PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyadan Malülülen Emekli olup Türkiyeden Emekli olmak

nike73
03 Ağustos 2016, 21:08
Iyi Aksamlar,Almanyadan yazıyorum.
Cift tarafli Ses felci oldugum icin hic biryere telefon acip soramiyorum.

01.06.1973 Almanya Doğumluyum.
Buradan Almanyadan 7 sene calişmişliğim var.Tam işcilikte 8 yila girerken.Birden aniden Rağatsizlik gecirdim.Ve Beyin Ameliyati oldum.Eski sağliğima kavuşamadim.100% iş kaybim ve 100% Özürlü belgem var.Beni 23 yaşimda Almanyadan Malülen Emekliye ayirdilar.Sadece burada ayda 350 Euro'luk temizlik işinde calişiyorum.
Türkiyeden hic calişmişliğim yok ve Askerlikdede cürüğe ayirdilar.Size Sorum acaba Türkiyeden Malülen emekli olma şansim varmi.?
Varsa ne kadar para ödemem lazim .?
Cevabinizi Sabırsızlikla bekliyeceğim.Eyer beni Aydınlatabilirseniz cok Sevineceğim..
Iyi Aksamlar diliyorum.

hOrOz
03 Ağustos 2016, 21:43
Arkadaşım

Ne yazıki Türkiye deki SSK yurtdışında alınan engelli ve iş görememezlik raporlarını tanımıyor..

Tekrardan Türkiye de heyete çıkman gerekecek ...

oradan verilecek yüzdeye göre emeklilik primi ödemen söz konusu

Bu konuyu bağlı olduğun SSK Kurumuna şubesine başvur ..

http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=4029

tolgahamburg
03 Ağustos 2016, 22:10
Heyet işi kolay rahatlıkla rapor alabilirsin fakat Türkiyede çalışmadığın için Borçlanma yapman lazım ve muhtemelen 50-60 yaşında emekli olabikirsin...Ali tezele bulaşma sahtekarın biri..Malulen emekli olursan alıcağın para 850 tl özürlü erken emekli ol derim 1500 tl civarı alırsın ama gene 50-60 yaş derim genede araştır.Muhtemelen 20-30 bin eur gerek...Türkiyeden özürlü raporun olursa istanbulda yaşarsan suda %50 indirim tüm toplu taşıma beleş uçak otobüs ve trenlerde %20-30 indirim alabilirsin.Kendine ait evin olursada emlak vergisi ödemezsin ayrıca başka indirimlerede sahip olursun.Çoluk çocuk yoksa kısaca hayatın almanya dan güzel olur :)

Hasan43
03 Ağustos 2016, 22:56
Öncelikle bundan sonraki hayatinda sagliklar dilerim.
Benim bildigim en az 1800 veya 3600 günlük borclanabilme imkaninin olmasi lazim.
(1800 gün lazim ise: Senin almanyada calistigin yillar buna yeter, sayet 3600 gün lazim ise 7 yilin yetmiyor.)
Ali Tezel bir soruya 100€ istiyor. Önce hesaba 100€ yatir sonra cevabi alirsin dendi bana!!
TV leri takip et, orada sorulara cevap veriliyor...

tolgahamburg
03 Ağustos 2016, 23:04
200 eur ne 100 eur su:)100 eur şubeler yada alt kadro istiyor...

Filyos67
03 Ağustos 2016, 23:44
arkadaslar gözden kacan Türkiyede calismisligi yok onun icin eskiden Türkiye calismisligin olmadigi icin gecerli degildi
eger bir degisiklik yapilmadiysa yine gecerli degildir yani normal yoldan emekli olma hakki var fakat aldigi aylik yeterli
olmadigi icin büyük bir ihtimalle yardim almakta yardim aldigi icinde emekli olmasi icin almasi gereken sosyal yardim
almadigi belgesini nerden nasil alacak hadi onu halletti diyelim ödeme yapti emeklilik icin bu seferde Türkiye buradan
arastirma yapiyorum diye otomatikmen buraya bilgi vermis oluyor emekli olsada Türkiyeden ayligini almasi cok zor
yani bu soruyu soran arkadasimizin emekli olmasi cok zor vede cok iyi aratirip emeklilik icin bas vuruda bulunmasi
gerekir emeklilik süresin doldugu yardim almayanlarla farki.

