birsene sonra 120.000€ baska birine satabilirmisin?
hemde karisik birseyler var,alan almiyor,baskasida almiyor, cati yapilacak,asagi filan, biraz muallak durumlar var.
sana su kadar yazayim,cati ortak kullanim alani sayilir, yarin bir gün, cati yenilense filan,cati masrafini o binada oturan herkes öder.
hesap ortada, sehir disinda, 60m² daire 550€ veriyorsun, 120.000€ kredi ceksen, bankaya yine 550€ verirsin.
cok iyi hesap yap kardesim,senin almak istedigin evde bir ticari bir kazanc bence yok gibi, yerinde olsam 80-90bine biryer bulur,icine biraz masraf ederim
Allah yardimcin olsun

thaflowkilla
10 Eylül 2016, 19:30
80-90bine 4 oda daire varsa, sen neden 120bin ödeyeceksin?
4 oda dairenin tadilati ne tutacak? sen 80-90bine 4 oda daire al, icine 20bin harca, hemde kendi zevkine göre yaparsin,fistik gibi olur.
yada söyle sorayim,sen bu evi birsene sonra 120.000€ baska birine satabilirmisin?
hemde karisik birseyler var,alan almiyor,baskasida almiyor, cati yapilacak,asagi filan, biraz muallak durumlar var.
sana su kadar yazayim,cati ortak kullanim alani sayilir, yarin bir gün, cati yenilense filan,cati masrafini o binada oturan herkes öder.
hesap ortada, sehir disinda, 60m² daire 550€ veriyorsun, 120.000€ kredi ceksen, bankaya yine 550€ verirsin.
cok iyi hesap yap kardesim,senin almak istedigin evde bir ticari bir kazanc bence yok gibi, yerinde olsam 80-90bine biryer bulur,icine biraz masraf ederim
Allah yardimcin olsun

Bahsettigim üc oda icin gecerliydi aslinda. Mesela gecenlerde cati kati bakmistim 70 metrekare 3 oda 80bin istiyordu. Bir cok sey yeniydi ama. Arkadasim aldi 70 bine pek merkezi degil, 3 oda 75 metrekare. Ama icini yaptirmasi 25-30 bini buluyor.
Birde 80-90'a aldigimda genellikle Emlakcinin parasini ödeyecegim vesayre (Maklerprovision).

Aslinda basta kar yapmis yapmamisim benim icin önemli degil. Sonucta yillar boyu oturmak icin aliyorum. Ödeyebilirmiyim, ben onun derdindeyim acikcasi. Söyle söyleyim. 10 sene oturduktan sonra, 80-90'a bile satsam iyi. Cünkü 10 sene kirada otursam zaten 40 bin ödeyecektim. Öyle düsünüyorum yani.
Yani kar etmekten cok parami cikarsam, yeter de artar bile.

Cati kati icin dedigim gibi benim de derdim yapilmasi bir an önce. Bunu Vertrag'da bi yere yazabilirmiyim? Yapilacak seyler olarak?

Yukari da belirttigim gibi, derdim ödeyebilirmiyim, ödeyemezmiyim, onun derdindeyim. Ve bu yüzden bana bir zahmet birisi aylik ne gibi ve ne icin ödemeler gidiyor mallik daireye, yazabilirmi acaba?

Yani diger Daire üyeleri ile ödeyebilecegim masraflar nelerdir, kendi ödemem gereken masraflar nedir? Internette tam istedigimi bulamiyorum.

akbaba
10 Eylül 2016, 21:45
Yukari da belirttigim gibi, derdim ödeyebilirmiyim, ödeyemezmiyim, onun derdindeyim. Ve bu yüzden bana bir zahmet birisi aylik ne gibi ve ne icin ödemeler gidiyor mallik daireye, yazabilirmi acaba?
Yani diger Daire üyeleri ile ödeyebilecegim masraflar nelerdir, kendi ödemem gereken masraflar nedir? Internette tam istedigimi bulamiyorum.

