PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyeden emeklilik yasi doldu

dako
16 Ağustos 2016, 19:32
Türkiye'deki ayligi baglamak icin ne gibi islemler gerekli
slm arkadaslar,

basindan gecen izah edebilirmi....

benim hanim türkiyeden emekliye bas vurmustuk,kabul edildi parayi yatirdik yani.
simdi yasini doldurdu,emekli maasim baslasin diye tekrar müracaat etmek lazim`mis.

yani sizden ricam parayi yatirdikdan ve yasi doldukdan sonraki islemler nasil olacak.

saygilar

Gercekler
16 Ağustos 2016, 20:22
Emekli aylgini baglatmak icin bes evrak lazim:

1. Emeklilik tahsis ve talep dilekcesi: Burdan indir (https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0ahUKEwikvcOqxsbOAhVBWhQKHW4mBUMQFggjMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sgk.gov.tr%2Fwps%2Fwcm%2Fconn ect%2Fc18e2d56-dc2c-4c1f-9bcf-61ba562f5303%2FSGK-038.doc%3FMOD%3DAJPERES&usg=AFQjCNF2UcnKyILNn05jfMspvhi65mEqeQ&bvm=bv.129759880,d.bGg)

2. Esinin ayligi büyük ihtimal 380 Euroyu gececegi icin senin üzerinden bakinamiyor. Sorunda degil. Türkiye'den heryil AT21 belgesini alip buradaki Krankenkasseye vereceksin. Bir nevi
Türkiye sana burda herseyi karsiliyor. Bir avantaji daha var. Esinin sigortasi otomatikmen Türkiye'de acik oluyor. Dis falan takdiracagi zaman malum Almanya pek birsey ödemiyor. Türkiye'de saglik bakanligina bagli dis saglik merkezlerinden bir corba parasina taktirabiliyorsun tüm disleri. Yengenin ayligi 380 Euroyu gecmese bile yinede bu dis avantajindan dolayi actirmani tavsiye ederim. Bunu icin dilekceye saglik talep dilekcesinide ek olarak sun: Burdan indir (http://www.muhasebehatti.com/wp-content/uploads/2016/02/SGK-084-Almanya-Sa%C4%9Fl%C4%B1k-Talep-Formu.doc)

3. Saglik yardimini alabilmek icin Alman ikametgah belgesi (Aktuelle Meldebescheinigung) ve türkce cevirisi. Oturumun önlü arkali fotokopisi ve cevirisi.

4. Nüfus-Cüzdanin önlü arkali önlü fotokopisi

5. Alman Emeklilik Kurumunda mühürlü Versicherungsverlauf. Eger yenge hanim halen calisiyorsa, önce isten cikmasi lazim, bu cikis Versicherungsverlaufa islenmis olmasi lazim, sonra alman gerek.

Bunlarin hepsini iadeli tahhüütlü yolla (Einschreiben mit Rückschein) baska birsey lazim degil.

dako
16 Ağustos 2016, 20:59
@Gercekler kardesim bilgin icin sana cok tsk ediyorum
fakat 3-4-5 bunlarin hepsi ilk bas vurdugumuzda vermistik.
parasini bile yatirdik,suan yasi doldu, emekli maasini almak icin bas vurmak lazim`mis...

yoksa yinemi verilecek?

Gercekler
16 Ağustos 2016, 21:03
Hepsi lazim ustam. Ikinci kez Versicherungsverlaufi yenge gercekten isi birakmis mi diye istiyorlar.

Bunlarin hepsiniz eksiz koy, kafan arimaz. Belki bagzi arkadaslar diyecek burada, benden sunu bunu istemedi. Dogrudur. Ama tam kuralina göre islem bu. Ben herzman essegimi saglam kaziga cakarim. Cünkü Türkiye'de bir cevap gelmesi zaten 1-2 ay sürüyor. Evraklar eksiksiz oldumu kimse vin vin edemiyor.

Bu arada konuyu düzelt. Hemen konu düzgün anlasilmiyor diye silerler.