tolgahamburg
04 Ağustos 2016, 01:39
Filyos67 Almanyadan Malulen Emekli olması Türkiye den emekli olması için engel değil çünkü türkiye ve almanya arasındaki antlaşmaya göre olabilir.Örnek vereyim Hollanda dan malulen emekli olsa Türkiye den emekli olamazdı çünki ikili antlaşmalar kabul etmiyor.Fakat daha evvel dediğim gibi 1800 günden emekli olsa alacağı maaş 850 tl 3600 günden erken emekli olsa 1500 tl civarı alabilir fakat genede her iki durumda ben eminim emekli olacağı yaş 60....ve ortalama yatıracağı para 20-30 bin eur eur arası....Diğer kanulara girersem yazmakla bitmez;)fakat kanun ve nizama uyarsa hiç bir sıkıntı olmaz.NİKE73 sanada tavsiyem hasan karahaliloğluna bir mal at sana ücretsiz cevap verecektir eminim sanada burda yadıklarımın aynı cevabını vereceğine...selamlar

nike73
04 Ağustos 2016, 13:51
Allah hepinizden Razı olsun..
Ayrı ayrı cok tskl. Arkadaslar ;)
Bu kadar yoğun cevaplar alacağimi bilmiyordum..
Dediğiniz gibi en güzeli Uzmanina mail cekmek ;)

Hayirli Günlerimiz olsun Inş ;))

Bence Deger
09 Eylül 2016, 15:39
Merhaba nike73 Arkadassim,

Hayat bazen tesadüflerle doludur...Bende 73 lüyüm,malulen emkliyim,100% raporum var,beyin meliyati oldum.

Bu konuyu yilardir arastiriyorum,bildiklerimi yazayim sana....TR de malulen emkli olmak demek,lottoda altiyi tutturmak gibi birsey.

Burdaki raporlarini tanimiyorlar,heyete girmen lazim,Ben Allah nasip ederse vergi indirimden yararlanip emekli olmayi düsünüyorum ( 12. ay )

Vergi indiriminde %40 ldinmi yeterli oluyor,takriben 60-70 bin TL ye mal olur diye düsünüyorum.

Türkiyede bir kac gün bir SSK li ise gir,isden cikmadan isyerinin bagli bulundugu vergi dairesine git ( defterdarlik ) vergi indiriminden yararlanmak istedigi söyle,onlar seni hastaneye sevk eder. ( devlet hastanesi )

Orda heyete girersin,kagitlari ssk ya yollarsin vs vs vs

bildiklerim bu kadar,bilen varsa anlatsin lütfen

Tekrar gecmis olsun kardesim,Rabbim derman bekleyen herkese sifasini versin insallah...

gamberoglu2000
09 Eylül 2016, 16:46
Rahatsizlik geciren arkadaslar hepinize ayri ayri gecmis olsun malulen emekliyiz diyorsunuz daha ne emeklisi ariyorsunuz?anlamadim?arkadaslar paranin para olmadigini saglikli insandan daha ziyade siz anlamaniz gerek daha fazlasini istemek niye?ben arkadasimi kaybettim 12 sene kotu hastalikla bogustu yuzde yuz ozurlu raporu verildi basta sevindi emekli oldum diye sonrasinda parayi birakin yemek yiyecek hali kalmadi siz paradan emekliden bahsediyorsunuz allah askina kendinize gelin paranin hic bir sey ifade etmedigi anlari yasayanda sizlersiniz daha kac emeklilik daha istiyorsunuz? iyi dusunun arkadaslar allah hepinize sifa versin gecmis olsun tekrardan.

Bence Deger
09 Eylül 2016, 16:56
Rahatsizlik geciren arkadaslar hepinize ayri ayri gecmis olsun malulen emekliyiz diyorsunuz daha ne emeklisi ariyorsunuz?anlamadim?arkadaslar paranin para olmadigini saglikli insandan daha ziyade siz anlamaniz gerek daha fazlasini istemek niye?ben arkadasimi kaybettim 12 sene kotu hastalikla bogustu yuzde yuz ozurlu raporu verildi basta sevindi emekli oldum diye sonrasinda parayi birakin yemek yiyecek hali kalmadi siz paradan emekliden bahsediyorsunuz allah askina kendinize gelin paranin hic bir sey ifade etmedigi anlari yasayanda sizlersiniz daha kac emeklilik daha istiyorsunuz? iyi dusunun arkadaslar allah hepinize sifa versin gecmis olsun tekrardan.