bunu kafana cok takma,yaklasik olarak,simdi oturdugun kiralik eve verdigin kadar her ay nebenkosten olur.
diger daire sahipleriyle beraber sunlari ödersin,
Gartenpflege.. bahce bakimi,cim bicme filan..
Straßenreinigung...kaldirim temizleme,kisin yagan kari acma..
Beleuchtung..binanin merdivenleindeki lambalarin elektrik parasi
Hauswart + Wartung.. kalorifer kazani gibi,senelik bakim isleri
Versicherung..wohngebäude ve haus-haftlicht sigortalari..
Grundsteuer.. belediyeden gelen arsa vergisi
cok gibiler ama fazla birsey tutmazlar,diger daire sahipleriyle anlasirsan bunlari ucuza getirebilirsin.
elektrik-su-cöp-gaz parasini herkes kendi öder.

thaflowkilla
10 Eylül 2016, 22:09
bunu kafana cok takma,yaklasik olarak,simdi oturdugun kiralik eve verdigin kadar her ay nebenkosten olur.
diger daire sahipleriyle beraber sunlari ödersin,
Gartenpflege.. bahce bakimi,cim bicme filan..
Straßenreinigung...kaldirim temizleme,kisin yagan kari acma..
Beleuchtung..binanin merdivenleindeki lambalarin elektrik parasi
Hauswart + Wartung.. kalorifer kazani gibi,senelik bakim isleri
Versicherung..wohngebäude ve haus-haftlicht sigortalari..
Grundsteuer.. belediyeden gelen arsa vergisi
cok gibiler ama fazla birsey tutmazlar,diger daire sahipleriyle anlasirsan bunlari ucuza getirebilirsin.
elektrik-su-cöp-gaz parasini herkes kendi öder.

Cevabin icin tesekkürler. Peki bu Straßenreinigung, Hauswart, Wartung, Cim Bicme, Gartenpflege (aslinda Bahce olmayacak. Sirf en alttakinin Terasi olacak. Yani alti Tahta ile kaplanmis) nerelere ödüyoruz. Yani bu bilgileri kimden toplayabilirim?

Söyle diyebilirmiyiz? Mesela 400 Eur kredit, 200 EUr Neben ve Heizkosten ödesem, digerierine ne öderim ortalama? Aylik mi üc aylik mi? Inan bi bilgim yok. Belki sacma gelebilir sorularim. Kusura bakma.

akbaba
10 Eylül 2016, 22:51
bunlari 3 daire sahibi aranizda anlasip siz yapacaksiniz.gartenpfelege yok,bahceniz yok.
Straßenreinigung..aranizda anlasin,her ay biri yapsin
Beleuchtung..binanin merdivenleindeki lambalarin elektrik parasi... senelik 100€ olur tahminen
Hauswart + Wartung.. kalorifer kazani gibi,senelik bakim isleri....icinizde anlayan biri yapabilir yoksa birini cagirin,senelik 100€ tahminen
Versicherung..wohngebäude ve haus-haftlicht sigortalari.... 3 daireli bina senelik 600-700€ olabilir
Grundsteuer.. belediyeden gelen arsa vergisi... belediyeden gelir,tahminim 300-400€ senelik
bunlar ayni zamanda nebenkosten. bunlari kiracida olsan ödersin,ev sahibide olsan ödersin.
ev sahibisin diye ödedigin ayri bir para yok

aynen senin yazdigin gibi,400€ krediye 200€ diger hepsine sayabilirsin.

Gercekler
11 Eylül 2016, 00:59
Cevabin icin tesekkürler. Peki bu Straßenreinigung, Hauswart, Wartung, Cim Bicme, Gartenpflege (aslinda Bahce olmayacak. Sirf en alttakinin Terasi olacak. Yani alti Tahta ile kaplanmis) nerelere ödüyoruz. Yani bu bilgileri kimden toplayabilirim?

Söyle diyebilirmiyiz? Mesela 400 Eur kredit, 200 EUr Neben ve Heizkosten ödesem, digerierine ne öderim ortalama? Aylik mi üc aylik mi? Inan bi bilgim yok. Belki sacma gelebilir sorularim. Kusura bakma.