Türkiye'deki ayligi baglamak icin ne gibi islemler gerekli, diye degistir.

dako
16 Ağustos 2016, 21:11
sagolsin kardesim,
baslik maalesef degismiyor

dako
17 Ağustos 2016, 16:00
Emekli aylgini baglatmak icin bes evrak lazim:

1. Emeklilik tahsis ve talep dilekcesi: Burdan indir (https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0ahUKEwikvcOqxsbOAhVBWhQKHW4mBUMQFggjMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sgk.gov.tr%2Fwps%2Fwcm%2Fconn ect%2Fc18e2d56-dc2c-4c1f-9bcf-61ba562f5303%2FSGK-038.doc%3FMOD%3DAJPERES&usg=AFQjCNF2UcnKyILNn05jfMspvhi65mEqeQ&bvm=bv.129759880,d.bGg)

2. Esinin ayligi büyük ihtimal 380 Euroyu gececegi icin senin üzerinden bakinamiyor. Sorunda degil. Türkiye'den heryil AT21 belgesini alip buradaki Krankenkasseye vereceksin. Bir nevi
Türkiye sana burda herseyi karsiliyor. Bir avantaji daha var. Esinin sigortasi otomatikmen Türkiye'de acik oluyor. Dis falan takdiracagi zaman malum Almanya pek birsey ödemiyor. Türkiye'de saglik bakanligina bagli dis saglik merkezlerinden bir corba parasina taktirabiliyorsun tüm disleri. Yengenin ayligi 380 Euroyu gecmese bile yinede bu dis avantajindan dolayi actirmani tavsiye ederim. Bunu icin dilekceye saglik talep dilekcesinide ek olarak sun: Burdan indir (http://www.muhasebehatti.com/wp-content/uploads/2016/02/SGK-084-Almanya-Sa%C4%9Fl%C4%B1k-Talep-Formu.doc)

3. Saglik yardimini alabilmek icin Alman ikametgah belgesi (Aktuelle Meldebescheinigung) ve türkce cevirisi. Oturumun önlü arkali fotokopisi ve cevirisi.

4. Nüfus-Cüzdanin önlü arkali önlü fotokopisi

5. Alman Emeklilik Kurumunda mühürlü Versicherungsverlauf. Eger yenge hanim halen calisiyorsa, önce isten cikmasi lazim, bu cikis Versicherungsverlaufa islenmis olmasi lazim, sonra alman gerek.

Bunlarin hepsini iadeli tahhüütlü yolla (Einschreiben mit Rückschein) baska birsey lazim degil.

@Gercekler kardesim,

bu iki belgeyi bizmi doldurmamiz lazim yoksa orda kendilerimi dolduruyor?
eger biz doldurmamiz lazimsa herhangi bir yerde örnek varmidir?
yanlis birsey yapmiyalim ,cünki biryerede okumustum yanlis doldurulursa az emekli gelir diye...
tüm interneti aradim bulamadim...

hOrOz
17 Ağustos 2016, 16:04
@Gercekler kardesim,

bu iki belgeyi bizmi doldurmamiz lazim yoksa orda kendilerimi dolduruyor?
eger biz doldurmamiz lazimsa herhangi bir yerde örnek varmidir?
yanlis birsey yapmiyalim ,cünki biryerede okumustum yanlis doldurulursa az emekli gelir diye...
tüm interneti aradim bulamadim...

Hocamm tabiki sen dolduracaksın emekli parasını çekmek isteyen sensin

niye maaşını kessinler iyide buradaki belgeleri doldurmadaki zorluk nedir

isim cisim adres soruyor yani yanliş doldrulacak bir şey yok

Almanya saglik talep dilekcesi

http://www.stuttgartegitim.de/wp-content/uploads/2013/05/SGK-Saglik-Yardimlari-Talep-ve-Taahh%C3%BCt-Belgesi.pdf

karadeniz
17 Ağustos 2016, 20:28
Yanilmiyorsam 2016 yili icin Türkiye'den emekli olan kisinin 415 euroyu gecerse kendi hesabina saglik hizmeti gerekiyor 415 euronun altinda olursa saglik hizmeti icin prim kesilmiyor,daha önceleri tolgahamburg arkadasimizin bir bilgilendirmesinde okumustum