Iyi dileklerin icin tsekkürler,Kusuruma bakma ama yanlissin.Ne yani,sanki binlerce euro aliyoruz gibi konusuyorsun..Ben mesela aldigim 500€ neye yetcek? Cocuk var,izin var araba var.

Para hersey degil ama,coksey be kardesim.

gamberoglu2000
09 Eylül 2016, 17:40
Iyi dileklerin icin tsekkürler,Kusuruma bakma ama yanlissin.Ne yani,sanki binlerce euro aliyoruz gibi konusuyorsun..Ben mesela aldigim 500€ neye yetcek? Cocuk var,izin var araba var.

Para hersey degil ama,coksey be kardesim.

Sende kendi tarafindan hakli olabilirsinde 20-30 bin euroyu yatirip basini beklemekte pek mantikli degil gibi geliyor bana benim ne demek istedigimi insallah anlamisinizdir size gore yetmeyebilir anliyorum ama pesinden kostugunuza degermi? bunu soylemeye calisiyorum asla ve asla ters bir dusumem yok sizin yasadiklarinizi assagi yukari can arkadasimin vasitasiyla yasadim bire bir sizi anlamak zaten mumkun degil saglik meselesini tartismam bile bunu yasayan insandan baskasi ne kadar anliyorum desede yasayan bilir elbet bunun icin paranin ne degeri var dedim allah sifalar versin kardesim daha kotulerinden saklasin kal saglicakla.

Bence Deger
09 Eylül 2016, 17:55
Sorun su ki, 20-30 bin euro cabuk tükenir,ama emekli daimdir. Zaten sagliktan yana bir kanadimiz kirik,bari maddiyat azda olsa iyi olsun.

izine gidiyoruz,cocuklar birsey alcak,aman dikkat diyoruz ( sonrasinda cok kötü oluyor insan ) sirf bunlari bertarf etmek icin cabamiz.Iyi niyetli söyledigine eminim.Varol sagol

tolgahamburg
09 Eylül 2016, 18:04
ne hayatlar var ilginç

Gercekler
09 Eylül 2016, 20:57
Sende kendi tarafindan hakli olabilirsinde 20-30 bin euroyu yatirip basini beklemekte pek mantikli degil gibi geliyor bana benim ne demek istedigimi insallah anlamisinizdir size gore yetmeyebilir anliyorum ama pesinden kostugunuza degermi? bunu soylemeye calisiyorum asla ve asla ters bir dusumem yok sizin yasadiklarinizi assagi yukari can arkadasimin vasitasiyla yasadim bire bir sizi anlamak zaten mumkun degil saglik meselesini tartismam bile bunu yasayan insandan baskasi ne kadar anliyorum desede yasayan bilir elbet bunun icin paranin ne degeri var dedim allah sifalar versin kardesim daha kotulerinden saklasin kal saglicakla.

Deger arkadasim. Kimse öbür tarafa öylede böylede bir sey götürmeyecek. Arkadasimiz agir bir hastalik geciriyor. Bu durumda önce kendini düsünmesi gerekki, yarin birgün maddi olarak cocuklarin eline bakmaya mecbur kalmamasi icin.

Ayrica ömrü veren Allah, alanda Allah. Hepimiz ne hastalar görüyoruz, yarin cikmaz diyoruz, 20 yil yasiyor, ne insanlar görüyoruz, turp gibi, kanser olup 6 ay icinde hakki rahmete kavusuyor.

Arkadasimiz emeklisini yatirmakta gayet hakli. 20 - 30 bin Euro cok bir para degil. Bir araba parasi. Hazira dag dayanmaz demis atalarimiz. Devamli aylik 400 - 500 Euro para alacak. Dünyada emeklilerine Türkiye gibi bonker olan bir devlet yok. Almanya'da bir 100 Euro emekli parasi alabilmek icin, 23700 Euro bugünkü hesapta para yatirmaniz gerek. Yani 400 Euro icin 94800 Euro. Adamlar üstelik mezara bes kala emekli ediyorlar, birde üstelik bu parayi pesin yatiramiyorsunuz, ömrünüz boyunca her ay taksit taksi yatirmaniz lazim.