Arkadasim, evin fiyati ile ayligin bir birine uygun. Bunda bir sikinti yok.

Sikinti sadece 3 daire olmaniz. Bir yandan iyi, cünkü fazla gürültü pitirdi olmaz, ama bir yandada kötü. Tüm masraflar 3 bölünür. Tehlikede burda basliyor zaten. 20 dairelik bir bina oldugunda, masraflar 20 kisiye bölünyor, sizde sirf 3 bölünecek. 20 kisilik bir dairede bir adam aidatini ödemezse, birsey olmaz. Ama sizin icinde 1 kisi ödemezse, isi yaptirmak icin öbür iki kisi bu bir kisinin masrafinida ödemesi lazim. Sonra adamadan parayi geri alacaz diye kosturursunuz.

Ikinci sikinti, sirf üc kisi oldugunuz icin, Rücklage olayida pek olacagini sanmiyorum. Normal binalarda bir Hausverwalter secilir ve bu adam paralari yönetir. Aidatin bir kismini biriktir. Büyük ihtimal sadece üc kisiyiz diye bosuna para baglamayalim diyeceksiniz. Yani icerde para yok bir sey olsa.

Lafin kisasi: Geriye kalan iki kisi cok güveniilir kisiler olmasi lazim. Önce bu kisiler kim bir bak. Cingenmi, zügürt adamlar mi, issizlik riskleri cokmu.

Ayrica ben satici kisiyide pek beyenmedim. Adam bellik sagi solu oynuyor. Nerden biliyorsun senden önceki almak isteyen adamin vaz gecmedigini? Niye vaz gecti? Pasaportunda sorun cikmis. Pek inandirici degil.

Benim bir felsem var. Birsey normal sartlar altinda olmuyorsa, ben o isten uzak dururum. Yani sansimi zorlamam.

Ayrica sizin oralarda evler belliki ucuz. Ortalama bir daire Almanya'da su anda 80m2'lik bir daire 180.000 - 200.000 Euro.

Takdir senin, ama risk cok senin evde. 130.000 - 150.000 ver dogru dürüst profesyonel olan bir Hausverwaltung gir. Ha öbür iki adam düzgün adamsa al bence. Ama onuda icinde girmedigin icin bilemezsin. Ama biri, misal arnavut, birisi agzini bicak acmayan bir rus ise, uzakdur.

thaflowkilla
11 Eylül 2016, 01:15
Arkadasim, evin fiyati ile ayligin bir birine uygun. Bunda bir sikinti yok.

Sikinti sadece 3 daire olmaniz. Bir yandan iyi, cünkü fazla gürültü pitirdi olmaz, ama bir yandada kötü. Tüm masraflar 3 bölünür. Tehlikede burda basliyor zaten. 20 dairelik bir bina oldugunda, masraflar 20 kisiye bölünyor, sizde sirf 3 bölünecek. 20 kisilik bir dairede bir adam aidatini ödemezse, birsey olmaz. Ama sizin icinde 1 kisi ödemezse, isi yaptirmak icin öbür iki kisi bu bir kisinin masrafinida ödemesi lazim. Sonra adamadan parayi geri alacaz diye kosturursunuz.

Ikinci sikinti, sirf üc kisi oldugunuz icin, Rücklage olayida pek olacagini sanmiyorum. Normal binalarda bir Hausverwalter secilir ve bu adam paralari yönetir. Aidatin bir kismini biriktir. Büyük ihtimal sadece üc kisiyiz diye bosuna para baglamayalim diyeceksiniz. Yani icerde para yok bir sey olsa.

Lafin kisasi: Geriye kalan iki kisi cok güveniilir kisiler olmasi lazim. Önce bu kisiler kim bir bak. Cingenmi, zügürt adamlar mi, issizlik riskleri cokmu.

Ayrica ben satici kisiyide pek beyenmedim. Adam bellik sagi solu oynuyor. Nerden biliyorsun senden önceki almak isteyen adamin vaz gecmedigini? Niye vaz gecti? Pasaportunda sorun cikmis. Pek inandirici degil.

