PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ausbildung ( yas 36 dan sonra) ?

Mareşal
05 Ağustos 2016, 12:48
Herkese selamlar arkadaslar. Frankfurtta yasiyorum. 36 yasindayim. 10 yildir almanyadayim. evliyim. bir cocuk var. Almanca kursa temizlik isi derken bir tanidik tavsiyesi üzerine schweißerschein yaptim. ondada malesef dikis tutturamadim. zeitarbeit firmalar sayesinde bu istende sogudum, ise girip cikmaktan. bazi büyük firmalarda meslek istiyor. Elde var sifir diyelim :). simdi yine tavsiyeer ve istek üzerine meslek yapmayi düsündüm. türkiyeden meslek lisesi mezunuyum. yapi bölümü olarak. Aklimda yapabilecegim belirli bir meslek yok. Bazi arkadaslar schweißerschein yapmissam. industriemeschanicker yada schloßer yapmami öneriyorlar. Almancamda cok iyi degil. Ama cok yokda degil. kendi islerimi halledebiliyorum genel olarak. Bu noktada aklima siz degerli kardeslerime sorma fikri geldi. Eski bir beceriksizler aile üyesi olarak. Bende süper bir okul kafasi yok. Ama istegim var. Arbeitslosum suan is aramaktayim. Ne tür meslekler tavsiye edersiniz? yada tavsiyeleriniz varsa her türlü düsünceniz vs.. Simdiden cok tesekkür ederim arkadaslar.

Antakya
05 Ağustos 2016, 15:35
Her insanda okul kafasi olmaz, bu normaldir. Bana kalirsa eger azim varsa git taxischein yap. Personenbeförderung yani p-schein yap ve bulundugun yerde bu işe basla. En kolayi ve para kazanmanin en rahati bir iş. Tabi bunu yapmak icin azda olsa ders calisman ve sinavlari kazanman lazim.

hOrOz
05 Ağustos 2016, 15:51
valla beni 50 yaşında Umschlung als Geprüfte Schutz- und Sicherheitskraft yaptırıyorlar ..

girerken Arbeitsamt öğrenmeye elverişlimi ve bilgisi var mı diye giriş sınavı yaptı

6 ay sürüyor .. Arbeitsamta 6000€ ya mal oluyor

Silah eğitimi ,50 sinden sonra elimize her türlü kalibre silah aldık

Yangın Sorumlusu ve İlk Yardım kursu falan filan kafam iyice şişti

artık kafaya sığacak bir yer kalmadı

başında çok kolay dedim ama işin içine girince o kadar kolay olmadığını anladım ..

Bir sürü kanun ,yasa, kolay değil Almanlar zorlanıyor yabancıların zorlanmaması elde değil

işin tek iyi yanı şuanda çok aranan bir iş .. iş yeri bile hazır

Mareşal
05 Ağustos 2016, 16:03
Arkadaslar tavsiyeleriniz icin tesekkurler. Bende farbenbilind var malesef. Lkw .taxi cok istedim. Malesef. ( Sicherheit olarakda renk körlüğü sorun oluyor bildigim kadariyla. ) . Ilk geldigim yillarda frankfurt havaalanina bir isi giremedim renk körlüğü olduğu icin. Ne garip bir kanundur. Renk körü olduğumdan haberim bile yoktu.askerlik yoklamasina kadar. Bu derece hayatima etki edeceğini hic düşünmemiştim :)

Mareşal
06 Ağustos 2016, 00:34
valla beni 50 yaşında Umschlung als Geprüfte Schutz- und Sicherheitskraft yaptırıyorlar ..

girerken Arbeitsamt öğrenmeye elverişlimi ve bilgisi var mı diye giriş sınavı yaptı

6 ay sürüyor .. Arbeitsamta 6000€ ya mal oluyor

Silah eğitimi ,50 sinden sonra elimize her türlü kalibre silah aldık

Yangın Sorumlusu ve İlk Yardım kursu falan filan kafam iyice şişti

artık kafaya sığacak bir yer kalmadı

başında çok kolay dedim ama işin içine girince o kadar kolay olmadığını anladım ..

Bir sürü kanun ,yasa, kolay değil Almanlar zorlanıyor yabancıların zorlanmaması elde değil

işin tek iyi yanı şuanda çok aranan bir iş .. iş yeri bile hazır arbeitsamt bu testi banada yapacak. Peki bu meslegi sizmi istediniz yoksa arbeitsamten tavsiyesimidir. Ben konustugumda onlar bana ausbildung plazt bul dediler sadece.7

hOrOz
06 Ağustos 2016, 11:12
arbeitsamt bu testi banada yapacak. Peki bu meslegi sizmi istediniz yoksa arbeitsamten tavsiyesimidir. Ben konustugumda onlar bana ausbildung plazt bul dediler sadece.7
arkadaşım onlar bir kaç meslek sunuyor

hasta veya yaşlı bakıcıliktan mechaniker e kadar

2 sene yapılan meslekler de meslek okuluna gitme mecburiyeti var ..

Arbeitsamt 2 sene işsizlik ve yol parasını ödüyor

PC ile yapılan test te senin öğrenme kabiliyetini ve bilgini ölçüyorlar

Matematik Almanca ve logik testleri var ...

Matematik te kesir hesabı karşıma çıktı ben en son ortaokulda kesir hesabı yapmıştım

Allah tan o zamanda öğrendiklerimi unutmamışım ...

Testten sonraki değerlendirmede görevli kadın (sanırım psikolog) bir yabancı olarak çok iyi test notunuz var dedi

mxm
06 Ağustos 2016, 14:52
Türkiye´den aldigin meslek lisesi diplomani burada gecerli hale getirebilirsin.

aciklamalar (http://www.dw.com/tr/diploma-denkli%C4%9Fi-i%C3%A7in-ne-gerekiyor/a-15919926)

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/

Buradan da kaldigin bölgeyi verip, sana yakin bir IHK dan biriyle konusabilirsin önceden.
http://www.ihk-fosa.de/beratung/vor-ort/

Mareşal
09 Ağustos 2016, 02:11
Bilgi ve paylasimlariniz için cok tesekkur ederim arkadaslar. Daha önce iş başvurusunda bulunduğum bir firmadan cevap geldi. Onu değerlendirecem. Ordada gidişat iyi olmadığı taktirde meslek yapmak için harekete geçeceğim. :). Hepinize ayri ayri teşekkürlerimi sunuyorum. Allah razı olsun. Özellikle mxm arkadaşım verdiğin linkler cok işime yarayacak.