01adanaLi01
19 Şubat 2017, 23:52
selamlar
benimde bir sorum olacakti burda ben almanyada gecici emekliyim 2012 den beri %60 süresiz raporum var su an 2019 kadar uzatildi ikinci kere ben alman vatandasiyim ama mavikartim var almanyayada sonradan geldim türkiyede calismisligim vardi torba yasasindan sonra primlerim ödendi sadece 53 yasinda türkiyeden emekli olacam 48 yasindayim 5 sene var acaba türkiyedende hemen gecici yada sürekli emekli olabilirmiyim ? neler gerekli basvuru icin ? 5 sene beklesem dahami fazla aylik alirim yoksa türkiyeden gecici emekli olsammi bir fark olmazmi parada?

saygilar.

guengoer52
20 Şubat 2017, 00:08
selamlar
benimde bir sorum olacakti burda ben almanyada gecici emekliyim 2012 den beri %60 süresiz raporum var su an 2019 kadar uzatildi ikinci kere ben alman vatandasiyim ama mavikartim var almanyayada sonradan geldim türkiyede calismisligim vardi torba yasasindan sonra primlerim ödendi sadece 53 yasinda türkiyeden emekli olacam 48 yasindayim 5 sene var acaba türkiyedende hemen gecici yada sürekli emekli olabilirmiyim ? neler gerekli basvuru icin ? 5 sene beklesem dahami fazla aylik alirim yoksa türkiyeden gecici emekli olsammi bir fark olmazmi parada?

saygilar.

Türkiye`de calismisligin oldugunu yanlis anlamadiysam eksik günlerini yurtdisi borclanmayla tamamlayip aylik hakkini elde etmek icin 53 yasini bekledigini ve su an Almanya`da gecici olarak malulen emekli oldugunu Türkiye`dende malulen emekli olup olamayacagini ögrenmek istiyorsun.

Öncelikle sunu belirtmeliyim; Almanya`dan malulen emekli olmani saglayan rapor yada raporlar Türkiye`de otomatikman kabul edilmez, orda yeniden muayenelere girmen heyet karsisina cikmani gerektiren yorucu zorlu bir sürec var rahatsizligin hangi boyutta bilemem ama seni cok ugrastirirlar sonuc alma garantinde yok.

Normal sartlarda 53 yasindan önce emekli olup olamayacagin sorusunun cevabi icin detayli bilgiler eksik, dogum tarihi, ilk ise baslama tarihi, Türkiye`deki sigortalilik süresi gün sayisi, Almanya`da ilk ise giris tarihi, Alman vatandasligina giris tarihi ve yapmis oldugunuz borclanma basvurusu dahilinde hangi tarihleri kac gün ödeme yaptiginizi yazarsaniz yardimci olacak arkadaslar olacaktir.

karadeniz
20 Şubat 2017, 13:20
Türkiye`de calismisligin oldugunu yanlis anlamadiysam eksik günlerini yurtdisi borclanmayla tamamlayip aylik hakkini elde etmek icin 53 yasini bekledigini ve su an Almanya`da gecici olarak malulen emekli oldugunu Türkiye`dende malulen emekli olup olamayacagini ögrenmek istiyorsun.

Öncelikle sunu belirtmeliyim; Almanya`dan malulen emekli olmani saglayan rapor yada raporlar Türkiye`de otomatikman kabul edilmez, orda yeniden muayenelere girmen heyet karsisina cikmani gerektiren yorucu zorlu bir sürec var rahatsizligin hangi boyutta bilemem ama seni cok ugrastirirlar sonuc alma garantinde yok.

Normal sartlarda 53 yasindan önce emekli olup olamayacagin sorusunun cevabi icin detayli bilgiler eksik, dogum tarihi, ilk ise baslama tarihi, Türkiye`deki sigortalilik süresi gün sayisi, Almanya`da ilk ise giris tarihi, Alman vatandasligina giris tarihi ve yapmis oldugunuz borclanma basvurusu dahilinde hangi tarihleri kac gün ödeme yaptiginizi yazarsaniz yardimci olacak arkadaslar olacaktir.

Türkiye'de calismaniz varmis,askerlik süresini ve tarihini belirtin,calismadan önce yapilan askerlik, süresi kadar calisma tarihini geriye ceker.