Benim bir felsem var. Birsey normal sartlar altinda olmuyorsa, ben o isten uzak dururum. Yani sansimi zorlamam.

Ayrica sizin oralarda evler belliki ucuz. Ortalama bir daire Almanya'da su anda 80m2'lik bir daire 180.000 - 200.000 Euro.

Takdir senin, ama risk cok senin evde. 130.000 - 150.000 ver dogru dürüst profesyonel olan bir Hausverwaltung gir. Ha öbür iki adam düzgün adamsa al bence. Ama onuda icinde girmedigin icin bilemezsin. Ama biri, misal arnavut, birisi agzini bicak acmayan bir rus ise, uzakdur.

Saticinin kendisi Arnavut. Alicinin birisi Türk. Saticiyi da taniyan birisi. Zaten en alt kat henüz bos.

Gercekler
11 Eylül 2016, 01:28
Saticinin kendisi Arnavut. Alicinin birisi Türk. Saticiyi da taniyan birisi. Zaten en alt kat henüz bos.

Türk arkadasimiz ile bir otur konus. Nasil birisi, güven veriyormu bak. Isi gücü düzgünmü? Hatda mümkünse bir yengeyi al bir saat konusmak icin bir git. Simdiki evi nasil, huyunu tanimaya calis. Kapisinin önündeki ayakkabilar savrukmu, düzgünmi, konsumasi oturmasi nasil bak. Ne demis atalarimiz: Ev alma, komsu al.

Satan arnavutmus. Mutlaka bizim bir insaatci türk arkadaslardan birini bul ve evi ona göster. Bakinca anlar evi düzgün mü yapmis, yoksa sirf üstün körümü. Hatda o arkadasimis o satici ile bir konussun neyi tam olarak hangi malzeme ile yapmis sor. Bizim burda bir bina var, uzaktan baktinmi kaymak gibiydi. Adamlar on sene sonra sifirdan herseyi birdaha yaptilar. Satan adam kar etcem diye en dandik malzemeyi kullanmis. Binadan daire alanlarin yüzde 80inide Türk. Ozamanlar ucuyorladi, tamir olmus evi uyguna aldik diye. Birini iyi taniyordum, uyardim, duymak istemedi. O kadar anlatdim ona, bu devirde salak insan kalmadi, kimse birseyi degerinde altinda satmaz diye. Insaatdan anlamayan hanimin sözünü dinledi ve aldi. 10 yil sonra kredi cekip tamir ettiler.

Ha ev kaciyor diye korkukuyorsa takdir senin tabi. Ama atalarimizim dedigi gibi, acele ise hep seytan karisir.

Ev bir kere alinir. 20 bin fazla olsun, saglam olsun.

Edit: Bu arada saticinin yalanci oldugu surdan anlasiliyor. Nisan 2016'da güya satmis, ama is olmamis. Nisan, Mayis, Haziran, Temmuz, Augustos, tam 5 ay gecmis. Yeni almak isteyen adamin 5 ay keyfini mi beklemis? Bende inandim. Ben sana söyleyim, evi falan satmadi. Acaba daha iyi para veren olurmu diye bekledi. Oda eline patladi.

thaflowkilla
11 Eylül 2016, 02:04
Türk arkadasimiz ile bir otur konus. Nasil birisi, güven veriyormu bak. Isi gücü düzgünmü? Hatda mümkünse bir yengeyi al bir saat konusmak icin bir git. Simdiki evi nasil, huyunu tanimaya calis. Kapisinin önündeki ayakkabilar savrukmu, düzgünmi, konsumasi oturmasi nasil bak. Ne demis atalarimiz: Ev alma, komsu al.

