PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Steuerklase´lerden anlayan arkadaslar bilgi lazim

erginkutlu
12 Temmuz 2016, 22:25
Akadaslar merhabalar
durum biraz karisik ama elimden geldigince anlatmaya calisacagim.
ben evli ve bir cocuk babasiyim. esim alman vatandasi. kendileri su an TR´de. agustos ayinin ilk haftasi gelecekler. is sebebiyle almanya´ya geri dönüyoruz.
önceden duisburg´ta ikamet ediyorduk orda evlendik. steuerklasse 3 görünüyo duisburg finanzamt´a göre. ama hamburg finanzamt 1diyo. neden diye sordugumda beni kendi sistemlerinde daha hala göremiyorlarmis, yani anmelden yapmamisim. ben de dedim ki ben 1 haftadan beri hamburg´ta angemeldet´im elimde meldebestätigung var. anladigim kadari ile einwohnermeldeamt beni daha bildirmemis. onu gectim ev kiralamak icin son 3 ayin gehaltaabrechnung´larini istediler, ben de makler´ya durumu anlattim o zaman isyerinden bi verdienstbescheinigung al dedi makler, ben de isyerinden istedim verdiler. brutto tutuyo ama netto´da bi yanlislik var. internetteki brutto netto hesaplamasi yapilan sitelerde cikan miktarla kagit üzerindeki miktar arasinda daglar kadar fark var. siteler hesaplamada hata yapmis olma ihtimali asagi yukari 100€ olsun ama doch nicht 500-600€.
bana verilen kagittaki hesaba göre anladigim kadari ile steuerklasse 5 yapmislar beni. ben gidip bunu kiminle konusmamlazim nasil düzeltebilirim. izlemem gereken yok nedir.
simdiden tesekkürler

guengoer52
12 Temmuz 2016, 22:39
Arkadaş eşin çalışıyormu yoksa ev hanımımı, ev hanımıysa lohnsteuserklassen 3 olmalı eğer eşin çalışıyorsa durum farklı çiftler birbirine yakın kazanıyorsa 4-4, yada fazla kazanan 3 az kazanan 5 gibi olabilir. Steuerklasse ni ancak Finansamt ta düzeltebilirsin. Evli ve birlikte yaşayan çiftlerde steuerklasse 1 olması normal değil.

erginkutlu
12 Temmuz 2016, 22:54
esim calismiyor

guengoer52
12 Temmuz 2016, 23:10
Eşinizin ev hanımı olması durumunda birlikte yaşıyorsanız steuerklasse 3 tür,ikamet ettiğiniz yerin Finanzamt ında Bürgerbüro lar vardır oraya gidip durumunuzu anlatıp steuerklassenizi düzeltmek istediğinizi söyleyeceksiniz.Bu sayfada https://www.formulare-bfinv.de/ffw/form/display.do?%24context=8FD265BF786FE0EEE98F görebileceğin Antrag auf Steuerklassenwechsel kağıdını doldurup yanında götürebilirsen işlemin daha çabuk bitebilir.

kafkaskartali76
12 Temmuz 2016, 23:14
Normalde finantzamt bildirmesen otomotik kafadan diyim yani 4-4 yapiyo he eger degistirdinse ama abrechnugda 5 den ödendiyse merak etme sakla abrechnuglari sene sonu steuererklärung yapdigin zaman geri alacaksin fazla kesilen parayi. Iyi forumlar