tolgahamburg
19 Ağustos 2016, 03:50
Dako Kardeşim eşin emekli olacağından dolayı Çalışmaması ve devletten herhangi bir sosyal yardım almamanı tavsiye ederim.@Karadeniz 415 eur mevzuu aile sigortasıyla ilgiliydi.Her sene vergi denkleştirmesi yapıyorum finanzamt yada hastalık kasası benden bir prim talebinde bulunmadı yada kesinti , bulunurlarsa mahkeme yoluyla hakkımı arayacağım dediklerim kişiyi bağlar kişiler araştırma sonucunda kendileri ve gelecekleri hakkında karar verebilirler.Selamlar ayrıca@Karadeniz,info@karahalilogluemeklilikmerkez i.com Hasan beye mail atarak yada arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz bana kendisi zamanında çok yardımcı olmuştu.Kendisi eski çsgb yurtdışı ilişkiler Müdürüydü emekli oldu artık bu işlerle ilgileniyor.

Gercekler
20 Ağustos 2016, 00:28
Yanilmiyorsam 2016 yili icin Türkiye'den emekli olan kisinin 415 euroyu gecerse kendi hesabina saglik hizmeti gerekiyor 415 euronun altinda olursa saglik hizmeti icin prim kesilmiyor,daha önceleri tolgahamburg arkadasimizin bir bilgilendirmesinde okumustum

415 Euro gecmese bile esinin üzerinden familienversichert olmak mantiksiz. Yinede Türkiye'de AT21 belgesini al ve Türkiye'de sigortali ol. Nedenine gelince, malum Almanya disde bir sey ödemiyor. Türkiye'de sigortali olunca, Türkiye'de devlet hastanesinden cok cüzi bir paraya protez dis taktirabiliyorsun. Annemi böyle yaptim. 3 Köprü taktilar, 2 kaplama yenilediler, 120 TL para ödedik sirf.

Almanya'da hastalik kasinda bir kisitlama yok. Tek kisitlama, elden ayaktan düsersen ve Pflegeheima gitmek gerekirse veya eve bakici gelmesi gerekiyorsa o yok. Gerisini hepsini ödüyor burada. Kalp ameliyati bile olsan ödüyor. Oda sorun degil, 415 altinda oldugu icin, istedigin zaman geri Familienversicherungu actirirsin ve bu hakkida kazanmis olursun.

Daha millet AT21 bilmezken, ben yapiyordum. Sosyal güvenlik okudugum hukuk dali oldugum icin, hatda Türkiye'de SGK memurlari bile bimiyordu bunu. Önüne Alman-Türk Sosyal güvenlik anlasmasin 14 maddesinin 1. fikrasini önüne koyunca müdür gitte kendi getirdi kagidi.

karadeniz
20 Ağustos 2016, 15:50
415 Euro gecmese bile esinin üzerinden familienversichert olmak mantiksiz. Yinede Türkiye'de AT21 belgesini al ve Türkiye'de sigortali ol. Nedenine gelince, malum Almanya disde bir sey ödemiyor. Türkiye'de sigortali olunca, Türkiye'de devlet hastanesinden cok cüzi bir paraya protez dis taktirabiliyorsun. Annemi böyle yaptim. 3 Köprü taktilar, 2 kaplama yenilediler, 120 TL para ödedik sirf.

Almanya'da hastalik kasinda bir kisitlama yok. Tek kisitlama, elden ayaktan düsersen ve Pflegeheima gitmek gerekirse veya eve bakici gelmesi gerekiyorsa o yok. Gerisini hepsini ödüyor burada. Kalp ameliyati bile olsan ödüyor. Oda sorun degil, 415 altinda oldugu icin, istedigin zaman geri Familienversicherungu actirirsin ve bu hakkida kazanmis olursun.

Daha millet AT21 bilmezken, ben yapiyordum. Sosyal güvenlik okudugum hukuk dali oldugum icin, hatda Türkiye'de SGK memurlari bile bimiyordu bunu. Önüne Alman-Türk Sosyal güvenlik anlasmasin 14 maddesinin 1. fikrasini önüne koyunca müdür gitte kendi getirdi kagidi.

Önemli bilgiler icin tesekkürler,bizler toplumsal olarak ilk bakisimiz maddi oldugundan bende maddi boyutlarini öne cikardim.