PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracini türkiye’de birakanlar dikkat

hOrOz
27 Temmuz 2016, 21:27
YABANCI plakalı araçların Türkiye’de 2 yıl kalma konusundaki 185 gün kuralına uymayanlara ağır para cezası kesiliyor.

Aracını Türkiye’de bırakıp uçakla yurt dışına çıkış yapan Umut Beykoz (solda),

http://i.sabah.de/wp-content/uploads/2016/07/araci.jpg

aracının nerede olduğunu gümrüğe beyan etmediği gerekçesiyle 36 bin 529 TL para cezasına çarptırıldı.
Yapılan indirimler ve peşin ödeme sonrasında cezası 6 bin 849 TL’ye inen Beykoz,

“Bu konu çok sıkıntılı. Beyan yapılması gerektiğini bilseydim yapardım.
Bu sorunu yeniden yaşamamak ise Türkiye’de otomobil satın aldım” dedi.
Beykoz, “Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Almanya plakalı aracımla Türkiye’ye giriş yaptım.
Bu yılın Ocak ayında da çok acil işlerim nedeniyle uçakla geri döndüm.
Mart ayında tekrar Türkiye’ye gidip aracımla çıkış yapmak isteyince Kapıkule’de durduruldum.
Aracımın nerede olduğunu gümrüğe beyan etmeden uçakla çıkış yaptığım için cezam olduğunu söylendi” diye konuştu.

Yabancı plakalı aracın Türkiye’de olduğu süre içerisinde uçakla yurt dışına yapılan çıkışlarda,
aracın nerede olduğunun gümrüğe beyan edilmesi gerekiyor.

SABAH

fuk_18
27 Temmuz 2016, 21:33
göstermelik 35 bin kesiyorlar 6 bine bagliyorlar yani ise bak ya :)

hOrOz
27 Temmuz 2016, 21:38
göstermelik 35 bin kesiyorlar 6 bine bagliyorlar yani ise bak ya :)

6800 TL de az değil yani

karadeniz
27 Temmuz 2016, 22:01
Arabasini Türkiye'de birakip yurtdisina cikacaklarin izlemesi gereken islem,

GEÇİCİ İTHAL EDİLEN KARA TAŞITLARINA İLİŞKİN

GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ

(SERİ NO: 1)

Taşıtsız çıkacak şahıslar

MADDE 27 – (1) Taşıtın gümrük gözetimine bırakılmadan ilgilinin yurtdışına geçici olarak çıkışına, taşıtın başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin iki nüsha düzenlenen ve bir örneği ilgiliye verilen ek-7’deki taahhütnamenin alınması ve gümrük idaresince uygun bulunması halinde izin verilir. Yapılan bu işlem 1 No.lu Taşıt Takip Programının “Taşıtsız Çıkışlar” bölümüne kaydedilir.

ek-7 formunu doldurup en yakin gümrük müdürlügüne müracaat ederek gerekli izni alabilirsiniz,belgeler,fahrzeugschein,grüne versicherungskarte,araba ve sahibi gümrük müdürlügüne bir fiil gidecek,ek-7 formunu bir tanesini veya kopyesini yaninda bulundurmalidir.

tolgahamburg
28 Temmuz 2016, 00:57
Selmlar bu konu hala devammı ediyor:D

fuk_18
28 Temmuz 2016, 01:13
abi biliyorum sadece 35 den 6800 inmesi tuaf biraz anlamiyorum bir oyunmu vergi sistemi böyle türkiyede

6800 TL de az değil yani

Akdeniz
28 Temmuz 2016, 15:47
ne zamandan itibaren gecerli oldugunuda bilen arkadaslar yazarsa iyi olurdu...

bende 2014 yilinda araba ile tr´ye geldiginde arabayi garaja birakip ucak ile kimseye bildirmeden almanyaya gitmistim.
6 ay sonra tr´ye gelip geri araba ile almanyaya gittim,,, o zaman rahatlikla cikis yaptim, kimse de bir sey sormadi...

Hergün yeni seyler cikiyor, isimiz zor...

Selamlar

hOrOz
28 Temmuz 2016, 16:04
Selmlar bu konu hala devammı ediyor:D

bizim millet bana bir şey olmaz derse daha çok devam eder

abi biliyorum sadece 35 den 6800 inmesi tuaf biraz anlamiyorum bir oyunmu vergi sistemi böyle türkiyede

Türkiye de bazı cezaları erken ödedin mi indirim yapıyorlar

ne zamandan itibaren gecerli oldugunuda bilen arkadaslar yazarsa iyi olurdu...

bende 2014 yilinda araba ile tr´ye geldiginde arabayi garaja birakip ucak ile kimseye bildirmeden almanyaya gitmistim.
6 ay sonra tr´ye gelip geri araba ile almanyaya gittim,,, o zaman rahatlikla cikis yaptim, kimse de bir sey sormadi...
Hergün yeni seyler cikiyor, isimiz zor...
Selamlar

Yasanın cıkmasınınn bir sebebi bir yandan emeklilerin araçlarını uzun süre Türkiye de bırakabilmeleri
bir yandan da araçların ona buna bırakıp kullanılmaması

yeni kanun çıkalıdan beri 720 gün genelge sinden beri
2015 senesinin sonu

Ewigkeit111
29 Temmuz 2016, 13:18
bu konular için yada tr de herhangi bir konuda danışmak için bana ulaşabilirsiniz. Özelden tel numaramı isteyen kişiye gönderebilirim. Biz Türkiyeye yerleştik şükür. Yardım edebilirim.

izzett64
29 Temmuz 2016, 17:35
bu konular için yada tr de herhangi bir konuda danışmak için bana ulaşabilirsiniz. Özelden tel numaramı isteyen kişiye gönderebilirim. Biz Türkiyeye yerleştik şükür. Yardım edebilirim.

Mrb ben izzet size ulasabilecegim numara gönderirseniz sevinirim bir kac sorum olacak

hOrOz
29 Temmuz 2016, 17:52
Mrb ben izzet size ulasabilecegim numara gönderirseniz sevinirim bir kac sorum olacak

yasa açık ve net sorunu buraya da yazabilirsin

tolgahamburg
02 Ağustos 2016, 17:53
Gizli işler çevirmeyelim ;)toplumda gizli konuşmak ayıptır24edq50