01adanaLi01
23 Şubat 2017, 00:25
öncelikle selamlar benim yasim 48 1969 dogumluyum türkiyede 1992 mart ayinda ise basladim ssk hesabina göre 53 yasi dediler askerligimide bedelli yaptim sonradanda alman oldum mavi kartim var torba yasasi cikinca primlerimide yatirdim günlerim tamam

karadeniz
23 Şubat 2017, 00:47
öncelikle selamlar benim yasim 48 1969 dogumluyum türkiyede 1992 mart ayinda ise basladim ssk hesabina göre 53 yasi dediler askerligimide bedelli yaptim sonradanda alman oldum mavi kartim var torba yasasi cikinca primlerimide yatirdim günlerim tamam

Türkiye'de emeklilikde,emeklilik yasini ve prim gününü calismaya baslanan tarih belirler,ise baslama tarihini geriye askerliginizi calismaya baslamadan önce yapmaniz halinde askerlik süresi kadar geriye ceker siz askerligi kisa süre bedelli yapmanizdan dolayi bu hakkada sahip degilsiniz dolaysiyla 53 yasini beklemek zorundasiniz.

misterno
26 Şubat 2017, 15:27
Almanyadan malulen emekli olan birisi neden Turkiyeden emekli maasi almak ister ben anlamadim.

Almanya nin emekli maasi Euro cinsinden adam gelsin TR de o parayi cok guzel yer. TR nin emekli maasi cerez parasi

Yada ben konuyu anlamadim

hOrOz
26 Şubat 2017, 16:11
Almanyadan malulen emekli olan birisi neden Turkiyeden emekli maasi almak ister ben anlamadim.

Almanya nin emekli maasi Euro cinsinden adam gelsin TR de o parayi cok guzel yer. TR nin emekli maasi cerez parasi

Yada ben konuyu anlamadim

Peki hocam madem cerez parasi sen niye emeklilige basvurdun ??

tolgahamburg
26 Şubat 2017, 17:41
neden çerez parası olsun;)karı koca 1.500 şer tl alsa eder=3000 tl en kötü almanyadanda karı koca 900 eur şar eur alsa eder:1800 eur,toplamda eder ortalama 2500 eur yaşlı bir çift için bence güzel para;)2 ülkedende sağlık güvencesi daha ne olsun24edq50smilie_ban_005

01adanaLi01
27 Şubat 2017, 13:42
erken emekli olup 400 euro maas aliyorsa o cerez parasina ihtiyacimiz oluyor arkadas

karadeniz
27 Şubat 2017, 17:52
Calismamak,calisamamak,emekli olmak,bir deyimle is aktini bitirmek,insanlarin ekonomik olarak bütcesinin kücülmesi demek,Almanya'da emekli olmak (istisnalar kaideyi bozmaz) genel olarak emekli maasi ihtiyaclarini karsilamaz sürekli bütcelerini kücülmektmek zorundadir ek is imkani olanlar bir nebze ama maluliyetten emekliler icin dahada zor bunun yaninda Türkiye'dende emekli olanlar 300/400 euro gibi bir miktar ekonomik olarak rahatlamasini saglar o kücük miktarlar ilerleyen sürede cok degerli olur.

esmerkral
08 Mart 2017, 01:03
nike73 arkadasim konuyu acali oldukca aradan gecmis ama bilgilerimi yinede paylasacagim

1. almanyada 100% olmasi sana türkiyede yarari olmaz türkiyede doktor ve heyetten gecmen gerekiyor türkiyeden emekli olabilmen icin en azinda 60% almangerekiyor bilgime göre

2. malulen basvurmanda sanirim 1800 gün üzerinden prim yatirman yeterli o da 6000€ - 7000€ demek ve asa yukari 1200 tl alirsin herhalde 3600 gün yani daha fazla prim günü ödemen fazla emekli parasi almenmi demek bilemem bilgim yok

3. malulen basvurman yasin kac olursa olsun hemen emekliliye sahip oluyorsun bilgime göre

umarim yardimci olabilmisimdir tabikine garanti cevap istersen yetkililere sormanda yarar var arkadaslar yardimci olmak istiyor ama lakin agzi olan konusuyor dogru veya yanlis

misterno
15 Mart 2017, 20:28
Peki hocam madem cerez parasi sen niye emeklilige basvurdun ??

cunku bedavadan verilen hak

hesapladim o zamanlar 44 bin lira verdim 3 sene oncemi neydi emeklilige hak kazandim. Onumuzdeki Ocak ayinda maasim tahminen 1600 TL yani 35 ayda kendini oduyor cok komik

Ben Almanyada olmadigim icin -Amerikadayim - iki emeklilik maasinida alabiliyorum. Sanirim Sosyal Sigorta ile anlasmasi olan ulkeler mesela Almanyada calisanlar hem Almanya hem TR den emekli maasi alamazlar diye biliyorum. SSK nin ABD ile anlasmasi yok