Satan arnavutmus. Mutlaka bizim bir insaatci türk arkadaslardan birini bul ve evi ona göster. Bakinca anlar evi düzgün mü yapmis, yoksa sirf üstün körümü. Hatda o arkadasimis o satici ile bir konussun neyi tam olarak hangi malzeme ile yapmis sor. Bizim burda bir bina var, uzaktan baktinmi kaymak gibiydi. Adamlar on sene sonra sifirdan herseyi birdaha yaptilar. Satan adam kar etcem diye en dandik malzemeyi kullanmis. Binadan daire alanlarin yüzde 80inide Türk. Ozamanlar ucuyorladi, tamir olmus evi uyguna aldik diye. Birini iyi taniyordum, uyardim, duymak istemedi. O kadar anlatdim ona, bu devirde salak insan kalmadi, kimse birseyi degerinde altinda satmaz diye. Insaatdan anlamayan hanimin sözünü dinledi ve aldi. 10 yil sonra kredi cekip tamir ettiler.

Ha ev kaciyor diye korkukuyorsa takdir senin tabi. Ama atalarimizim dedigi gibi, acele ise hep seytan karisir.

Ev bir kere alinir. 20 bin fazla olsun, saglam olsun.

Edit: Bu arada saticinin yalanci oldugu surdan anlasiliyor. Nisan 2016'da güya satmis, ama is olmamis. Nisan, Mayis, Haziran, Temmuz, Augustos, tam 5 ay gecmis. Yeni almak isteyen adamin 5 ay keyfini mi beklemis? Bende inandim. Ben sana söyleyim, evi falan satmadi. Acaba daha iyi para veren olurmu diye bekledi. Oda eline patladi.

Alan kisi Mutfagini felan alip yeni eve koymustu. Gözlerimle gördüm. O yüzden satildigini biliyorum. Ama olmadi daha sonra diye düsünüyorum.
Valla kararsizim acikcasi. Diger Türk alici zaten binada kalmaya basladi. Asagisi hala insaatta oldugu halde. Ama dedigim gibi para olmadigindan devam edemiyor suan.
Türk Aliciyi eskiden taniyorum fakat konusmuslugum yoktu. Yas olarak benden 3-4 yas kücük ve geliri cok cok iyi. Yakinda ev alip hatta tasinacagini düsünüyorum.

Ürgüplü50
30 Aralık 2016, 17:51
Selamün Aleyküm hayirli aksamlar arkadaslar yillar önce beceriksizlerde konu acmistim (Ev almak bukadarmi zor diye ) cok sükür bu sene 6. ayda islemlere basladim 7. ayda anahtari teslim aldim evin icinin tamirini yaptim yaptirdim. Kisa kisa anlatiyorum evi 229 bine aldim 30 bin elimde vardi o 30binde komple makler noter stad oralara harcadim aylik ödemem 780 kredi 6 ayda bir nebenkosten 92 Euro ödüyorum sigortalarimla birlikte 1050 veya 1100 euro ödüyorum su anda cok sükür bir sikinti yok 36 yasindayim 3 kücük cocugum var esim calismiyo ev alacak olan arkadaslara yaslari genc ise almalarini tavsiye ederim 10 sene oldu almanyaya geleli ratingenden ev aldim buralarda kiralar cok yüksek nerdeyse kiradan az ödüyorum

saygilarimla

hOrOz
30 Aralık 2016, 18:16
öncelikler hayırlı uğurlu olsun

hocam ev almak problem değil uzun süre ödemesi zor

hangi firma sana 15-20 sene çalışma garantisi veriyorki

herşey yolunda gittiği zaman problem yok ama bir aksamaya görsün o zaman ister istemez alt üst oluyorsun

20 senede çalıştığım iki firma kapandı ... şuanda borca girmiş olsam bittiğimin resmiydi

ben çok kişi tanıyorum evler ellerinden uçtu gitti üstelik borcun üzerinde oturdu kaldılar

talo176
30 Aralık 2016, 18:24
92€ her alti ayda nebenkosten???

Ürgüplü50
30 Aralık 2016, 18:39
92€ her alti ayda nebenkosten???

ustam hemen yaziyim basda özür dilerim nebenkostenen 01.07bis 31.12 =186,05 ikiye böldükleri icin karistirmisim icinde elektirik yok bu sadece stad a ödedigim evet
reinigung anliegerstr 9,42
bioabfellentsorgung 6,60
restabfallentsorgung 56,75
niederschlagswasserbeseitigung 40,46
grundsteuer 72,82