Yanlisim varsa duzeltin

misterno
15 Mart 2017, 20:29
neden çerez parası olsun;)karı koca 1.500 şer tl alsa eder=3000 tl en kötü almanyadanda karı koca 900 eur şar eur alsa eder:1800 eur,toplamda eder ortalama 2500 eur yaşlı bir çift için bence güzel para;)2 ülkedende sağlık güvencesi daha ne olsun24edq50smilie_ban_005

sen SSK dan emekli maasi aliyorsun demek esinde alacak anlamina gelmiyor. onunda calismis olmasi lazim

Ama ABD de oyle degil. Hanim hic calismasada otomatikman senin aldiginin yarisini ona veriyorlar. Veya oda calismissa karsilastiriyorsun istedigini aliyorsun
Almanyayi bilmiyorum

Osmanbey34
16 Mart 2017, 00:35
bu konu ile kesin yada bilgisi olan birisi var mi ? Ali tezel arkadaslar yazmis. Baska bu konu ile ilgili kime danisa biliriz ?

iso98783
19 Mart 2017, 02:23
türkiye de hic sigorta günü olmayan birinin almanyada malülen emekli oldukdan sonra nasil olacakda türkiyede sgk dan emekli olmak icin 3-5 günde olsa normal bir iste calisacak ve sigorta girisi olacak burdaki emekli kasasi demezmi hem malülen emeklisin hemde calisiyor ve adina sigorta primi yatiyor.

hekimoglu
19 Mart 2017, 02:40
Almanyada malulen emekli olanlara genelde 450 € ya kadar hafif islerde calisip para kazanma hakki taniniyor. Bu calismayi ve kazanci emeklilik kasasina zamaninda bildirme zorunlulugu var. Egerki Türkiyedeki calismayi bildirmez sonradan ortaya cikarsaki en gec emekli olundugunda öylede böylede cikacak sorun yasanabilir. Isi garantiye almak icin alman emeklilik kurumunu arayip durumu acikca anlatip sormakta yarar var.

karadeniz
20 Mart 2017, 15:33
Almanya'da maluliyetten emekli olabilmek icin günde 3 saatin altinda calisabilir durumda olmasi gerek,Türkiye'de calisma yaparken bunlarinda göz önünde bulundurmak gerekir,ilerleyen zaman icinde günlük 8 saat calisma yapanlari baslari agriyabilir.

Bence Deger
30 Mart 2017, 00:56
Bazi kisilerin tuzu kuru galiba.Kimi cerez parasi der,kimisi niye iki emkli der,kimisi söyle der böyle der. Elini bu kisilere acsan,5€ ihtiyacim var desen,senden 500km uzaklasirlar.Lafim o kisilere...Onlar bilir kendilerini...

Sadece HASETLIK baska bisiy degil.Para genc iken kimseye gerekli degil ama yaslandikca gücten düstükce,paranin gücünü kullanir insanoglu.Bu imkan var iken neden yapmayayim,bu hasetlik edenlerin hepsi kendide yapmis,ama baskasi yaptimi,niye nasil nicin derler..

Birisi ne ilginc hayatlar var demis,kendisinin hayatini merak ettim dogrusu :)) Ben basvurdum,yetkili alman mercilerine haber veririm,geriside beni ilgilendirmez.

Karadeniz ve Horoz Arkadaslarima Kalpten Tesekkür ederim,Herkese gercek anlamda yardimci olduklari icin.

TolgANL
30 Mart 2017, 02:45
Hollanda ile ilgili bilgi verebilirim..

Hollanda mevzuatına göre % 80-100 arası malulen emekli olanlar Hollanda’da ikamet ettikleri sürece 65 yaşına kadar Hollanda tarafınca prim ödemeye devam ediliyor ve zımnen çalışıyor gibi olmasina rağmen emekli aylık talepleri SGK Kurumu Merkez ve taşra teşkilatınca kabul edilip aylıkları bağlanacaktır.
Aylık bağlandıktan sonra da bu şekilde prim ödeme durumunun başlaması durumunda da aylıklar kesilmeyecektir..
Fakat; Hollanda`dan %80-100 malulen emekli olanlar, ayni zamanda Turkiye`den malulen emekli olamazlar..
Sadece Yurtdisinda calismis olduklari seneleri borclanarak normal emekli olabilirler..
Konuyla ilgili SGK genelgesi 2009-140 (http://www.alomaliye.com/wp-content/uploads/2015/08/sgk_genelgesi_2009_140.pdf)